Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rolul ecranului de otel al cablurilor subterane

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 adisz, on 09 noiembrie 2018 - 19:41, said:



Sa luam un cablu armat,pentru ca tot avem deschis subiectul si s-a comentat dupa ureche,cu sectiunile de 3x240+120,un cablu subteran foarte uzual.


cu asta am alimentat balastiera de la Buhusi, din postul propriu.

#20
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

 mihnearau1, on 09 noiembrie 2018 - 19:35, said:

hartia de la producator

Poftim "hartia de la producator".

Care e raspunsul la intrebarea mea ?


http://www.iproeb.ro...e/C2XAb(z)Y.pdf

Edited by Niuu, 09 November 2018 - 22:06.


#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 Niuu, on 09 noiembrie 2018 - 19:00, said:

Si totusi intrebarea ramane : de ce e in regula sa montez ingropat CYABY dar nu pot monta in acelasi fel CYY ?

Ce aduce in plus armatura metalica ca sa poata face diferenta intre un montaj subteran si unul suprateran ?  In afara de sporirea rezistentei mecanice si izolarea electromagnetica nu ma duce capul la nicio varianta . Dar mi se pare ca plusul de rezistenta mecanica e neglijabil ...

Deci, care e raspunsul ? Posted Image
"Ecranului de otel " i se mai spune blindaj iar cablul e denumit cablu armat .  Acum cred ca raspunsul intrebarii din titlu e evident.
N-am inteles partea aia cu izolarea electromagnetica .  Ce izolezi si fata de ce ?
- La tine in curte poti monta ce cablu vrei si unde vrei .  Asta daca n-ai pretentia ca dupa un incendiu de natura electrica sa fii despagubit de asigurator.

Edited by ggelu, 10 November 2018 - 10:32.


#22
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
N-am de montat nimic nicaieri ; intrebarea e pur teoretica .

Inteleg ca in opinia ta rolul acestui invelis metalic este de a spori rezistenta mecanica a cablului . Poate gresesc , dar mie mi se pare ca plusul de rezistenta adus de aceast invelis e nesemnificativ si prin urmare din acest punct de vedere nu e mare diferenta intre un cablu armat si unul nearmat . Si atunci ce aduce in plus armatura de face ca un cablu armat sau poata fi montat subteran si unul nearmat nu ?

Nu stiu ce n-ai inteles legat de izolarea electromagnetica ; daca ecranul cablului este legat la masa sistemului , cablul este izolat electromagneric , devine o varianta de cusca Faraday .

#23
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
La ce buna izolatia electromagnetica in curenti tari, nu stiu.

#24
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 Niuu, on 10 noiembrie 2018 - 11:17, said:

Inteleg ca in opinia ta rolul acestui invelis metalic este de a spori rezistenta mecanica a cablului . Poate gresesc , dar mie mi se pare ca plusul de rezistenta adus de aceast invelis e nesemnificativ si prin urmare din acest punct de vedere nu e mare diferenta intre un cablu armat si unul nearmat . Si atunci ce aduce in plus armatura de face ca un cablu armat sau poata fi montat subteran si unul nearmat nu ?

Nu stiu ce n-ai inteles legat de izolarea electromagnetica ; daca ecranul cablului este legat la masa sistemului , cablul este izolat electromagneric , devine o varianta de cusca Faraday .
Ai spus bine : in opinia ta .  Noroc ca exista si alte opinii mai avizate.
BebePanda a punctat bine : la ce ar folosi  ecranarea electromagnetica unui cablu care transporta energie  !

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 Niuu, on 10 noiembrie 2018 - 11:17, said:

Inteleg ca in opinia ta rolul acestui invelis metalic este de a spori rezistenta mecanica a cablului . Poate gresesc , dar mie mi se pare ca plusul de rezistenta adus de aceast invelis e nesemnificativ si prin urmare din acest punct de vedere nu e mare diferenta intre un cablu armat si unul nearmat . Si atunci ce aduce in plus armatura de face ca un cablu armat sau poata fi montat subteran si unul nearmat nu ?
Acea armatura are rolul de protectie impotriva deteriorarilor accidentale provocate de cazma,tarnaciop,etc,impotriva rozatoarelor de orice fel,cartita ,sobolan,

Edited by anaki, 10 November 2018 - 12:51.


#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
In general pentru protectia mecanica, sa nu poata fi ros de sobolani, cartite si alte rozatoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate