Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfat achizitie Honda CR-V vs Toyota Rav-4 second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
motorist

motorist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.04.2008
Salutare tuturor.
A sosit momentul sa trec de la berlina la SUV (mic).
Oscilez intre CR-V si RAV-4, 4x4, fabricatie 2008 - 2010. Ma gandeam la un motor pe benzina si eventual o cutie automata.
Tapiseria din piele ar fi un must have.
Exista vreun detaliu caruia sa ii acord atentie sporita?
Ar fi si alta marca / model in zona asta care sa merite atentie?

Orice recomandare este binevenita chiar si vreo masina de vanzare propusa. Posted Image

Multumesc

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
In afara de consum, ambele sunt considerate masini fiabile.
Strict dintre cele doua modele as alege CR-V. Nu stiu daca pe acea generatie de Rav 4 exista cutie automata.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
SUV (mic) ar mai fi - Subaru Forester, Kia Sportage, Mazda CX-5, Hyundai Tucson.
Strict intre cele 2 propuse de tine as alege Honda
Are garda un pic mai inalta si portbagaj un pic mai mare.

#4
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
sunt destul de asemanatoare ca performante, design, consum, fiabilitate.

singurul plus pe care-l vad, este calitatea interiorului mai ridicata la CR-V, asa a fost mereu. s-a clasat mai spre premium spre deosebire de RAV care e mai spartan.

te-ai orientat bine, sunt masini trainice ambele, iar benzinarele sunt aspirate, fara dileme de fiabilitate; dar nici dinamice nu sunt. pe partea electrica, sunt iarasi foarte bune.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
CRV se comporta putin mai bine pe asfalt, Rav4 putin mai bine pe zapada si drumuri fara asfalt dar nu sunt diferente majore intre ele.

#6
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Și eu aș alege CR-V.
Lucram în anii aceia la un dealer Honda și cel mai mult am  avut dieselul 2.2 i-CTDI.
La un moment dat am avut vreo lună 2.0 automat.
Mașinile le conduceam cel mai mult prin oraș, pe distanțe scurte și foarte scurte, de 2 - 5 km. Consumul la diesel era undeva pe la 9%, iar la benzină (cutie automată) în aceleași condiții era cam 12%.

Ținuta de drum pe asfalt e superioară RAV-ului. În ce privește capacitățile off road, îmi amintesc de un client care a vrut să urce un deal destul de abrupt, pe care se mai vedeau urme. Mi-a zis că urmele erau de la drive-uri cu Rav4 și Tucson. CRVul a urcat tot până acolo. Era o pantă care devenea tot mai abruptă; cred că RAVul urcase 2-3 metri mai mult.

La CR-V nu m-am putut obișnui cu cotierele acelea subțiri (sunt separate, pentru șofer și pasager). În rest e o mașină foarte reușită.
Sunt doar două variante de echipare, Elegance și Executive (care are în plus jante pe 18, în loc de 17, geamuri fumurii, pavilion panoramic, tapițerie din piele, scaune față încălzite, navigație).

Referitor la alte modele,  în 2008 Tucson și Sportage (ambele sub Rav sau CR-V) erau practic aceeași mașină, iar Mazda avea CX7.





#7
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
RAV4 III am auzit lucruri bune despre ele. Sunt interesat să achiziționez și vă rog să mă ajutați. De preferabil 2.0 benzină, dar accept și recomandări. Care ar fi consumul, ce normă de popoare au, cum sunt valențele off road, ascunde vicii de fabricație, cât de costisitoare este întreținerea? Mulțumesc!

#8
Jimmy76

Jimmy76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2016
Daca va place plecarea de pe loc mult mai lenta ca un autobuz, aceasta masina este perfecta, poti apasa pedala de acceleratie fara probleme pana iese din podea ca masina nu va raspunde decat dupa cel putin cinci secunde si nici atuntunci nu are cine stie ce putere, daca aceasta masina ar avea vre-o 500 cp si 2-3000 nm atunci poate ar pleca de pe loc mai repede ca un Tico sau putin exagerat Matiz, este incredibil de puturoasa, nu te ajuta in situatii limita, daca cumva vrei sa tai calea cuiva care vine si este mai aproape de 100 m fata de tine uita subiectul, NU TE VA AJUTA, NU ARE ZVÂC. Este o masina pentru cei care nu au ce face cu timpul, interiorul este super ok, sistemul audio este de toata JENA, GROAZNIC, ORIBIL, nu are ce cauta in aceasta masina sistemul ANDROID, este pur si simplu de RÂS, aceasta masina cu toate optiunile posibile nu merita mai mult de 15.000€, si asta cu indulgenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate