Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Certificat de inmatriculare sosit, numere nu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Se da urmatoarea situatie. Am cumparat un autoturism nou. Pe data de 30 am pus dosarul de inmatriculare cu numere definitive. Mi-au spus sa vin sa ridic numerele pe data de 15 la ora 15.30. Pe data de 8 luna aceasta mi-au expirat numerele provizorii. Astazi am primit prin posta certificatul de inmatriculare. Pot confectiona niste numere de inmatriculare scoase la imprimanta si circula asa cateva zile pana ridic numerele originale inj conditiile in care am certificat, asigurare valabila ?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Amenda e maxima, 12 puncte, ceva de genul asta.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
pai cele noi nu sunt inca emise si nu sunt valabile, iar cele vechi sunt expirate.

daca le scoti la imprimata pe cele noi inseamna ca circuli cu numere false...


"art.177
( 1 ) Imobilizarea unui vehicul se dispune de catre politistul rutier in cazul savarsirii de catre conducatorul acestuia a uneia dintre urmatoarele fapte:
a ) conducerea unui vehicul neinmatriculat sau neinregistrat ori cu numar de inmatriculare sau de inregistrare fals ori fara a avea montate placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;"

cu oricare dintre numere tot nu e bine.

Edited by arg, 12 November 2018 - 14:12.


#4
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
...dar imi place semnatura ta, Initiator.

#5
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Dar de ce dureaza 15 zile emitere certificat + numere?Posted Image

Edited by Epidaurus, 12 November 2018 - 14:02.


#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mie mi-au dat intai numerele si abia apoi mi-au dat certificatul de inmatriculare. Cateva zile am circulat cu dovada inlocuitoare, dar cu numerele definitive. Chiar ma gandeam sa merg cu numerele rosii pana expira, ca nu aveam nevoie de rovigneta, dar m-am razgandit si le-am pus pe cele negre.

Logica imi spune ca nu ar trebui sa ai probleme foarte mari, adica nu intri in zona infractionala, cu conditia sa pictezi numerele fara greseala. Dar de o contraventie s-ar putea sa te lipesti, chiar daca nu e vina ta ca astia de la inmatriculari sunt lenti. Nu poti intreba pe cineva de acolo?

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
raspunsul este NU!

vezi daca nu reusesti sa prelungesti numerele rosii sau sa grabesti eliberarea numerelor defintive

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Astazi suntem in 12. Pana pe 15 mai sunt 2 zile jumate. Chiar atat de mare e graba ?....

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@tehnics
nu graba, ci ca trebuie sa se duca cu un taxi sa-si ia numerele...

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am mers sa iau numerele negre avand numerele rosii. Pana acasa am mers cu numerele rosii, cele definitive fiind in portbagaj. Am comis vreo infractiune/contraventie?
LE. Dar la mine numerele rosii erau in perioada de valabilitate.

Edited by danvlas, 12 November 2018 - 15:35.


#11
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 danvlas, on 12 noiembrie 2018 - 15:35, said:

Eu am mers sa iau numerele negre avand numerele rosii. Pana acasa am mers cu numerele rosii, cele definitive fiind in portbagaj. Am comis vreo infractiune/contraventie?
LE. Dar la mine numerele rosii erau in perioada de valabilitate.
Din moment ce tu ai semnat la ghiseu pentru predare/ridicare nr definitive/negre cele rosii si-au pierdut valabilitatea.Autoturismul apare in sistemul celor de la DRPCIV ca fii inmatriculat definitiv,nu provizoriu.Asa se intampla si cu dovada,ea expira cand primesti certificatul de inmatriculare.

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 danvlas, on 12 noiembrie 2018 - 15:35, said:

Eu am mers sa iau numerele negre avand numerele rosii. Pana acasa am mers cu numerele rosii, cele definitive fiind in portbagaj. Am comis vreo infractiune/contraventie?
LE. Dar la mine numerele rosii erau in perioada de valabilitate.
Cred ca in momentul eliberarii numerelor negre cele rosii si-au pierdut valabilitatea, adica in sistem au fost "cancelate".

#13
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011

 Epidaurus, on 12 noiembrie 2018 - 13:57, said:

Dar de ce dureaza 15 zile emitere certificat + numere?Posted Image
Asta se arata uimit si dealer-ul de unde am luat masina. Judet vecin.

Ca sunasem sa vad daca pot prelungi autorizatia pentru numerele rosii dar a spus ca nu .
Daca am luat numerele pe o luna doar atunci o luna ramane.

Oricum, in judetul vecin dimineata ai programare si dupa-amiaza iti iei numerele. Da' cum s-o puna de-o spaga cei de la ghiseu la noi in judet ? Ca altfel nu vad de ce sa astepti intr-un judet 15-17 zile si in alt judet sa le iei in aceiasi zi.

Inaintea mea era un tip cu un brat de dosare sa le depuna. Cred ca pentru vreo 10 masini ca avea lista cu numere. Si nu am vazut sa aiba programare ci chiar sa salutat cu ofiterul ca niste buni amici. ,,Lasa-le ca te sunt eu. "  ...

#14
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Posted Image Foarte tare, schimba judetul Posted Image

Edited by Epidaurus, 12 November 2018 - 18:02.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Numerele definitive sunt facute demult insa daca nu mergi sa le ridici ....nu circuli !

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 danvlas, on 12 noiembrie 2018 - 15:35, said:

Eu am mers sa iau numerele negre avand numerele rosii. Pana acasa am mers cu numerele rosii, cele definitive fiind in portbagaj. Am comis vreo infractiune/contraventie?
LE. Dar la mine numerele rosii erau in perioada de valabilitate.

a mai fost discutia asta, o poti cauta pe forum.
in principiu ai platit pentru 30 de zile de valabilitate a numerelor rosii, atunci ele sunt valabile 30 de zile (cu tot cu beneficiile pentru care ai platit, cum ar fi circulatia fara a fi nevoie de rovinieta). nu exista nici un articol clar intr-o lege care sa anuleze explicit setul de numere rosii la emiterea celor negre, ci doar diverse interpretari.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cam asa am gandit si eu, dar au fost unii care m-ar fi ars pe rug pentru ca am fost un pericol social major.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
una din "interpretari" e ca masina nu mai este inmatriculata => dosar penal (pentru circulat cu autovehicul neinmatriculat)

Edited by arg, 13 November 2018 - 08:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate