Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Zid exterior fisurat la un bloc vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012
Salutare!

De ceva timp am o dilema si nimeni nu pare sa aiba un raspuns clar  si nici pe net nu am gasit nimic despre acest subiect.

Am cautat (si cumparat ulterior) un apartament in zona centrala a Bucurestiului, respectiv Splaiul Unirii / Mircea Voda / Nerva Traian.  Mergand la diverse vizionari in zona, am observat ca aproape toate blocurile de pe Splaiul Unirii dar si de pe Mircea Voda  si o mare parte dintre cele de pe Nerva Traian, au aceste fisuri ale placii de BCA la parter. In aproape toate cazurile, fisurile sunt asemanatoare.  
Interesant este  ca toate aceste blocuri  sunt printre cele mai noi dintre cele vechi,  mai exact construite intre 1988 si 1996.
Am observat fisuri similare si in alte zone  unde blocurile au un aspect similar,  cu acea plata groasa de BCA la parter (parter locuit in toate cazurile)  -  Bd. Tineretului,  Barbu Vacarescu (portiunea dintre Stefan cel Mare si Lacul Tei) .   Si acolo  este vorba de blocuri construite dupa 1986 si pana prin 1990.

Are cineva idee ce este cu aceste fisuri si cum de ele se regasesc la atatea blocuri din zone diferite ale orasului?  De asemenea vorbim si de blocuri terminate inca pe vremea lui Ceausescu dar si de blocuri terminate in anii '90.

#2
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
E bine ca ai cumparat in bloc ciuruit, ca sa dormi linistit noaptea.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Asa si ? Ce vezi in poze este doar o chestie estetica , deoarece acolo este o " umplutura " , de multe ori din bca . Nu are legatura cu rezistenta blocului .
La unele , daca mai studiezi , chiar este cazuta partea aia ...

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
woow!

nu prea arata bine sincer!

eu stau intr-un bloc interbelic, dar creat solid.

zidurile sunt atat de groase, ca si daca cineva da TVul urland la maxim, abia daca se aude infundat!
(ceea ce e o fericire, mai ales cand unii aleg sa faca petreceri fix in noaptea dintre duminica spre luni!)
si camerele au 2.5 m inaltime

dar blocul in care stau eu, a fost creat pentru mai marii armatei, deci e diferit de blocurile standard care le-au avut oamenii obisnuinti.
nici dupa 77 si nici dupa ultimul cutremur de acum, nu au aparut astfel de crapaturi!  sunt unele mici, dar ale tencuielii exterioare (care par a fi mai mult de la umezeala si caldura, si sunt si vechi)

de asta, nici nu m-am mutat in complexele rezidentiale noi - sunt veritabile gioarse cu o spoiala frumoasa - dar nici in cele vechi obisnuite!

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ce vezi tu este fix element de decor cu rol 0 in structura blocului. Nu cumpara! lasa pe altii mai destepti sa o faca...tu cumpara intr-un bloc nou!

Edited by alexpet, 09 November 2018 - 20:15.


#6
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012

 86-APP, on 09 noiembrie 2018 - 20:11, said:

Asa si ? Ce vezi in poze este doar o chestie estetica , deoarece acolo este o " umplutura " , de multe ori din bca . Nu are legatura cu rezistenta blocului .
La unele , daca mai studiezi , chiar este cazuta partea aia ...

Intr-adevar, am observat ca unele blocuri nu mai au deloc acea portiune de bca

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 alexpet, on 09 noiembrie 2018 - 20:13, said:

ce vezi tu este fix element de decor cu rol 0 in structura blocului. Nu cumpara! lasa pe altii mai destepti sa o faca...tu cumpara intr-un bloc nou!

Omul intreba care este motivul pentru care au aparut acele fisuri, nu a mentionat nimic de structura.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Sunt probleme generale,nu specifice bucurestenilor.
Si sunt specifice romanilor.Care cred ca cu bani putini si foarte putini pot face rahatul,adica cacatul,prastie.Fara suparare.
Am bolduit cuvantul cacat,nu pentru ca-mi convine sau imi place.Doar pentru faptul ca este o stare de spirit,ceva uzual,ceva normal,ceva ce romanului de toate zilele ii convine,ii place,se confunda,se asimilieaza.
Gresesc oare?

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Ivarr, on 09 noiembrie 2018 - 20:14, said:


Intr-adevar, am observat ca unele blocuri nu mai au deloc acea portiune de bca
vorbeste de placa din BCA la parter....ca sa spui trei prosti in cinci cuvinte este destul de greu

 adisz, on 09 noiembrie 2018 - 20:19, said:

Gresesc oare?
da

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 george_alexandru, on 09 noiembrie 2018 - 20:17, said:


Omul intreba care este motivul pentru care au aparut acele fisuri, nu a mentionat nimic de structura.
Daca te pricepi putin la fizica si putin la constructii , raspunsul ar fi " au aparut firesc " .
Blocul este una piesa , " umplutura , alta , trotuarul si pamintul de linga bloc , alta ....Acum intelegi ?

#11
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Blocurile interbelice construite solid si cu inaltimea de 2.5 m sunt cele mai bune! Nu mai cumpara prostii...
Vorbeste cu pinguinii sa iti spuna care sunt alea ca el a fost prezent la constructia lor!

#12
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Va speriați de o fisura!!!😂😂sa vezi cum e sa scoți cada veche și sa cada zidul in curte😂😂😂

#13
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@ Pinguin666, in ce localitate sunt blocurile despre care vorbesti tu?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Ivarr, on 09 noiembrie 2018 - 20:03, said:

Are cineva idee ce este cu aceste fisuri si cum de ele se regasesc la atatea blocuri din zone diferite ale orasului?  De asemenea vorbim si de blocuri terminate inca pe vremea lui Ceausescu dar si de blocuri terminate in anii '90.

Soclul ala crapat se sprijina pe trotuarul de garda (care inconjoara blocul). Sub trotuarul de garda nu este fundatia blocului ci doar pamant(cel mai probabil argila).

Cel mai probabil de la ploaie, argila de sub trotuarul de garda s-a comprimat/spalat si astfel pamantul s-a tasat.

Edited by MembruAnonim, 12 November 2018 - 15:51.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Va salut.
Aceste fisuri nu prezinta pericol structural: este doar o tencuiala exterioara mai groasa cu rol decorativ si mai ales de protectie a soclului impotriva apei, uneori aplicata peste o zidarie de caramida sau BCA care protejeaza hidroizolatia de la peretele subsolului.
Este bine totusi ca se se rezolve acest aspect, pentru a indeparta apa de langa bloc. Daca apuca sa intre in peretii subsolului, si ulterior in subsol, nu-i fain...
Verificati subsolul, sa nu fie inundat, peretii sa nu fie scorojiti, betonul (mai ales cel de la baza peretilor), sa nu fie cojit (carbonatat), sa nu fie vizibile armaturile, si mai ales sa nu fie ruginite (corodate). Daca e asa, e foarte grav.
Dar daca subsolul este uscat, si betonul peretilor arata bine, nu este absolut nici un motiv de ingrijorare.
Am vazut bloc interbelic la care betonul si zidaria sunt perfect intacte, fara fisuri, neafectat (caz foarte rar), si bloc "comunist din anii '80", la care betonul este deja praf!
Dar sunt si cazuri de blocuri interbelice cu beton foarte slab, parca e mortar, si bloc comunist cu beton foarte bun.
Acum 1 an jumate, un bun prieten a cumparat un apartament de 2 camere decomandat in zona Drumul Taberei, in bloc de tipul TD, construit in 1971.
Coborand in Subsol, betonul era intr-o stare de nevisat: arata perfect intact, curat, fara crapaturi, goluri, culoare gri uniform. Parca fusese turnat de cateva luni, nu in urma cu 45 de ani!
Foarte importanta (zic eu VITALA) este inspectia subsolului inaintea luarii unei decizii finale de cumparare,  chiar si inchiriere.
Apoi, de la Parter in sus, sa nu fie vizibile fisuri in X pe pereti (mai greu sau deloc vizibile daca blocul a fost izolat termic).
Foarte periculoase sunt "actiunile muncitaurilor instalatauri": cei care "dau gauri, caroteaza, taie slituri, canale" in pereti, placi, stalpi, grinzi, de zici ca-s "fututi la creier"!
Mai ales la o structura elastica, in cadre (stalpi si grinzi), unde zidaria de inchidere si compartimentare din BCA sau caramida niciodata nu este de rezistenta, daca un asemenea barzaune "a dat gaura" in stalp, sau grinda, iarasi nu-i fain... Nemaivorbind de pereti de rezistenta daramati, pentru asa zisul "open space"...
Ceea ce ati prezentat in poze, cum spuneam, nu e deloc periculos, daca apa nu a intrat in susbol.
Doamne-ajuta!

Edited by MembruAnonim, 23 November 2018 - 20:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate