Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Rolul ecranului de otel al cablurilor subterane

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Care este rolul ecranului de otel din cablurile de alimentare subterana si care este diferenta specifica pe care acest ecran o aduce pentru a transforma un cablu care nu se poate monta (direct) subteran intr-unul care poate fi montat astfel ?

Este vorba doar de izolarea electromagnetica a cablului sau si de altceva ?

Edited by Niuu, 09 November 2018 - 16:03.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Te referi la cabluri de JT sau de MT 20 KV? Sau au ambele aceasta ecranare?

#3
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Este vorba de cablurile de joasa tensiune .


CYABY , ACYABY ...

Edited by Niuu, 09 November 2018 - 16:04.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Anticartita???

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Ranforsare sau chiar protectie anti factori externi.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
cred ca in primul rind au rol de protectie anti dorel tirnacopel, desi se pun niste "covorase" din plastic deasupra, cu rol de atentionare, dar paza buna trece primejdia rea ..

#7
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Aportul ecranului la rezistenta mecanica a cablului presupun ca e neglijabil , cat despre protectia anti Dorel cred ca aceasta e realizata mai degraba de folia avertizoare . Se stie , Dorel e puternic .



Quote

Anticartita???

Asta chiar nu mi-ar fi trecut prin cap Posted Image

Edited by Niuu, 09 November 2018 - 16:10.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Oricum , nimic nu rezista tarnacopului lui Dorel . Pot sa il ecraneze si cu titan pe bietul cablu , Dorel va dovedi ca este inutil .

Edited by JurasikMan, 09 November 2018 - 16:18.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
oho, sa-l vezi pe dorel cand manuieste un excavator... trece prin toate, cabluri electrice, tevi de apa...   :lol:

on-topic, cred ca raspunsul corect este toate de mai sus.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 Niuu, on 09 noiembrie 2018 - 16:09, said:

cat despre protectia anti Dorel cred ca aceasta e realizata mai degraba de folia avertizoare

Gresesti.

Folia avertizoare se pune de multe ori de mantuiala, daca se pune. In sensul ca distanta dintre folie si cablu nu se prea respecta, adica degeaba pui folia direct pe cablu, ca atunci cand ai lovit folia cu tarnacopul, ai lovit si cablul.

Materialul cu care se infunda santurile nu se prea respecta, adica in loc sa stea cablul pe un pat de nisip sub care sunt caramizi, de multe ori se arunca in sant, peste cabluri, direct pietre, bolovani, pamant. Care la o adica, in timp pot strapunge cablul, mai ales daca de exemplu santul e sub un drum.

Armatura chiar e buna, un cablu armat e destul de greu de strapuns din primele 2-3 lovituri, chiar daca ai vrea intentionat sa faci asta.

Armatura mai are rol si de protectie anti-foc.

Pe vremuri tin minte ca am ars un cablu de-ala, am stricat cred ca 2 l de motorina si o ora, si nu stiam ce dracu are de nu se mai arde izolatia. Nu stiam ca are armatura. Dupa aia am observat.

Dupa ce i-am desfacut armatura, conductorii de sub ea erau ca noi, cu izolatia intacta.

Iar protectia aia anti-foc functioneaza si in sens invers, in cazul in care curentul pe cablu ar fi prea mare si ar genera un scurt prin topirea primelor izolatii..

Edited by Phobos, 09 November 2018 - 17:49.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Cu multi ani in urma, am vazut ca dupa pozarea cablului in santul sapat, muncitorii plasau caramizi deasupra. Scopul cred ca era tot de a proteja mecanic cablul. Protectie fata de pericolele de deasupra, mai precis fata de alti sapatori.

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
deci tot anti dorel tirnacopel ;)

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 altuser09, on 09 noiembrie 2018 - 17:59, said:

Cu multi ani in urma, am vazut ca dupa pozarea cablului in santul sapat, muncitorii plasau caramizi deasupra. Scopul cred ca era tot de a proteja mecanic cablul. Protectie fata de pericolele de deasupra, mai precis fata de alti sapatori.

Da, asa e, probabil nu am mai retinut eu bine. In sant, cablul trebuie sa aiba sub el nisip, deaspura iar nisip, si probabil caramizile vin peste.

Chestia este urmatoarea, nici eu nu prea stiu standardele, dar daca stai sa iei manualele si sa le citesti, observi ca aproape nimeni nu mai respecta nimic in domeniul asta.

"Raza de curbura a cablului", "distanta dintre cabluri", "temperatura minima la care cablul se poate desfasura de pe tambur", pai ce dracu-s astea mai nene!? Posted Image

Pe cati cunoasteti care lucreaza in domeniu si respecta asa ceva?

Asa, un exemplu:



"La pozarea in pamant se prevad rezerve pentru efectuarea ulterioara a mansoanelor si cutiilor terminale:
-   la mansoane, lungimea necesara refacerii de doua ori a acestuia
-   la capetele terminale, lungimea necesara refacerii o data a acestuia

Daca traseul are schimbare de directie, raza de curbura se stabileste de fabricant.

Desfasurarea cablurilor de pe tambur si pozarea lor se face numai daca temperatura mediului ambiant este +5 °C; daca este absoluta nevoie sa se pozeze cablurile acestea se vor incalzi.
Adancimea de pozare este pentru 1-20 kV, 80 cm.Distantele pe orizontala intre cabluri sunt:
- 7 cm intre cabluri trifazate de aceeasi tensiune 1- 20 kV
- 10 cm intre cabluri de energie si cabluri de control
- 25 cm intre doua sisteme de cabluri monofazate pozate in trefla
Pentru coexistenta cu alte instalatii se prevad distante specifice pentru fiecare. De retinut:
-   60 cm pe orizontala fata de conductele de gaz; cand cablurile sunt in tuburi distanta este de 1.5 m la tevile pentru gaze de joasa presiune si 2 m la gazele de medie presiune.La intersectare, cablurile se monteaza sub conductele de gaz la 10 cm.
-   60 cm fata de fundatiile cladirilor
-   1 m fata de axul arborilor
-   50 cm fata de stalpii de joasa tensiune ( daca fundatia este turnata distanta se masoara de la marginea fundatiei)
-   1 m fata de LEA peste 1 kV"




Protectia cablului se asigura cu ajutorul unui strat de caramizi, iar pentru protectia mecanica suplimentara se pot folosi placi de beton armat, calote cetamice, placi din PVC dur etc. protectia suplimentara trebuie corelata cu regimul termic de incarcare a cablului  Stabilirea sistemului de racire pentru un cablu ingropat depinde de o serie de parametri: tensiunea de serviciu, sarcina nominala, conditiile de mediu, cheltuielile de investitie si de intretinere.

La pozarea alaturata a cablurilor in pamint este necesar a se asigure normativele in vigoare privind distantele dintre cabluri. Astfel, de exemplu intre cablurile cu tensiunea pana la 10 kV: 100 mm, intre cele cu 10-60 kV: 250 mm, intre cablurile exploatate de intreprinderi diferite: 500 mm etc. La cablurile de energie, indiferent de distanta dintre ele, se monteazd pereti despartitori de caramida, la fel si intre cablurile cu tensiuni diferite, intre cablurile de c.a. si c.c.


La intersectia traseelor de cabluri intre ele, acestea trebuie separate printr-un strat de pamint de cel putin 500 mm. De asemenea la intersectare traseelor de cabluri cu conducte termice, distanta intre armaturile cablurilor si invelisul conductelor termice trebuie sa fie de cel putin 500 mm.

Edited by Phobos, 09 November 2018 - 18:13.


#14
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Armatura se leaga la priza de pamant al tabloului electric de unde -pana unde ajunge.

#15
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

 Phobos, on 09 noiembrie 2018 - 17:46, said:

Gresesti.

Folia avertizoare se pune de multe ori de mantuiala, daca se pune. In sensul ca distanta dintre folie si cablu nu se prea respecta, adica degeaba pui folia direct pe cablu, ca atunci cand ai lovit folia cu tarnacopul, ai lovit si cablul.


Ai dreptate , multe lucruri se fac asa cum se fac , nu cum ar trebui ; eu am luat in calcul situatia in care folia este montata corect . in acest caz , folia poate functiona ca protectie anti Dorel . Presupunem ca Dorel este "inarmat" cu un tarnacap , pentru ca daca Dorel e mecanizat , cablul n-are nicio sansa .

Si totusi intrebarea ramane : de ce e in regula sa montez ingropat CYABY dar nu pot monta in acelasi fel CYY ?

Ce aduce in plus armatura metalica ca sa poata face diferenta intre un montaj subteran si unul suprateran ?  In afara de sporirea rezistentei mecanice si izolarea electromagnetica nu ma duce capul la nicio varianta . Dar mi se pare ca plusul de rezistenta mecanica e neglijabil ...

Deci, care e raspunsul ? Posted Image

#16
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 Niuu, on 09 noiembrie 2018 - 19:00, said:

Deci, care e raspunsul ? Posted Image

hartia de la producator

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 BebePanda, on 09 noiembrie 2018 - 18:45, said:

Armatura se leaga la priza de pamant al tabloului electric de unde -pana unde ajunge.

Cred ca era mai bine sa te abtii de la acest gen de sfaturi.
Iti propun doar un mic exercitiu.
Sa luam un cablu armat,pentru ca tot avem deschis subiectul si s-a comentat dupa ureche,cu sectiunile de 3x240+120,un cablu subteran foarte uzual.
Ai vazut vreodata un asemenea cablu?
Ai derulat/pozat vreodata un asemenea cablu?
Ai impresia ca armatura joaca rol de pamantare?
Ai vazut in viata ta o armatura?
Ai idee cum ai putea (utopic,ireal si total atehnic) sa legi armaura la priza de pamant?
Ai idee din ce este formata o priza de pamant?

#18
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Am zis ca joaca rol de protectie la strapungerea izolatiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate