Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

dsc lc 100 pi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
Buna ziua ...Scriu pentru ca am o dilema si sper ca ma puteti ajuta .
Am un senzor dsc lc 100 pi , si vreau sa-l fac wirless . Voi folosi un emitator gen arudino de 433 mhz si voi alimenta senzorul cu o baterie de 9v Dilema mea este ca nu stiu cum functioneaza  acest senzor ...deocamdata am gasit o legatura ..un pin ce transmite 6.5 v la detectarea miscarii , dar pt ca distanta sa fie cit mai mare as avea nevoie de toti cei 9 v . Am testat cu un multimetru toate bornele t1 t2 nc c etc ..si nici o reactie . Nu stiu cum comunica senzorul cu centrala , poate asa mi as face o idee ...emite senzorul impuls ...sau centrala sesizeaza lipsa tensiunii . Concret as vrea sa stiu cum sa montez firele la acest senzor incat la detectia miscarii sa emita 9v adica cu cat este alimentata ...Multumesc !!

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cu 6,5V actionezi un releu care comanda tensiunea de 9V.

#3
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
Inca o chestie , daca pun 2 baterii de 9 v in serie ...senzorul are interval 8.2 - 16 v este vre o problema ?
inca ceva ..
am masurat bateria de 9 v si imi da o tensiune de vreo 11 v ..

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016

 bvalk, on 11 noiembrie 2018 - 18:58, said:

Inca o chestie , daca pun 2 baterii de 9 v in serie ...senzorul are interval 8.2 - 16 v este vre o problema ?
inca ceva ..
am masurat bateria de 9 v si imi da o tensiune de vreo 11 v ..
9v + 9v = 18v

Cu ce ai măsurat bateria de 9v?

#5
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
Cu un multimetru ...

#6
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
se alimenteaza cu 12 volti-nu cu 9.
in caz de miscare schimba starea contactului dintre nc si c de la bornele senzorului
in sistemele de alarma se conecteaza pe NC adica intre comun si normal inchis.
in caz ca senzorul e declansat o sa schimbe starea contactului dintre nc si c. din inchis, o sa-ti deschida acel contact.

t2 si t1 sunt pentru tamper. butonul acela negru care simte daca a fost deschis capacul senzorului.

problema o sa fie ca o sa consume multa energie electrica.
o sa=ti descarce repede bateriile doar senzorul + ca trebuie sa i mai faci o parte de comunicare wireless care si ea consuma curent.
acel senzor nu e facut pentru functoinarea pe baterii.

Edited by Petrecristi, 11 November 2018 - 20:46.


#7
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
Am testat cu multimetru , pe acele borne nc si c ...si nu au nici o reactie , chiar daca  se aprinde ledul de detectie a miscarii . Am vazut ca se pun niste rezistente ... poate aici e chichita !

#8
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
La ce tensiune ai alimentat senzorul?
Cum ai testat cu multimetrul?
Ai verificat rezistența dintre nc și c?

#9
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
baterie de 9 v , multimetru indica aproape 11 v ...
Am testat toate bornele intre ele .. inclusiv + cu fiecare borna ...minus cu fiecare borna .
N am testat rezistenta !!

#10
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Masa. Ăla e doar un contact. Daca nu ai adus nicio tensiune pe borne nu are de unde sa vina tensiune. Poți să verifici tu și cu mama lui plus și minus. Verifica pe rezistența.

Și din nou spun. 12 volti pe alimentare, nu 9.
Și nu prea înțeleg de unde scoți 11 volti din 9.

#11
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Uite. Mai clar de atât nu pot să-ți arăt. Sunt de acord că e alt senzor, dar, alimentat la 12vcc când este declanșat se aprinde acel led roșu și se deschide contactul dintre nc și c iar pe multimetru, conectat la acele borne și cu domeniu rezistența apare acel 1 . Asta înseamnă domeniul de măsurare al aparatului este depășit, rezistența e mai mare decât poate măsura el, cu alte cuvinte contactul este deschis.

Acum când senzorul nu este declanșat, ledul sta stins iar multimetrul arată rezistența 0 sau aproape 0. Depinde pe ce domeniu masori. Cu alte cuvinte acel contact e închis.

Daca vrei sa ai tensiune acolo faci un ștrap intre +12volti și borna c. De masurat masori intre borna nc și borna -12 volti. Vei avea tensiune când nu e declanșat senzorul și se intrerupe când e declanșat.

#12
bvalk

bvalk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc! Am facut deja ce ai spus , intr adevar asa se intampla ...tensiune cind nu este activata prezenta , lipsa tensiune ...cind este prezenta miscarea ...din pacate nu ma ajuta ...asta e ideea emitatorului de 433 mhz ....transmite semnal cind are  tensiune ...lipsa tensiunii nu ma ajuta ....asa ca v-a  trebui sa lucrez cu cei 6.5 v . Daca imi poate explica cineva cum sa il leg ...cum arata releul ala de 12 v ( sau 9v egal cu sursa de alimentare )

Petrecristi , ai cum sa gasesti o tensiune cit mai mare la prezenta miscarii ? Ma gandesc ca schema senzorilor e in principiu la fel ..
Eu sunt un novice in domeniu ... Daca n ar avea utilitate acest proiect nu mi as bate capul atit de tare .

#13
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
senzorul acela al tau are si un contact notat no? daca are:  faci un ștrap intre +12volti și borna c. De masurat masori intre borna no și borna -12 volti. Vei avea tensiune când  e declanșat senzorul și se intrerupe când nu e declanșat.
deci exact invers, exact cum ai tu nevoie.

daar mai e o problema. la multi senzori borna no nu functioneaza. verifica daca merge

spui ca "Daca n ar avea utilitate acest proiect nu mi as bate capul atit de tare ."
din pacate nu o sa aiba nicio utilitate. o sa-ti consume prea mult curent, acea baterie o sa te tina o zi sau maxim doua

Edited by Petrecristi, 12 November 2018 - 17:22.


#14
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Am niște PIR-ri de alarmă prin casă, (de fapt o alarmă veche Cerber nemontată) dar nu stau să cotrobăi dupa ele, așa că....dacă @Petrecristi are dreptate și la ieșirea acelui senzor este un releu normal închis cu un contact spre plus, deci când este neactivat la ieșirea lui ai +,  și când e activat nu mai ai nimic la ieșire se poate rezolva în doua feluri:

-un releu cu un contact normal deschis si unul închis
Attached File  1.jpg   77.48K   6 downloads

-un releu cu doar două contacte și cu un PNP în față cu rol de negator
Attached File  Scanned Document.jpg   129.26K   6 downloads

#15
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Poți să mi arăți și mie unde am zis că e releu?
Eu nu cred că e releu. Acel contact este comandat fie printr-un tranzistor fie prin octocuplor.

Și dacă recomanzi un releu suplimentar nu înțeleg de ce te complici. Poți lega bobina releului intre -12 volti și nc iar tensiunea o comanzi cu un  contact normal închis al acestui releu

Edited by Petrecristi, 12 November 2018 - 18:22.


#16
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Neimportant! Soluția rămâne aceeași cu rezerva faptului că trebuie văzut dacă ieșrea suporta curentul consumat de un releu montat la ieșire, deci soulția nr.1 e discutabilă în acest caz.

LE

 Petrecristi, on 12 noiembrie 2018 - 18:12, said:

Și dacă recomanzi un releu suplimentar nu înțeleg de ce te complici. Poți lega bobina releului intre -12 volti și nc iar tensiunea o comanzi cu un  contact normal închis al acestui releu
Adică exact ceea ce recomandasem ca prima soluție (cea discutabilă în funcție de capabilitatea de curent a ieșirii), nu? Ce ai vrut să adaugi suplimentar sau ca o corectură, că n-am înțeles?

Edited by mamaie112, 12 November 2018 - 18:27.


#17
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Nu ai nevoie, cum ai spus tu de un contact normal deschis și de unul normal închis.
Unul normal închis e suficient. Dar oricum eu as opta pentru tranzistor sau mosfet

#18
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

 Petrecristi, on 12 noiembrie 2018 - 18:32, said:

Nu ai nevoie, cum ai spus tu de un contact normal deschis și de unul normal închis.

Hai mă, tu vorbești serios? Profundă asta, nu așa!Posted Image
Treaba e că eu nu prea am văzut până acum relee care sa aibă doar un contact normal închis, ci ori cu unul, sau mai multe, normal deschise, ori celălat model cu unul sau mai multe rânduri de contacte, unele normal închise și celelalte deschise.
Da', mă rog, poate nu am studiat eu suficient de bine gama de relee disponibile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate