Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Kilometraj masini Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

View Postspooky51, on 12 noiembrie 2018 - 09:24, said:

in Germania femeile nu conduc, ele stau acasa si fac snitele, carnati si chiftele cu varza murata.
asta când nu își împing soții de la spate să invadeze polonia sau austria.

#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postfqx, on 12 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Masinile alea reprezinta foarte putin din total.Nu isi permit nici ei sa schimbe masinile asa usor, in plus exista vanzari sh si la ei, si ei isi cumpara sh.
Sunt de 5 ani in Austria, si am observat ca un austriac get-beget nu prea are masina mai veche de 10-12 ani.
Tot strainii sunt care iau sh, in special turcii si romanii.
Am cunostinta care e a luat o corsa din 2000 cu 100 de euro si era tare mandru de ce "afacere" a facut. Când a mers sa faca itp-ul , mecanicul s-a uitat in mare la ea, a scos-o afara, i-a dat actele si a zis, "ne vedem când vii cu alta masina!"
In 2000 visam la masini zburatoare, in 2018 cumparam masini din 2000!
Si eu de ar fi sa primesc 10.000 de euroi peste 5 ani, mai pun 5000 si iau alta noua.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postwb626ek, on 12 noiembrie 2018 - 17:26, said:

.....
Sunt de 5 ani in Austria, si am observat ca un austriac get-beget nu prea are masina mai veche de 10-12 ani.
la o masina de 10ani il pleznesc toate plasticele..., motorul in sine nu are probleme dar restul de "99%" din masina e plastic...

l.e. am editat faza cu 10ani

Edited by arg, 12 November 2018 - 17:40.


#22
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postarg, on 12 noiembrie 2018 - 17:35, said:

la o masina de 10ani il pleznesc toate plasticele..., motorul in sine nu are probleme dar restul de "99%" din masina e plastic...
Cine a zis ca la o masina de 10 ani?
Ma refeream la o masina de 5-6 ani, precum sunt cu miiile la dealeri!

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
alea de 5-6 ani au km
cifra magica de 150k km => distributie + discuri + caseta directie + revizie cutie...

practic aia folosesc la maxim masinile asa cum vin din fabrica, pentru ca manopera e scumpa si proasta.

Edited by arg, 12 November 2018 - 17:42.


#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
In tarile vestice manopera te omoara de aia sunt scoase la vanzare pe banda rulanta masini care la noi prind 300k km fara sa fie epave. Eu am luat din afara si masina de 3 ani de la primul proprietar si masina de 5 ani tot cu un proprietar, cam acelasi numar de kilometri... putin sub 150.000 reali :) Orice masina duce mult mai multi kilometri decat garantia daca i se face o mentenanta corecta. Unui neamt daca ii spune ca trebuie sa schimbe distributia la BMW N47 cu datul motorului jos, vinde masina si ia alta. La noi coosta sub 1000E :)

#25
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postwb626ek, on 12 noiembrie 2018 - 17:26, said:

Sunt de 5 ani in Austria, si am observat ca un austriac get-beget nu prea are masina mai veche de 10-12 ani.
Tot strainii sunt care iau sh, in special turcii si romanii.
Am cunostinta care e a luat o corsa din 2000 cu 100 de euro si era tare mandru de ce "afacere" a facut. Când a mers sa faca itp-ul , mecanicul s-a uitat in mare la ea, a scos-o afara, i-a dat actele si a zis, "ne vedem când vii cu alta masina!"
In 2000 visam la masini zburatoare, in 2018 cumparam masini din 2000!
Si eu de ar fi sa primesc 10.000 de euroi peste 5 ani, mai pun 5000 si iau alta noua.
10-12 ani nu inseamna abia iesite din garantie cum ai zis in postul anterior.Cam asa e, 10-12 ani, chiar si care o da cand iese din garantie, la 3-4 ani vechime, o da de obicei altui austriac, care o tine pana la 10 ani si apoi o vinde...

#26
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postfqx, on 12 noiembrie 2018 - 18:07, said:

10-12 ani nu inseamna abia iesite din garantie cum ai zis in postul anterior.Cam asa e, 10-12 ani, chiar si care o da cand iese din garantie, la 3-4 ani vechime, o da de obicei altui austriac, care o tine pana la 10 ani si apoi o vinde...
Vrei sa sti cat am garantie aici la logan?
3 ANI , atat!
Si la altele intre 3 si 5 ani!
Nu ca in Romania, Logan 5 ani, Ford 7, etc

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu vad povestea cam asa:
- masina pana in 5 ani, pai aia e masina de muncit... tragi de ea ca birjarul si pe urma o vinzi
- 5-10 ani masina de mers usurel la servici si plimbare
+10 ani masina de carat cartofi si varza.
(ma rog plus/minus niste ani si bani)

View Postwb626ek, on 12 noiembrie 2018 - 18:12, said:

Vrei sa sti cat am garantie aici la logan?
3 ANI , atat!
Si la altele intre 3 si 5 ani!
Nu ca in Romania, Logan 5 ani, Ford 7, etc
vezi, loganul nu e facut pentru drumuri bune,...

+ ca in Romania pot da oricand vina pe exploatare (gropi) si byby garantie.

#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La masinile SH depinzi mult de noroc, insa si cele noi pica, acolo te salveaza garantia, uneori dupa multa cearta cu dealerul. Cred ca ideal e sa-ti alegi masina in functie de nevoi. Daca faci naveta cateva zeci de kilometrii zilnic si ai si un job bun, o masina noua isi merita banii, pentru ca nu stai cu grija ca te lasa in drum. Daca mergi zilnic prin oras si nu poti pune baza in transportul in comun, iti iei masina cat mai mica. Daca folosesti insa masina ocazional, doar cand ploua, ninge si e viscol si nu poti folosi transportul in comun sau bicicleta, etc, iti iei un SH, ca sa nu-ti para nici rau ca sta in parcare, nici ca se strica sau ti-l zgarie cineva. Daca vrei masina doar ca sa poti face un concediu fara sa te inghesui in tren, un SH este iarasi ok pentru nevoile tale.
As zice ce europenii deja au un alt grad de civilizatie, si cum ei de regula nu locuiesc in centrul orasului, isi iau masini pentru naveta, si le prefera pe cele noi, iar la 4-5 ani prefera sa le vanda.

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Iti iei SH ca sa nu iti para rau de masina cand ti-o zgaraie, asta e noua. :) Cred ca la astia de isi iau Cayenne de 1 an sau X6M de 1-2 ani cred ca e bucurie mare ca au ocazia sa mai dea o vopsea la "epava" :) Prin referinta, in Romania se vand cam 200 de X6 noi pe an si cel putin in Bucuresti e plin de ele la semafor.

#30
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Ideal iei mașină de cam 3 ani, din reprezentanță (probabil a fost buy-back). Plătești mai mult dar primești garanție (de multe ori chiar și 2 ani), și știi ce ai luat. Și dai cam 40-60% din prețul de nou.

Edited by blotunga, 17 November 2018 - 12:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate