Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Incontinenta urinara ma impiedica sa ies din casa

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011
Buna ziua, am 36 de ani si sunt femeie. Acum 7 luni am suferit un chiuretaj pentru o sarcina de 8 saptamani oprita din evolutie si din momentul in care mi-am reluat viata sexuala 3 luni mai tarziu simt usturimi mari si nevoia de a urina ca la cistita. Am fost la doctor si am incercat o serie de medicamente: Nolicin, Cystone, Urinal, Uractiv, Uroflow, Monural, nu au avut efect pentru ca am ramas cu o usturime in zona vaginala ce se accentueaza dupa sex si tine cam 1-2 saptamani dupa contact.
Am facut analize de urina si eu si sotul si au iesit negative. Nu am candida, tricomonas sau vaginita, nu am scurgeri, mirosuri sau mancarimi.

Acum o saptamana am facut sex si din nou au inceput usturimile si mersul la baie.

Problema e ca dupa 4 zile eram la servici si nu am mai apucat sa ajung la baie. Am facut efectiv pe mine si nu vorbesc de 2 stropi. M-am patat pe pantaloni de 2 ori.
A doua zi mi-am pus absorbant si am mers la baie din ora in ora dar tot am facut pe mine si atat de mult ca a trecut de absorbant si iar m-am patat..
De atunci fac pe mine zilnic desi sunt acasa si baia e la cativa metri. Nu fac noaptea in somn, doar ziua dar sunt ingrozita ca trebuie sa merg la serviciu, sunt profesoara si perspectiva ca 30 de copii sa ma vada ca fac pe mine ma ingrozeste.

Sunt foarte suparata pentru ca nu pot face nimic decat sa imi pun absorbante si sa stau aproape de toaleta.
Ne dorim foarte  mult un copil si acea sarcina pe care am pierdut-o a fost un miracol dupa 5 ani de incercari.

Cum sa mai incerc sa fac un copil daca gandul la sex si ca ma pot scapa pe mine sau sa ma usture din nou o saptamana sau doua ma ingrozeste?

Oare ma poate cineva ajuta cu un sfat?

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Urolog  pentru problema curenta + fertilizare in vitro?

#3
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Dupa atatea incercari si atat de multi ani nu ati incercat sa infiati un copil ?Posted Image  
Niste rude au infiat o fetita  in urma cu multi ani. Acum fata e mare si ascultatoare , foarte educata, chiar daca a copilarit ceva la orfelinat. O alta matusa, a infiat un copil si la fel copilul e ok.
Cred ca ar trebui sa scrieti si pe forumul romedic ,poate primiti un raspuns avizat la problema dvs de sanatate.
Ar trebui sa consultati mai multi medici pt mai multe pareri.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am o prietena care a incercat ani la rand sa aduca pe lume un copil; a urmat diferite tratamente si a schimbat cativa doctori dar degeaba.
A reusit intr-un final cu ajutorul doctorului Fawaz. Nu stiu cat de bun este, nu o spun ca pe o recomandare dar ea a reusit cu ajutorul lui.
Pentru problema curenta cu urinatul, trebuie mers urgent la medic de specialitate.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu de "sfaturi" ai nevoie ci de control/tratament medical. Asta daca vrei sa reintri in normal.

Edited by Dany_Darke, 11 November 2018 - 21:16.
de ajuns sa te limitezi la sfaturi pertinente. mistourile le tii pt tine


#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am gasit articolul acesta, poate te ajuta.
https://www.reginama...te-de-tratament

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poarta scutece si sa nu faci greseala sa nu bei lichide, ca iti poti paradi rinichii, sa faci un blocaj renal. Mai ales daca bei cafea de la dozator sau orice altceva care contine fosfati, trebuie sa bei lichide normal. Fosfatii cristalizeaza in rinichi la concentratii mari si ii distrug din interior.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Exercitii Kegel pentru intarirea musculaturii din zona. Investigatii mai amanuntite intr-un spital sau clinica de urologie. Cel mai probabil ai luat o infectie cu ocazia chiuretajului, si acum esti intr-un cerc vicios, deoarece problema fizica ti-a afectat si psihicul.

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Dumneata trebuie prima data sa stabilesti un diagnostic corect  privitor la simptomatologia de usturime, jena , durere.
Trebuie sa faci o urocultura si un examen ginecologic cu  test papanicolau, intruct ce povestesti dumneata  sunt sanse mari sa ai leziuni  inclusiv pe colul uterin (induse de chiuretaj) dar si inclusiv herpesul genital, daca e cazul,   duce la astfel de simptomatologie
Dupa ce ai aceste rezultate , mai stam de vorba despre tratament

Edited by ciine, 11 November 2018 - 21:26.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca trebuie sa cauti un ginecolog bun care sa poata pune un diagnostic corect. E clar ca la chiuretaj s-a intamplat ceva, poate ai o rana pe peretele vaginal.

#11
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011
Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi. Ca sa raspund in ordinea importantei:
Am fost la doi ginecologi si un urolog care nu mi-au dat tratament bun si m-au tratat superficial. La fiecare sedinta am dat o gramada de bani. E o problema ginecologica sau urologica. La ce fel de doctor sa mai apelez?

Ii felicit pe cei ce adopta,dar vreau copilul meu si pana nu elimin toate posibilitatile nu ma gandesc la adoptie.

Indiferent ca voi avea copil natural sau adoptat, asta nu ma vindeca de incontinenta.

Testosteron, esti un tampit. N-am chef sa fiu luata peste picior.

Cel mai important: pot avea o infectie in ciuda analizei de urina negative?

Persoanele care sufera de incontinenta urinara imperioasa (asa am inteles ca i se zice) exista tratament fara operatie?
Multumesc inca o data


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
am uitat sa te intreb ceva : ce tip de anestezie a fost folosit la chiuretaj ?
am gasit un articol despre o metoda de tratament folosita la oradea :
https://www.ebihorea...or--118878.html

vad ca ar exista ceva similar si in bucuresti:
https://www.royalhos...tinenta-urinara

Edited by corinadaniela, 12 November 2018 - 13:03.


#13
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011
Multumesc mult Corinadaniela!. E un articol foarte interesant si o sa-l tin minte.

Azi mi-am facut programare la spitalui Regina Maria sectia ginecologie si sper sa nu ajung la operatie la varsta asta. Eu inca mai sper intr-o minune si sa treaca cu pastile.

Ca sa-ti raspund:

Pentru ca sarcina era mica si sa nu ajung la chiuretaj am primit pastile pentru avort chimic dar sarcina era foarte bine prinsa sj nu s-a eliminat total desi a doua zi am mai primit cateva pastile. Asa am ajuns la chiuretaj cu sarcina pe jumatate avortata.
Am fost anesteziata cu Myalgin. A fost anestezie partiala pentru ca am simtit dureri dar nu puteam reactiona.
Dupa interventie am sangerat putin doar si seara am mers acasa. Nu am avut probleme decat o usoara durere in zona vaginala pentru care am primit ketonal. Am avut sangerari usoare cateva zile si ciclu dereglat vreo 5 luni. Dupa o saptamana de repaus am mers la servici. Nu am avut dureri sau altceva timp de 3 luni. Nici nu m-am gandit ca o sa am probleme. Eram plina de speranta ca dupa dupa 2 inseminari esuate, am avut o sarcina naturala. Deci aveam sanse sa raman din nou gravida mai ales ca doctorii nu au gasit probleme de fertilitate la noi.

Doar dupa ce mi-am reluat viata intima a inceput tot si doar de 4 zile am aceasta incontinenta urinara.

Nu mai am usturimi acum. Ele trec se pare la 7 zile de la contact.
Am avut usturimi si in urma unui consult ginecologic si tot in 7 zile au trecut.
Asta e prima luna in care usturimile nu vin cu usoara sangerare in urina dar e prima data cand am incontinenta.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
dar n-ai zis nimic despre sangele prezent in urina, in primele postari.
asta nu este deloc in regula...este un semnal de alarma.

Edited by corinadaniela, 12 November 2018 - 14:04.


#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Singerarea in urina indica leziuni pe tractul urinar .
Ai contactat o infectie intraspitaliceasca  , mai ales daca ai avut sonda urinara.
In acest caz  iti recomand  sa consumi extrem de multe lichide , o urinare deasa si cantitativa ajuta la curatarea tractului urinar .
Se impune urocultura , efectuata ca la carte , dimineata din primul jet , dupa care antibiograma si tratament  regulat cu prescriptiile necesare

Oricum trebuie un diagnostic sigur  atit in sfera genitala cit si cea urinara

#16
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013

 mellymel, on 12 noiembrie 2018 - 12:33, said:

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi. Ca sa raspund in ordinea importantei:
Am fost la doi ginecologi si un urolog care nu mi-au dat tratament bun si m-au tratat superficial. La fiecare sedinta am dat o gramada de bani. E o problema ginecologica sau urologica. La ce fel de doctor sa mai apelez?

Ii felicit pe cei ce adopta,dar vreau copilul meu si pana nu elimin toate posibilitatile nu ma gandesc la adoptie.

Indiferent ca voi avea copil natural sau adoptat, asta nu ma vindeca de incontinenta.



Testosteron, esti un tampit. N-am chef sa fiu luata peste picior.

Cel mai important: pot avea o infectie in ciuda analizei de urina negative?

Persoanele care sufera de incontinenta urinara imperioasa (asa am inteles ca i se zice) exista tratament fara operatie?
Multumesc inca o data
normal ca adoptia nu te va vindeca. Asta se poate face doar cu tratament.
Nu vreau sa-ti spulber sperantele, dar o noua incercare va insemna aproape un an pierdut, timp in are ati putea infia un copil. Daca ai incercat deja de cateva ori ...
Bafta si sanatate !

#17
mellymel

mellymel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2011
Am fost la Regina Maria si acolo doctorul mi-a spus din ce a vazut ca sufar de candida si mi-a dat tratament plus sa-mi fac analize. Am facut analize acolo dar ele arata ca nu sufar de candida, nici de stafilococul auriu sau de streptococ. Iau in continuare tratamentul pentru candida dar nu ma simt mai bine. Am avut 2 zile in care nu m-a mai usturat nimic, incontinenta s-a oprit singura inainte sa incep tratamentul.
Iau de 2 zile tratament si azi au reinceput usturimile si senzatia de urinare. Nu am facut nimic sa provoc starea asta.

Chiar asa de slabi doctori sa avem si sa nu stie ce naiba am?!


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ai cistita interstitiala ? E tare pacatoasa si greu de tratat, stiu de la o colega...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate