Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

SMS de pe debian cu modem USB Huawei, nu pot receptiona mesaje

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Am un modem instalat pe un Debian - Rasbian. El a venit cu un program de instalare pentru Windows. Cartela pe care am introdus-o este Ok, am testat-o pe telefoane si merge.

Pe Rasbberry (care are un Linux gen Debian) am instalat -destul de greu  modemul cu usb_modeswitch, pentru ca il vedea ca dispozitiv de stocare.

Am instalat programul "gammu" care imi permite sa trimit SMS uri dar nu si sa receptionez desi creeaza niste directori in "/var" pentru inbox, sent, errors, etc. carora le-am modificat permisia sa se poata scrie in ei. Eu vreau sa controlez Raspberry pentru o automatizare cu ajutorul SMS-urilor.

A incercat cineva, poate cu un alt program? Eu am incercat cu "smstools" dar dupa ce configurez fisierul etc/smsd.conf (unde specific cativa parametrii, cum ar fi pinul simului, calea catre dispozitiv -dev/ttyUSB1 si baudrate) imi spune, cand ma uit in smsd.log "Unknown global setting". Desi toti parametrii erau deja in fisier dar comentati si deci dezactivati. Eu nu am facut decat sa ii activez si sa schimb conform configuratiei mele.

Stie cineva un alt program sau o alta metoda sa receptioneze mesajele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate