Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bucuresti - Tulcea (Nufaru) - cel mai rapid?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Am niste prieteni care o sa mearga in Tulcea in comuna Nufarul.
Ma gandeam cum sa ajung din Bucuresti si sa fac cat mai putin timp.

M-am uitat cu masina cam 4h zice google maps, plus trafic zic eu 5,5h (minim)
Cu trenul e oroare - 6h pana in Tulcea doar...
Cu microbuzele e exclus, nu as conduce, dar o sa dureze si mai mult pana la destinatia finala Nufarul...

M-am uitat de curiozitate si cu elicopterul, pentru ca distanta ar fi relativ scurta, in aer e cam 220Km, pe sosea cam 280Km.
Am gasit cea mai ieftina varianta cu http://www.dasson.ro/tarife.html cam 900EUR/ora. In cel mai bun caz o sa fim doi, dar si asa mi se pare destul de mult, si n-am mai zburat niciodata cu elicopterul s-ar putea sa dureze mult si sa ajung la "aeroportul" lor.... doar daca nu o fi pe otopeni.

In teorie cu elicopterul ajung in 1h, dar acum poate nu au unde sa aterizeze. Cum spuneam nu am mai mers niciodata cu elicopterul, am verificat doar de curiozitate pentru ca nu era o alta varianta.

Prefer sa platesc mai mult dar sa nu stau 5-6 ore la volan.... o sa fiu obosit in ziua aia, asa ca mai bine nu ma duc daca e

Bugetul maxim pentru Bucuresti - Nufaru e cam de 1300RON

Am verificat si aeroporturile din imprejur, Constanta nu are decat 2 zboruri, Tulcea am vazut ca l-au modernizat, dar nu gasesc nici un zbor acolo...

Va multumesc

#2
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Poate sa aterizeze la Mahmudia, acum treaba e ca helidocul de la mahmudia e privat. Bănuiesc ca elicopterul e de mici dimensiuni. De la mahmudia la nufarul cu masina, distanta e mica.
Dar sunt curios, cu 1300 inchiriezi un elicopter?

#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

 adicontakt, on 11 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Poate sa aterizeze la Mahmudia, acum treaba e ca helidocul de la mahmudia e privat. Bănuiesc ca elicopterul e de mici dimensiuni. De la mahmudia la nufarul cu masina, distanta e mica.
Dar sunt curios, cu 1300 inchiriezi un elicopter?

Nu cred. Poate in doi, si eventual sa mai cresc un pic bugetul...

Prima parte a intrebarii mele era, daca puteti sa-mi confirmati ca, cu masina cu trenul dureaza 5-6 ore, si ca nu exista o alta varianta mai rapida.
Atunci daca singura varianta mai rapida e cu elicopterul, ma concentrez pe elicopter, si daca e prea scump, nu ma mai duc...

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 leny29, on 11 noiembrie 2018 - 10:35, said:

Nu cred. Poate in doi, si eventual sa mai cresc un pic bugetul...

Prima parte a intrebarii mele era, daca puteti sa-mi confirmati ca, cu masina cu trenul dureaza 5-6 ore, si ca nu exista o alta varianta mai rapida.
Atunci daca singura varianta mai rapida e cu elicopterul, ma concentrez pe elicopter, si daca e prea scump, nu ma mai duc...

Da.. cu masina 5 ore pe ruta:  
Bucuresti (A2) - Drajna (DN21) - Slobozia (2A) - Tandarei - Giurgeni - Harsova (22A) - Saraiu - Topolog(22D) - Horia (22F/22A) - Tulcea (222C) - Nufaru

Drumul e, in general bun.

Edited by rosix, 11 November 2018 - 11:41.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sau mergi pe A2 pana aproape de Constanta, apoi pe A4 si dupa aceea pe ruta Ovidiu-Tulcea, 113km. Pana la  Nufăru mai sunt 15 km.

Edited by Freddy12, 11 November 2018 - 11:40.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
este exagerat 5 ore. pana la tulcea ajungi in 3 ore, 3 ore jumate daca mergi perfect legal. iar pana la nufaru inca jumatate de ora. microbuzul face cam 4 ore jumate pana in tulcea (cu tot cu pauza de 20 de minute), apoi inca 30-40 de lei taxiul pana in nufaru. pentru microbuz trebuie sa ajungi la autogara augustina de pe plevnei, vizavi de carrefour orhideea. toate astea cu conditia sa nu pleci la ora de trafic maxim... cel mai mult timp il pierzi pana iesi din bucuresti.

edit: m-am uitat acum de curiozitate pe waze, ca tot am adresele salvate - de la mine de acasa din bucuresti pana la tulcea acasa, waze arata 3 ore si 9 minute - iar pana in nufaru, tot de acasa din bucuresti - 3 ore 22 de minute.

Edited by born2lose, 11 November 2018 - 12:42.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
https://m.blablacar....curesti/tulcea/

 born2lose, on 11 noiembrie 2018 - 12:35, said:

este exagerat 5 ore. pana la tulcea ajungi in 3 ore, 3 ore jumate daca mergi perfect legal. iar pana la nufaru inca jumatate de ora. microbuzul face cam 4 ore jumate pana in tulcea (cu tot cu pauza de 20 de minute), apoi inca 30-40 de lei taxiul pana in nufaru. pentru microbuz trebuie sa ajungi la autogara augustina de pe plevnei, vizavi de carrefour orhideea. toate astea cu conditia sa nu pleci la ora de trafic maxim... cel mai mult timp il pierzi pana iesi din bucuresti.

edit: m-am uitat acum de curiozitate pe waze, ca tot am adresele salvate - de la mine de acasa din bucuresti pana la tulcea acasa, waze arata 3 ore si 9 minute - iar pana in nufaru, tot de acasa din bucuresti - 3 ore 22 de minute.
Corect. Parca ai fi tulcean...
Drumul e bun si relativ liber, trafic redus. Ceva trafic pe Drajna Slobozia, dar se merge repede.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
pai chiar sunt tulcean, dar m-am mutat de ceva timp la pomu’ laudat...   :lol:

am facut de atatea ori drumul ala, cu trenul, microbuzul, pasager, sofer - nu merita solutii de-astea gen elicopter. chiar e un drum lejer, putin trafic, asfalt bun.

#9
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
3 ore jumate mers legal? Nu prea cred
Varianta pe la ovidiu e ocolitoare.
Pe la dreajna e cel mai bine, drumul fiind bun


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
waze zice 3 ore si 9 minute, daca mai prinzi bariera la drajna mai pierzi ceva timp, dar waze e in general de incredere.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 adicontakt, on 11 noiembrie 2018 - 13:44, said:

1. 3 ore jumate mers legal? Nu prea cred
2. Varianta pe la ovidiu e ocolitoare.
3. Pe la dreajna e cel mai bine, drumul fiind bun
1. E realizabil, pe bune.
2. Corect. Ocolesti mult fara sens
3. Corect.

Edited by viotl, 11 November 2018 - 14:05.


#12
Dorukag

Dorukag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.05.2007
Cel mai rapid drum este pe A2 pana la Ovidiu și de acolo la Tulcea. In 3 ore ești la Tulcea. E mai lung drumul cu vreo 30 de km, dar ai maxim 7 localități și e drumul foarte bun. Pe la Drajna ai mai multe localități și e mai prost drumul.

#13
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Mie ce mi-e frica e cu iesitul din Bucuresti, daca nu iesi seara mai tarziu faci ceva pana ajungi pe autostrada. In cursul zilei oricum e aglomerat la orice ora, ok poate mai mult dimineata si cand ies oamenii de la servici.

Ce spune Waze spune acum azi, sunt curios ce o sa zica maine pe la ora 15:30-16:00...
Acum intr-adevar depinde si cat de aproape de autostrada esti. Eu o sa vin pe centura in mod normal, dar si aia poate sa fie blocata... de aia eu as mai adauga la ce spune Waze...

#14
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
pleaca la 3 dimineata , nu o sa ai nicio problema

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate