Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre facultatea de business (UBB Cluj)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018
Salutare, vin cu o intrebare care imi pune viitorul sub semnul întrebării. Ca tot sunt a 12-a, am avut mai multe tentative de a dori sa merg la academia forțelor terestre, înzestrat cu o înălțime si corp bine format, după la cea de poliție, până când sufletul meu libertin a spus că nu, vreau sa fiu propriul sef, nu imi trebuie altul sa ma plătească la final de luna, nu e frumos sa fac eu bani in fiecare zi si sa-mi duc viata ca o vacanță si altele? Mai pe scurt, stiu cu ce se mănâncă, de 2 ani tot "studiez" despre tot felul de afaceri, stiu munca, riscul, bla, dar am nevoie de cineva care a fost la facultatea asta, sau macar are cunostinte pe acolo. E ceva de capul ei? Chiar face ce își propune si ce mangleala ofera pe site? Sau e doar ceva in care investesc sa obtin la final un nimic? Chiar sunt curios, sa stiu ce fac, schimb facultatea sau rămân pe ea. Va multumesc!

#2
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Subway, KFC, H&M, Zara. Cam aici o sa ajungi cu facultatea asta.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cati bani ai produs pana acum, din activitati independente ?

#4
Pocahontas76

Pocahontas76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.05.2010
Sora mea a facut la ID sectia de Administrarea Afacerilor Hoteliere parca sau asa ceva. E o facultate ca oricare alta, in sensul ca o gramada de teorie predata de teoreticieni. Diploma e faina, pe anexa aia scrie ca poate ocupa o gramada de pozitii intr-o firma, nu neaparat in Turism. Acum lucreaza pe achizitii intr-o firma de afara, dar a ajuns acolo pe experienta, nu a cazut nimeni de pe scaun cand a vazut diploma.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te lasa descurajat de altii ca vei ajunge lucrator comerciant sau manipulant.
Daca vii cu ceva inovativ cautat de multa lume, dar putine firme, ai toate sansele sa reusesti, mai ales, cu atatea fonduri europene.
Locuiesti la sat sau oras ?

#6
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018

 pasilla, on 08 noiembrie 2018 - 21:57, said:

Cati bani ai produs pana acum, din activitati independente ?
În jur de 500€. Nu m-am omorât cu munca de genul, având si scoala in prin plan.

 Pocahontas76, on 08 noiembrie 2018 - 22:31, said:

Sora mea a facut la ID sectia de Administrarea Afacerilor Hoteliere parca sau asa ceva. E o facultate ca oricare alta, in sensul ca o gramada de teorie predata de teoreticieni. Diploma e faina, pe anexa aia scrie ca poate ocupa o gramada de pozitii intr-o firma, nu neaparat in Turism. Acum lucreaza pe achizitii intr-o firma de afara, dar a ajuns acolo pe experienta, nu a cazut nimeni de pe scaun cand a vazut diploma.
La afaceri interne vreau sa merg eu, si aparent vine logic ca nimeni nu cade pe spate cand vede diploma, dar mi-ai dat o informație de "aur" aici. Totusi, sora ta nu a dorit a fi independentă?

 MembruAnonim93, on 08 noiembrie 2018 - 22:38, said:


Nu te lasa descurajat de altii ca vei ajunge lucrator comerciant sau manipulant.
Daca vii cu ceva inovativ cautat de multa lume, dar putine firme, ai toate sansele sa reusesti, mai ales, cu atatea fonduri europene.
Locuiesti la sat sau oras ?
Nu ma las, asta e ideea. Doresc sa imi fac o parere despre ea de la cineva care a fost acolo, nu de la altul care a auzit prima dată de ea si isi da cu parerea. Nu cred ca are importanta daca sunt de la oras sau sat, dar sa iti satisfac curiozitatea, din oraș. Idee am, am combinat pasiunea cu aparent viitorul a ceea ce mă pasionează, si mai apoi am conectat si creierul la ea. Oricum, idei sunt la tot pasul, daca iti antrenezi mintea pentru asa ceva.
Va multumesc tuturor pentru timpul acordat ��

#7
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 Sebalaurul, on 08 noiembrie 2018 - 21:36, said:

Salutare, vin cu o intrebare care imi pune viitorul sub semnul întrebării. Ca tot sunt a 12-a, am avut mai multe tentative de a dori sa merg la academia forțelor terestre

Quote

Mai pe scurt, stiu cu ce se mănâncă,
Cel mai probabil o sa devii lucrator comercial fericit la McDonalds schimbul 2,  sau paznic la o fabrica de ceasuri desteptatoare.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Sebalaurul, on 08 noiembrie 2018 - 22:59, said:

Nu cred ca are importanta daca sunt de la oras sau sat, dar sa iti satisfac curiozitatea, din oraș.
Nu a fost din curiozitate, ci din perspectiva viitoare a dezvoltarii unei afaceri, in fine, treaba ta.
Cu fonduri europene, la sat merge mult mai bine inceperea unui business.
Succese cat mai multe.

#9
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018

 MembruAnonim93, on 08 noiembrie 2018 - 23:02, said:


Nu a fost din curiozitate, ci din perspectiva viitoare a dezvoltarii unei afaceri, in fine, treaba ta.
Cu fonduri europene, la sat merge mult mai bine inceperea unui business.
Succese cat mai multe.
Dacă te gândești la o afacere cu agricultura, sau o fermă, am bunici la tara, am pământ acolo, m-am gandit sa îl exploatez, you know.
Multumesc in continuare, până acum, esti singurul care nu m-a încurajat cu job-uri de vis la KFC si altele, apreciez enorm. O seara buna, sa auzim numai de bine!

 puiu_pe_diezel, on 08 noiembrie 2018 - 22:59, said:




Cel mai probabil o sa devii lucrator comercial fericit la McDonalds schimbul 2,  sau paznic la o fabrica de ceasuri desteptatoare.
Curios pentru mine de ce ai dat quote până la academie.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Sebalaurul, on 08 noiembrie 2018 - 21:36, said:

E ceva de capul ei?
Cine nu are in sange businessul atunci nu-i va fi injectat de catre facultate! Ea doar pune pe caprarie niste elemente, iti da alte cunostinte ajutatoare, invata pe lautar (de canta dupa ureche) sa-si puna muzica pe portativ.

Edited by neagu_laurentiu, 09 November 2018 - 01:46.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Sebalaurul, on 08 noiembrie 2018 - 21:36, said:

E ceva de capul ei? Chiar face ce își propune si ce mangleala ofera pe site? Sau e doar ceva in care investesc sa obtin la final un nimic?
Pare a fi ceva de capul ei. Titlurile materiilor sunt identice cu cele de la MBA. Depinde ce contin acele materii si cum sunt predate.
Tu ce vrei sa obtii de la aceasta facultate?

O facutate de business nu te invata sa castigi bani (din pacate), ci doar sa administrezi o afacere (te ajuta sa eviti multe greseli, incepi sa mirosi mediul international).

#12
Sebalaurul

Sebalaurul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.10.2018

 neagu_laurentiu, on 09 noiembrie 2018 - 01:43, said:


Cine nu are in sange businessul atunci nu-i va fi injectat de catre facultate! Ea doar pune pe caprarie niste elemente, iti da alte cunostinte ajutatoare, invata pe lautar (de canta dupa ureche) sa-si puna muzica pe portativ.
Inteleg asta, si sunt constient. ĂŽn mare parte, de asta ma si duc, sa ma pot dezvolta si sa imi pun baze solide sub picioare, sa nu dau cu mucii in fasole pe teren.

 Quantum, on 09 noiembrie 2018 - 03:03, said:


Pare a fi ceva de capul ei. Titlurile materiilor sunt identice cu cele de la MBA. Depinde ce contin acele materii si cum sunt predate.
Tu ce vrei sa obtii de la aceasta facultate?

O facutate de business nu te invata sa castigi bani (din pacate), ci doar sa administrezi o afacere (te ajuta sa eviti multe greseli, incepi sa mirosi mediul international).
Vreau sa obtin teoria, practica daca e posibil. Ce spun ei acolo este ca investitorii vin sa isi ia micii antreprenori de pe bancile facultății, ceea ce pe mine unul ma tentează deoarece, după capul meu, este drumul spre succesul ala de iti face viata mai usoara.
Vreau de aici sa ies bun afacerist, nici nu cer să mă Ă®nvețe să bag bani in buzunar. Vreau sa imi dezvolt caracterul.

Edited by Sebalaurul, 09 November 2018 - 07:37.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Sebalaurul, on 09 noiembrie 2018 - 07:35, said:

Ce spun ei acolo este ca investitorii vin sa isi ia micii antreprenori de pe bancile facultății, ceea ce pe mine unul ma tentează
La modul general lucrurile nu stau asa. Nu-ti da altcineva banii sai pe mana ta, tu fiind un nimeni pana una-alta. Doar daca ai o idee geniala si ala o vrea dar e doar teorie asta.
Ori ai businessul tau, aici te-ai scolit, si-l duci mai departe ori muncesti pe la altii incepand de jos (vanzari etc.), te remarca cineva, urci in ierarhie si ajungi sa primesti increderea aferenta.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Uita-te la miliardarii lumii (nu astia de la noi din carton) si vei vedea ca nici unul nu a avut vreo scoala de bussines.Dar s-au priceput bine intr-un domeniu.Din pacate domeniile s-au restrans,au ramas cele de nisha.In afara de IT nu vad ce ar mai merge in Romania.Procesele de productie de serie sunt deja robotizate in tarile dezvoltate deci in acest domeniu nu ai nici o sansa.Ar trebui sa vii cu o inventie,un prototip functional ca sa fii credibil pe piata capitalista.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Initiator, si aia de au prins alte timpuri si aveau idei aveau un vocabular mai mare de 1`000 de cuvinte(mangla in biznis nu are ce cauta)!  Asta-i prima obs.  A doua e ca nimeni la inceput de biznis nu e relaxat ,aka stress max!   Vacante mult mai tarziu! Daca faci o afacere(experienta personala) deabia dupa 2 ani vezi daca sta in picioare singura sau vii cu bani d acasa.  Facultatea iti da status/diploma,  trebuie sa fii inclinat spre partea practica.  Da stii ceva,fa-o!   Orice mars incepe cu primul pas!

#16
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

 Sebalaurul, on 09 noiembrie 2018 - 07:35, said:

Inteleg asta, si sunt constient. ĂŽn mare parte, de asta ma si duc, sa ma pot dezvolta si sa imi pun baze solide sub picioare, sa nu dau cu mucii in fasole pe teren.

Vreau sa obtin teoria, practica daca e posibil. Ce spun ei acolo este ca investitorii vin sa isi ia micii antreprenori de pe bancile facultății, ceea ce pe mine unul ma tentează deoarece, după capul meu, este drumul spre succesul ala de iti face viata mai usoara.
Vreau de aici sa ies bun afacerist, nici nu cer să mă Ă®nvețe să bag bani in buzunar. Vreau sa imi dezvolt caracterul.

1. In investitii (mici si cu risc mare) poti da cu mucii in fasole si daca iesi dintr-o facultate de aia (sau de top) cu "Cum Laude".

2. "Ce spun ei acolo este ca investitorii vin sa isi ia micii antreprenori de pe bancile facultății" da, cum sa nu:/,  e doar un bla bla.  Nah, nu cunosc facultatea dar mi-e greu sa cred in asa ceva.

3. Daca te-ai gandit la activitatea care iti place si in care vrei sa mergi spre o investitie iti recomand calduros sa mergi spre acel sector dpdv tecnic. Daca vrei sa produci castraveti si rosii in sera invata al naibii de bine horticultura, pentru ca in aia trebuie sa ai un avantaj pentru contabilitate sau pentru un a accesa in fond EU gasesti usor o firma de consultanta sa te ajute pentru 100 eur:) in schimb nu gasesti pe nimeni sa te invete horticultura pentru 100 euro.

4. Daca tot mergi la facultatea aia nu merge pentru idea imprenditoriale ci si pentru a termina cu rezultate maxime si a avea un plan B.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate