Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Uscaciune sprancene

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Asta cred ca este cel mai aproape de ce am eu. Se parca ca se recomanda si creme "ketoconazole" cum am primit eu Fungoral. Deci despre asta este vorba si se pare ca doctori au avut dreptate.
Stiu ca nu este nimic grav, si sunt bucuros ca nu este extinsa ca in descrierea ta ci doar la sprancene, deci o sa continui cu cremele primite.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unii zic ca este de fapt vorba despre o carenta de vitamine/minerale. Ori consum prea mare de zahar. Poate aparea si din cauza consumulni scazut de apa



"Dermatita seboreica este mai multe o problema interna decat externa.Poate aparea in urma folosirii indelungate a medicamentelor, atunci cand organismul este intoxicat, cand consumati prea mult zahar si cand exista carente in vitamina C, A, E si mineralele Zn si Se.Puteti scapa definitiv de aceasta afectiune printr-o dieta adecvata, prin folosirea produselor bio de igiena corporala si prin apelare la anumite suplimente alimentare.
Nu mai apelati la substante chimice de uz intern sau extern pentru ca nu faceti altceva decat sa va intoxicati mai mult organismul..Deci cheia vindecarii o reprezinta dieta, tratamentul naturist si hidratarea."

Edited by MembruAnonim, 09 November 2018 - 09:28.


#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Asa am avut si eu ceva cu unghiile. Si m-au intrebat de dieta si mediul de lucru, apoi mi-au prescris Kitonail, asa de placebo :)

#22
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Exact ce spuneam. Nu trebuie sa faci cosuri sau pielea sa fie cumva vizibil afectata. In plus, uneori prea multa igiena strica - suntem inconjurati de tot felul de chimicale antibacteriene, facem 3 dusuri pe zi, curatenia e la superlativ dar suntem oameni nu masini.
Pe fondul unui ten uscat si a unei igiene agresive organismul va incerca sa compenseze prin producerea de mai mult sebum. Ok, asta nu inseamna ca va curge "unsoarea de pe noi diferentele vizibile fiind minore sau insesizabile..

M-am confruntat la un moment dat cu matreata, inclusiv pe zona sprancene. Normal, ca timpitu' am experimentat toate prostiile anti-matreata din comert si cu unele ori am ramas la acelasi stadiu ori mi s-a accentuat mai tare !
Am trecut apoi la retete preparate in farmacii - ce sa zic, parca, parca se mai estompa (normal, fix toate erau pe baza extract de urzica plus o concentratie generoasa de Zinc)
La final am trecut la o spalare a capului la 2-3 zile (nu 3 dusuri zilnice), am renuntat la sampoane pe care vezi o eticheta cat o carte cu cate prostii contine si am trecut la sapun de casa.
Din pacate sapunul meu de casa chiar era facut "de casa" la tara si evident, concentratia de soda caustica era pusa la ochi in compozitie. M-a ars pur si simplu pe scalp in timp ce, de ex, sotia nu avea nimic de la el. Atunci am priceput ca am o sensibilitate aparte a pielii scalpului si probabil un ten uscat.
Am ramas de ani de zile pe sapun Dove si acesta e singurul care il folosesc in igiena. Nu prea inteleg de ce tocmai asta ma ajuta desi am incercat si alte cateva marci dar daca asa functionez, asa merg !
Din partea mea se pot desfiinta sampoanele ! Posted Image

PS - in cazul meu renuntarea la fumat a facut minuni ! Desigur, in paralel cu alimentatia, hidratarea si alte cele. Pot spune ca am alte unghii si alt par.


In cazul tau initiator ...nu stiu, posibil sa existe varianta luat o proba de piele descuamata si dusa la un laborator analiza pt a se identifica exact ce tip de microorganism este.
Mi se pare aiurea sa incerci toate unguentele de pe piata la nimereala.

Ceva totusi mi se pare ciudat. Aminteai de acea excursie/hotel de unde probabil ai preluat acest microorganism. N-ar fi atunci logic (daca scoatem tenul din discutie) ca orice turist care trece pe acolo, inclusiv personalul de deservire sa se confrunte cu aceeasi problema ?

Edited by ncu, 09 November 2018 - 09:43.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
ncu, depinde si de imunitatea fiecaruia.
personalul de deservire nu doarme pe aceeasi lenjerie sau perne ca turistii, nu se sterg cu aceleasi prosoape, nu fac baie in piscina alaturi de turistii cazati in hotel...

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
business, este posibil sa te "ajute" si uleiul de arbore de ceai (tea tree oil), in paralel cu tratamentul pe care il faci cu unguentul prescris de medic.
http://www.sfatulmed...re-de-ceai_4905

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate