Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Se aude apa in calorifer.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Stau la bloc, avem caldura in calorifere de la RADET, dar se tot aude apa cum curge prin tevi, care este oare cauza? Am aerisit caloriferele acum vreo saptamana, insa se tot auzea apa in continuare. Pe urma a incetat zgomotul, dar ieri a revenit din nou, care o fi cauza? Daca sucesc robinetul repartitorului la maxim, sunetul inceteaza, dar daca il inchid sau il pun pe o setare mai scazuta se aude iar, ce se intampla aici?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vine aer de la vecini . Era bine sa pui un aerisitor automat !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Aer pe TOATA instalatia. Trebuie aerisita TOATA, nu doar caloriferul tau.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postdorin_2k, on 11 noiembrie 2018 - 17:53, said:

Aer pe TOATA instalatia. Trebuie aerisita TOATA, nu doar caloriferul tau.
Pai ce treaba are daca e aer in caloriferele vecinilor, cum ma afecteaza asta pe mine?

#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Are, că la ei nu circulă și la tine circulă cu viteză mare  si de aceea se aude. Lasă robinetul la maxim și scapi de zgomot.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Instalația e comună, aia are.
Aerisește caloriferele că nu-i mare inginerie.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postdcr, on 11 noiembrie 2018 - 18:01, said:

Are, că la ei nu circulă și la tine circulă cu viteză mare  si de aceea se aude. Lasă robinetul la maxim și scapi de zgomot.
Pai se face prea cald in camera pe urma, inca nu e asa de frig sa las caloriferul la maxim.
Apropo, daca il acopar cu o patura ceva, se mai atenueaza din caldura degajata in camera, sau nu conteaza?

View Postericmario, on 11 noiembrie 2018 - 18:02, said:

Instalația e comună, aia are.
Aerisește caloriferele că nu-i mare inginerie.
L-am aerisit acum o saptamana, dar degeaba ca la mine in calorifer nu era aer, cum am deschis surubul a curs numai apa.

Inca ceva...la ultimul etaj e un apartament in care de regula stau chiriasi ocazional, acum nu sta nimeni deci slabe sperante sa se aeriseasca acolo caloriferele, poate sa dispara zgomotul asta de la sine in cele din urma, sau trebuie neaparat aerisit si acolo?

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPopaXXX, on 11 noiembrie 2018 - 17:44, said:

Stau la bloc, avem caldura in calorifere de la RADET, dar se tot aude apa cum curge prin tevi, care este oare cauza? Am aerisit caloriferele acum vreo saptamana, insa se tot auzea apa in continuare. Pe urma a incetat zgomotul, dar ieri a revenit din nou, care o fi cauza? Daca sucesc robinetul repartitorului la maxim, sunetul inceteaza, dar daca il inchid sau il pun pe o setare mai scazuta se aude iar, ce se intampla aici?

Ce sa se intample, sunt doua cauze - una e robinetul termostatic care, inchis partial, face ca apa sa intre cu zgomot in calorifer iar a doua cauza este faptul ca s-a umblat la coloane de-a lungul timpului si in loc sa se puna cu acelasi diametru s-au facut tot felul de gatuiri.. Apoi, multa lume tine robinetii termostatici inchisi (ca deh.. 18 grade la pranz)... in aceast caz apa circula in sistem cu tot felul de gaturi si cu presiuni diferite pe diverse zone din bloc.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e un huruit continuu e vorba de viteza apei pe tevi din cauza ca majoritatea caloriferelor sunt inchise, de exemplu la ore fara cerere mare de caldura. Daca clipoceste si bolboroseste, e aer/gaz, iar instalatiile vechi produc aer periodic.

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
da. aerul din caloriger dispare din senin. daca nu il baga nimeni in seama se supara si pleaca

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPopaXXX, on 11 noiembrie 2018 - 18:08, said:

L-am aerisit acum o saptamana, dar degeaba ca la mine in calorifer nu era aer, cum am deschis surubul a curs numai apa.

Și ți-e lene să-l mai aerisești o dată? Sau preferi simfonia pe care o face?

#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postrosix, on 11 noiembrie 2018 - 18:13, said:

Ce sa se intample, sunt doua cauze - una e robinetul termostatic care, inchis partial, face ca apa sa intre cu zgomot in calorifer
Zgomotul nu e in calorifer, am verificat cu un stetoscop, se aude numai pe coloana.

View Postsebulbus, on 11 noiembrie 2018 - 18:17, said:

Daca e un huruit continuu e vorba de viteza apei pe tevi din cauza ca majoritatea caloriferelor sunt inchise, de exemplu la ore fara cerere mare de caldura. Daca clipoceste si bolboroseste, e aer/gaz, iar instalatiile vechi produc aer periodic.
Zgomotul e mai degraba ca o scurgere continua.

View Postericmario, on 11 noiembrie 2018 - 18:21, said:

Și ți-e lene să-l mai aerisești o dată? Sau preferi simfonia pe care o face?
Pai nu sunt portiuni reci pe calorifer, nu cred ca are aer in el, si este un calorifer mai vechi la care nu prea este recomandat sa umblu la surubul de aerisire, s-ar putea sa cedeze si sa ma trezesc apoi cu camera inundata.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E aer pe instalatie. Pana nu dispare de pe TOATA coloana o sa ai asa ceva.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPopaXXX, on 11 noiembrie 2018 - 17:44, said:

.... Daca sucesc robinetul repartitorului la maxim....
aaaa, repartitor cu robinet, ii poti face o poza? ca m-ai facut curios.

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/8/2817_large_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vorbeste cu administratorul blocului si sugereaza sa monteze aerisitoare automate la ultimul etaj.Posted Image
Parerea mea!

*Cu asemenea aerisitoare automate ar trebui sa fie echipate toate coloanele de incalzire.

Edited by xmanyacs77, 11 November 2018 - 18:43.


#16
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postxmanyacs77, on 11 noiembrie 2018 - 18:40, said:

Vorbeste cu administratorul blocului si sugereaza sa monteze aerisitoare automate la ultimul etaj.Posted Image
Parerea mea!
Am avut unul din asta si s-a stricat inundandu-mi baia.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostPopaXXX, on 11 noiembrie 2018 - 18:42, said:

Am avut unul din asta si s-a stricat inundandu-mi baia.
Aerisitorul se strica/defecteaza doar daca sunt impuritati in instalatie.Posted Image

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/0/2001875.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se poate monta un filtru in Y inaintea aerisitorului...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 11 November 2018 - 18:49.


#18
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
La inceput ma enerva si pe mine acel sunet, dar acum mi se pare chiar linistitor. Bine, nu stiu cum se aude a tine... Nu cred ca se aude din cauza aerului, ci a presiunii, tevile vechi etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate