Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

2018 - Cele mai puternice companii de hosting din Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Buna seara

Aveti aici o lista (incompleta) cu companii de hosting serioase (unele ofera si servicii de inregistrare domenii) din Romania, ordonate dupa cifra de afaceri neta din 2017. Cum aveam nevoie de hosting ma interesau firmele active, cu vechime si cu multi clienti, ca asta inseamna ca au experienta in suport si in servicii. De asemenea, am verificat si Alexa rank, care chiar daca nu e edificator luat singur, e un factor care ne ajuta sa vedem gradul de accesare al domeniului respectiv.

Din threadul cu servicii de hosting pinuit aici o mare parte din situri sunt fie disparute, fie cu clienti zero, deci serveste doar la dezinformarea oamenilor.

Recomandarea mea? mxhost.ro - recomandare gratuita, nu ii cunosc si nu planuiesc sa ii cunosc.

https://docs.google....dit?usp=sharing

Daca doriti puteti contribui cu sugestii, luati situl, verificati firma la ministerul de finante si postati informatiile aici. Cand am timp le adaug in Excel, daca au cifra de afaceri pe anul precedent de minim 500 000 de RON.

Note de subsol.
Romarg vand la greu si domenii si ofera si alte servicii in afara de hosting, deci au cifra de afaceri umflata comparativ cu mxhost, mxhost e probabil cea mai mare firma de hosting romanesc. Fara Telekom, UPC si Digi.

Anomaliile sunt situri cu grafica Alexa ciudata, probabil din cauzarea pomparii de trafic, marketing, sau mai stiu eu ce, oricum nu e nici o companie de genul in top 5.

Va urez succesuri.

PS: Fara xservers.ro, nu ii adaug pentru ca am avut o experienta neplacuta cu ei, asa ca din punctul meu de vedere daca ajung in 2018 sau 2025 sa intre in top 10, eu tot nu ii adaug, pe acelasi principiu pe care il folosesc cand spun ca nu voi mai lua niciodata servicii de la Romtelekom, Electrica, UPC, Orange si altele, chiar daca vreodata o sa ofere servicii si produse la o zecime din pretul pietei.

PS2: Sunteti liberi sa luati datele de aici si sa le puneti intr-un thread mai frumos.

Edited by godzil, 11 November 2018 - 00:46.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
xservers nu sunt cumva aia ar caror patroni au fost prinsi anul asta cu piraterie?
ceva site-uri cu muzica pe care tot refuzau sa le dea jos

#3
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Anul asta nu stiu, vad in google ceva probleme din 2015. Nu sunt la curent cu lumea interlopa romaneasca Posted Image

EDIT: Pardon, vad si ceva comentarii din 2018, despre niste tipi care detin si xservers si nu stiu ce clax pax.

Edited by godzil, 11 November 2018 - 01:06.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
spatiul.ro sunt mult mai vechi fata de anul pe care l-ai mentionat in tabel, am avut si eu ceva site acolo, cu ani buni in urma, nu prea m-a multumit raportul claitate pret pe shared, poate s-o mai fi schimbat ceva de atunci

cam saraca lista, mai sunt firme

Edited by gumball3000, 11 November 2018 - 01:19.


#5
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Te rog sa contribui, si nu sunt ironic. O sa pun si comentarii pe excel si numele celui care comenteaza. Sau poate pe Word, sa fie mai usor de comentat.

EDIT: Presupun ca aI vazut ca am pus cifra neta pe 2017 minim 500 000 de ron..

Edited by godzil, 11 November 2018 - 01:11.


#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
https://stackoverflo...tion_details/42

Am inceput si eu aici o lista. Daca vrei poti sa pui si aici informatiile.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Companiile romanesti nu mai conteaza.

#8
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Rep, pun deseara cand ma intorc sau maine. Don, de acord, doar ca imi trebuie server romanesc de data asta.

#9
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ar trebui sa fie si hostico pe lista, is printre cei mai buni din Romania.

#10
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Adaugat. Sunt pe 10 totusi ca si cifra de afaceri neta pe 2017, deci sunt mai mult la coada celor mai buni, daca luam criteriul cantitativ ca si criteriu principal.

Edited by godzil, 11 November 2018 - 22:06.


#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ciudat clasament, totusi am vazut niste clasamente care spun ca mxhost si hostico ar fi cele mai ok la partea de gazduire web.Ma rog, daca ai o afacere mare si da cineva in tine sa iti inchida siteul atunci tot mai bine e sa iti iei VPS sau dedicat cu shared hosting nu prea ai ce face cand esti "mare".

Apoi pe partea de gazduire web sa zicem ca cel mai bine stau cei de la mxhost dar nu e ceva 100% sigur ca nu o sa ai probleme niciodata sa iti pice gazduirea, deci nu e ceva previzibil.Daca asa spun clientii poate o fi ok dar si daca e aglomeratie is multi clienti ei vor da lucrurile peste cap, suportul va fi tot mai slab.

Pe partea de domenii .ro cine sta cel mai bine?La rotld nu ma duc sigur pentru ca au cele mai mari preturi, pe urma au mai pus o taxa si de mentenanta din cate am citit pe siteul lor dar nu am inteles exact daca nu e cumva prelungirea domeniilor.Iar siteul lor e antic deci nu ii voi alege chiar daca ei sunt baza domeniilor .ro.
In orice caz la mxhost am renuntat cand am aflat ca la ei daca domeniul ajunge in PendingDelete trebuie sa platesti taxa de carantina, ceea ce la alte firme de hosting nu se intampla precum la hostico.Daca intra in PendingDelete acele 3 luni in care domeniul nu il poti folosi si nici sa ti-l inregistreze altcineva ar fi normal sa nu platesti nici o taxa.
Inca nu m-am decis la partea de domenii ce firma din Romania sta cel mai bine la preturi cand si la suport.Nu prea sunt foarte multe la un domeniu dar important e sa il poti transfera, sa fie pe numele tau si sa nu platesti taxe "inventate".Deci mxhost pentru mine pica la acest domeniu, ar mai fi hosterion, hostico si tlh.Despre Tlh nu stiu prea multe dar vad ca sunt recomandari din partea clientilor multumiti.La partea de inregistrare domenii .ro ce ati alege?

#12
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005

View Postsmiley2, on 12 noiembrie 2018 - 13:24, said:

daca e aglomeratie is multi clienti ei vor da lucrurile peste cap, suportul va fi tot mai slab.
Dimpotriva, eu spun ca daca esti mai mare, ai knowhowul, dar si puterea financiara de a aplica knowhowul pentru a intretine niste servere mai bine decat o companie mica al carei suport nu are cum sa aiba experienta unui suport care a rezolvat de 10 ori mai multe ticketuri. Plus ca aglomeratia nu e o cauza a problemelor decat la companiile zgarcite, care mint ca dau ceva si inghesuie 12 milioane de useri pe un box care e facut pentru 20. Si astea sunt companiile mici care incearca sa eficientizeze costurile pana ajung la un ROI bun.

La domenii habar nu am, dar cred ca acolo e chiar o chestie de moment, dai google si verifici preturile si ce promotii gasesti si cumperi si gata, ca nu te intereseaza ce se intampla dupa.

#13
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postgodzil, on 12 noiembrie 2018 - 13:34, said:

La domenii habar nu am, dar cred ca acolo e chiar o chestie de moment, dai google si verifici preturile si ce promotii gasesti si cumperi si gata, ca nu te intereseaza ce se intampla dupa.

Ma intereseaza chiar foarte mult ce se intampla dupa...daca ma trezesc cu ceva probleme la firma la care am inregistrat domeniul, cum ar fi suport slab din partea lor sau vor avea fel si fel de taxe de niciunde atunci e clar ca nu merita sa comanzi servicii de la ei si trebuie sa te muti in alta parte.Daca mai au si niste taxe ascunse te trezesti ca ai de platit nu stiu ce sume sa te muti de la ei sau nu poti transfera domeniile ca nu sunt pe numele tau.De acum mi se pare, nu sunt sigur ca firmele sunt obligate sa inregistreze domeniul pe numele clientului si trebuie sa ai acces si la domeniu sau domenii nu stiu cum e direct la rotld sa il poti administra si de acolo dar si la firma unde inregistrezi domeniul.
Una peste alta, inca nu stiu spre ce firma de domenii si inregistrare web sa ma axez pentru ca fiecare are dezavantaje si avantaje.Daca ar fi sa ma orientez intre hostico, hosterion si mxhost care ar fi o alegere mai buna pentru inregistrat domenii .ro si de ce?
Mxhost parca ar iesi din schema pentru ca au taxa pentru carantina, iar eu daca am un portofoliu de domenii atunci poate nu voi apuca sa le platesc pe toate si sa nu imi inregistreze altcineva domeniile care intra in PendingDelete.Deci la mxhost au taxa de 10 euro/domeniu .ro pentru carantina de care am aflat recent inainte de a inregistra domenii la ei.
La hostico domeniile .ro is mai ceva mai scumpe si au taxa de transfer, iar la hosterion is mai ieftin si nu au taxa de transfer, dar problema e la celelalte extensii cum ar fi .com ca la hosterion e mai scump iar la hostico mai ieftin.Care din cele doua firme ar fi mai recomandate ca suport, seriozitate, preturi etc?Dati-mi o parere.

Edited by smiley2, 12 November 2018 - 14:07.


#14
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Ai dreptate. Eu am tot la namecheap la domenii de o viata, si cu romanii am o data la 35 de ani treaba, am ignorat latura asta, sunt un mic ignorant.

#15
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Namecheap da, sunt straini dar tot ai nevoie de un domeniu .ro sau de o gazduire web romaneasca pentru ca li se va incarca mai repede celor din tara...
Chiar nu am idee pe ce firma sa merg, dar daca merg voi ramane deja la ei si sa nu am domenii .ro peste tot ca pe urma sa le transfer si sa am pe urma de platit si 100 de euro pe domeniu.
Asta s-a intamplat asta vara cand o firma de gazduire inregistra si domenii web, nu stiu daca cumva inregistra si internationale iar oamenii s-au trezit ca domeniile nu is pe numele lor iar cand sa transfere domeniile la alt registrar aveau de platit 100 de euro/domeniu.De unde si pana unde suma asta nu stiu, n-am de unde sa raspund.Eram si eu cat pe ce poate sa inregistrez niste domenii acolo dar bine ca am fost atent inainte de a face un lucru.
Dintre hostico si hosterion cam ambele au fost inregistrate in 2004, dar hosterion se numeau altfel inainte elvsoft sau ceva de genul si nu stiu cat de seriosi sunt dar de hostico stiu ca am avut la ei niste domenii .ro si a fost cat de cat ok dar nu stiu nici acum daca domeniile sunt trecute pe numele clientului...la hosterion am vorbit cu administratorul si mi-a spun ca ei ofera acces la rotld, iti poti administra domeniul si ca ar fi pe numele tau.Acelasi lucru am intrebat si la hostico si au spus ca si ei practica acelasi lucru.La mxhost insa nu cred ca inregistreaza pe numele clientului iar pe langa au taxa de carantina care nu ma avantajeaza deloc mai ales cand ai multe domenii.

#16
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Poi atunci e simplu. Rotld, aia care sunt scumpi :)) Priveste asa lucrurile. 20 de lei in plus impartit la 12 luni vine 1.34 pe luna. Mana de domenii romanesti pe care le-am inregistrat vreodata au fost acolo. Si observ ca si ultimul meu pacient ( ca dupa ce termin cu el il innebunesc :)) ) tot acolo a luat. Acum 10 ani. Sunt vechi si solizi. Nu stiu cum e la romani, dar la namecheap iti dau discounturi automate dupa un numar de domenii. Dupa ce cumperi 5 domenii ro, daca ai clienti romani, negociezi cu ei un pret cu 10 lei mai ieftin. Sigur se poate.

#17
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
La rotld am inteles ca mai au si o taxa de mentenanta anuala pe langa cei 15 euro pe care ii platesti pentru inregistrarea unui domeniu .ro la ei.
O taxa de 10 euro per domeniu deci ar ajunge un domeniu .ro / an sa ma coste 25 de euro?
La rotld nu stau lucrurile asa, nu cred ca ofera reduceri sau cel putin nu am auzit sa practice reduceri in caz ca mai ai alte domenii inregistrate la ei.
Cu cat ai mai multe domenii inregistrate la rotld cu atat ajungi sa platesti mai mult taxa aia de mentenanta, 10 domenii = 100 de euro.
Ti-ai gasit sa iti ofere reducere mai ales rotld care e cel mai scump registrar de pe piata, ei nu stiu cum sa te fure mai mult si de pe ce te-ar putea fura.
De asta nu vreau sa inregistrez domenii la unii ca ma pot trezi cu siteul suspendat din diverse probleme.
Doar nu am mai avut probleme la fostul despregazduire actualul gazduire.net?Dupa ce am platit factura m-am trezit peste cam o saptamana ca am facut o frauda...De unde si pana unde asta?A trebuit sa fac o poza la chitanta ca am platit, asta noroc ca am mai tinut chitanta ca daca o aruncam nu mai vedeam nici banii nici domeniul si aveam si domeniul suspendat.Nu mai retin, daca nu cumva de 2 ori mi-au suspendat acelasi domeniu, odata sa trimit o copie dupa factura si odata ca trebuiau sa verifice plata daca s-a efectuat...Deci trebuia sa stau eu dupa ei in timp ce la altii iti activeaza serviciul automat fara sa mai verifice bancar.
Pentru asta zic ca trebuie sa gasesc un registrar bun, la rotld consider ca ar fi cel mai ok si nu vor fi probleme dar pretul unui domeniu ajunge la 3 domenii  .ro inregistrate la un tert.

#18
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Cred ca ai inteles gresit pagina lor cu servicii. Prietenul meu asta cu situl ( e de la o clinica de recuperare ) il are de vreo 10 ani si nici nu stia unde e inregistrat :)) Nu plateste nimic in plus. I-am scormonit eu prin mailuri sa aflu unde e inregistrat sa pot schimba nsuri, are si acelasi hosting de 10 ani. Avea, ca acu s-a schimbat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate