Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

recomandare boxe+amplif

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 titoo, on 12 noiembrie 2018 - 23:35, said:

Si cine ar avea vreun interes, cine ar avea de castigat ceva (ma refer la partea materiala) din aceasta discutie ? Unde vezi snobism, s-au recomandat cumva boxe de mii de euro pe aici ? Poate tocmai pentru ca ai lucrat doar cu sistemele de sonorizare ai ajuns sa tragi concluzile gresite pe care le-ai exprimat aici.
Sa nu mai vorbesc de faptul ca ma asteptam sa ai cunostinte temeinice daca spui "eu am spus parerea mea  de om care a lucrat o perioada mare de timp cu sisteme de sonorizare profesionale  chiar si cand ele erau foarte rare."

Nu stiu cine are interesul , dar ramai cu jucariile tale pt mine sunt niste petarde foarte piperate .Apropo producatorii lor, respectabili , au publicata o diagrama de raspuns la aceste produse  sau ne dau date dupa ureche.
In rest mai usor cu aprecierile , cel putin pina inveti care e diferenta intre 85 si 96 db in valoare electrica si presiune acustica

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Afirmatia cu "membrana imbatranita" mi se pare putin exagerata.   
Am dat cadou boxele vechi acum cativa ani ca-ti faeam o poza sa vezi cum aratau - cauciucul de pe marginea membranei incepuse sa se dezintegreze.
Aveau vreo 15 ani ce-i drept. Dar in niciun caz nu mai puteau fi foloste.

#39
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
În apartamentele ceaușiste nu este nevoie de presiune acustică de discotecă.

#40
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
sfatul pe forum trebuie dat prin raportare la cerinta utilizatorului. avem asa: o persoana care cere informatii sa isi cumpere amplif si boxe pana in 1500 lei, o persoana care spune ca nu se pricepe la acest subiect si o persoana care doreste "sa le lege" la calculator. De aici concluzia ca : 1. acea persoana nu are buget mare 2.acea persoana intr-adevar nu se pricepe 3.acea persoana nu poate sa aiba asteptari ca si o persoana care a schimbat deja cateva sisteme de cateva mii de lei. In acest context discutiile sunt inutile pentru ca ea nu are reprezentarea a ceea ce inseamna un sistem. De aceea am recomandat boxe klixxxxxx ( 90 DB ) si un amplif sh pentru ca alea vor "canta" foarte bine intr-un apartament fiind mult mai usor de pozitionat. mai mult decat atat in conditiile in care ele vor primi mp3-uri si "iutub" atunci e inutila discutia cu "boxele adevarate incep de la x-mii lei" . omul va fi foarte multumit de cum vor suna si 2 klipsch si 2 mms 802 pentru ca nu are alt termen de comparatie. ambele boxe vor face galagie. dupa ce isi va praji inaltele ca da blana pe iutub la o melodie va incepe sa se gandeasca la restul de 100000000 lucruri ce tin de acest domeniu. parerea mea

#41
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 ciine, on 13 noiembrie 2018 - 10:41, said:


Nu stiu cine are interesul , dar ramai cu jucariile tale pt mine sunt niste petarde foarte piperate .Apropo producatorii lor, respectabili , au publicata o diagrama de raspuns la aceste produse  sau ne dau date dupa ureche.
In rest mai usor cu aprecierile , cel putin pina inveti care e diferenta intre 85 si 96 db in valoare electrica si presiune acustica
Aici nu e vorba de jucariile mele, mi-am spus parerea in conformitate cu cerintele acestui topic . Daca te referi la Microlab-urile pe care le-am recomandat, o pereche de 6C costa in jur de 300 de lei pe olx (de exemplu) , daca pentru tine asta e un pret piperat iti ramane varianta radio Gloria. In rest....te las sa te faci de ras pana la capat . Apropo ,ce raport semnal zgomot zici ca au boxele ? Deci alea cu SPL mare au magneti mari si alea cu SPL mic au magneti minusculi ? ...maestre ,invata-ma si pe mine te rog .

@zile_san
Tocmai datorita punctelor 1,2 si 3 mentionate de tine , ma gandeam ca ar putea fi foarte multumit cu o pereche de Microlab Solo.

#42
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 eiffel, on 13 noiembrie 2018 - 10:57, said:

Am dat cadou boxele vechi acum cativa ani ca-ti faeam o poza sa vezi cum aratau - cauciucul de pe marginea membranei incepuse sa se dezintegreze.
Aveau vreo 15 ani ce-i drept. Dar in niciun caz nu mai puteau fi foloste.

Stiu ce inseamna (si cum arata) cauciucul (sau buretele) imbatranit de pe marginea membranei. Insa, ma repet, prefer sa iau ceva care a costat 2000 euro acum 15 ani cu 200 acum, decat sa dau 200 acum pe ceva actual. Refuz sa cred ca acele difuzoare montate pe high-end-ul din 2003 se dezintegreaza...
La naiba, acasa la parinti am Electronica Industriala. Sunt cu siguranta pre 1987, si nu am observat nici o fisura. Nicaieri.
Acasa am JBL LX60, HECO (5.1, nu mai retin modelul, dar sunt ceva mai noi) si niste Sony (la fel, nu mai retin modelul, sunt la munca acum).
Nimic extravagant, sau exagerat de scump (toate cumparate SH).

Microlab am ascultat doar in magazine mari, ce e drept, nu am vazut / ascultat la nimeni acasa, intre 4 pereti, singur, si ce anume vroiam eu.:)
Daca ma duc cu muzica mea in magazine, primesc interdictie.

#43
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

 titoo, on 12 noiembrie 2018 - 23:20, said:


Cu Microlaburile de care vorbeam mai sus poti obtine un sunet mai bun  decat cu o pereche de boxe si un amplificator alese prost, in mod heirupist, pe langa asta faci si o economie importanda de bani . Acum depinde ce isi doreste fiecare, unii vor sa asculte muzica, altii doar galagie.

Asa cum am mai spus, nu am ascultat acele Microlab si nu am nici un motiv sa te contrazic cand spui ca sunt ok. Dar, nu este neaparat sa cumpere "heirupist", de aceea cred ca a cerut un pic de "ajutor" aici pe forum. Poate, cu ajutorul celorlalti de aici care au mai multa experienta, sa aleaga ceva care sa fie o introducere catre un sunet mai placut.
Uite, de exemplu, inspirat de zile_san (din nou :) ), eu cred ca https://www.avstore....eference-r-15m/ combinate cu http://www.power-zon...model_3100.html au destul de mari sanse sa sune cel putin la fel de bine ca acele Microlab.
Dar, hei, e doar parerea mea.
Oricum, pare ca noi discutam degeaba, initiatorul a declarat ca s-a decis ce sa cumpere. Ii urez multa bafta si un pret cat mai mic! Sper sa revina si sa ne spuna si noua cum i se pare noua achizitie.

#44
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 userincognito, on 13 noiembrie 2018 - 14:03, said:


Asa cum am mai spus, nu am ascultat acele Microlab si nu am nici un motiv sa te contrazic cand spui ca sunt ok. Dar, nu este neaparat sa cumpere "heirupist", de aceea cred ca a cerut un pic de "ajutor" aici pe forum. Poate, cu ajutorul celorlalti de aici care au mai multa experienta, sa aleaga ceva care sa fie o introducere catre un sunet mai placut.
Uite, de exemplu, inspirat de zile_san (din nou Posted Image ), eu cred ca https://www.avstore....eference-r-15m/ combinate cu http://www.power-zon...model_3100.html au destul de mari sanse sa sune cel putin la fel de bine ca acele Microlab.
Dar, hei, e doar parerea mea.
Oricum, pare ca noi discutam degeaba, initiatorul a declarat ca s-a decis ce sa cumpere. Ii urez multa bafta si un pret cat mai mic! Sper sa revina si sa ne spuna si noua cum i se pare noua achizitie.
Repet, daca asculta Mp3 sau muzica de pe un calculator ce are o placa de sunet mediocra si nu vrea sa dea petreceri , cred ca e mai indicat sa ramana cu 1000 de lei in buzunar si sa poata asculta muzica in conditii decente.

#45
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Strict dupa fisa tehnica a fiecaruia,
- Klipsch Reference R-15M = 62-25kHz;
- Microlab Solo 9C = 50 - 20.000 Hz;
- Edifier R2730DB = 45 - 20.000 Hz;
- Edifier R1800T III = Woofer: 30 - 3.000 Hz, Tweeter: 3.400 - 20.000 Hz.

Edited by danyel61, 13 November 2018 - 14:23.


#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 danyel61, on 13 noiembrie 2018 - 14:18, said:

Strict dupa fisa tehnica a fiecaruia,
- Klipsch Reference R-15M = 62-25kHz;
- Microlab Solo 9C = 50 - 20.000 Hz;
- Edifier R2730DB = 45 - 20.000 Hz;
- Edifier R1800T III = Woofer: 30 - 3.000 Hz, Tweeter: 3.400 - 20.000 Hz.
Irelevant, mai ales ca nu se specifica in ce conditii s-au obtinut cifrele alea. Si pe chinezariile alea ordinare vei gasi scris 50-20.000 Hz. Sa nu mai vorbesc de faptul ca Klipsch vor suna mult mai bine, cu conditia sa le imperechezi cu amplificatorul potrivit. Aici insa se pune problema daca merita diferenta de pret. In locul initiatorului as comanda Microlab-urile si daca nu va fi multumit le returneaza si isi cauta un amplificator + boxe.

#47
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
si aia e drept :D

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Microlab isi facusera un renume foarte bun cu ceva ani in urma cu Solo 6.
Nu stiu in  ce masura au mai pastrat calitatea si in prezent dar cred ca ar fi o optiune buna daca se asculta la "placa " de la PC. Mai sus fara a pune o placa audio dedicata sau un DAC pe USB chiar nu are rost sa se mearga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate