Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Electrică vs hibridă

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Ne-am decis a achiziționa un automobil nou în familie, acesta va fi fie hibrid, fie electric.
Cam am 2 mari variante, o Toyota Yaris hibridă sau o electrică 100%, caz în care aș opta pentru Renault ZOE. Având în vedere chiar prețul actual al carburantului însă și amortizarea, pe termen lung electrica este mai avantajoasă, deoarece cu cei 10.000€ de la stat, socotind o valoare de revânzare de jumătate din prețul de achiziție, electrica câștigă. Dar electrica ține și mai mulți bani blocați. Autonomia nu este o problemă pentru decizia de cumpărare, 140 km fiind suficienți iar eu pot instala priză de 63A acasă (am branșament de 100A).

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Electrica 100% in cazul tau. As merge pe orice varianta in afara de Reno. VW are pret bun la electrica

#3
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
La ZOE se platea o chirie pentru baterii de 79 euro/luna si nu trebuia sa depasesti 12500km/an, in aceste conditii nu as merge pe ZOE si mai repede pe un UP.

#4
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Yaris ul hibrid imi place cand e pe mod electric ... clar electric e mai cool

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 LucaRares, on 11 noiembrie 2018 - 15:42, said:

La ZOE se platea o chirie pentru baterii de 79 euro/luna si nu trebuia sa depasesti 12500km/an, in aceste conditii nu as merge pe ZOE si mai repede pe un UP.
Nu mai este valabil acest lucru.

 LucaRares, on 11 noiembrie 2018 - 15:42, said:

La ZOE se platea o chirie pentru baterii de 79 euro/luna si nu trebuia sa depasesti 12500km/an, in aceste conditii nu as merge pe ZOE si mai repede pe un UP.
Up are până la 160 km autonomie. Cu regula de 30% (scazi 30% pentru încălzire/răcire, situații neprevăzute) și ajungi la 110.  E cam riscant.

Plus că la configurator îți apare la combustibil benzina, mi se par incredibil de neglijenți.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 benis, on 11 noiembrie 2018 - 15:22, said:

\Având în vedere chiar prețul actual al carburantului însă și amortizarea, pe termen lung electrica este mai avantajoasă, deoarece cu cei 10.000€ de la stat, socotind o valoare de revânzare de jumătate din prețul de achiziție, electrica câștigă.

Ai luat in calcul acumulatorii? Ce inseamna termen lung? ca acumulatorii aia mai mult de 5 ani nu duc la capacitate cat de cat rezonabila. Cu revanzarea la juma' din bani...ha..ha..ha..
Un Golf electric bate spre 40.000 de euro. Scazi 10.000 de la stat si te alegi cu o masina de muncitor la strung la pret de Audi A4.

#7
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fxayqjQOlS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oare mai exista firma care vindea Logan electric ?

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 mariovrs, on 11 noiembrie 2018 - 17:23, said:


Ai luat in calcul acumulatorii? Ce inseamna termen lung? ca acumulatorii aia mai mult de 5 ani nu duc la capacitate cat de cat rezonabila. Cu revanzarea la juma' din bani...ha..ha..ha..
Un Golf electric bate spre 40.000 de euro. Scazi 10.000 de la stat si te alegi cu o masina de muncitor la strung la pret de Audi A4.
Am luat în considerare și acest aspect. Renault pleacă de la 33.000KM. 5 ani este rezonabil. la Toyota Yaris în 5 ani a crăpat motorul. Mașinile cam scad la jumătate din preț la 5 ani, să nu fie 50%, să fie 40%, încă este bine. Toate aceste calcule sunt făcute pe un scenariu optimist, un preț de carburant de 6.5 lei pe litru. Prețul mediu realist aș zice că ar fi pe la 8.5 lei. Iar în varianta pesimistă, pe la 10 ani de zile. În cel mai rău caz ies per ansamblu cu banii ca în cazul unei hibride.

 laur_radu, on 11 noiembrie 2018 - 17:27, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fxayqjQOlS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oare mai exista firma care vindea Logan electric ?
Să existe, să nu existe.. Eu unul m-am convins că în România nu se vor face mașini electrice prea curând. Nici mașini din astelalte nu știu cât timp se vor mai produce.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Decat ZOE mai bine Soul EV . Este si un jurnal de bord deschis daca vrei sa citesti ...

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomandare ar fi hibrid. La full electric s-ar putea sa ramai in pana cine stie pe unde (poate ai nevoie de masina si nu ai timp sa o încarci). Avantajul la hibrida (momentan) este încărcarea in mers, ceea ce la electrica nu baga nimeni alternator care sa incarce (cine-i nebunul sa strice piata?...)

Si eu cochetez cu Yaris hibrid, dar nu ma arunc încă. N-am încă avansul strâns, plus ca actuala încă mă tine (o am pe gpl si itp încă 2 ani).

#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 Pololica, on 11 noiembrie 2018 - 18:25, said:

Avantajul la hibrida (momentan) este încărcarea in mers, ceea ce la electrica nu baga nimeni alternator care sa incarce (cine-i nebunul sa strice piata?...)
Uite aici in poza un automobil full electric cu “alternator”

Attached Files


Edited by yetiro, 11 November 2018 - 18:50.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am inteles mesajul, dar ma tem ca nu l-ai inteles tu. Generatorul ala ocupa timp cat stai pe dreapta si la 150-200 km autonomie, nu cred ca bateriile se încarcă in 30 minute.

#13
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Eu parca as merge mai repede pe o varianta plug-in. Am vazut autonomii full electric de 50 - 60km ceea ce pentru mine (stau la casa) ar fi perfect.
Ce parere ai despre Hyundai Ioniq ?

#14
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Poza trebuia sa aduca un pic de amuzament la subiect.
Dar daca ceva n-am inteles este asta

 Pololica, on 11 noiembrie 2018 - 18:25, said:

nu baga nimeni alternator care sa incarce (cine-i nebunul sa strice piata?...)


#15
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Decat un parci d-asta cu 30 mii euro nu iti iei tu spre exemplu un fiesta rs si de restul 10 mii de euro bagi combustibil pana o vinzi, plus ca poti pleca oricand si oriunde cu ea....
Da ma rog, 250 cp sunt greu de comparat cu cativa kW!

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 Baxon, on 11 noiembrie 2018 - 17:57, said:

Decat ZOE mai bine Soul EV . Este si un jurnal de bord deschis daca vrei sa citesti ...
Intră în discuție, însă autonomia este mai mică, la limită pentru cerințele mele.

 Pololica, on 11 noiembrie 2018 - 19:02, said:

Am inteles mesajul, dar ma tem ca nu l-ai inteles tu. Generatorul ala ocupa timp cat stai pe dreapta si la 150-200 km autonomie, nu cred ca bateriile se încarcă in 30 minute.
LA 230 VW UP încarcă în 5 ore, totuși prize de 230v se găsesc peste tot, asta dacă nu intenționez să faci sute de km în zone nelocuite.

 LucaRares, on 11 noiembrie 2018 - 19:26, said:

Eu parca as merge mai repede pe o varianta plug-in. Am vazut autonomii full electric de 50 - 60km ceea ce pentru mine (stau la casa) ar fi perfect.
Ce parere ai despre Hyundai Ioniq ?
Foarte bună, ar fi o variantă de luat în considerare. Prețul pare ideal. Garanția la mașină și la baterii este spectaculoasă. Totuși nu cred că faci 50km cu 1.6 kwh. Nu ai cum.

Edit: Prețul totuși e cu 7000€ mai mare ca la Toyota hibrid. E drept, este o mașină robustă, bună pentru autostradă inclusiv, cu performanțe superioare.

 M0sGerila, on 11 noiembrie 2018 - 19:49, said:

Decat un parci d-asta cu 30 mii euro nu iti iei tu spre exemplu un fiesta rs si de restul 10 mii de euro bagi combustibil pana o vinzi, plus ca poti pleca oricand si oriunde cu ea....
Da ma rog, 250 cp sunt greu de comparat cu cativa kW!
Ai greșit subiectul, băiatul meu Posted Image Posted Image

Edited by benis, 11 November 2018 - 20:12.


#17
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 benis, on 11 noiembrie 2018 - 15:22, said:

Ne-am decis a achiziționa un automobil nou în familie, acesta va fi fie hibrid, fie electric.
Cam am 2 mari variante, o Toyota Yaris hibridă sau o electrică 100%, caz în care aș opta pentru Renault ZOE. Având în vedere chiar prețul actual al carburantului însă și amortizarea, pe termen lung electrica este mai avantajoasă, deoarece cu cei 10.000€ de la stat, socotind o valoare de revânzare de jumătate din prețul de achiziție, electrica câștigă. Dar electrica ține și mai mulți bani blocați. Autonomia nu este o problemă pentru decizia de cumpărare, 140 km fiind suficienți iar eu pot instala priză de 63A acasă (am branșament de 100A).
Daca esti multumit de dimensiunile interioare, materiale, iti recomand Zoe. Anul trecut pe timpul asta am ales Auris Hybrid in loc de Yaris Hybrid si Zoe, in limita a 22k euro. Zoe a cazut la spatiul interior, nici nu am mai facut TD dupa ce m-am urcat la volan si am vazut cat loc ramanea in spate. Veneam dupa Yaris si spatiul in Zoe era mai mic, cel putin asa am vazut eu
Poti studia Hyundai Ioniq si Kia niro, ambele hybrid/hybrid plug in.

Edited by cata, 11 November 2018 - 20:23.


#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Eu oricum utilizez portbagaj pe mașină pentru excursii, așa că spațiul interior nu e așa important. Da, știu, crește consumul. Dar și autonomia este decentă.

Edit: Am fost la cules de ciuperci cu Aixam. Deci spațiul.. înțelegeți.

Acum am citit o comparație aici https://www.whatcar....ault-zoe/n16419
Renault ZOE are de fapt spațiu mai mare de bagaje, problema e că e podeaua la pasageri prea sus. Dar eu știu deja că atunci când pleci în excursii, păturile se pun sub fund. În plus, în cercul meu de prieteni nu am oameni mai mari de 1.8 metri. Iar eu dacă pe vremuri preferam mașini mari, acuma mă mulțumesc cu ceva mai compact.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate