Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme scuter

Huawei Mate 20 Pro sau iPhone Xs ...

Inlocuirea cainilor maidanezi cu ...

Holy trinities sau prime + zoom-u...
 Subsol cu parcari subterane bun c...

Treptat, dar implacabil, adevarul...

Placuta microcontroler incepatori

frecatorie de menta in mediul pri...
 Mi-am pierdut cheile :/

Proiectant/arhitect Iasi si firme...

Despagubiri salarii retroactive p...

Remorca rm2
 DIGI Smart CAM CI+ si televizoare...

Cont DEGIRO din Romania ?

crestere euro exagerata

Credite, examene la facultate
 

Casa marcat comercializare tâmplarie de tip termopan și sisteme de protecție solară (jaluzele și rulouri exterioare)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ank24

ank24

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2009
Bună seara, vă rog să îmi spuneți dacă o societate comercială care vinde, doar pe bază de comandă, cu măsurători realizate la domiciliul clientului, tâmplarie de tip termopan și sisteme de protecție solară (jaluzele și rulouri exterioare) este obligată să folosească casa de marcat fiscală sau se încadrează în excepțiile prevăzute de normele metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (art Art. 151). Precizez că pentru produsele pe care le comercializează montajul este gratuit, plata avansului și a diferenței se fac la domiciliul clientului.
Multumesc.

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 03.12.2014

View Postank24, on 08 noiembrie 2018 - 18:39, said:

Bună seara, vă rog să îmi spuneți dacă o societate comercială care vinde, doar pe bază de comandă, cu măsurători realizate la domiciliul clientului, tâmplarie de tip termopan și sisteme de protecție solară (jaluzele și rulouri exterioare) este obligată să folosească casa de marcat fiscală sau se încadrează în excepțiile prevăzute de normele metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (art Art. 151). Precizez că pentru produsele pe care le comercializează montajul este gratuit, plata avansului și a diferenței se fac la domiciliul clientului.
Multumesc.
dacă nu te regăsești pe lista de excepții și încasezi numerar de la persoane fizice trebuie să emiți bon fiscal, deci trebuie casă de marcat.
Alternativa ar fi să accepți numai plata cu OP.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 25.01.2007
Poți emite factura, chitanta, ca nu cred ca ai zeci de clienți zilnic. Pentru 1-2 bonuri pe zi, nu are rost casa.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 03.12.2014

View Postslai, on 08 noiembrie 2018 - 19:43, said:

Poți emite factura, chitanta, ca nu cred ca ai zeci de clienți zilnic. Pentru 1-2 bonuri pe zi, nu are rost casa.
8000 (opt mii) de lei amenda cum sună? are sau nu are rost?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 25.01.2007
De ce amenda? Cât timp emiti factura?

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 03.12.2014

View Postslai, on 08 noiembrie 2018 - 20:29, said:

De ce amenda? Cât timp emiti factura?
citește legea. Eu așa am înțeles, dacă încasezi numerar de la persoane fizice trebuie să emiți bon fiscal. Cu anumite excepții stipulate în legea menționată de inițiator. Factura e opțională.
Dacă găsești vreo derogare cu privire la numărul de bonuri emise spune-mi și mie că sunt direct interesat. Fără nici un fel de ironie sau sarcasm. Eu emit vreo 30 (treizeci) de bonuri pe an.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 01.08.2006
Factura e factura, bonul e bon. Bonul, chitanta arata modul cum se face plata. Factura arata ce s-a vandut. Bonul/chitanta arata cum s-a facut plata facturii respective. Sau bon fiscal direct, daca e gen o cumparatura in magazin.
Daca nu exista vreo derogare special pentru termopane, desi nu cred, trebuie casa de marcat indiferent de cate bonuri scoti pe zi/luna/an. Mai ales ca iti face plata cu cash. Daca nu scoti boni fiscal, faci evaziune fiscala.
Asta cu chitanta in loc de bon fiscal, e o gaselnita a contabililor, ca totusi sa emiti ceva pentru plata cash. Cel mai legal, sa zic asa, e bonul fiscal la persoane fizice. Daca vrea sa te amendeze, te amendeaza ca scoti chitanta la persoane fizice.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,479
  • Înscris: 06.02.2016
Intreaba la ANAF de la tine din judet.
Daca nu iti convine raspunsul (adica trebuie sa cumperi casa de marcat) intreaba peste citeva zile un alt inspector.

#9
costinuti

costinuti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 19.09.2007

Vizualizare mesajank24, pe 08 noiembrie 2018 - 18:39, a scris:

Bună seara, vă rog să îmi spuneți dacă o societate comercială care vinde, doar pe bază de comandă, cu măsurători realizate la domiciliul clientului, tâmplarie de tip termopan și sisteme de protecție solară (jaluzele și rulouri exterioare) este obligată să folosească casa de marcat fiscală sau se încadrează în excepțiile prevăzute de normele metodologice pentru aplicarea OUG 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (art Art. 151). Precizez că pentru produsele pe care le comercializează montajul este gratuit, plata avansului și a diferenței se fac la domiciliul clientului.
Multumesc.

Pt incasarea cash de la PF, obligatoriu CASA DE MARCAT.
Stai linistit/a ca nu te incadrezi tu in acele exceptii Posted image ; in plus sunt scrise foarte clar in og exceptiile deci?

PS primul post in 9 ani de zile Posted image Posted image Posted image Posted image Posted image

Edited by costinuti, 11 November 2018 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală. Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate