Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Alternative Flickr

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
''Free accounts will soon be limited to 1,000 photos or videos. Flickr isn't Flickr without the contributions and participation of our free members, and we remain committed to a vibrant, free offering.''

Stiti alte alternative pentru Flickr? adica sa aiba upload nelimitat si aplicatie android?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Google Foto

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Google mail ..si iti faci mai multe coturi flikr. Oricum 1000 de poze e un portofoliu serios, dar daca il umpli in 2 zile cu uploadul de la ultima excursie la mare..ghinion.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dorin_2k, on 09 noiembrie 2018 - 19:03, said:

Google Foto

Daca ar rezolva cu nested albums ar fi perfect.....
Flickr deja nu mai e o solutie. Sunt total neseriosi. Unii au investit o gramada de ore in ..... asta de SmugMug ....
Eu unul mai am doar 11k poze pe el. Si in curand o sa desfiintez contul facut in 2012.

PS: Niste micinosi !

"Will Flickr continue to offer a free version? Will Flickr’s price change?
Absolutely. Flickr’s free accounts are foundational to its community of influential and engaged photographers. We are not making any changes to Flickr plans or rates at this time. ....."

What will happen to my Flickr account? What will happen to my Smugmug account?
Absolutely nothing. Flickr and SmugMug will continue to operate separately, just as both have been. Your SmugMug and Flickr accounts will remain separate and independent for the foreseeable future.

Sursa: https://www.smugmug.com/together/faq

LE: Flickr a fost achiziționat de către Yahoo! în martie 2005[3] și apoi de SmugMug în aprilie 2018

Edited by bumpocbum, 09 November 2018 - 20:15.


#5
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
La google foto problema e ca deși e dezactivata opțiunea de backup, îmi are pozele din telefon, și dacă le șterg, se șterg și din memoria telefonului

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai sincronizarea activa.

Edited by bumpocbum, 09 November 2018 - 20:15.


#7
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Butonul de backup și sincronizare e dezactivat

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Google Foto
Setari
Backup si sincronizare
Vezi ca sunt multe de bifat acolo.
Citeste bine.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bumpocbum, on 09 noiembrie 2018 - 19:52, said:

LE: Flickr a fost achiziționat de către Yahoo! în martie 2005[3] și apoi de SmugMug în aprilie 2018
și?
Eu am cont plătit la SmugMug din 2009. N-am folosit Flickr, cu toate că am un cont căruia i-am uitat parola și nu mi-a păsat.
Pe SmugMug am mai mult de 2 (doi) TB (terabiți) de fotografii încărcate, e bacupul meu secundar.

#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este bine ca plecati.
Ramanem mai putini pe Flick si ne promovam mai usor. Posted Image  Posted Image

Glumesc binenteles.

Altfel, nimic nu tine o vesnicie....
Am inceput cu Flickr acum 10 ani si am abia 519 de poze. Devin din ce in ce mai exigent cu mine insumi si nu cred ca risc sa depasesc limita aia de 1000 de poze in urmatorii 10 ani.
Vedem in 2028 ce se mai intampla.

Edited by katran, 09 November 2018 - 22:57.


#11
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
care are 1000 fotografii care să merite a sta într-un portofoliu are și banii să plătească extra pentru a-l extinde ;)

#12
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Eu am peste 1000 de fotografii si am de gand sa mai adaug si altele, deocamdata sunt relativ multumit de Flickr si pretul nu mi se pare o tragedie asa ca am upgradat la pro, mai ales ca exista si discount 30% pentru primul an.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-am recuperat toate albumele si ma mut pe google foto. Ca idee secundara pot oricand sa imi pun pozele pe un owncloud sau ceva de genu facut acasa.

#14
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

 bumpocbum, on 04 decembrie 2018 - 18:28, said:

Ca idee secundara pot oricand sa imi pun pozele pe un owncloud sau ceva de genu facut acasa.

se poate cumpara un router mai puternic (ex. asus ac-rt86u) si se pot instala niste softuri de webserver pe el (nginx+php7+mariadb). dupa care se poate instala un cms gen piwigo (ex. https://demo2.piwigo.com/ ), eu zic ca soft un dedicat pt galerii foto e mai bun decat owncloud pt asa ceva.

@edit: are si plugin de import din flickr, pastreaza structura albumelor, titluri, taguri .. etc https://piwigo.org/e...iew.php?eid=612

Edited by c_cristi, 04 December 2018 - 23:43.


#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poti instala php pe routerul ala?

#16
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

 crokodilu, on 04 decembrie 2018 - 23:41, said:

Poti instala php pe routerul ala?
Hai ca detaliez daca sunt persoane interesate.

Da, se poate instala pe multe modele de routere, in special pe cele Asus care suporta firmware Merlin https://asuswrt.lostrealm.ca/ . Dar si pe alte routere care suporta OpenWRT/Lide, routere Netgear (cu Voxel firmware), routere cu Tomato shibby. Parca si pe cele care suporta DD-WRT se poate instala Entware.
Merlin , Voxel si Tomato sunt testate personal de mine, instalat webserver, testat, etc. OpenWRT si DD-WRT nu le-am testat.
--------
Doar ca am recomandat Asus pt ca au o interfata grafica usor de folosit si exista tutoriale bine documentate testate pe rotere Asus https://hqt.ro/ si suport tehnic pe forumuri.
Merg routerele de la 2x800Mhz in sus (ex Asus RT-AC56U ... cam 200lei la second), dar recomandate ar fi astea pe la 2x1400Mhz/512RAM daca vrei sa rulezi softuri mai grele gen Wordpress.

Deci pasii ar fi urmatorii:
1) Se instaleaza firmware Asus Merlin, se pune in router un USB stick (asta parca tre sa fie formatat pe linux).
2) Se instaleaza Entware (in Asus Merlin instalarea parca e automata, dar executi un shell script in consola SSH)
3) Odata ce ai instalat Entware ai acces la toate softurile de linux de aici https://pkg.entware....7/Packages.html , deci inclusiv la webserver+php+server baza date (nginx + php7 + mariadb) .
4) Se instaleaza softurile si se configureaza ( ex. https://hqt.ro/nginx...hrough-entware/ ) . Configurarea se poate face si in interfata grafica, nu trebuie dat neaparat comenzi in consola cum face cel pe pe hqt.ro . Instalezi un WinSCP si un Notepad++ si poti configura softurile grafic din Windows. Configurarea e fix ca la orice linux, oricine are experienta anterioara in administrarea de siteuri/webservere nu o sa aiba probleme sa le configureze.

Eu m-am jucat cam 1 saptamana pana mi-am pus siteul la punct (si nu mai lucrasem in consola in Linux de vreo 5 ani), acum dupa ce m-am invatat as face toata treaba in 2-3 ore.
--------
Tomato shibby versiunea full e singurul firmware care vine cu pachetul de webserver preinstalat, iar webserverul se poate seta direct din interfata grafica a routerului. Asta e pt incepatori. Doar ca suporta un numar limitat de routere, de alea mai vechi si mai slabute. Pentru un soft ca Piwigo eu zic ca merge si un 2x1000Mhz cu 256RAM (gen Netgear R7000).
vedeti aici cum arata interfata de webserver si cum se instaleaza un Wordpress [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJXwbW3QeKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci pe Tomato shibby eu zic ca ar lua cam 30min sa instalezi firmware + configurare webserver + instalare Piwigo + configurare D-DNS. Deci in 30minute poti avea un site functional pe routerul personal daca sti ce faci.

Edited by c_cristi, 05 December 2018 - 09:10.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 c_cristi, on 04 decembrie 2018 - 23:35, said:

se poate cumpara un router mai puternic (ex. asus ac-rt86u) si se pot instala niste softuri de webserver pe el (nginx+php7+mariadb). dupa care se poate instala un cms gen piwigo (ex. https://demo2.piwigo.com/ ), eu zic ca soft un dedicat pt galerii foto e mai bun decat owncloud pt asa ceva.

@edit: are si plugin de import din flickr, pastreaza structura albumelor, titluri, taguri .. etc https://piwigo.org/e...iew.php?eid=612
Super. Eu unul am folosit ownclod-ul si gallery app secundar dar nu am dezvoltat prea mult partea de poze. In loc de router o sa incerc pe un batran laptop care merge de 8 ani nonstop. Multam.

#18
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Eu am trecut pe OneDrive. O licenta Office 365 e aprox 400 lei / an. Licenta e pentru 6 useri care isi pot instala office-ul pe mai multe dispozitive (pc,ios,android ..) si fiecare are 1TB spatiu in OneDrive.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate