Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Un mesaj!?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ma duc la munca in strainatate, m-am decis. Am mers printr-o firma, care mi-a gasit un post de muncitor calificat, nu e o munca ideala, dar banii astia, ii fac greu in tara. Plec ca sa fac bani? Doar la atat ma rezum? La bani? NU!....Plec pentru ce imi ofera acei bani, un viitor mai bun, ma gandesc la ziua de maine, sunt barbat pana la urma, chiar daca am doar 26 de ani, chiar daca cred ca sunt doar un copil. Am asteptat maturizarea, si nu-mi dau seama daca a venit...Imi place sa cred ca m-am maturizat, desi,poate ca nu-i asa.  Am responsabilitati, in primul rand fata de mine, le-am neglijat pana acum, inca le neglijez, dar aceasta decizie pe care am luat-o, chiar daca stiu ce inseamna, e necesara, nu vad alta solutie, nu vreau sa plec, trebuie sa plec!?

Ce inseamna aceasta decizie pentru mine? Cred ca inseamna ca nu o sa mai pot visa, ca nu voi mai putea sa gandesc cum gandesc, un lucru teribil....schimbarea! am nevoie de ea, nu fac fata altfel. Trebuie sa realizez ca merg intr-o tara pe care nu o cunosc, cu oameni pe care nu-i cunosc, oameni in varsta, care au mai fost, care au experienta in domeniu, care au un motiv pe care si-l repeta zilnic, sunt aici pentru copii lor.. Ce gandire frumoasa, eu de ce sunt aici? Pentru a indrepta anumite greseli pe care le-am facut? Degeaba ma mint si caut raspunsuri care nu ma ajuta. Sunt aici din motive strict egoiste. Pentru mine

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 22.01.2015
Deci se poate!  Dupa omorat timpul aiurea,inclusiv aici!  Bafta,si sa ne zici impresii dupa 1 luna.  Apropo,ce tara ca destinatie ai?

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vaya con Dios !

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu plec :)...am vrut doar sa incerc sa vad cum gandesc altii care pleaca....ce inseamna pentru ei acest drum :)

#5
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
pai fa-l si tu si vezi ce inseamna.

#6
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Unde? Cat? Ce?

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpuiu_pe_diezel, on 10 noiembrie 2018 - 17:40, said:

pai fa-l si tu si vezi ce inseamna.

asta inseamna pentru mine, pentru altii ce e acest drum ?

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 22.01.2015
Stii Jimi ,sant oameni care pleaca cand vor,sant inca liberi de constrangeri,au si atuul tinertii! Si sant altii care se complac in alternarea zi/noapte,rutina, siguranta. Le mai apare o sotie,un copil,o rata.  Si nu mai fac fata. Si atunci pleaca,da pleaca constransi de situatie!  Si e naspa asa!  Da nu-I nimic ,tu asteapta ca mai sant trenuri(NU) numai ca nu-l mai prinzi pe ala de clasa bisniss iei pe ala care poate mai trece prin gara ta!

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Lasa jimi, stai dreaq unde esti, ca se duc ei "bosorogii" sa voteze si sa-ti rezolve viitorul. Nu trebuie sa faci nimic. Nici macar sa astepti vreo schimbare, ceva. Dupa care , vei deveni si tu "bosorogul"a lora  carora le-ai dat viata si i-ai crescut si le vei vota viitorul. Pamantul e rotund, chiar si daca e plat.

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010

View Postjimi91, on 10 noiembrie 2018 - 17:38, said:

nu plec Posted Image...am vrut doar sa incerc sa vad cum gandesc altii care pleaca....ce inseamna pentru ei acest drum Posted Image

Daca ai nimerit subforumul "Emigrare" si totusi n-ai inteles de ce pleaca oamenii... e nasol, inseamna ca ai nevoie sa ti se explice.

View PostMikeSpike, on 10 noiembrie 2018 - 17:47, said:

Stii Jimi ,sant oameni care pleaca cand vor,sant inca liberi de constrangeri,au si atuul tinertii! Si sant altii care se complac in alternarea zi/noapte,rutina, siguranta. Le mai apare o sotie,un copil,o rata.  Si nu mai fac fata. Si atunci pleaca,da pleaca constransi de situatie! Si e naspa asa!  Da nu-I nimic ,tu asteapta ca mai sant trenuri(NU) numai ca nu-l mai prinzi pe ala de clasa bisniss iei pe ala care poate mai trece prin gara ta!

Nu neaparat. Am cunoscut destui oameni care se descurcau bine in tara, au plecat de la bine la mai bine.

View Postmyshyk, on 10 noiembrie 2018 - 17:53, said:

Pamantul e rotund, chiar si daca e plat.

Ehei, daca era plat era mult mai usor sa emigram...   :)

Edited by FreeThinker, 10 November 2018 - 17:59.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postmyshyk, on 10 noiembrie 2018 - 17:53, said:

Lasa jimi, stai dreaq unde esti, ca se duc ei "bosorogii" sa voteze si sa-ti rezolve viitorul. Nu trebuie sa faci nimic. Nici macar sa astepti vreo schimbare, ceva. Dupa care , vei deveni si tu "bosorogul"a lora  carora le-ai dat viata si i-ai crescut si le vei vota viitorul. Pamantul e rotund, chiar si daca e plat.

nu j-am facut bosorogi ;), a fost un mesaj de apreciere mai mult, din perspectiva mea, de cea a unui tanar

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 22.01.2015
Hai sa incerc eu Free.:  jimi+jimi in Ro momentan ok. jimi+sotia(nu stiu,poate viitoare) suportabil inca fara indatorari massive.     jimi+sotie+copil+indatorari+nesiguranta economica>plecare.  Alti ani,alta distractie!

#13
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
Banutii in plus pe care o sa-i castigi in afara o sa-i platesti in tara pe servicii medicale Posted Image

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postjimi91, on 10 noiembrie 2018 - 17:56, said:


nu j-am facut bosorogi Posted Image, a fost un mesaj de apreciere mai mult, din perspectiva mea, de cea a unui tanar
Ai dreptate, nu tu i-ai facut, au ajuns ei singuri. Cat despre "apreciere", sa fim seriosi, n-o sa fii  tu singurul care inoata impotriva curentului.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 22.01.2015
Hight.,ai dreptate. SERVICII MEDICALE PRIVATE,pt ca iti permiti.Posted Image. Si mai ramai cu bani si in viata!   Peace! Oricum subiectul care nu e este altul.   Dar: Da-i Timpului timp!  Vedem peste ani ce mai face Jimi!

#16
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

Doar la atat ma rezum? La bani? NU!....Plec pentru ce imi ofera acei bani,
Da! Doar la bani te rezumi!
Scurt, clar, decisiv. Daca cumva crezi povesti ca pleci pentru "prieteni", "viitor" si alte balarii, ramai acasa! O sa ajungi sa te minti(egoist vorbind), ca te sacrifici pentru cei dragi. Fals iar. O sa devina o a doua natura singuratatea. La inceputuri, o sa o arzi aiurea, mai la o bastarca, mai la fetita...etc
Pana ajungi sa faci foamea. Apoi o sa incepi sa realizezi ca un euro este un euro. Valoros. Si ca TU, esti mai istet decat colegul(de alta nationalitate-protejat doar ca e de alta nationalitate) si o sa incepi sa ridici pretentii. Sa vrei mai mult, dand mai mult. Bafta! Si nu intoarce capul!

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Majoritatea pleaca cu un singur gand....gandul de a se reintoarce...

View PostMikeSpike, on 10 noiembrie 2018 - 18:57, said:

Hight.,ai dreptate. SERVICII MEDICALE PRIVATE,pt ca iti permiti.Posted Image. Si mai ramai cu bani si in viata!   Peace! Oricum subiectul care nu e este altul.   Dar: Da-i Timpului timp!  Vedem peste ani ce mai face Jimi!

Sunt in extaz sa fiu sincer :)....am gasit solutia cand vine vorba de a lua decizii :)....poate pare copilaresc, dar am o carte pe care vreau sa o scriu, cateva idei destul de bune si am ajuns in sfarsit la o solutie :)

#18
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

gandul de a se reintoarce...
Care se pierde pe parcurs....
Nu credeam ca am sa ajung sa injur in alta limba decat cea natala. Am ajuns sa imi fie rusine ca nu mai stiu sa scriu corect Romaneste...

Edited by Arlekhinn, 10 November 2018 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate