Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3848 replies to this topic

#3043
otvos-bruno

otvos-bruno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.12.2010

View Posttaurash, on 04 februarie 2023 - 15:27, said:

Am primita masina. Am pus-o pe pozitie si astept primul ciclu de curatare.

Din pacate, am dezlipit abtipildurile cu reclame si la unul dintre ele mi-a ramas urma de la adeziv si nu mai reusesc sa o elimin :(


Bună,

Se poate îndepărta cu spirt, fixativ de păr sau WD4. Trebuie lăsat puțin să acționeze și după șters cu o cârpă moale.


#3044
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postotvos-bruno, on 04 februarie 2023 - 16:39, said:




Bună,

Se poate îndepărta cu spirt, fixativ de păr sau WD4. Trebuie lăsat puțin să acționeze și după șters cu o cârpă moale.
Spirtu lasa urme albastre.

View Postcrisstonne, on 01 februarie 2023 - 15:52, said:

Nu știu ce boală ai cu turcii, poate ai fost ofticat de ienicerii din istorie!  😂

Nu știu de unde ai auzit tu că turcii fac lucruri pe genunchi!  🤷
Ia uite investiție în fabrica de aer condiționat, se pare că japonezii nu se tem de turci, nu au prejudecăți ca românii.

https://hvac-solutio...-manisa-turcia/
Am produs turcesc (Bosch) si dupa 5 ani, a picat o piesa importanta. Daca o faceau ienucerii aia o faceau mai bine.
Nu stiu care e treaba cu japonezii si turcii, insa in Romania turcii au facut ravagii si cu ienicerii si acum cu invazia de electrocasnice. Mai bine cu Sobietki.
Japonezii ca japonezii, dar europenii occidentali s-au saturat de turci si nu iau de la ei.

View Posttaurash, on 01 februarie 2023 - 20:20, said:

Și încă ceva, poate ajuta, cele 3 modele sunt la Carrefour unde a fost promoție de -20%. Astfel:
Bosch seria 6 la 3000 lei -20% => 2400 lei
Electrolux seria 6 la 3000 lei -20% => 2400 lei
Bosch Seria 4 la 2350 lei -20% => 1880 lei


Ieri s-a închis promoția din pacate și d-asta m-am si grabit.
Reducerile au fost facute din preturi mult umflate.

View Posttaurash, on 01 februarie 2023 - 20:20, said:

Electrolux care chiar îmi place
Cum se misca butoanele touch de pe touch screen ?
Ar trebui sa fie foarte responsive, nu sa apesi de multe ori.
Totodata ai grija cu acel touch screen, se poate duce repede. La a mea Electrolux seria 7 luata de mai bine ds 2 ani functioneaza si acum perfect.

View Postiogamac, on 01 februarie 2023 - 22:48, said:

Am intrat azi pe site și avea. Intră la opțiunea cu garanție motor inverter și acolo o vei găsi și pe cea de 5 ani.
Se ofera 10 ani la motoru inverter si 5 la cel non inverter. Se mai acorda 5 ani garantie de producator la toata msr (in loc de 2) cand sunt promotii.

View Posttaurash, on 04 februarie 2023 - 15:27, said:

Am primita masina. Am pus-o pe pozitie si astept primul ciclu de curatare.
Asteptam impresii :)
Ma poti intreba orice despre msr, eu am seria 7. Tot ce se potriveste cu a ta iti pot zice.

Eu am lasat actibildu cu reclama la 10 ani garantie pentru motor :)

Edited by MMike, 04 February 2023 - 17:30.


#3045
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Dacă ai LOC sau Dish Drops de la amway, pune pe deget așa concentrat cum este în sticlă și lași câteva minute, apoi cureți cu un burete moale.

#3046
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 17:29, said:


Reducerile au fost facute din preturi mult umflate.

Sunt convins dar chiar aveam nevoie sa cumpăr o mașină.

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 17:29, said:

Cum se misca butoanele touch de pe touch screen ?
Ar trebui sa fie foarte responsive, nu sa apesi de multe ori.
Totodata ai grija cu acel touch screen, se poate duce repede. La a mea Electrolux seria 7 luata de mai bine ds 2 ani functioneaza si acum perfect.

Nu am observat nimic în neregula. Mersi de atenționare! Îmi poți spune în ce sens sa fiu atent? Ce anume îl poate deteriora?

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 17:29, said:

Asteptam impresii Posted Image
Ma poti intreba orice despre msr, eu am seria 7. Tot ce se potriveste cu a ta iti pot zice.

Pana acum am 1 spălare de igienizare de început și 2 normale. Tocmai am pus a 3-a pentru o geaca albă plina de pete de cafea și mizerie. Sa vedem cum iese.

Overall sunt foarte încântat dar însă este și entuziasmul de la început ca am o mașină noua.

Sta bine la centrifugare și nu se "zgâlțâie" tare. Are un ușor balans când începe stoarcerea și nu este turația crescută însă imediat ce creste turația se echilibrează.

De spalat, ce am pus eu a spălat ok. Am folosit Omo praf. Aici nu mă pricep ce detergent sa folosesc și mi-ar plăcea sa am ceva cât mai eco și non invaziv pentru haine, cu mențiunea sa și curețe bineînțeles. Mă aștept ca acest Omo praf sa fie puternic și sa nu fie nici pe departe cum visez.


View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 17:29, said:

Eu am lasat actibildu cu reclama la 10 ani garantie pentru motor Posted Image

Abtibildul cu 10 ani a ieșit ușor și fără sa rămână pete. Cel mic care are reclama la Ariel parca și Wool s-a dezlipit greu și a rămas jumate din adeziv pe mașină.

#3047
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
@taurash cu panou touch te-am atentionat asa in general. Nu ai ce face in privinta asta. Cand se strica, aia e. Important e ca zici ca raspunde din prima la apasare.

Ce turatii ai folosit pana acum la stoarcere ? La 800 balanseaza ? Dar la 1000 ?
Pe display iti arata si kg recomandat cat si daca ss depaseste acea greutate ?

NU mai pune detergent praf. Pune lichid, dar sa fie unu bun, concentrat sau pernuta direct in tambur. Poti folosi si praf, cand utilizezi functia de prespalare. Adica praf in amandoua compartimentele sau praf intr-unul si lichid in celalalt.

La a mea am si program cu aburi.

Edited by MMike, 05 February 2023 - 17:45.


#3048
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Bad post.

Edited by elbjorn, 02 March 2023 - 16:52.


#3049
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Este un Best buy pe undeva la ora asta pt o mașină de spălat cu uscător ?
Oscilez intre Beko și Hisense.
Beko pt garanția de 5 ani:
https://altex.ro/mas...MSFB5DFT59447W/

Hisense pentru consumul redus la uscare:
https://altex.ro/mas...4EM/#additional

#3050
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Daca ai cumva spatiu in casa ia 2 agregate. Momentan masina de spalat cu uscator nu e nici cal nici magar si nu se poate compara cu a detine separat o masina si un uscator.

#3051
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
Mai exista marci care sa acorde la momentul actual garantie extinsa (minim 5 ani)?
Din ce am vazut, Candy, Beko si Arctic? Nu prea selecta compania...

Si daca tot am postat, as cere si o recomandare.
Buget cam pana in zona 3000, nu slim, 8-9 kg, clasa A. Incarcare frontala.

Edited by oaspetele, 11 March 2023 - 09:04.


#3052
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Electrolux mai dă garanție 5 ani și am impresia că și whirlpool.

#3053
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cumpără acest produs, înregistrează-l în promoție și beneficiezi de 5 ANI GARANȚIE! Promoție valabilă până la data de 30 Aprilie 2023. Mai multe detalii în regulament. 

Haier. Am eu si e geniala. Stiti vorba aia ca existau doua marci de telefoane, Nokia si restul? Asa e acum Haier intr-ale masinilor de spalat (si nu numai).

#3054
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,324
  • Înscris: 05.11.2009
Nu whirlpool, Bosch mai are garanții pentru 5 ani și 10 ani pentru motor.

#3055
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajiogamac, pe 11 martie 2023 - 09:37, a scris:

Nu whirlpool, Bosch mai are garanții pentru 5 ani și 10 ani pentru motor.
Este irelevata acea garantie la motor, puteau sa dea si 100 de ani. Daca imi arati un motor de msv, inverter, ca mai toate sunt inverter, stricat de la mama natura, deci nu suprasarcini sau lovituri…eu as aprecia sa vad unul. Momentan nu am auzit de asa ceva, cele inverter sunt facute sa tina o viata. Uzura unuei msv vine de la alte componente.

#3056
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Intotdeauna garantia lunga o sa fie pe componenta cea mai improbabil a se strica.

Ia sa dea garantie nominal pe rulmenti***. Ar da?

Da stiti ca daca tineti masina in baie service-ul va poate refuza garantia?


***Bosch seria 6 - se aud rulmentii dupa cateva luni de folosire...

Vizualizare mesajMMike, pe 05 februarie 2023 - 17:46, a scris:

NU mai pune detergent praf. Pune lichid, dar sa fie unu bun, concentrat sau pernuta direct in tambur. Poti folosi si praf, cand utilizezi functia de prespalare. Adica praf in amandoua compartimentele sau praf intr-unul si lichid in celalalt.



dero lichid (oricare ar fi el) e vizibil mai slab la rezultate decat unul praf.
vazut de mine de-a lungul timpului.

problema dero praf e ca distruge masinile in timp (pentru ca NU se dizolva total; daca nu credeti, incercati sa dizolvati niste dero pudra in apa fierbinte. Eu m-am chinuit cu niste Formil si n-am reusit, desi am fiert apa, am agitat, am lasat etc. - tot s-au depus sedimente de 2 degete).

Edited by cattavencu, 11 March 2023 - 12:27.


#3057
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajiogamac, pe 11 martie 2023 - 09:28, a scris:

Electrolux mai dă garanție 5 ani și am impresia că și whirlpool.
Si AEG.

Vizualizare mesajcattavencu, pe 11 martie 2023 - 12:26, a scris:

dero lichid (oricare ar fi el) e vizibil mai slab la rezultate decat unul praf.
vazut de mine de-a lungul timpului.
Testeaza si tu alt detergent lichid, nu Dero. Persil, Ariel....

Derergentu praf nu e recomandat pentru cei cu pielea sensibila cand e vorba de haine care sunt direct pe piele.

#3058
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 11 martie 2023 - 09:34, a scris:

Haier. Am eu si e geniala. 
Parerea ta.

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 11 martie 2023 - 09:34, a scris:

Stiti vorba aia ca existau doua marci de telefoane, Nokia si restul? Asa e acum Haier intr-ale masinilor de spalat (si nu numai).
Asa o fi in China probabil, haier cel mai tare acolo.

#3059
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

Vizualizare mesajPuferiu_, pe 11 martie 2023 - 09:34, a scris:

Haier. Am eu si e geniala. Stiti vorba aia ca existau doua marci de telefoane, Nokia si restul? Asa e acum Haier intr-ale masinilor de spalat (si nu numai).

Sa nu exageram, e o firma chinezeasca, si-a luat un nume cu consonanta germana ca sa aiba o sansa in Europa etc, pentru ca desigur, Quingdao nu suna la fel de bine. Ah si inainte sa incepem cu cifrele masive de vanzari, alea nu inseamna nimic pentru un consumator avizat, e doar faptul ca vand mult, fara nicio legatura cu calitatea efectiva a produselor.

#3060
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Citat

Haier had been founded as Qingdao Refrigerator Co. in 1984. With China opening up to world markets, foreign corporations began searching for partnerships in China. One of these, Germany's refrigerator company Liebherr, entered into a joint-venture contract with Qingdao Refrigerator Co., offering technology and equipment to its Chinese counterpart. Refrigerators were to be manufactured under the name of Qindao-Liebherr (simplified Chinese: 琴岛—利勃海尔; traditional Chinese: 琴島-利勃海爾; pinyin: Qíndǎo—lìbó hǎi'ěr). The current brand "Haier" came from the last two syllables of the Chinese transliteration of Liebherr

Haier e o firma noua pe piata noastra. Crede-ma ca si eu sunt impotriva produselor facute in China. Totusi, dupa ce am rascolit internetul si am vazut produsele lor la reprezentanta, am ajuns la concluzia ca fac numai produse premium. Cat de fiabile sunt in timp, ramane de vazut.

Masina de spalat pe care am luat-o era cea mai ieftina de la Haier, dar nu tocmai ieftina comparabila cu concurenta. Arunca un ochi pe eMag si Altex sa vezi ce scoruri au produsele lor. Citeste si reviewurile, daca tot esti acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate