Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Vreau sa vand teren agricol. Arendașul ofera foarte puțin. Am cumpărător pe bani mai multi. Cum fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Studiez de câteva ore cadrul legal pt vânzarea terenurilor agricole si m-a luat durerea de cap deja. Încerc sa supun dezbaterii cazul meu și poate mi se oferă aici o soluție mai simplă. Aadar: suntem mai multi proprietari, am fost cu toții de acord să-l vindem. Primul anunțat este arendașul cu care bunicii de la care noi am moștenit terenul aveau un contract de arendă. Noi in calitate de moștenitori nu avem niciun contract cu omul respectiv dar am înțeles că indiferent de cine a moștenit terenul, contractul încheiat de bunici rămâne in picioare si noi trebuie sa-l respectăm, acesta fiind încheiat pe o perioadă de 10 ani din care au trecut doar 4. Si acum întrebarea: Dacă arendașul actual nu vrea să ofere pretul pe care noi il solicităm iar noi am găsit un alt cumpărător din aceeași zonă dar care ofera pretul solicitat de noi, cum putem face tranzacția in mod legal? Mentionez că diferența de preț intre ce oferă arendașul actual si ceea ce oferă posibilul cumpărător este foarte mare. Mulțumesc!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
afisati la primarie oferta de vanzare care trebuie să stea afisata vre o luna, apoi ii trimiți arendasului prin executor judecatoresc oferta cu pretul pe care il ceri, el in 30 de zile trebuie să se hotarasca daca l cumpara sau nu. daca nu, esti liber sa vinzi cui vrei.

si mie unu in 2013 imi oferea 8000 pe ha in timp ce aveam oferta de 16000 pe ha. i am trimis înștiințare cu executor cerand 20000 pe ha. a platit 20000 pe ha si la cumparat el

#3
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Intreaba un avocat, ajungi mai repede la concluzie.   Eu nu l-as da mai ieftin in nici un caz.  Daca ai bani, plateste restul partnerilor si tu vei colecta la terminarea contractului.
Dar nu uita sa faci acte notarizate ca fostii partneri NU mai vor din profit mai incolo cand tu vei vinde pamantul.
Bunicii au facut bine ca l-au dat in arenda, practic si dupa traditie pamant nu se vinde.  Te reprezinta ca esti cineva, apartii de un loc.  
Este mereu un colateral in caz de o tranzactie serioasa, ai prioritate mereu, dar faci cum crezi.

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate omul nu o sa l foloseasca niciodată si are nevoie de bani.. auzi.. pământul nu se vinde niciodată.. parca esti tataia!

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 silesax, on 11 noiembrie 2018 - 07:22, said:

poate omul nu o sa l foloseasca niciodată si are nevoie de bani.. auzi.. pământul nu se vinde niciodată.. parca esti tataia!
da fiindcă tataia al tău a umblat rupt în fund și nemâncat la coasă și la munca câmpului ani buni până a reușit să-și cumpere o bucățică de pământ.ISTORIA SE REPETĂ și cineva din viitor  o să spună despre tataia lui că a fost in idiot de și-a vândut pământurile

pot  da n exemple de oameni  care au vândut teren agricol care a devenit de construcții,teren de multe hectare vândut la 100 euro mp pe multe milioane de euro oameni care și-au spus atuncică neam de neamul lor nu mai vor lucra niciodată și acuma-s CALICI.AU RĂMAS CU CÂTE O CĂSOAIE ȘI N-AUBANI SĂ O ÎNCĂLZEASCĂ.Dar tataia lor umbla flămând și avea o cârjă cu un cui în vârf  că asta am vrut să-ți spun si aduna chiștoacele de țigară de pe jos și își făcea tigări.așa și-a cumpărat terenul vândut lejer de alții

dacă vine o foamete  o să-l pomenești pe tataia dar și cel care a vândut o să fie pomenit la greu

#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Omul intreaba pe aria asta ce si cum poate face! E problema si bunul lui. Uite ca apar si moralistii!

Mai bine sa il tina parloaga? Arendasul ala sa faca bine sa ajunga la pretul pietei daca doreste pamantul lui. Ca asa il ia ieftin si il poate vinde el mai apoi.

E corect?

Edited by arab, 11 November 2018 - 08:02.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
corect dar poate lua și arenda el în continuare

in ce zonă este terenul?

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pai ii spui tu ce sa faca? Omul vrea sa vanda! E ilegal?

Ce conteaza zona...?

Edited by arab, 11 November 2018 - 08:21.


#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 ands, on 11 noiembrie 2018 - 06:59, said:

Dacă arendașul actual nu vrea să ofere pretul pe care noi il solicităm iar noi am găsit un alt cumpărător din aceeași zonă dar care ofera pretul solicitat de noi, cum putem face tranzacția in mod legal? Mentionez că diferența de preț intre ce oferă arendașul actual si ceea ce oferă posibilul cumpărător este foarte mare. Mulțumesc!

cumparatorul sigur trebuie sa stie pasii care trebuiesc urmati, banuiesc ca nu cumpara primele loturi din viata lui...

de curiozitate, cu cat se mai vinde un hectar de pamant arabil?

#10
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
doar la pret egal are arendasul prioritate. cauta pe net "drept preemtiune arendas".

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Din cate am inteles, pretul afisat la primarie trebuie sa fie exact pretul cu care se face tranzactia. Se tine 30 de zile, timp in care statul, arendasul si parca si vecinii au prioritate la cumparare, daca ofera si ei acel pret. Daca cumparatorul se razgandeste si ofera cu 1 leu mai mult sau mai putin procedura se reia, adica se afiseaza din nou la primarie oferta de vanzare pentru alte 30 de zile.

Edited by cumparator, 11 November 2018 - 09:13.


#12
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Cea simpla solutie e sa faci cu cel ce ofera mai mult,un contract de imprumut la notar.Ala iti “imprumuta” 20000€ si voi garantati cu terenul. Stie notarul ce sa faca,stai linisit.Nu te lua dupa aberatii cu tataia si pamantul ce nu se vinde...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
https://lege5.ro/Gra...ilor-comerciale

#14
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Am citit in ziare europeene dupa ce a aderat si Ro la Uniune ca-si vindeau pamanturile la italieni  ca sa-si cumpere o masina cool.
Pe urma mergeau in Italia sa caute de lucru, iar italianul se imbogatea din pamantul romanesc.
Nu intelegeai strainii filozofia vanzatorilor de pamant cand in vest nu puteau ajunge nici la o palma de pamant, iar in RO cine avea pamant erau saraci.
Cred ca ati auzit si voi de asemenea comentari de la vestici, e un fenomen post comunist cand viata nu este bine inteles de multi.
Ca un tataie cu experienta de viata, voiam sa dau o idee vanzatorului, eu mereu am avut pamant de toate categoriile si nu ma clatin, financiar.

#15
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
A vandut maica-mea acu 1 luna teren agricol.Trebuie mers la Primaria de unde e pamantul si facuta o cerere de afisare cu datele terenului si pretul.Dupa o luna, primaria iti elibereaza o adeverinta.Apoi trebuie trimise actele si o cerere la mapn pentru un acord din partea lor.Fara asta notarul nu poate face actele de vc.
Cel mai bine il intrebi pe notar cum trebuie procedat.

Edited by raducut123, 11 November 2018 - 10:33.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 arab, on 11 noiembrie 2018 - 08:20, said:

Pai ii spui tu ce sa faca? Omul vrea sa vanda! E ilegal?

Ce conteaza zona...?
poate că m-ar interesa?se poate?

#17
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006

 eireman, on 11 noiembrie 2018 - 09:28, said:

Cea simpla solutie e sa faci cu cel ce ofera mai mult,un contract de imprumut la notar.Ala iti “imprumuta” 20000€ si voi garantati cu terenul. Stie notarul ce sa faca,stai linisit.Nu te lua dupa aberatii cu tataia si pamantul ce nu se vinde...

Păi in condițiile astea cel care îl cumpără nu se va lovi de aceeași problemă ca noi? In sensul ca există un contract de arendă pe 10 ani semnat de bunici cu actualul arendaș pe care el va trebui să-l respecte? Adică nu e ca și cum l-ar lua dar nu il poate folosi? Omul vrea să-l lucreze.

#18
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 raducut123, on 11 noiembrie 2018 - 10:28, said:

A vandut maica-mea acu 1 luna teren agricol.Trebuie mers la Primaria de unde e pamantul si facuta o cerere de afisare cu datele terenului si pretul.Dupa o luna, primaria iti elibereaza o adeverinta.Apoi trebuie trimise actele si o cerere la mapn pentru un acord din partea lor.Fara asta notarul nu poate face actele de vc.
Cel mai bine il intrebi pe notar cum trebuie procedat.

MApN, ministerul apararii nationale?  Asta nu trebuie sa se faca doar atunci cand terenul este la o distanta de pana 30km frontiera?  
La ce distanta este frontiera cea mai apropiata de terenul respectiv?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate