Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Nu mai sunt tanar, si nu mai am rabdare.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Salut flacai

Am trecut de 20 de ani, am trecut de 30, imediat trec de 40, nu sunt batran, dar nici rabdare nu mai am dupa toti mucosii de la serviciul de suport care imi incarca un php info pe hosting sa imi arate ca hostingul functioneaza la parametrii optimi cand el imi incarca pagini de la 20-30 de secunde in plus, pagini care pe hostingul meu de State se incarca in maxim cateva secunde, desi eu sunt in Romania si serveru meu e la mama dracului.

Asadar si prin urmare, vreau o recomandare de hosting romanesc, ca nu am experienta deloc cu Romania, pentru situl unui prieten si client, care sa duca un Wordpress mmm lui de Wordpress cu un site de prezentare pe care o sa fie si o mini wiki, si tot felul de chestii informationale, fara sa stau 1 minut ca sa incarce o pagina goala de test, si cu suport cat de cat priceput, inteleg ca sunt salariile mici si la suport in afara de sefi majoritatea sunt varza, dar totusi, as vrea sa nu imi puna cineva placa de pe vremuri de la internet, verificati daca e bagat cablul, dati un restart la modem, faceti cinci flotari si apoi stati in cap, poate merge.

Pe hosting o sa fie un singur site, situl unei clinici de recuperare cu oameni extraordinari. Merita un site care macar sa functioneze ca lumea 24 din 24. M-am uitat la ce recomanda lumea pe aici dar ma uit ca magarul in ceata. Asa ca vreau asa:

1. Recomandari de la oameni cu minim foarte multe postari pe forum.
2. Fara reclama la hostingul propriu ca trimit pe cineva undeva. Sa nu ne moara laudatorii.
3. In principal conteaza calitatea serviciilor, poate sa fie suportul zero daca mie imi merge 385 de zile pe an perfect, si o data la 3 ani apare o problema ( cam asa am eu probleme cu hostingul din State, o data la 3 ani se intampla ceva minor, si o data la 5 ani poate crapa un HDD si tre inlocuit ).
4. Argumentele cele mai mari ar fi uite fraiere, asta e un site de-al meu care are nu stiu cate miliarde de vizitatori pe zi, foloseste un CMS complex, si astia imi ofera servicii excelente.
5. Serviciul de suport raspunde RAPID, nu in 5 ore de la sesizare. In State imi raspund in cateva minute daca e urgenta, daca nu, tot in cateva minute. Exclus cand un uragan le da jos unul din centre si cand toata lumea ii suna. E de inteles. La ce suport avem noi in Romania am impresia ca la noi toata ziua avem uragane si cutremure.
6. Mi-ar face o deosebita placere sa imi raspunda la suport o persoana care sa fie cel putin la fel de calificata ca mine sa imi raspunda, dar as prefera sa par un prost pe langa persoana respectiva, si sa fie toba de carte. Si eu nu sunt calificat sa ofer suport tehnic, doar ca in virtutea muncii lucrez cu servere de la 20 de ani, si am avut servere dedicate cu suport zero pe care eu le puneam sus eu le intretineam, providerii imi dadeau box, teava de internet cat incape, si multa sanatate.

Multumesc pentru rabdare, un weekend misto sa aveti. Cu lautari. Sau Parazitii.

Amin

Edited by godzil, 09 November 2018 - 19:02.


#2
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Pentru chestii mici folosesc hostico. Am fost multumit de suportul lor care intotdeauna raspunde foarte repede si nu am avut pana acum probleme cu ei. Pentru chestii serioase, merg pe AWS.

#3
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Digitalocean Posted Image
ps. numai romanesc nu e dar ai calitate

Edited by bobo323, 09 November 2018 - 19:07.


#4
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Sunt mai prost eu asa, asa ca mai bine intreb. AWS si Digitalocean astia au servere in Romania? Fiind clinica locala, in principal o sa aiba treaba doar cu clienti din zona, asa ca vreau hosting romanesc, pentru ca se simte diferenta de latenta intre locatii.

#5
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
A, in cazul asta iti pot recomanda hosterion.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Hosterion, ii folosesc de peste 12 ani pentru diversi clienti ...

#7
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Viaţa începe la 40 de ani :)

#8
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Hahahaha. Pai inseamna ca trebuie si pretul pe masura, doar nu vrei pe 5 centi gauriti sa-ti ofere toate conditiile alea, ca nu sta unu la comanda la call center pe E-mail pe bani moca. Ca sa-ti faci o idee, cauta hostingul cel mai scump, ce e scump e si bun, ce este ieftin, de aia e ieftin ca nu-i bun. Abia bine ai si motiv daca nu merge ceva cum trebuie, pai ce faceti domle' la banii astia asa de multi ne permitem sa ne batem joc? asa daca-i hosting ieftin, n-ai cum sa ai pretentii. Eu merg pe principiul dai un ban dar face dai putin atata face nu incarca nimeni scump fara sa aiba un motiv intemeiat, un produs de valoare, serviciu de valoare ca nu ar avea clienti. Pana nu ajungi la struguri spui ca sunt acri, asa si cu produsele si cu serviciile oferite, nu le cumperi ca nu ti le permiti , daca ti le-ai permite ai vedea ca-si merita banul din plin.

Edited by hwplanet, 09 November 2018 - 19:25.


#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgodzil, on 09 noiembrie 2018 - 19:08, said:

Sunt mai prost eu asa, asa ca mai bine intreb. AWS si Digitalocean astia au servere in Romania? Fiind clinica locala, in principal o sa aiba treaba doar cu clienti din zona, asa ca vreau hosting romanesc, pentru ca se simte diferenta de latenta intre locatii.
Cu AWS nu o sa ai probleme de latenta din Romania (daca stie ce face cel care il va folosi). Dar cum ziceam, pentru chestii serioase, pentru chestii mici eu doar hostico am folosit (adica am mai folosit si alti in trecut dar nu am fost prea multumit).

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postgodzil, on 09 noiembrie 2018 - 18:53, said:

Am trecut de 20 de ani, am trecut de 30, imediat trec de 40, nu sunt batran, dar nici rabdare nu mai am
Mai ai putin si o sa fii batran, de atunci o sa inceapa cu adevarat viata.
Bătrânețea e atât de extraordinară, e o sursă unică de putere, răbdare și fericire - Hermann Hesse.

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
"Nu mai sunt tanar, si nu mai am rabdare."


Am crezut ca vrei sa-i bati pe aia de la coada din Auchan....

#12
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Deci fratii mei negri si albi, si de toate culorile, moooor de ras Posted Image))))) Bai dar nu exista. Uitati raspuns de suport:
https://prnt.sc/lge3m0 - deocamdata nu le dau numele, dar dupa ce mut hostingul la clinica o sa fac un post special pentru a feri alti oameni de astfel de "Servicii".
Omul imi zice ca am atins limita maxima de resurse alocate serverului, cand vorbim de o instalatie de wordpress goala pe domeniu, una de wordpress cu un formular de contact si un slider pe wip.domeniu, si fara vizitatori. Cum se taxeaza in Romania serverele, 50 de euro la ora? Posted Image

Bagati sugestii in continuare, ca am vreme sa citesc si sa ma hotarasc, restaurez un windows ca incepe sa ii pice tencuiala. Si mersi Popa draga, sper sa fie cazul.

View PostdaniMMM, on 09 noiembrie 2018 - 19:28, said:

    "Nu mai sunt tanar, si nu mai am rabdare."

Am crezut ca vrei sa-i bati pe aia de la coada din Auchan....
Am venit aici sa imi plang nevoile :D

Edited by godzil, 09 November 2018 - 19:35.


#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Cum se taxeaza in Romania serverele, 50 de euro la ora?

Iti dai seama ca daca se taxeaza atat, poti sa-i stresezi pana nu mai poti. Ti-am dat si replica mea, Ce faceti domle' la 50 de Euro pe ora ne permitem sa ne batem joc? Posted Image

Edited by hwplanet, 09 November 2018 - 19:44.


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Hmmm, omul iti zice sa verifici in control panel I/O si numarul de conexiuni concurente. Care au fost numerele de au limitat resursele? Poti sa ne spui? Ca ceva e dubios aici.

#15
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Ca experienta personala pot recomanda mxhost si webfactor. Raspundeau si noaptea tarziu acum cativa ani cand aveam nevoie de ceva. Am un prieten ce are site-ul de prezentare al firmei tot la mxhost si e in regula.

Daca crezi ca nu sunt ceea ce trebuie, incearca easyhost (fostul hostway) - cei ce tin si eMAG :P (sau cel putin asa cred, ca acum au SAP)

#16
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
E foarte dubios pentru ca tot ce am facut e sa lucrez la grafica, aseara am terminat sliderul de pe prima pagina si azi voiam sa pun sus ceva foarte frumos pentru home page si un formular de contact, ca sa aiba chestiile de baza sus. Adica niste chestii minore, Filezilla, actualizari, teste, schimbata grafica sa vezi daca arata mai bine, schimbata iara, chestii care mi-au mancat timp dar tehnic superficiale. Plus ca, desi poate nu ma crede lumea, pluginurile folosite sunt platite, gen Smart Slider Pro, deci nu exista vulnerabilitati de genul.

Ce date vrei? Din pacate nu are export, iti dau print screenuri:
http://prntscr.com/lgegvc
http://prntscr.com/lgeent
http://prntscr.com/lgeg5s
http://prntscr.com/lgegad

Aaa, si sa nu uit, radacina, adica domeniu.ro, avea pana astazi la amiaza un index.php gol, deci nu avea ce resurse sa manance. Si din prima clipa cand am incercat sa fac upload pe el intai mi-a dat eroare de Full Disk??? ( in CP era discul folosit 10% ), apoi cand au rezolvat full diskul, am uploadat Wpul gol si am pus o pagina de actualiazam situl, si din secunda unu nu mergea. Si sa fiu clar, pe subdomeniu nu aveam eroarea de Full Disk, mergea brici, si nici latenta.

Ce vorbesc ei e praf in ochi, nu iti da eroare de Full Disk la scriere un site gol, si nu ai 30+ secunde de incarcare la o pagina de Wordpress cu un counter pe un hosting gol.

Din punctul meu de vedere ei vorbesc cu mine ca si acum as fi unul cu cunostinte zero pe care il pot minti nonsalant, pentru ca nu se pricepe deloc. Le-am luat banii avans pe 6 luni ( asa plateste clinica, la 6 luni ), si sa fiti iubiti.

Edited by godzil, 09 November 2018 - 20:04.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postutopium, on 09 noiembrie 2018 - 19:12, said:

Hosterion, ii folosesc de peste 12 ani pentru diversi clienti ...

Unde naiba umbla astia de la Hosterion ca nu au fost prezenti azi, am fost sa-i vizitez... Posted Image

#18
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Episodul 2:
http://prntscr.com/lgekti
Deci daca o instalare de Wordpress, cu zero vizitatori, si lucratul pe site la partea de grafica, cu upload si Update, omoara un hosting, eu ma duc si ma apuc de crescut melci. In Siberia.

Edited by godzil, 09 November 2018 - 20:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate