Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Televizor care prinde HD, prin abonament analog

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Cristian_Medias

Cristian_Medias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 16.11.2005
Salutare !

Acum 5 ani, am cumparat un televizor Samsung ue32d5000. Sunt foarte multumit de el, pentru ca pot prinde posturile HD, conectat doar prin cablu, cu abonamentul analog de la RDS si nu am nevoie de inca un aparat si o telecomanda.

Intentionez sa mai cumpar un Televizor, insa as vrea sa stiu ce caracteristica trebuie sa aiba, pentru a putea functiona identic ca cel actual. Un singur Samsung am mai intalnit la un prieten care functioneaza asa, in rest, nu am vazut sa mearga HD direct pe cablu. Nu vreau sa dau gres, pentru ca nu doresc sa am niciun aparat sau vreun fir in plus.

#2
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Sa aiba DVB-C si CI+ daca vrei si smartcam de la Digi sa poti vedea si posturile codate in caz ca vrei sa platesti abonamentul digital.

Edited by dicdobre, 09 November 2018 - 12:46.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Cam toate au DVB-C acum.

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Si la mine merge, am tot Samsung, mai vechi, bate spre 10 ani. Cred ca are legatura cu tunerul, dar nu bag mana in foc.
Nu ar trebui sa iti bati capul, acum toate au CI+ si poti cere smartcard d-ala de la Digi.

Daca il bagi pe analog, o sa vezi ca anumite posturi totusi nu merg la liber si unele nu au subtitrare.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostCristian_Medias, on 09 noiembrie 2018 - 12:39, said:

Intentionez sa mai cumpar un Televizor, insa as vrea sa stiu ce caracteristica trebuie sa aiba, pentru a putea functiona identic ca cel actual. Un singur Samsung am mai intalnit la un prieten care functioneaza asa, in rest, nu am vazut sa mearga HD direct pe cablu. Nu vreau sa dau gres, pentru ca nu doresc sa am niciun aparat sau vreun fir in plus.
Samsung ue32d5000

#6
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
@spe_ripper
Da, daca are tuner digital de cablu prinzi si posturile digitale care oricum sunt pe cablu indifferent de ce abonament ai.

Edited by dicdobre, 09 November 2018 - 12:50.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prinzi posturile digitale care sunt FTA.

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Eu zic ca nu merg toate posturile daca nu ai si un decodor, gen smartcardul ala sau cutia aia veche cu telecomanda care nu mai stiu cum ii zice.
La mine dupa ce m-am saturat de cutiuta aia si am bagat cablul direct in TV, nu mai mergeau niste posturi. Parca DigiFilm, Digirahat  si altele care nu ma ntereseaza de niciunf el.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Toate tv- urile actuale merg cu semnal digital si prind posturi hd doar cu cablul bagat in el. Chiar si o ieftinitura de 400 ron din supermarket.
@initiator:Faci o confuzize. Ce ai tu acolo e semnal digital. Tv ul tau are tuner digital. Altfel , pe analog nu poti avea posturi hd. Iar abonamente doar pe analogic nu mai exista de ani buni.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016
Specificatia televizorului trebuie sa fie clar DVB-C si sa aiba slot pentru CI+

Problemele incep insa de la producatori, in general informatia asta apare in cartea televizorului, si producatorii tiparesc o singura carte generala pentru un tip de televizor, chiar daca acel televizor are mai multe variante. De exemplu am intalnit o gramada de televizoare Samsung si LG, avand doar specificatia CI, fara plus (+), si care redau perfect programele HD de la RDS. Pe de alta parte, am intalnit si multe televizoare Sony, Phillips, chiar si Toshiba, care, desi au specificatia CI+, nu redau programele HD de la RDS (aici ma refer doar la modele noi, dupa 2015, LCD). Am inteles ca nici cateva televizoare UHD nu permit activarea CI+, trebuie facute cateva update-uri ca sa functioneze. Cel mai sfant e sa testezi cu cardul direct in televizor, insa cei care vand televizoare de obicei nu au cablu, au doar satelit. Si unii vanzatori nici nu iti schimba schimba TV-ul, n-au ei treaba cu ce scrie in cartea aia... Intr-adevar, pentru programele codate (HBO, Cinemax, FilmNow, SuperOne) trebuie ca in slotul CI+ sa introduci cardul de la RDS aferent, sa le poti vedea. Insa daca nu prinzi posturile HD aflate la liber, degeaba ai cardul de la RDS ca nu are ce sa-ti decodeze. Sper ca am fost destul de explicit si ca nu te-am incurcat mai tare.

View Postedigee, on 09 noiembrie 2018 - 13:03, said:

Iar abonamente doar pe analogic nu mai exista de ani buni.

RDS emite semnal analogic si acum. Daca ai televizor digital, si daca dai scanare analog+digital, gasesti si 70 posturi analogice, care au rezolutie 300x200, si care functioneaza si pe televizoarele cu tub. Pe anumite frecvente (transponderi) se emit grupuri de posturi digitale, care sunt redate digital de receptorul TV, la rezolutie 720x576 aproximativ, calitate DVD. Si apoi sunt cele mai mari, la calitate FullHD (1920x1080). Tu practic imparti semnalul analogic cu cablu coaxial la televizoare, iar daca ai decodor sau televizorul converteste frecventele sa ti le faca in digital, ai digital (plus analogic, eu aleg scanare doar digitala pe TV). Daca nu, ai doar analogic.

PS. Este vorba de abonamentul de baza, pe care il contractezi si nu mai iei decodor. Nu te poate obliga nimeni, platesti doar analogicul, 70 programe, si e treaba ta daca ai televizoare care vad si digitalul + HD-urile.

SEMNAL ANALOG > conversie > DIGITAL SD + DIGITAL HD (analog ramane) > decodare > HBO + CINEMAX + FILMNOW

Edited by 2Unlimited, 09 November 2018 - 13:33.


#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postedigee, on 09 noiembrie 2018 - 13:03, said:

...Iar abonamente doar pe analogic nu mai exista de ani buni.
Daca nu esti la curent, de ce iti dai cu parerea?
https://www.digiroma...ziune/analogica
...
Exista abonamente pentru televiziune analogica.
Iar alt lucru pe care nu il stii este ca cei cu abonament analogic daca dispun de un tuner digital receptioneaza si canalele digitale necodate, inclusiv cele HD.

Edited by costeld69, 09 November 2018 - 13:20.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Pai tuner digital are tv ul. Normal ca mai sunt transmise si canale analogice. Vreo 60 la Rds.Dar abonament strict pe analogic nu mai exista. Sa arate cineva vreo oferta de la orice operator.

#13
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016

View Postedigee, on 09 noiembrie 2018 - 13:47, said:

abonament strict pe analogic nu mai exista. Sa arate cineva vreo oferta de la orice operator.

https://www.digiroma...ziune/analogica

Cum sa taie analogicul ? Ala inca aduce bani.

Edited by 2Unlimited, 09 November 2018 - 13:59.


#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Si cu toate astea edigee are dreptate. Daca initiatorul are totusi cateva canale HD, insemna ca le receptioneaza in format digital si el nu stie. Ca ele se regasesc SD si in format analogic, este cu totul altceva, poate pentru cei cu tv-uri CRT.

#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcostin001, on 09 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Si cu toate astea edigee are dreptate. Daca initiatorul are totusi cateva canale HD, insemna ca le receptioneaza in format digital si el nu stie. Ca ele se regasesc SD si in format analogic, este cu totul altceva, poate pentru cei cu tv-uri CRT.

Initiatorul ARE deja "un televizor Samsung ue32d5000" cumparat acum 5 ani si care prinde posturile HD. Pana aici totul e ok. Mai vrea inca unul la fel "Intentionez sa mai cumpar un Televizor, insa as vrea sa stiu ce caracteristica trebuie sa aiba, pentru a putea functiona identic ca cel actual". Insa modelul pe care il are (de acum 5 ani) nu se mai fabrica. Si atunci cauta informatii ca cel nou (alt model) sa prinda HD-urile exact cum le prinde cu cel vechi. Omul s-a exprimat clar, am un abonament analogic (corect), si prind si canalele HD (tot corect). El nu "prinde" digitalul. Televizorul lui converteste semnalul analogic (doar unele frecvente) in digital. Voi ati complicat discutia cand ati introdus si termenul de digital.
Uitati-va la schema de mai sus (am copiat-o si jos), digital inseamna si SD si HD. De multe ori se face confuzie intre analogic si digital SD, diferenta este la rezolutie:

SEMNAL ANALOG > conversie > DIGITAL SD + DIGITAL HD (analog ramane) > decodare > HBO + CINEMAX + FILMNOW

Edited by 2Unlimited, 09 November 2018 - 14:16.


#16
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 30.08.2003
Multe TV-uri nu gasesc canale HD cu abonament de baza analog pentru ca nu se folosesc setari corecte. Daca nu au in memorie ID-uri de Romania si tu cauti full pur si simplu nici n-o sa caute canale digitale. In acel caz trebuie sa setezi o tara unde aceste informatii sunt ontroduse in TV si atunci o sa-ti gasesca si canalele HD digitale. Eu la LG-ul meu anterior nu aveam la provideri din Romania provideri digitali si asa nu cauta. Insa daca am setat tara pe Suedia si am dat cautare full a gasit si canalele digitale HD. Aici este ascuns smecheria.

#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016

View PostMrMxyzptlk, on 09 noiembrie 2018 - 14:18, said:

Multe TV-uri nu gasesc canale HD cu abonament de baza analog pentru ca nu se folosesc setari corecte. Daca nu au in memorie ID-uri de Romania si tu cauti full pur si simplu nici n-o sa caute canale digitale. In acel caz trebuie sa setezi o tara unde aceste informatii sunt ontroduse in TV si atunci o sa-ti gasesca si canalele HD digitale. Eu la LG-ul meu anterior nu aveam la provideri din Romania provideri digitali si asa nu cauta. Insa daca am setat tara pe Suedia si am dat cautare full a gasit si canalele digitale HD. Aici este ascuns smecheria.

Intr-adevar, se mai pot cauta canalele pe o tara din nord (Norvegia, Suedia, etc), insa doar pe anumite tipuri de televizoare, si asta nu e o regula. In general TV-ul vede CAM-ul, apare seria la informatii, insa nu gaseste canalele, atunci schimbi tara. Daca TV-ul nu vede CAM-ul, degeaba setezi toate tarile din lume... CI+ nu este compatibil la toate televizoarele, de aceea exista topicuri deschise pe aceasta tema, unele merg, unele nu, indiferent de setari:

https://forum.softpe...ru-televizoare/

View Posttheonlyq, on 24 octombrie 2013 - 09:22, said:

Pe Panasonic TX-PF42S20 (firmware 1.019), desi are CI+ conform listelor de la olandezi, nu merge, se autentifica pana la 100% apoi o ia de la inceput si tot asa. L-am lasat aproape 1 ora si degeaba.

View PostAndrei, on 22 octombrie 2013 - 20:57, said:

Deci pe un LE32B530 (Samsung) nu merge
L-am cautat peste tot, si speram sa aiba. N-are. Nici macar nu vede CAM-ul. Deloc.

View Postbogdangelu, on 07 iunie 2014 - 09:24, said:

Revin sa confirm ca  TV Samsung LE37C550J1WXXH  NU este compatibil (cel putin televizorul meu) cu CI+ verificat cu 2 CAM-uri.

View Postaeon, on 24 octombrie 2013 - 11:19, said:

eu am si un tv mai "noname", Horizon 26HL600
nu apare in nici o lista, dar merge perfect cu CAM-ul de la rds, ieri l-am probat

In ultima instanta se poate face autentificarea CAM-ului pe alt televizor, si apoi il muti pe al tau, asa s-ar putea sa mai rezolvi ceva. Insa cel mai sfant este testul fizic, bagi CAM-ul in TV si vezi daca merge. Va spun sigur ca sunt colegi care au televizoare din 2018 si nu functioneaza cu CAM-ul. Si nu pot face nimic in acest sens.

Edited by 2Unlimited, 09 November 2018 - 14:45.


#18
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Post2Unlimited, on 09 noiembrie 2018 - 14:14, said:

....
Omul s-a exprimat clar, am un abonament analogic (corect), si prind si canalele HD (tot corect). El nu "prinde" digitalul. Televizorul lui converteste semnalul analogic (doar unele frecvente) in digital. ...
Ai luat-o pe langa!
Ce nu intelegi tu si ceilalti ca tine:
Pe cablu este un singur semnal, Televizorul are optiune cautare: analog, digital sau amandoua.
...
Daca gresesc eu si celilalti care te contrazic, vino cu mai multe detalii.

Edited by costeld69, 09 November 2018 - 14:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate