Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Buy Back auto:pareri,recomandari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Ma bate gandul sa incerc asa ceva.
Ati avut vreo experienta!?
Cam ce diferenta este intre preturi dupa aprecierea voastra...
si ce ofera firma respectiva.
Puteti recomanda ceva...!?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca te grabesti si poti pierde la pret go ahead.

Nu orice masina se primeste, depinde starea, anul etc

Edited by arab, 11 November 2018 - 19:01.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ce e  ala buy back? ca sa raman si eu in trend cu termenii economici....

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013

 karax, on 11 noiembrie 2018 - 19:01, said:

Ce e  ala buy back? ca sa raman si eu in trend cu termenii economici....

Quote

Serviciul de schimburi suto (BUY BACK) asigura posibilitatea clientilor sa renunte la vechea masina pentru a incheia un contract de leasing in vederea achizitiei unei noi masini mai bune, mai performante si cu numeroase avantaje.

https://leasingautomobile.ro/schimburi-auto-buy-back/

Edited by xmanyacs77, 11 November 2018 - 19:04.


#5
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nu am avut experiente directe, în sensul că am luat în calcul să vând unei firme de buy back, dar după ce am văzut preturile oferite am preferat să vând singur.
Lucrul esențial pe care trebuie să îl înțelegi este că pentru firma respectivă buy - back -ul este o afacere ca oricare alta - adică ei îți cumpără masina ta și apoi vor trebui să o vândă cu un profit, ceea ce duce la următoarele  :
-vor vrea să cumpere masini cât mai noi, usor vandabile, fără probleme, cu putini km;
-vor vrea să o cumpere cu un pret cat mai mic, astfel încât profitul lor să fie mai mare.
Dacă poți să înțelegi lucrurile astea, vrei să îți vinzi mașina și nu ai chef/timp să postezi anunțuri și te întâlnești cu diverși cumpărători poți să mergi la o firmă de buy back, accepți pretul oferit și asta este.

Eu am discutat cu o astfel de firmă, la telefon nu au făcut o ofertă concretă, nici nu erau în orașul meu, trebuia să merg să evalueze mașina, deși masina avea o vechime mică, fără accident, km putini, ușor vandabilă (cum am văzut după acea).
Pe internet am văzut că preturile oferite de firmele de buy back sunt cu aprox. 20 - 25 % sub pretul de vânzare pe piată și atunci am preferat să o vând eu singur, punând un pret spre cele mai mici din categoria ei, raportat la marcă/an/vechime/km. Am vândut-o a doua zi după ce am pus anunțul, deci pentru mine a mers foarte bine să o vând eu singur.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 xmanyacs77, on 11 noiembrie 2018 - 19:03, said:

ca un fel de "rabla" numai ca pentru firme private?

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 drgroza, on 11 noiembrie 2018 - 18:50, said:

Cam ce diferenta este intre preturi dupa aprecierea voastra...
si ce ofera firma respectiva.
Puteti recomanda ceva...!?

E ca la orice buy-back, produsul nou il cumperi mai scum cu 15-20% adica fix cat iti ofera dealerul pe vechea masina.. deci fix pixul... mai bine vinzi singur masina veche si poti ramane cu 2000 de euro in buzunar decat sa cumperi de la un dealer care ofera buy-back.. Poate, in Germania, merge o astfel de chestie.. ca neamtul nu se uita la 2000 de euro si prefera sa predea masina veche.. dar la romani, e alta poveste.

#8
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 karax, on 11 noiembrie 2018 - 19:16, said:

ca un fel de "rabla" numai ca pentru firme private?

Explicatia e in limba romana... ce naiba.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 karax, on 11 noiembrie 2018 - 19:16, said:

ca un fel de "rabla" numai ca pentru firme private?
Ia zi cum stai azi cu bioritmul intelectual?

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand vei primi o oferta la masina ta ....sub jumatate din cat sunt preturile prin targuri . In al doilea rand , asa cum bine mentiona un coleg mai sus , nu orice masina este acceptata . Ultima data cand am intrebat eu , nu primeau mai veche de 5 ani .

#11
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
O afacere in care pierzi bani si castigi timp,iti fac un pret de nimic la masina ta si nici nu ai putere de negociere la masina noua.

#12
hMr

hMr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2018
Dc ti permiti sa pierzi bani incearca sa vezi un pret de buy back.
Ca exemplu ,o ruda s a dus la Mazda bucuresti pt un buy back cu o masina pe care in mod normal o vindea cu 8,9 mii lejer(avea 100 mii km si un pret de catalog la cumparare de peste 20 mii de euro).I au evaluat masina la 5 mii de euro cei de la mazda.

Alt exemplu:un Renault Megane benzinar 1.6,sub 150 mii km stare f buna,cumparat de nou si ingrijit pe care in mod normal se putea lua un 3500 de euro la vanzare i a fost evaluat la reprez Renault la sub 2000.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Am dat o masina la bb cam cu 1000 sub pretul din targ.
Alta mi-au evaluat-o recent cam la 500-1000 sub pretul de targ.
Ambele reprezentante.

#14
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Aveti in vedere si faptul ca o reprezentanta cumpara masina voastra la pret fara TVA si o vinde cu TVA.
Asa ca daca vor sa o vanda la nivelul pietei sunt nevoiti sa va dea o suma mai mica.
Asta inainte de a lua in calcul si adaosul lor, pentru ca nu ar avea de ce sa functioneze in pierdere.

#15
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Tva il adauga doar la diferenta de pret,nu la toata masina,in cazul in care apartine unei PF .

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 bolo, on 14 noiembrie 2018 - 12:35, said:

Tva il adauga doar la diferenta de pret,nu la toata masina, ...

Ce vorbesti !!??
Daca o reprezentanta vinde o masina cu 11.900 Euro, din aia 1900 sunt TVA-ul !
Ce spui tu ( vanzatorul pune TVA in ”plus” doar la diferenta de pret) se aplica doar in cazul in care masina este cumparata tot de la o firma platitoare de TVA.
Altfel, fie ca o cumpara de la o persoana fizica, fie de la o firma neplatitoare de TVA, TVA-ul se aplica integral la pretul de vazare.

Revenind la buy-back.
Eu ultimele trei masini noi le-am cumparat dand la buy-back masinile vechi.
Mie unul mi-a convenit. Am verificat pretul mediu pentru masina pe care am dato la buy-back, am scazut ceva din el si ... aia a fost !
De regula, diferenta dintre pretul mediu de pe autovit si pretul pe care l-am primit a fost de cca. 5 % (500-1000 Euro) (nota bene, este vorba despre preturile medii cerute pe autovit/olx nu preturile reale de vanzare).
Daca in doua situatii am convent facturez masina veche la un pret mai mic decat cel negociat, diferenta fiind recuperata ca si discount suplimentar la masina noua.
Avand in vedere simplitatea si rapiditatea tranzactiilor, pentru mine este optiunea ideala.

NOTA BENE - la mine masinile au fost pe firma, deci am facturat cu TVA , iar asta a fost un avantaj pentru firma auto !
Altfel, dupa cum bine a spus si colegul @uhu10uhu, ar fi trebuit sa o cumpere cu cel putin 25 % sub pretul mediu al modelului respectiv ca sa o poata scoate la vanzare la pret la care sa o si vanda.
Ca atare, in cazul in care masina veche este pe persoana fizica, este foarte posibil ca diferenta dintre pretul cerut si cel ofertat sa fie mare !

E drept ca depinde foarte mult si de dealer. De exemplu, la ultima masina cumparata, la un dealer am primit oferta de buy-back de 11k Euro (in conditiile in care pretul mediu al masinii era de cca. 15000 Euro) iar in alta parte (de unde ma si cumparat in final), am primit 14k Euro.
Si culmea, masina veche era un Hyundai ix35, iar prima oferta a fost de la un dealer Hyundai, iar cea ”buna” de la un dealer Kia !
La fel, cand am dat Honda si am luat XV-ul, la Hyundai mi s-a oferit la buy-back 9000 Euro pentru masina, iar ”dincolo” am primit 12.000 Euro ... (plus discount la masina noua).
In fimal, mi-a iesit un Subaru XV mai ieftin cu aproape 5000 Euro decat un Tucson similar echipat !

#17
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,147
  • Înscris: 13.11.2017
Si eu ultimele doua masini le-am dat la buyback. Daca le iau separat am iesit mai prost decat in targ cu vreo 1000 Euro dar am iesit mai bine la masina noua decat daca as fi luat-o fara buy back. In schimb am scutit din timpul pierdut cu tot felul de potentiali cumparatori care sa-mi spuna ca ei o iau mult mai ieftina adusa din Germania cu km mai putini.

#18
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postrosix, on 11 noiembrie 2018 - 19:18, said:



E ca la orice buy-back, produsul nou il cumperi mai scum cu 15-20% adica fix cat iti ofera dealerul pe vechea masina.. deci fix pixul... mai bine vinzi singur masina veche si poti ramane cu 2000 de euro in buzunar decat sa cumperi de la un dealer care ofera buy-back.. Poate, in Germania, merge o astfel de chestie.. ca neamtul nu se uita la 2000 de euro si prefera sa predea masina veche.. dar la romani, e alta poveste.

2000 euro reprezinta pt marea majoritate mai mult decat le ramane pe luna, trebuie sa fii dus sa crezi ca cuiva nu ii pasa ca munceste O LUNA ca sa arunce banii pe apa sambetei.
Marea majoritate nu cumpara de la particulari din cauza ca acestia nu ofera garantie si orice defect te distruge financiar la cat costa manopera si cat de priceputi sunt mecanicii lor.
Pe cand dealerii auto sunt obligati sa ofere garantie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate