Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3843 replies to this topic

#3331
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Am eu una ingusta, spala de spalat dar nu are stabilitatea uneia normale, astept sa se strice sa o pot schimba :P

#3332
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
Am  vazut si cateva modele care nu sunt slim si au adancimea de 55 cm.

O fi vreo coincidenta nu stiu dar am intrebat 2 persoane la munca de niste recomandari de msr si mi-au spus ca au whirlpool si ca s-au dus rulmentii dupa ce au iesit din garantie.
Nu e surpriza pt mine ca au ales whirlpool.
Nu stiu daca va aduceti aminte de reclama zilnica la whirlpool cu al 6 simt.
Am cazut si eu in aceeasi capcana.

#3333
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

 mariusixy, on 20 mai 2023 - 03:48, said:

Am  vazut si cateva modele care nu sunt slim si au adancimea de 55 cm.
Cele slim au 45 cm.
Dar vezi ca la Electrolux, una normala, de 8kg, are 60 cm doar sus si cam pe o grosime de 3 cm, in rest, din acel loc si pana jos la baza are 47 cm.

Edited by MMike, 20 May 2023 - 09:10.


#3334
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
La ale voastre msr va indica cate kg ati bagat in ea sau va indica daca ati depasit greutatea maxima pentru programul ales ? E o chestie buna, ca sa nu se burduseasca msr cu haine si sa nu le mai spele eficient.

#3335
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Din pacate desi eram chitit pe Candy, dupa ce am vizionat mai multe modele la Altex am constatat cu stupoare ca are un defect de proiectare grosolan, ma si mir cum dracu de le-au lasat asa....
Mai exact daca deschizi hubloul si cutia de detergenti in acelasi timp risti sa rupi cutia de detergenti deoarece se incaleca peste usa hubloului. Incredibil asa ceva, n-am mai vazut nici la  super no name...Este pe YT un clip explicativ dar nu il mai gasesc.
Voi merge tot pe Indesit ca am vz.ca sunt facute in Slovenia sau pe un model mai ieftin de AEG.

#3336
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Acum e electro weekand la emag, 15% reducere.
AEG 8kg, clasa 7, made in italy cu 15% reducere 3230 lei. A fost si la altex acum vreo saptamana, dar cu 20% reducere.
https://www.emag.ro/...e/pd/DPLPGZMBM/

#3337
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Atentie, chiar si la case mai mari se mai strecoara cate o greseala de proiectare cum este la acest model AEG cu uscator....

Din pacate are un defect de proiectare, mai exact ramane un luft in spatele sertarului; astfel, scamele ajung in radiator, si trebuie data jos toata placa superioara pentru curatare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DC0Ma-NoBlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Pavel54, 20 May 2023 - 12:20.


#3338
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
La Candy din start e o problema de proiectare. De noua, cum deschizi hublou, daca nu esti atent, distruge sertarul de detergent daca e deschis. La acel AEG, acea problema apare in timp, prin utilizare, nu imediat si e un model mai complicat, cu doua sertare. Desigur ca probleme de functionare pot apare la orice msr, dar depinde cand si ce anume.

#3339
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 mariusixy, on 19 mai 2023 - 19:01, said:

Ce parere aveti de modelul asta:
Masina de spalat rufe frontala slim HAIER HW80-B14979-S, 8 kg, 1400rpm, Clasa A, alb
https://altex.ro/mas...MSFHW80B14979S/
Sau mai adaugi 200 lei și cumperi AEG acesta cu 15 % reducere de la eMAG care bănuiesc că este peste HAIER.

#3340
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

 bogdangelu, on 20 mai 2023 - 13:17, said:


Sau mai adaugi 200 lei și cumperi AEG acesta cu 15 % reducere de la eMAG care bănuiesc că este peste HAIER.
Seria 6 AEG nu e cine stie ce, nu e reprezentativa. Daca e facuta in Turcia, poate sa aiba aceesi calitate ca acel haier. AEG de la seria 7 in sus.

#3341
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
AEG are adancimea de 63.6 cm. Ajung sa imi fac loc sa intru la baie.


Am citit comentariile de la msr Bosh si sunt destui care se plang de ultimele modele.
Cica a scazut calitatea fata de modelele anterioare.
Asta e un argument care merita luat in considerare.

#3342
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

 mariusixy, on 21 mai 2023 - 18:40, said:

AEG are adancimea de 63.6 cm. Ajung sa imi fac loc sa intru la baie.
Cate kg spala maxim ?

 mariusixy, on 21 mai 2023 - 18:40, said:

Am citit comentariile de la msr Bosh si sunt destui care se plang de ultimele modele.
Cica a scazut calitatea fata de modelele anterioare.
Asta e un argument care merita luat in considerare.
Am fost intr-un magazin reprezentanta Bosch. M-am uitat pe etichete si nu am gasit sa scrie clar "made in Germany" ci ceva de genul "Germany", niciun model, oricat de scump. Alte modele Bosch mai ieftine sunt facute in Polonia si Turcia.

#3343
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 28.09.2008
@MMike e vorba de Masina de spalat rufe AEG LFR61944BE, 9 Kg, 1400 rpm, Clasa A, ProSense, Motor EcoInverter, Alb.

Da am gasit un review la msr Bosh care incepe cu "Se simte calitatea germana...."

https://review-elect...20265bl-review/

Edited by mariusixy, 21 May 2023 - 19:33.


#3344
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Eram sigur ca e de 9 kg. Astea au adancimea mai mare. Cele de 8kg o au normala (sus) de 60 cm, apoi scade pe la 50 cm pana jos la baza.

Referitor la Bosch (si orice alt brand), daca vrei sa fii sigur unde sunt fabricate, afli din magazin, pe eticheta produsului. Msr Bosch sigur sunt facute si in Polonia si Turcia. Alegerea iti apartine.

Edited by MMike, 21 May 2023 - 19:48.


#3345
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

View PostMMike, on 15 mai 2023 - 12:02, said:


Nu ai ce face cu wifi la o msr. E un moft. .. E bine sa stai pe langa ea cand spala, adica sa nu pleci de acasa. Iar programe noi sa le adaugi, descarci, nu le vezi nicaieri pe masina, doar in aplicatie si pana la urma tot programele de baza le vei folosi cel mai mult. Oricum, daca vrei sa spele bine si sa o folosesti cat mai multi ani fara niciun fel de problema, nu cred ca Candy e solutia optima.


In Romania seria 7 si 8 sunt facute in Italia. Seria 9 nu am vazut in magazine, dar poate o fi ceva.... Sub seria 7, sunt din Polonia si apoi Ucraina.


De ce ar cumpara un italian o Candy made in Turcia cand are facuta de la botu calului ?....


WTF ???? Ce faci cu 14 kg ? Ai 5 copii ? :) Si spala asa bine 14 kg ?..... Numai la marcile astea exotice vezi asa ceva.
8 kg e arhisuficient ! Deschiderea hubloului e mare, mai mare ca la alea de 5 kg clar, cel putin la AEG si Electrolux. La Bosch e mica, cam cat la una de 5 kg.
Important la o msr sa aiba cat mai multe personalizari (optiuni) ale programelor si bineinteles, utile. AEG si Electrolux iti ofera tot ce ai nevoie, programe cu aburi sa nu mai calci, timpi foarte scurti (scurtabili), cantarirea rufelor cu afisarea depasirii greutatii maxime la fiecare program si multe altele utile care nu prea le vezi la alte branduri. Un AEG sau Electrolux seria 7 (sau 8) de 8-9 kg e arhisuficient.

@Pavel54 inca ceva. NU lua nimic pe nv, adica e bine sa te duci si intr-un magazin (de preferat unu mare in care sa aiba multe modele expuse) in care vei vedea pe eticheta si unde sunt facute si eventual poti obtine cateva informatii si de la cei de acolo, unii sunt chiar buni.
iau italienii candy turcesti din acelasi motiv din care iau romanii sandero din maroc

si beko si arctic are msr cu aburi nu doar aeg sau alte marci germane.

se poate lua de exemplu un grundig care apartine tot de beko acum insa are 7 ani garantie.

ai ce face cu o masina de 14.
eu am de 9(samsung) cu volum mare la cuva si de minune poti spala pilote care de altfel nu iti incap in una de 5

Edited by calinjack, 02 June 2023 - 06:39.


#3346
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 05.11.2009
Pe mine nu mă mai încântă garanțiile de la produsele Acerlik (Beko, Artic, Grunding). Cu serviceul sunt varză și stai să-ți mănânci nervii până îți dau banii înapoi, apoi te mai lasă vreo 3 săptămâni cu „mortul” în casă. Degeaba ai garanție 7 ani.

#3347
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postiogamac, on 02 iunie 2023 - 21:37, said:

Pe mine nu mă mai încântă garanțiile de la produsele Acerlik (Beko, Artic, Grunding). Cu serviceul sunt varză și stai să-ți mănânci nervii până îți dau banii înapoi, apoi te mai lasă vreo 3 săptămâni cu „mortul” în casă. Degeaba ai garanție 7 ani.
daca imi dati voie sa il citez pe un clasic in viata, o vorba mare si plina de intelepciune ...POATE AI AVUT TU GHINION

#3348
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

View Postcuculea, on 02 iunie 2023 - 22:00, said:

daca imi dati voie sa il citez pe un clasic in viata, o vorba mare si plina de intelepciune ...POATE AI AVUT TU GHINION
Sa inteleg ca tu doresti sa te tina 10 ani un produs garantat sa functioneze 5 ani ?
Suma de X lei o platesti pentru acei 5 ani pentru care producatorul isi asuma raspunderea ca iti va functiona produsul respectiv.
Ghinionistule care esti tu ghinionist Posted Image

Edited by DY2, 02 June 2023 - 22:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate