Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

2018 - Cele mai puternice companii de hosting din Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ok, dar are domeniul de 10 ani dar de anul acesta din martie mai exact domeniile intra in PendingDelete.
Trebuia sa prelungeasca domeniul si la rotld, a facut asta?Cat e plata pentru prelungirea unui domeniu .ro la rotld?

#20
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Nu stim nimic inca Posted Image Asteptam email de la ei intai, nu ne grabim niciunde. Pe rand, intai m-am certat cu serviciul de hosting pentru ca sunt magari. Azi termin mutarea, pun situl sus cat e facut sa aiba unde suna oamenii, cu domeniul vom vedea. Pana la urma eu mi-am facut azi cont la MX, rapid, am vorbit cu ei pe ticket, am intrebat intrebarile, mi-au recomandat recomandarile, am luat pachetul de business, sanatate si virtute. Cand vine randul reinnoirii la domeniu vom vedea. Poate suntem la coada si cu noi au treaba prin 2025.

Edited by godzil, 12 November 2018 - 15:47.


#21
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Inseamna ca e expirat domeniul respectiv sau urmeaza sa fie sters in curand.
Asta poti verifica chiar pe siteul lor nu ai ce sa ii intrebi.
Ai completat in casuta domeniul si vezi in ce stare e sau daca mai e inregistrat.
Intre timp putea altcineva sa il inregistreze.
https://www.rotld.ro/whois/
In 10 ani de zile trebuie sa fie expirat sigur, daca nu l-a prelungit trebuie sa il inregistreze din nou Posted Image

Edited by smiley2, 12 November 2018 - 15:52.


#22
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Cum sa fie expirat mai ca are site pe el... Adica avea, ca l-am dat jos si am pus o pagina de mentenanta pana il schimb cu chestiile de baza la inceput.
EDIT: Bai esti nebun Posted Image)) Zice ca e expirat, dar functioneaza perfect, si exista in cont la rotld.ro.
EDIT2: Sunt eu prost. Mai are vreo 10 luni, zice ca expira in 2019. Am crezut ca e 2018.

Edited by godzil, 12 November 2018 - 16:02.


#23
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca era expirat scria ca e in PendingDelete, perioada aceea de 3 luni gratie ca poti sa il platesti sau trebuia sa scrie ca domeniul nu exista.
Daca expira in 2019 inseamna ca a fost prelungit pe inca un an de zile, dar nu gasesti pe email cat a costat prelungirea domeniului?

#24
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Nu a prelungit nimeni nimic. Am intrebat. Nu stiu care e schema. Am verificat acum emailul, si exista emailul de cumparare de acum 10 ani, plus un email de la rotld care notifica despre punerea in aplicare a noi legislatii de la 1 martie 2018. Atat.

Mda, tocmai am descoperit o chestie neplacuta. E inregistrat pe alt provider domeniul, sa vad cum se reinnoieste. Contul e pe rotld, dar cand incerc sa reinnoiesc imi spune ca se poate doar printr-un registrar anume. Natie de combinatori si combinatozauri, numai la noi se pot vinde domenii intre ghilimele.

EDIT: Eu nu sunt la curent cu functionarea domeniilor romanesti si legislatia in vigoare, dar la whois pe domeniile mele .com imi apare numele meu sau numele firmei, alea care nu au whois protection. Vad ca la .ro iti apare bunica, iti vand astia copite de cai morti.

Edited by godzil, 12 November 2018 - 17:16.


#25
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cum adica pe alt provider e inregistrat domeniul?Fii mai explicit.
Poate nu mai e clientul tau in posesia domeniului respectiv, cum am mai zis poate l-a inregistrat altcineva.Daca ai mailul de acum 10 ani ca a fost inregistrat domeniul asta nu inseamna ca inca mai ai acces la domeniu :P

#26
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Sincer nu stiu cum functioneaza actul de proprietate la .ro, fiind in Romania presupun ca e o chestie arbitrara dupa ce sofer de senator ajunge la randul lui senator.

Poi sa iti explic. Am cont pe rotld unde imi administrez domeniul respectiv. E contul primit in email cand l-a cumparat. Cand incerc sa dau renew in Rotld, nu ma lasa, imi da un mesaj ca Domeniul poate fi reînnoit doar prin registrarul xxxxxxxx. Registrarul respectiv e o companie de hosting, si nu poti da renew automat la domeniu, trebuie sa vorbesti cu ei pe email.

EDIT: Am access la domeniu, ti-am explicat ca am schimbat hostingul, cred ca se subintelege ca am schimbat nsurile, ca altfel nu poti schimba hostingul. Am recuperat parola pe emailul clientului de inregistrare, ca nu o stia dupa 10 ani.

Edited by godzil, 12 November 2018 - 17:47.


#27
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Poate nu stiti dar xservers,mxhost si gazduire sunt cumparati de R22 - polonezi, inca mai functioneaza ca firme distincte.Deci nu cred ca mai conteaza la care din cele trei aveti servicii .....
PS. polonezii mai vor sa cumpere si alte firme de hosting din RO - din cate stiu Romarg a refuzat , restul ( firme care conteaza  ) sunt in tratative.

#28
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Acum citesc si eu pe profit.ro. La mxhost au cumparat doar 60%, deci inca mai e picior de roman pe acolo. Interesant. Mare natie suntem. Vor cica sa urce peste 30% din cota piata, deci suntem o tara puternica, niste polonezi vin si cumpara o treime dintr-un segment, probabil din banii de protocol de la vreo companie.

#29
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
E un fond de investitii care au peste 50% din piata de hosting din polonia si aplica aceeasi tactica si la noi.
Majoritatea clientilor nu au habar si nici una din firme nu i-au anuntat.Deci candva va fi o "surpriza" :)

#30
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si ce se poate intampla pe viitor daca au cumparat polonezii acele firme?
Se pot trezi clientii cu ceva daune, dezavantaje, preturi mai mari?

#31
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
preturi mai mari cu siguranta Posted Image e un fond de investitii care treb. sa faca profit pentru actionari - au facut o investitie care treb sa produca.
Dezavantaje ( scenariu posibil ) gandeste asa :
- sunt acum trei ..pe viitor x firme care vor trebui armonizate ...eficientizate....si pe hardware si pe soft...etc
- Ca investitor nu vei tine suport pe fiecare firma va fi doar unul.....cat de bun ??
Este greu sa faci schimbari in propria firma ( ma refer si la personal care mai face pe gigi contra ) dar in firme diferite.....

Aduceti-va aminte de Namebox cand "au pierdut" toate date clientilor in urma "unui atac" - de fapt un fost angajat suparat a cauzat toata placerea ;)

Edited by hw_guy, 12 November 2018 - 20:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate