Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

recomandare boxe+amplif

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu zic sa iti cumperi magnat monitor supreme 802 si un amplif SH la vreo 500 lei ( http://www.power-zon...92.html  de ex asta). o sa fii mai mult decat multumit fiind primul sistem. si vanezi un DAC Cambridge Audio DacMagic 100 de black friday la avstore si te-ai scos

sau
https://www.avstore....eference-r-14m/
si ampliful acela yamaha. iti raman bani si de DAC.

Edited by zile_san, 12 November 2018 - 16:37.


#20
savage92

savage92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.01.2018

View Postzile_san, on 12 noiembrie 2018 - 16:31, said:

eu zic sa iti cumperi magnat monitor supreme 802 si un amplif SH la vreo 500 lei ( http://www.power-zon... ex asta). o sa fii mai mult decat multumit fiind primul sistem. si vanezi un DAC Cambridge Audio DacMagic 100 de black friday la avstore si te-ai scos

sau
https://www.avstore....eference-r-14m/
si ampliful acela yamaha. iti raman bani si de DAC.
La https://www.avstore....reme-802/#mocca ce amplif sa iau? tot ce e yamaha pe avstore incepe de la 1000 de lei, si DAC-ul la ce imi foloseste? e necesar?

#21
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
on topic: si eu prefer un high end second hand decat un mid-range nou...
Afirmatia cu "membrana imbatranita" mi se pare putin exagerata.

#22
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJustARandomGuy, on 12 noiembrie 2018 - 17:43, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
on topic: si eu prefer un high end second hand decat un mid-range nou...
Afirmatia cu "membrana imbatranita" mi se pare putin exagerata.
Da , toate pocnitorile din comert sunt acum la mare cautare Posted Image  , la cele adevarate se rupe membranaPosted Image

Edited by ciine, 12 November 2018 - 18:14.


#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postsavage92, on 12 noiembrie 2018 - 17:10, said:

La https://www.avstore....reme-802/#mocca ce amplif sa iau? tot ce e yamaha pe avstore incepe de la 1000 de lei, si DAC-ul la ce imi foloseste? e necesar?
pai nu lua amplif nou. ia unul sh. la 500 lei gasesti unul foarte bun. si eu am luat sh si merge fara pb. DAC-ul iti asigura o calitate mai buna a sunetului, pe scurt spus. el face legatura dintre laptop si amplificator. conteaza foarte mult si ce ii vei da sa cante, respectiv pentru un sunet bun ai nevoie sa tragi muzica in format .flac .

#24
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Intreb si eu (nu am avut/auzit niciodata Microlab) si chiar sunt curios: acele JBL (lasand deocamdata la o parte starea membranelor) se aud mai prost decat Microlab 9c? Adica, niste boxe care fac de toate (si amplificare si boxa si dac) in ~1100 lei sunt mai ok decat acele JBL?
Cat despre membrane, eu am acasa boxe care au cam 20 ani, au membrane din cauciuc, si sunt (inca) impecabile...

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postuserincognito, on 12 noiembrie 2018 - 18:40, said:

Intreb si eu (nu am avut/auzit niciodata Microlab) si chiar sunt curios: acele JBL (lasand deocamdata la o parte starea membranelor) se aud mai prost decat Microlab 9c? Adica, niste boxe care fac de toate (si amplificare si boxa si dac) in ~1100 lei sunt mai ok decat acele JBL?
Cat despre membrane, eu am acasa boxe care au cam 20 ani, au membrane din cauciuc, si sunt (inca) impecabile...
Tu ce vrei de la o jucarie cu raport semnal/zgomot de 85db cind o boxa de calitate incepe de la minim 92db in sus . Iti aduc aminte ca vorbim de o scara logaritmica .

#26
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Inseamna ca astea sunt niste junghiuri:
B&W 683 S2
Sensibilitate 89dB spl (2.83V, 1m)

ELECTROCOMPANIET THE NORDIC TONE MODELL 1
SENSIBILITATE:
89dB (2.83V/1m) dB

Si mai sunt....Posted Image

#27
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postciine, on 12 noiembrie 2018 - 19:20, said:

Tu ce vrei de la o jucarie cu raport semnal/zgomot de 85db cind o boxa de calitate incepe de la minim 92db in sus . Iti aduc aminte ca vorbim de o scara logaritmica .

Referitor la cei 85 dB, nu cred ca e un criteriu… de exemplu astea nu cred ca se aud prost (nu am ascultat Posted Image ) la cei 85dB declarati..https://www.dynaudio.com/home-audio/confidence/c1-platinum#tech-specs

@baribalu: cred ca am postat in acelasi timp..:):)

Edited by userincognito, 12 November 2018 - 19:38.


#28
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
As dori sa adaug si eu o petarda de doar 89 db
http://raidho.dk/pro...l/d-2-speakers/

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postuserincognito, on 12 noiembrie 2018 - 19:37, said:

Referitor la cei 85 dB, nu cred ca e un criteriu… de exemplu astea nu cred ca se aud prost (nu am ascultat Posted Image ) la cei 85dB declarati..https://www.dynaudio.com/home-audio/confidence/c1-platinum#tech-specs

@baribalu: cred ca am postat in acelasi timp..Posted ImagePosted Image
Calitatea unei boxe e data de dinamica acesteia , viteza de raspuns  si sunt in concordanta cu acel raport S/N .
O valoare mare indica un magnet puternic(poate fi cu neomidim de ex) cu o membrana usoara, materiale de calitate  coraborat cu o incinta bine calibrata in raport frecventa de rezonanta a difuzorului.. Toate acestea costa  si nu pot fi accesibile decit prin modelele de top SH, nu chinezarii  cu difuzoare noname facute pt profit,  E o intreaga arta in a produce  o boxa de calitate.

#30
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Stau eu și mă întreb, ce treabă are Raportul semnal/zgomot ( care se referă la raportul dintre puterea semnalului util și puterea perturbației într-un punct dat al sistemului de transmisiune ) cu sensibilitatea boxelor pasive, care este exprimată în db SPL? Posted Image

Edited by alexx20alexx, 12 November 2018 - 20:08.


#31
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postalexx20alexx, on 12 noiembrie 2018 - 20:06, said:

Stau eu și mă întreb, ce treabă are Raportul semnal/zgomot ( care se referă la raportul dintre puterea semnalului util și puterea perturbației într-un punct dat al sistemului de transmisiune ) cu sensibilitatea boxelor pasive, care este exprimată în db SPL? Posted Image
Pai stai si te intreaba, dar mai util ar fi sa cauti ceva documentatie Posted Image

#32
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Nu ti-ai dat seama ca a fost o intrebare retorica?
Doar nu vrei să mă apuc acum să îți explic ce este raportul semnal/zgomot (Signal Noise Ratio – SNR), nu fac meditații gratuite.... Posted Image

#33
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
"Toate acestea costa  si nu pot fi accesibile decit prin modelele de top SH, nu chinezarii  cu difuzoare noname facute pt profit,  E o intreaga arta in a produce  o boxa de calitate."

Total de acord! Intrebam deoarece sincer nu am ascultat pana acum acele Microlab si doream sa inteleg de ce sunt atat de recomandate in fata unor boxe mai "titrate" (aici nu ma refer neaparat la acele jbl ci, de exemplu la cele recomandate de zile_san).

#34
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postuserincognito, on 12 noiembrie 2018 - 20:22, said:

"Toate acestea costa  si nu pot fi accesibile decit prin modelele de top SH, nu chinezarii  cu difuzoare noname facute pt profit,  E o intreaga arta in a produce  o boxa de calitate."

Total de acord! Intrebam deoarece sincer nu am ascultat pana acum acele Microlab si doream sa inteleg de ce sunt atat de recomandate in fata unor boxe mai "titrate" (aici nu ma refer neaparat la acele jbl ci, de exemplu la cele recomandate de zile_san).

Sincer  si aici pe forum nu e o discutie liber de interes ci foarte mult marcheting  la care se adauga snobismul care ne invaluie  la tot pasul.
Bineinteles nu ai sa gasesti o expertiza profesionala la un produs decit informatii de marcheting si impresii foarte subiective.
Eu nu vreau sa influentez pe nimeni , fiecare face ce vrea cu banii lui , eu am spus parerea mea  de om care a lucrat o perioada mare de timp cu sisteme de sonorizare profesionale  chiar si cand ele erau foarte rare.

#35
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postuserincognito, on 12 noiembrie 2018 - 18:40, said:

Intreb si eu (nu am avut/auzit niciodata Microlab) si chiar sunt curios: acele JBL (lasand deocamdata la o parte starea membranelor) se aud mai prost decat Microlab 9c? Adica, niste boxe care fac de toate (si amplificare si boxa si dac) in ~1100 lei sunt mai ok decat acele JBL?
Cat despre membrane, eu am acasa boxe care au cam 20 ani, au membrane din cauciuc, si sunt (inca) impecabile...
Pentru auditii de pe calculator in format Mp3 sau pentru ascultarea sunetului de la tv, din telefon, etc ,o pereche de Microlab sunt mai mult decat suficiente intr-un apartament de bloc. Cele mai bune ca sunet, echilibrate, sunt primele modele Solo 6, dupa care 6C . Restul modelelor accentueaza partea de joase . Da, o pereche de Microlab Solo 6 se aud mai bine ca JBL-urile alea. Edifier a scos niste modele cam in aceeasi gama cu Microlab dar dupa parerea mea sunt niste boxe la care predomina basul, bune pentru iubitori de hip hop si cam atat.
Cu Microlaburile de care vorbeam mai sus poti obtine un sunet mai bun  decat cu o pereche de boxe si un amplificator alese prost, in mod heirupist, pe langa asta faci si o economie importanda de bani . Acum depinde ce isi doreste fiecare, unii vor sa asculte muzica, altii doar galagie.

View Postciine, on 12 noiembrie 2018 - 19:20, said:

Tu ce vrei de la o jucarie cu raport semnal/zgomot de 85db cind o boxa de calitate incepe de la minim 92db in sus . Iti aduc aminte ca vorbim de o scara logaritmica .
Vezi ca sunt marci de prestigiu ca Dynaudio, Tannoy, etc, care produc unele dintre cele mai bune si apreciate boxe , cu un SPL  de doar 86 dB. Aia cu SPL-ul are legatura cu altceva nu cu calitatea sunetului ...s-a tot scris asta prin diverse topicuri dar daca va e lene sa cititii....iar raportul semnal-zgomot e la amplificatoare, nu la boxe.

#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,085
  • Înscris: 19.03.2007

View Postciine, on 12 noiembrie 2018 - 20:36, said:


Sincer  si aici pe forum nu e o discutie liber de interes ci foarte mult marcheting  la care se adauga snobismul care ne invaluie  la tot pasul.
Bineinteles nu ai sa gasesti o expertiza profesionala la un produs decit informatii de marcheting si impresii foarte subiective.
Eu nu vreau sa influentez pe nimeni , fiecare face ce vrea cu banii lui , eu am spus parerea mea  de om care a lucrat o perioada mare de timp cu sisteme de sonorizare profesionale  chiar si cand ele erau foarte rare.
Si cine ar avea vreun interes, cine ar avea de castigat ceva (ma refer la partea materiala) din aceasta discutie ? Unde vezi snobism, s-au recomandat cumva boxe de mii de euro pe aici ? Poate tocmai pentru ca ai lucrat doar cu sistemele de sonorizare ai ajuns sa tragi concluzile gresite pe care le-ai exprimat aici.
Sa nu mai vorbesc de faptul ca ma asteptam sa ai cunostinte temeinice daca spui "eu am spus parerea mea  de om care a lucrat o perioada mare de timp cu sisteme de sonorizare profesionale  chiar si cand ele erau foarte rare."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate