Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Eroare instalare win 10 de pe stick oficial pe laptop cu SO Endless din fabrica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
narcisluca

narcisluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 15.05.2004
Buna seara Am incercat sa instalez de pe stick win 10 oficial Win 10 home pe Laptop Asus VivoBook Pro N580VD- FI683 venit din fabrica cu SO Endless
Am inceput instalarea si am sters si repartitionat SSD de 128 GB dar nu se instaleaza Windows pe el Nu il vede sa buteze de pe el Am intrat in Bios si vad la Boot doar stick cu Win 10 Cum pot rezolva sa apara HDD in Bios si sa l vad in boot priority? Am pus si poze .Multumesc

Attached Files



#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Selecteaza la Hard Drive BBS Priorities sa booteze de pe stick-ul USB cu w10.

#3
narcisluca

narcisluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 15.05.2004
Asa am facut si Buteaza de pe stick dar cand ajung la pasul in care treb sa aleg partitia pe cre sa instalez Windows am eroarea din poza 1 Nu le formateaza NTFS de ce le face Primaru si nu system? Gresesc eu De ce nu apare Drive 0 si Drive 1 in Bios in Boot priority?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Care este mesajul intreg de sub fereastra "Windows Setup"?
Ce setari mai ai legate de HDD in BIOS Setup? Apare ceva legat de AHCI?
Incearca sa elimini ultima partitie. Installerul s-ar putea sa aiba nevoie de partitii primare aditionale si pot fi maxim 4. (Cel mai bine ar fi sa reincerci dupa eliminarea tuturor partitilor ca sa poti initializa disk-ul si crea partitia pentru sistem direct din installer.)

Edited by _-_, 08 November 2018 - 23:01.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 narcisluca, on 08 noiembrie 2018 - 22:47, said:

Asa am facut si Buteaza de pe stick dar...
Trebuie activat sau dezactivat ceva pt. a instala windows 10 pe acel laptop.
Ia intra in meniul Security si vezi ce gasesti legat de Security Boot Control; e doar o idee  Posted Image


l.e.:
desi e alt laptop Biosul e acelasi, deci si principiul de instalare a windowsului trebuie sa fie la fel:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lKSkqkNiiQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by super8, 08 November 2018 - 23:07.


#6
narcisluca

narcisluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 15.05.2004
Am reusit! Multumesc pentru ajutor!

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si nu ne spui si noua cum ai reusit, ca sa fie de ajutor utilizatorilor care se lovesc de aceeasi problema?

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
A reusit cu ajutorul clipului de mai sus, problema fiind la Security Boot Control; trebuia dezactivat pt. ca modificarea din Boot sa fie activa.

Daca alti useri intampina aceeasi problema ca @OP, soluti este urmtoarea:
1. sa intre in meniul Security si sa dezactiveze Security Boot Control;
2. apoi sa intre la meniul Boot sa puna unitatea optica / stick-ul USB ca First Device Boot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate