Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Bacalureat la 30 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
bad post.

Edited by OPEDI, 09 November 2018 - 17:48.


#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View PostSmurfK, on 09 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Nu există post pentru muncitor necalificat pentru care să ți se ceară diploma de Bacalaureat, ci doar liceul terminat

Mi-am permis o mica adaugare
Sper sa nu te superi Posted Image

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postarg, on 09 noiembrie 2018 - 14:27, said:

@Brutusgear
de ce nu!
pui mana reinveti ce trebuie sa stii la bac, eventual mai dai si pe la o fara frecventa ca sa prinzi ritmul...

eu m-as duce direct secretariatul scolii unde ai terminat clasa a 12-a, ei au situatia ta si cred ca te pot lamuri.

@Adm
mai stiu eu pe unii care dupa ce teoretic au terminat cativa ani de facultate au abandonat iar dupa 10ani sau pus cu burta pe carte si au luat diploma fara probleme.

una e facultatea alta e bacul ;) facultatea e facultativa ;).

OP, cunosc si eu pe cineva care da bacul, sau l-a dat anul asta, nu mai retin....Fata are 35 de ani ;)....A facut meditatii la mate, romana :)... :| E viata ta, destinul tau, adevarul tau ;)...

#22
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Sunt foarte multi care n-au luat bacul si uite totusi cat de sus au ajuns... La fel sunt si multi care au terminat facultati si au ajuns sa lucreze la McDonald's
Scoala nu-ti acorda in mod automat titlul de ''intelectual'', mai ales de cand cu diplomificiile astea.

Edited by YourFan, 09 November 2018 - 18:34.


#23
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Vrea bacul că a terminat liceul la seral unde a mers de 3 ori in 3 ani sau la FR, ca să facă apoi si facultatea la fabrica de cartoane Spirul haret si apoi să aibă ce pune la CV ptr a fi votat in vreo functie undeva sau sa fie patron mai şcolit.

Poate usweul de aici e un tip de treabă, dar cunosc destui gherţoi care au şi facultate făcută pe la 30-40 ani deşi erau nişte gunoaie prin şcoală şi erau trecuti din milă că nu putea să-i exmatriculeze.

Eu zic să dea si acest user bacul că ar fi o nedreptate să nu aibă bacul cât timp alţi analfabeţi au si facultate dinaia de la spiru sau chiar la stat decesara doar ca sa sugă bani de la stat prin diverse functii.

Edited by cipri2bau, 09 November 2018 - 19:38.


#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdorin_2k, on 09 noiembrie 2018 - 17:44, said:

@SmurfK
Esti intr-o mare eroare.
Obligatoriu BAC pt politie si jandarmi. Si nu e nu superior.

Nu e superior pentru că nu vrei tu să fie? Atât Academia de Poliție, cât și Facultatea de Jandarmi sunt instituții de învățământ superior.

View PostNaijax, on 09 noiembrie 2018 - 17:56, said:

Mi-am permis o mica adaugare
Sper sa nu te superi Posted Image

Adăugarea ta e greșită.

Există foarte multe posturi pentru care cerința sunt studiile medii (liceul terminat, indiferent dacă ai BAC luat sau nu). De fapt majoritatea posturilor, ca număr, sunt pentru studii medii. Poți urma cursuri de formare profesională, te poți califica la locul de muncă, sunt multe modalități în care poți obține o calificare, niciuna dintre ele fiind condiționată de diploma de BAC.


Formularea mea a fost corectă, nu există "diploma de BAC" ca cerință, nici în COR, nici în Codul Muncii. Există "studii medii", care înseamnă liceu terminat.


Din Legea 1/2011, Legea educației naționale:

ART. 77
(1) Absolvenţii învăţământului liceal primesc diploma de absolvire şi foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional, care atestă finalizarea studiilor liceale şi care conferă dreptul de acces, în condiţiile legii, în învăţământul postliceal, precum şi dreptul de susţinere a examenului de bacalaureat.
(2) Elevii care au promovat clasa a XII-a/a XIII-a vor susţine examenul naţional de bacalaureat.
(3) Absolvenţii învăţământului liceal care susţin şi promovează examenul naţional de bacalaureat dobândesc şi diplomă de bacalaureat, care le dă dreptul de acces în învăţământul superior, în condiţiile legii.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Degeaba. Nika nu stii
Scoala de agenti de politie.
Nu Academie, nu Facultate
Obligatoriu BAC
6 luni acum. Sau 1 an.
Deci?
Ai BACU? La Gslati pe Dunare?

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegul nostru a pus o intrebare foarte simpla

View PostBrutusgear, on 09 noiembrie 2018 - 14:13, said:

Vreau sa-l dau acum la niste ani distanta de clasa a-XII-a, cum as putea face asta? Ma refer la pasii concreti de a ma inscrie pt sustinerea examenului, unde, cum m-as putea pregati(online, meditatii), etc.

dar mare parte din discutii sunt doar chat la un spart de seminte

daca aveti ceva concret de scris pt coleg, o faceti, daca nu ... lasati pe altii

initiator: nu stiu cat de pregatit ai fost cand ai terminat liceul, doar tu stii asta, insa cred ca doar un profesor te poate medita asa cum terbuie. online nu va explica nimeni, ori daca nu intelegi ce explica, tot degeaba. iei legatura cu profesorii materiilor la care trebuie sa dai examen si aia e.

ai aici intreaga documentatie pt bacalaureat 2019. fiind direct pe site la minister, orice update in procedura, tot acolo vei gasi, studiaza si o sa afli tot ce te intereseaza

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
am mai scris, un pic de prezenta pe la scoala ajuta, inclusv poti gasi profesori care sa te ajute cu sau fara bani.

#28
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
se poate da bacu si la 30 de ani, trebuie doar sa inveti, depinde cum stai cu
matematica, pentru mine asta ar fi  piatra de incercare

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
De unde stii ca da mate? Poate a facut filo si are istoria?

#30
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Poate, in cazul respectiv nu ar da la mate doar la istorie si geografie

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
De ce geografie? Poate Logica.
Deci? Nu avem nicio informatue si doar comentam?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate