Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Procură de reprezentare la succesiune dată în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Pana acum ceva timp, diversele probleme pe care le-am avut in Romania le-am rezolvat
trimitand celui ce ma reprezinta o procura in limba romana, intocmita in strainatate la notar si cu apostil , asa cum se cerea.

In ultima vreme mi s-a spus ca numai ambasada romana este autorizata sa emita procuri cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.
M-am interesat, parerile sunt impartite.
Inainte de a risca banii degeaba, sau a pierde timpul pe culoarele consulatului, vreau sa adancesc putin informatiile.

Deci, ce se stie oficial ?

PS
Titlul nu mi se pare destul de corect, dar nu mai pot corecta
Este vorba de "procura trimisa din strainatate"

Edited by vio69a, 10 November 2018 - 20:31.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
nu am auzit nimic de genul asta

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asa este , cel putin in Canada , poti face procura cuiva doar la ambasada ( asta ca sa fie recunoscuta in Ro  !! ) .

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu sunt in situatia ta de a avea nevoie de procura, dar ma intereseaza aspectul..,respectiv pentu ce situatii sau ce anumite necesitati ete neaparat nevoie de anumite procuri obtinute la notar sau ambasada.

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postketa, on 10 noiembrie 2018 - 20:33, said:

Nu sunt in situatia ta de a avea nevoie de procura, dar ma intereseaza aspectul..,respectiv pentu ce situatii sau ce anumite necesitati ete neaparat nevoie de anumite procuri obtinute la notar sau ambasada.
Este vorba de reprezentare la succesiune, a obtine apoi actul de mostenire, de intabulare, de adeverinte privind plata impozitelor, de partajare, din ce;e ce eu le-am folosit
sigur sunt si altele

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mda, avand in vedere ca parintii mei sunt peste 85... se pare ca am nevoie sa fiu pregatatit pentru asa ceva...

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Este adevarata informata, @vio69a, ca procura/imputernicirea etc. trebuie facuta numai la ambasadele romane din tara respectiva pt. a fi valabila in Romania.
Motivul ? sa se stranga bani pt. statul roman.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvio69a, on 10 noiembrie 2018 - 20:27, said:

.....In ultima vreme mi s-a spus ca numai ambasada romana este autorizata sa emita procuri cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate...........
nu conteaza cine este "autorizat"; conteaza ale cui acte sunt recunoscute de cel la care ai tu nevoie.

#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Multumesc pentru informatii..

View Post_Smiley_, on 10 noiembrie 2018 - 20:47, said:

nu conteaza cine este "autorizat"; conteaza ale cui acte sunt recunoscute de cel la care ai tu nevoie.


Exact asta vreau sa aflu sigur

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
La dezbaterea succesiunii se acceptă doar împuterniciri sau procuri notariale făcute la consulatele noastre.
Trimite-ți mandatarul la notariatul unde se dezbate succesiunea să întrebe, cu siguranță o să-i spună același lucru. Motivul e că astfel de procuri se trec în niște registre notariale naționale la care un notar străin nu are acces.

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La ambasadă sau consulat, eu am făcut la consulat niște procuri pentru documentul de identitate și pentru preschimbări de carduri pentru că era mai aproape, din câte știu nu costă nimic e pe lista aia de taxe care sau scos dar cu criza asta de bani poate sau introdus iar taxele.

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am ceva indoieli asupra procurilor spre carduri ce zici ca le-ai facut. Nu cred ca vreo banca accepta asa ceva.

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postalthea, on 10 noiembrie 2018 - 21:15, said:

La dezbaterea succesiunii se acceptă doar ĂŽmputerniciri sau procuri notariale făcute la consulatele noastre.
Trimite-ți mandatarul la notariatul unde se dezbate succesiunea să ĂŽntrebe, cu siguranță o să-i spună același lucru. Motivul e că astfel de procuri se trec ĂŽn niște registre notariale naționale la care un notar străin nu are acces.
Multumesc...a intrebat la 4 notari....2 au spus ca nu conteaza daca procura trimisa o fac la notar sau la consulat dar sa fie apostilata, alti 2 au zis....nu....numai la consulat este valabil de la nu stiu ce data....
Normal ca la consulatul roman

Edited by vio69a, 10 November 2018 - 23:14.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsuper8, on 10 noiembrie 2018 - 20:44, said:

Este adevarata informata, @vio69a, ca procura/imputernicirea etc. trebuie facuta numai la ambasadele romane din tara respectiva pt. a fi valabila in Romania.
Motivul ? sa se stranga bani pt. statul roman.
Motivul este ca un notar strain, nu poate/nu are dreptul sa valideze  continutul inputernicirii intr-o limba pe care nu o cunoaste, ci valideaza doar semnatura olografa a celui care semneaza in fata lui. Chestie care cade in cazul intocmirii imputernicirii la ambasada. romana. Asta e motivul.
Iar apostila doar confirma faptul ca notarul respectiv e recunoscut ca atare si are dreptul sa semneze acte notarialae. N-are legatura cu imputernicirea.

View Postketa, on 10 noiembrie 2018 - 22:50, said:

Am ceva indoieli asupra procurilor spre carduri ce zici ca le-ai facut. Nu cred ca vreo banca accepta asa ceva.
Bancile accepta doar hartiile de imputernicire semnate de ambele parti prezente la banci. Cel putin asa am patit eu la BRD.

Edited by myshyk, 11 November 2018 - 00:34.


#15
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmyshyk, on 11 noiembrie 2018 - 00:36, said:

Motivul este ca un notar strain, nu poate/nu are dreptul sa valideze  continutul inputernicirii intr-o limba pe care nu o cunoaste, ci valideaza doar semnatura olografa a celui care semneaza in fata lui. Chestie care cade in cazul intocmirii imputernicirii la ambasada. romana. Asta e motivul.


nu este cazul meu.
Notarul este si el venit din Romania si are autorizatie pentru traduceri in romana.el mi-a intocmit pana acum cel putin 3-5 procuri toate redactate de el in romana, care au fost perfecte in Romania.
Doar anul asta am auzit prima data ca numai procurile de la consulatul roman vor fi acceptate de notari in Romania....


si inca ceva.
Notarul chiar de limba straina decat roman, certifica un document tradus de un institut oficial specializat care certifica identitatea traducerii cu originalul
Nu aici este problema ci exclusivitatea consulatului

View Postmyshyk, on 11 noiembrie 2018 - 00:36, said:


Iar apostila doar confirma faptul

Crede-ma ca stiu....eu ma duc la tribunal sa mi se puna pe verso actului

Edited by vio69a, 11 November 2018 - 01:57.


#16
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postketa, on 10 noiembrie 2018 - 22:50, said:

Am ceva indoieli asupra procurilor spre carduri ce zici ca le-ai facut. Nu cred ca vreo banca accepta asa ceva.
Raiffaissen, au acceptat și mi-au înlocuit cardurile care urmau să expire cam într-o lună, întradevăr a cârâit ceva cucoana de la bancă la preschimbarea cardului de cumpărături dar mi-a dat-o la telefon verisoara mea și i-am spus, vezi că în procură am scris că o împuternicesc pe verișoară-mea inclusiv să închidă conturile dacă e nevoie, treaba e simplă îmi dai cardul îl folosesc, nu mi-l dai mă pierzi de client. Citisem înainte pe net că sunt probleme cu asta la diferite bănci și inclusiv căutasem pe net un model de împuternicire specific pentru Raiffaissen și nu găsisem dar doamna de la consulat a fost foarte amabilă și mi-a făcut o procură așa cum trebuie. E vorba de consulatul din Bonn. Așa e gradul de imbecilitate este foarte ridicat la noi în țară din păcate, aici în Germania îmi trimit cardul la adresa indicată automat atunci când mai sunt două luni până la expirarea celuilalt.

#17
nloftis

nloftis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2006
Am locuit multi ani in alte doua tari si n-am mai vazut o asemenea birocratie mocirloasa ca cea din Romania.
In afara de lucrurile trecute expres in lege, fiecare notar din Romania are alte cerinte si preferinte, nu exista reguli generale. Am nenumarate exemple, povestesc numai una scurta:
Procura speciala de administrare si dispozitie (vanzare) imobil - notarul mi-a cerut actele imobilului in original (ceea ce nu aveam la mine fiind venit in vacanta). Am cerut ca procura sa fie si valabila pe perioada lunga (15 ani), notarul n-a acceptat si a vrut sa o limiteze la 4-5 ani. Am mai contactat cativa notari si pana la urma am reusit sa gasesc unul care mi-a facut procura fara nicio problema folosind copii xerox si pe o perioada de 15 ani.

Metoda mea actuala? Fac "shopping" la notari, le trimit informatie despre ce am nevoie si daca nu ma blocheaza cu cerinte inventate de muschiul lor ma duc, altfel continui sa caut pana gasesc pe unul care face ce-mi trebuie, desigur in cadrul legii.

Edited by nloftis, 09 January 2020 - 14:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate