Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Bani din YouTub chiar așa e?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
90$, cum ziceam, sint buni doar daca ai deja canalul format si acum mai pui 1-2 clipuri/luna.
Sau, cum zici si tu, faci in timpul liber, dar lejer de tot, nu pierzi nopti intregi cu asa ceva.
Deoarece, cum zicea mihaicozac, cel putin la inceput vei mai avea si alte cheltuieli (scule, poate ceva promovare).
Daca filmezi niste clipuri cu orice telefon ai deja si le pui pe net si ai succes.... da, e bine.

Cine cistiga bani din youtube... nu e hobby si nu face asta in timpul liber.
La inceput face asta la greu, abia apoi, dupa ani buni, vin ofertele de promovare produse si banul gros din vizualizari.

Dar, la final, ideea de baza este exact aceeasi pentru orice fel de youtube care vrea sa faca bani: pune mina si te apuca de treaba.
Toti au inceput din exact acelasi loc: cam de la zero.
Si toti au inceput cam la fel: cu munca grea, sustinuta, multa.

Edited by buyonevideo, 11 November 2018 - 12:09.


#38
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E cea mai proastă ocupatie.
Munca de sisif si câștiguri infime.
Daca esti cumpatat si studiezi un pic fenomenul poti scoate un salariu mediu constant din pariuri si stai cu p.u.l.a in sus toata ziua si te trezesti la 12.
Eu personal cunosc cateva cazuri.

Edited by geo123, 11 November 2018 - 17:41.


#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbuyonevideo, on 11 noiembrie 2018 - 12:09, said:

90$, cum ziceam, sint buni doar daca ai deja canalul format si acum mai pui 1-2 clipuri/luna.
Sau, cum zici si tu, faci in timpul liber, dar lejer de tot, nu pierzi nopti intregi cu asa ceva.
Deoarece, cum zicea mihaicozac, cel putin la inceput vei mai avea si alte cheltuieli (scule, poate ceva promovare).
Daca filmezi niste clipuri cu orice telefon ai deja si le pui pe net si ai succes.... da, e bine.

Cine cistiga bani din youtube... nu e hobby si nu face asta in timpul liber.
La inceput face asta la greu, abia apoi, dupa ani buni, vin ofertele de promovare produse si banul gros din vizualizari.

Dar, la final, ideea de baza este exact aceeasi pentru orice fel de youtube care vrea sa faca bani: pune mina si te apuca de treaba.
Toti au inceput din exact acelasi loc: cam de la zero.
Si toti au inceput cam la fel: cu munca grea, sustinuta, multa.
si daca vrei sa traiesti din asta presupune sa te preocupi numai de asa ceva...sa renunti la facultate si alte job-uri si sa stai sa  postezi si cate 2-3 clipuri pe saptamana nu ? pentru mine asta ar insemna sa las deoparte invatatul si nu vreau asa ceva, vreau doar sa fac casturi ca sa raman in trend cu tehnologia si internetul ,sa pricep sa ma descurc pe un site, sa  invat sa fac  un live , un cast de starcraft , sa pun live-uri pe twitch sau pe whatever si pe viitor tehnologia internetului sa nu ma gaseasca chiar nepregatit cu noutatile.... sa stiu sa imi fac conturi, share-uri , sa folosesc termenii uzuali de la tag,  si post pana la whatever altul,   sa pot construi un site simplu, sa stiu sa caut site-uri , sa folosesc cumparaturile  online si sa folosesc si vouchere si reduceri , cupoane chestii, sa raman in trend cu ce inseamna oferte si comert online....sa pricep chestiile astea ...
cam asta imi doresc eu in materie de internet...

#40
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
2-3 clipuri pe saptamana ?!
Daca faci asta, probabil scoti $5.
La inceput trebuie sa pui continut masiv, poate 2-3/zi
Nu zice nimeni ca trebuie sa faci facultate.
Nu zice nimeni ca trebuie sa faci youtube SI altceva.
Nu zice nimeni ca trebuie sa faciDOAR youtube.
De ce trebuie sa fie neaparat ceva (youtube) in legatura cu altceva (facultate sau alt sh*t) ?
Eu am facut facultate - mi-a folosit zero.
Tot ce am muncit, in orice moment, de la 16 ani incoace, n-a avut nici o legatura cu facultatea.
N-are nici o legatura creare filme youtube cu "sa pricep sa ma descurc pe un site", "sa pot construi un site simplu"
Si nici nu ai nevoie sa faci un site simplu, daca nu te axezi pe constructie site-uri.

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai tu  insuti ai zis ca 2-3 clipuri pe zi....pai asta inseamna ca nu mai ai timp pe zi pentru invatat...decat daca probabil faci clipuri de 5 minute fara sa tragi duble..ca daca tragi si duble te duci lejer in 2 ore sa faci 2-3 clipuri de 5 minute. Ori 2-3 ore le iei din timpul de invatat. Ceea ce pentru unul de clasa a 8-a sa zicem conteaza enorm.  Pentru mine care am 32 de ani conteaza poate mai putin.... insa still e destul de  mult...sunt 2-3 ore pe care le-ai pu tea petrece invatand sau cu prietena.  Plus ca un clip profi pe youtube inseamna si pus de cartoane si chestii in clipuri ceea ce inseamna editare video ceea ce inseamna cu tot cu duble trase un 3-4 ore lejer pentru 2-3 filmari...  daca le adunam cu tot cu pregatirea aparatelor, schimbatul cadrelor si editare pai ajungi exact la 2-3 ore alea de care ziceam...ca multi folosesc camere profi cu trepied si lumini de proiector ca la filmari tv ... pana le setezi pana editezi pana tragi duble se duc dracu alea 3 ore...

#42
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt multe trucuri de a obtine vizualizări fara sa muncesti mai deloc.
Unul din ele e sa reuploadezi hituri(in special manele) sau sa faci playlisturi marfa care merg pe la chindii(manele, reggaeton/orientală,lăutărească din aia periculoasa/instrumentale din alea de se uda camasa) etc...
Alta tehnica este sa urci reluari cu emisiuni si telenovele care sunt pe val gen insula,ultimul trib,fructul oprit etc..
Daca te apuci sa faci tutoriale,review-uri si alte chestii complexe o sa-ti crească barba pana faci cateva  vizualizari.
Conteaza foarte mult si ce titluri si taguri pui.
Daca urci de ex o manea noua si nu bagi in titlu si: 2018,nenorocire,hit, bomba nu o sa ai asa multe accesari fata de acelasi continut cu aceste cuvinte cheie.
Sunt multe chestii care aduc vizualizari multe cu minim de efort.

Edited by geo123, 11 November 2018 - 23:05.


#43
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View Postgeo123, on 11 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Daca esti cumpatat si studiezi un pic fenomenul poti scoate un salariu mediu constant din pariuri si stai cu p.u.l.a in sus toata ziua si te trezesti la 12.
Eu personal cunosc cateva cazuri.

Oare? eu nu stiu ce sa zic, am mai auzit si eu zvonuri dar nimic concret ..mai toti care s-au laudat la un moment dat ca traiesc din pariuri, ca scot bani din pariuri au fost doar impostori

Mai degraba cred ca sunt care scot bani din activitati adiacente, gen site-uri unde promoveaza inscrierea la site-uri de pariuri (refferals) ... scammeri care vand ponturi etc
Din parierea directa probabil sunt extremi de rari care ies pe plus constant

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
problema e ca n-ai cum sa incerci fara sa pierzi vremea pentru invatat  si atunci cand te prinzi ca veniturile sunt  mici ajungi sa iti dai seama ca ai pierdut timpul degeaba. Mai bine ar fi  o reglementare sau ceva in care companiile de internet trebuie sa explice clar veniturile

#45
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bai frate, tot dai inainte ca n-0ai timp si de altceva daca faci youtube.
Da' daca te duci la serviciu, mai ai timp si de altceva ?
Da' ti-am zis de 14 ori, ori faci 90% youtube, in speranta ca scoti banul gros, ori te duci la serviciu sua al scoala sau ce vrei tu ?!
Nu mai zi "youtube" - zi "serviciu" si tot dr*cul ala e.
Nu zice nimeni ca trebuie sa mergi si la "serviciu", si la scoala, si la film, si la mall, si toate astea intr-o singura zi si sa ai si "salariu" mare si timp liber si tot.
"serviciul" este excat ca orice alt serviciu.
Lucrezi bine, mult... ok faci bani.
Ai timp si de altceva... sau nu....

#46
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Uitai aici cică ăla scoate 1000 dolari pe lună și nu are milioane de vizualizări sau abonați
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ReGcnJRpNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Cand o sa termin contractul cu actualul job o sa ma ocup de youtube vreo luna sa vedem daca scot 600 e pe luna.
Acu sa vedem ce se mai intampla si cu legea aia nouă


#48
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postzzhunt, on 24 noiembrie 2018 - 16:31, said:

Uitai aici cică ăla scoate 1000 dolari pe lună și nu are milioane de vizualizări sau abonați
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ReGcnJRpNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Banii se fac din vizualizari, nu din subscriberi.
Da, e bine sa ai si subscriberi, dar daca nu ai vizualizari, tot degeaba.
Eu cred ca are vizualizari bunicele.
Adica 100-200k in 2-5 zile, forja maxima imediat dupa publicare.
Dupa care stagneaza foarte tare, si alea vecih de 1-2 luni au 200-300k maxim.
https://socialblade..../user/ace20male
Estimarea zice $722 - $11.6K pe luna, media este de $6000, deci $1000 e destul de plauzibil.

View Postrobert8197, on 25 noiembrie 2018 - 21:32, said:

Cand o sa termin contractul cu actualul job o sa ma ocup de youtube vreo luna sa vedem daca scot 600 e pe luna.
Acu sa vedem ce se mai intampla si cu legea aia nouă
Faci 600$ pe luna dupa prima luna... doar daca ai descoperit apa calda si mai calda, altfel... in nici un caz.
Ce lege noua ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate