Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Cat timp considerati ca este rezonabil sa tineti un laptop/desktop?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Cat considerati rezonabil sa tineti un laptop de exemplu? Nu ne referim aici la cei cu laptopuri de top (ce il folosesc pentru grafica sau programare), ci la useri normali ce il folosesc pe net, office, filme, etc.
Sunt anumite persoane care tin un laptop si 8-10 ani desi merge din ce in ce mai greu. Exceptam desigur cazurile in care se defecteaza.

Inteleg argumentul sa fii eficient din punct de vedere financiar, dar unele persoane mi se pare ca duc la extrem acest rationament. Personal am doua cunostinte cu laptopuri dell mai vechi de 6-7 ani care functioneaza si inca isi fac treaba cu ele. Mai stiu pe cineva care are un acer de vreo 10 ani deja si ii merge foarte greu (i-am recomandat un ssd si nu vrea), dar nu vrea sa-si ia altul ca nu face mare lucru cu el (doar net, poze, filme).

Cred ca pentru un user normal un laptop ar trebui sa fie ok 5-6 ani maxim, apoi fiind uzat moral...nu mai zic de baterie care dupa 2-3 ani se duce.
La un desktop consider ca daca ai o configuratie de mijloc (i5 de ex.), 10 ani nu ai treaba...eventual se upgradeaza kitul de MB + procesor + memorii.

#2
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

eventual se upgradeaza kitul de MB + procesor + memorii.
Pai, atunci ce mai ramane?! Carcasa si sursa?!Posted Image

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
20 de ani.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am obiceiul sa tin lucrurile cat mai mult. laptopul vechi (dell 1521, an 2008) l-am tinut 8 ani si dupa aia l-am dat cuiva unde merge si acuma.
actualele sper sa le tin tot asa, 7-8 ani, ca doar nu ma dau banii afara din casa sa cumpar toata ziua.
si telefonul il am din sept. 2015 (lenove a2010).

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,454
  • Înscris: 30.10.2003
Dar nu se poate cumpara o baterie noua?

#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Desktop - 5 ani inainte, acum pana se strica... Merge brici si are deja 5-6 ani

Laptop - detin doar de munca. Desi e i7 cu SSD, se misca ca un fund, probabil de la toate rahaturile instalate pe el.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,376
  • Înscris: 08.02.2011
Se poate cumpara baterie, dar practic nu cumpara nimeni baterie originala cand vede ca e 30 - 40 % din pretul laptopului. Il tin toti in priza si s-a dus dracu' portabilitatea. Dupa aia te intrebi daca ala mai este laptop sau nu

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postgabrolio, on 09 noiembrie 2018 - 09:20, said:

Cat considerati rezonabil sa tineti un laptop/desktop ?
Laptop, maxim cinci-sase luni;
Desktop, maxim 12-18 luni.

Daca schimbi bateria la laptop, atunci poti sa-l ti 3-4 ani chiar 6-7.
Daca schimbi kit-ul la desktop, atunci poti sa-l ti 6-7 ani chiar 10.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nevasta dupa cat timp o schimbam ?

#10
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Romanasii nostri nu pricep de regula ca un laptop este un calculator portabil destinat sa fie utilizat intr-o afacere unde este necesara puterea de calcul mobila, de regula un laptop se amortizeaza la primul contract unde business-man-ul il utilizeaza, aducandu-i un client pe care altminteri nu l-ar fi avut, daca nu poseda puterea de calcul mobila. Nu e un electrocasnic necesar in orice gospodarie, nu e un "desktop replacement".Durata de viata e pana expira moral dar si fizic, maxim 2-3 ani.Un desktop e ceva mai durabil, 4-6 ani.

#11
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007

View PostH6D-100c, on 09 noiembrie 2018 - 09:23, said:

Pai, atunci ce mai ramane?! Carcasa si sursa?!Posted Image

Carcasa, sursa, placa video, unitatile de stocare si eventual unitatea optica (cine mai foloseste).

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Am un Asus de vreo 11-12 ani cu XP Proffesional pe el
I-am schimbat bateria de 2 ori pana acum

Il tin pentru ca am nevoie de XP dar nu numai

Merge brici si nu-mi pasa ce crede/spune lumea Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am un netbook din 2007, cu prima generatie de procesor Atom.
L-am "inlocuit" abia anul trecut cu un Transformer cu ultima generatie de Atom.

Am scris in ghilimele ca il mai am si pe primul. E atat e mic ca de gadget tot imi place sa-l tin. Inca are bateria originala - mai tine cam o ora si un pic. Momentan are Linux Mint pe el dar cred ca ii voi pune la loc XP-ul in curand ca sa fie asa cum a fost din fabrica (am pastrat clonele partitiilor originale ). A fost ok, dar din pacate l-a pus Windwos 10 la pamant de abia se misca. Poate si ideea mea de a-i pune SSHD de 1 Tb in loc de un WD black de 500 Gb sa-l fi franat. Cu 8.1 merega la fel ca Xp-ul - poate chiar mai bine decat actualul transformer cu 10 care are eMMc.

In general un laptop tine mai mult decat un PC.

Edited by eiffel, 09 November 2018 - 10:00.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostH6D-100c, on 09 noiembrie 2018 - 09:49, said:

Romanasii nostri nu pricep de regula ca un laptop este un calculator portabil destinat sa fie utilizat intr-o afacere unde este necesara puterea de calcul mobila, de regula un laptop se amortizeaza la primul contract unde business-man-ul il utilizeaza, aducandu-i un client pe care altminteri nu l-ar fi avut, daca nu poseda puterea de calcul mobila. Nu e un electrocasnic necesar in orice gospodarie, nu e un "desktop replacement".Durata de viata e pana expira moral dar si fizic, maxim 2-3 ani.Un desktop e ceva mai durabil, 4-6 ani.
Greșești. E necesar că au deja toți vecinii toți cunoscuții. Și cutia aia e mare unde s-o țină rumânu că el are mobila minimalistă.
Așa își ia tot omu laptop că e mai simplu. Îl conectează la "uaifaiv" și gata

Posted Image

Edited by waterman, 09 November 2018 - 10:10.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Am desktop din 2012, procesor 4-core e inca f ok, doar ram am trecut de la 4 la 8gb, 4 fiind prea putin.
Probabil il tin inca 2 ani, daca nu 4.

View Postsuper8, on 09 noiembrie 2018 - 09:39, said:

Laptop, maxim cinci-sase luni;
Daca schimbi bateria la laptop, atunci poti sa-l ti 3-4 ani chiar 6-7.
Deci de la 6 luni urca la 6 ani daca ii schimbi bateria ?
Care-i logica ?

View Posteiffel, on 09 noiembrie 2018 - 09:59, said:

In general un laptop tine mai mult decat un PC.
Haha, buna gluma Posted Image

Edited by sirgoofy, 09 November 2018 - 10:23.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nicio gluma. Un PC il tin ptr chestii mai serioase. Unde am nevoie de putere de calcul. Cam 3 ani e durata lui de viata la mine. Si inca 3 ani ca PC-secundar ptr teste - mat rar folosit.
Laptopul - ptr navigat pe net mai mult. Nu e nevoie sa fie schimbat ca ciorapii.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Aah, tu faci chestii diferite pe ele, credeam ca zici ca un laptop e mai fiabil ca un PC, evident fals.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabrolio, on 09 noiembrie 2018 - 09:20, said:

Cat timp considerati ca este rezonabil sa tineti un laptop/desktop?

La un laptop plătești mai mult pentru miniaturizare. Deasemenea, laptopurile sunt în general nefăcute să reziste la mult cărat, decât dacă ai laptopuri făcute robust gen thinkpad sau cele militare sau industriale.

Pe laptop îl ții cât timp acesta îți aduce bani. În era smartphonurilor, ai deja un calculator cu tine care poate face orice ține de supraviețuire: facebuceală și cam atât.

Laptopul nu se justifică altfel.

Decât să îți iei laptop, mai bine un telefon mai bun.

Pentru browsing, filme, etc, există desktopuri. Aceste activități nu le faci când ești într-o cafenea, și dacă chiar vrei, poți să le faci pe telefon.

Pentru jocuri avem console de jocuri, dar românii "e" prea săraci pentru asta.

Laptopurile nu sunt upgradabile(sau cu costuri prea mari), desktopurile da.

Deci: pentru mobilitate dacă nu faci bani fiind mereu în mișcare : smartphone.

Adițional: laptop dacă faci bani cu el. Îl ții până când fie nu mai dă randament la făcut bani, fie te împiedică din a face bani.

Consolă gaming: jocuri

Desktop: orice altceva. Îl ții până când nu mai poți face cu el ceea ce voiai să faci, chiar și cu upgrades.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate