Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Google o celebreaza azi pe Elisa Leonida Zamfirescu, prima femeie inginer din lume, la 131 de ani de la nasterea sa.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Probabil cand ati accesat Google azi ati vazut deja doodle-ul dedicat, dar sa descoperim mai in detaliu cine a fost Elisa Leonida Zamfirescu.

https://ro.wikipedia...nida_Zamfirescu

#2
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
Nu-mi apare..

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
A fost o tanti inginer cu parinti frantuzi cu studii inalte (tot ingineri iar Dimitrie Leonida fiind fratele mamei acesteia), cu studii universitare facute la nemti.
Unii ar dori sa o considere roaman neaos de o mare calitate intelectuala sau prima femeie inginer din lume, lucru complet fals, i-a luat-o inainte o irlandeza, avand in vedere originile, numai roman get-beget nu era.
Bineinteles, ca toate acestea nu trebuie sa-i umbreasca in vreun fel cariera/descoperirile.

Who was Elisa Leonida Zamfirescu? One of Europe's first female engineers celebrated with Google Doodle

[ https://i.imgur.com/IlTSiUj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edit: clarificat grad rudenie cu D. Leonida, multumesc pt observatie stancosty.

Edited by gumball3000, 10 November 2018 - 13:50.


#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca stiam , puneam ieri o floare undeva pe strada cu numele din Bucuresti , ca tot am avut ceva acolo ...

#5
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postgumball3000, on 10 noiembrie 2018 - 13:20, said:

A fost o tanti inginer (sora cu Dimitrie Leonida) cu parinti frantuzi cu studii inalte (tot ingineri), cu studii universitare facute la nemti, pe care unii ar dori sa o considere prima femeie  inginer din lume, lucru complet fals, i-a luat-o inainte o irlandeza.
Bine că ai șters ultima frază (aia cu „articolul de pe wikipedia e o mizerie!”) și ai mai pieptănat postarea!
Dacă ție numele de Leonida îți sună franțuzește, atunci tatăl era franțuz. Mie îmi sună neaoș grecește, cu iz de Fanar!
Dar nu ai șters și prostia cum că era sora lui Dimitrie Leonida!
Vezi ce înseamnă superficialitatea? Plus că, unora le pute tot ce e de pe-aici, de pe la noi ... Posted Image

=======

View PostDisstrack, on 10 noiembrie 2018 - 13:18, said:

Nu-mi apare..
Uite aici: https://www.independ...y-a8626306.html

Edited by stancosty, 10 November 2018 - 13:43.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Poststancosty, on 10 noiembrie 2018 - 13:43, said:

Plus că, unora le pute tot ce e de pe-aici, de pe la noi
N-are ce sa puta, nici daca e de la noi, nici daca e de la altii.
Doar ca nu prea e get-beget de la noi, iar aspectele astea ar trebui clarificate, ca sa nu stea Gigel cu palinca in mana sa se gandeasca "ia uite, bre, ce romani distepti, cum au descoperit ei pruna din piatra seaca", iar in realitate radacinile acestora cu Romania fiind minime.
Nu e ca si cand ar fi fost fiica vreunui iobag, scolita pe coclauri, care a facut performanta dintr-o mamaliga si-o funie.

Ar fi cam aceeasi ipocrizie ca in cazul lui Brunel, englezii mandrindu-se cu el ca-i de-al lor, ca le-o construit tara din lung si-n lat.
La fel de fals e si asta. Spune-i unuia ca ceea ce are in fata a fost construit de imigranti, probabil o sa-ti spuna ca faci misto de el.

Cam asa si cu "crema" 'telectuala romaneasca, putini sunt cei cu origini integral romanesti sau cu studii finalizate in tara.
Deci cu te mandresti ca esti roman, cu fiica unui imigrant francez care-si finalizeaza studiile in Germania?
Nu-i contest descoperirile sau aportul pe care l-a adus tarii noastre, dar personal nu m-as bate cu pumnul in piept ca reprezinta Romania acelor ani.

E ca si cum francezii s-ar mandri acum ca au castigat campionatul mondial, cand 10 din 11 jucatori au de fapt origini africane.

Edited by gumball3000, 10 November 2018 - 14:22.


#7
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzyppster, on 10 noiembrie 2018 - 13:06, said:

Probabil cand ati accesat Google azi ati vazut deja doodle-ul dedicat, dar sa descoperim mai in detaliu cine a fost Elisa Leonida Zamfirescu.

Chiar mă gândeam dacă omagiul celor de la Google e doar pentru cei ce accesează motorul de căutare din România, însă, din ce-am văzut, Google o elogiază la nivel mondial.

În sfârşit ceva bun şi despre România !

#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
E ploiesteanca?

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Am crezut ca au gasit-o pe Elodia

#10
natro

natro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2018
Ce ti-e si cu feminismul asta....

#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Stiti ca doodleurile astea sunt in functie de tara, da?

Edited by Puferiu_, 19 November 2018 - 18:33.


#12
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Cred c-a fost în toată lumea cu excepția Ungariei. Mi-amintesc că a fost și unul cu Brâncuși, era peste tot unde am verificat, la ruși, italieni, ce vrei tu. Cine crezi că erau singurii ce nu-l aveau?

Edited by C18, 19 November 2018 - 20:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate