Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Achizitie placa de baza pt Ryzen

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Salut, vreau sa cumpar o placa de baza cu chipset B350.
Procesorul va fi un Ryzen 3 1200.

Dilema mea este legata de alegerea unui model care sa permita instalarea Windows 7 in sensul ca pe unele merge pe altele nu.
Oficial nu merge pe niciuna...cei care au platforme Ryzen stiu despre ce e vorba.
Imi puteti recomanda un model despre care stiti din experienta proprie ca este compatibil ?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,376
  • Înscris: 08.02.2011
msi b350 tomahawk de exemplu merge cu windows 7:
http://www.shop4pc.r...m4-p-47143.html

Totusi sunt necesari pasi suplimentari si o oarecare experienta sa reusesti:
https://forum-en.msi...?topic=290221.0

#3
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostVladutz_ddd, on 08 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Salut, vreau sa cumpar o placa de baza cu chipset B350.
Procesorul va fi un Ryzen 3 1200.

Dilema mea este legata de alegerea unui model care sa permita instalarea Windows 7 in sensul ca pe unele merge pe altele nu.
Oficial nu merge pe niciuna...cei care au platforme Ryzen stiu despre ce e vorba.
Imi puteti recomanda un model despre care stiti din experienta proprie ca este compatibil ?
dar windows 10 ce are ?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostVladutz_ddd, on 08 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Salut,
vreau sa cumpar o placa de baza cu chipset B350......care sa permita instalarea Windows 7 in sensul ca pe unele merge pe altele nu.
Oficial nu merge pe niciuna...
Imi puteti recomanda un model despre care stiti din experienta proprie ca este compatibil ?
Oficial nu e compatibila nici o placa de baza cu windows 7, dar neoficialpoti instala pe toate placile de baza windows 7.
Singura problema e dificultatea instalarii ! uneori e nevoie sa modifici imaginea ISO injectand niste drivere pt. a putea folosi cat de cat PC-ul.
In Bios-ul [UEFI] tuturor placilor de baza  e o setare care activeaza sau dezactiveaza instalearea windowsului 7.

Oricum, nu ai spus bugetul maxim alocat pt. achizitia placii de baza asa ca eu nu iti pot recomanda nimic.
Nu am de unde sa stiu daca vrei placa de baza ieftina sau scumpa cu chipset B350  :)

#5
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Vreau o placa cat mai ieftina pentru ca nu va fi un calculator de gaming (inlocuiesc un core2duo pt browsing net).
Initial vroiam sa iau A320 cu procesor Ryzen3 2200G dar ca sa scap de prima bataie de cap cu BIOS-ul m-am sucit pe B350 cu Ryzen3 1200 pe care sa il urc la frecventa similara lui 2200G (am placa video deja).

A doua bataie de cap va fi cu driverele USB. Am citit destul de mult si despre asta si cred ca ma descurc cu instalarea.
A treia bataie de cap a aparut dupa ce am citit diverse comentarii pe newegg despre unele placi cum ca nu se poate instala WIN7 pe ele din alte motive decat cele legate de drivere USB. Probleme de gen BSOD,freeze, etc pe care nu le-au mai avut cu WIN10.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cat mai ieftina iti recomand ATX, MSI B350 GAMING PLUS(419,99 Lei) sau ASRock AB350 Pro4 (418,81 Lei); dar tu poti alege si mATX sub 400 Lei
https://www.pcgarage...1488362,1519926
Toate placile de baza sunt compatibile cu windows 7 deoarece pe site-ul producatorilor gasesti drivere pt. windows 7 64bit.

Vizavi de instalarea windowsului si driverele USB, recomand:
- sa activezi "ceva" cu Windows 7 in BIOS;
- sa folosesti porturile USB 2.0;
- sa ai unitatea optica pt. cd-ul cu drivere ori un alt stick USB cu toate driverele windows 7 pt. a le transfera in PC si apoi instala.

Userii care s-au plans "pe newegg despre unele placi cum ca nu se poate instala WIN7 pe ele din alte motive decat cele legate de drivere USB" probabil nu au folosit portul USB 2.0 la instalare si nici instalat chipset-ul placii de baza dupa.
Degeaba instalezi driverul portului USB 3.0 -3.1 daca nu pui si chipset-ul  Posted Image


l.e.:
Apropo, daca ai licenta la windows 7 cred ca poti face upgrade gratuit la w10.
Apropo, cica e mai bun w10 decat w7  Posted Image

Edited by super8, 08 November 2018 - 14:04.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
vladutz - de ce vrei neaparat W7?
are aproape 10 ani. nu e proiectat sa foloseasca noile tehnologii pe care le au placile de baza / procesoarele / etc.

Edited by shmu, 08 November 2018 - 14:06.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prevad ca windows 7 o sa moara mult mai greu decat XP-ul.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pacat :( mi-a placut la nebunie XP-ul.
Aveam si licenta la el.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sincer nu stiu ce sa zic. am multi prieteni si cunostinte care apeleaza la mine pt diverse si nici unul nu a cerut windows 7.

inainte cu XP-ul. multi cereau XP in defavoarea 7.

PS: mi se pare hilar ca toti cer foarte multa performanta in plus de la procesoare, palci video, usb, samd... dar cand vine vorba de software, se vrea ca totul sa stea pe loc....

Edited by shmu, 08 November 2018 - 14:34.


#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Le este teama de nou, obisnuiti fiind cu vechiul sistem de operare.
Problema este ca Hardware-ul se imbunatateste iar vechiul O.S. nu...

View Postshmu, on 08 noiembrie 2018 - 14:05, said:

.. e proiectat sa foloseasca noile tehnologii pe care le au placile de baza / procesoarele / etc.


#12
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Nu vreau sa pun Win10 pentru ca nu sunt familiarizat cu el (folosesc Win7 pe comp personal) iar acesta va fi cadou pt parintii mei.
Mereu ma suna ca nu stiu cum sa faca ceva sau ca nu merge altceva iar eu nici macar nu stiu sa intru in control panel pe win10.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostVladutz_ddd, on 08 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Nu vreau sa pun Win10 pentru ca nu sunt familiarizat cu el (folosesc Win7 pe comp personal) iar acesta va fi cadou pt parintii mei.
Mereu ma suna ca nu stiu cum sa faca ceva sau ca nu merge altceva iar eu nici macar nu stiu sa intru in control panel pe win10.
hmm... asta chiar e un motiv pe bune :)

ca idee, acelasi feeling il aveam si eu pana acum 2 luni (inainte am avut 8.1 care e identic la meniuri ca si 7, doar ca e mai patratos ca aspect)
dupa ce am inceptu sa-l utilizez, nu e chiar atat de diferit si poti folosi search pt foarte multe chestii.

o alternativa ca sa nu ai batai de cap, ai putea sa iei ceva Sh sau refurbished, din generatia haswell, sa pui un ssd nou pe el si le va merge foarte bine si poti instala W7.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostVladutz_ddd, on 08 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Nu vreau sa pun Win10 pentru ca nu sunt familiarizat cu el (folosesc Win7 pe comp personal) iar acesta va fi cadou pt parintii mei.
Mereu ma suna ca nu stiu cum sa faca ceva sau ca nu merge altceva iar eu nici macar nu stiu sa intru in control panel pe win10.
Daca PC-ul AMD Ryzen este cadou pt. parinti, presupun ca nu vor instala jocuri ci vor sta pe Facebook.
Asadar eu as recomanda Linux care nu se strica iar parintii nu te vor mai suna sa iti spuna ca "s-a strica, nu merge ceva" etc.
Eu asa am facut ! am instalat Linux cuiva pe un PC cu Intel Celeron G1820 in urma cu un an si nici la ora actuala nu m-a cautat ca i s-a stricat.

E doar o idee; daca merge sa instalezi windows 7 si nu vor fi probleme cu virusi sau de alta natura, OK din partea mea   Posted Image

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu e vorba ca se strica. pur si simplu apar intrebari diverse. cum sa vad nush  ce, cum sa copiez pozele de pe telefon, cum sa ii trimit u tanti lili nush ce video am gasit pe nush unde... samd.

treburi pe care stai sa le explici, de preferinta din amintiri. si daca nu ai amintiri, cam nasol.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostVladutz_ddd, on 08 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Nu vreau sa pun Win10 pentru ca nu sunt familiarizat cu el (folosesc Win7 pe comp personal) iar acesta va fi cadou pt parintii mei.
Mereu ma suna ca nu stiu cum sa faca ceva sau ca nu merge altceva iar eu nici macar nu stiu sa intru in control panel pe win10.
Instalezi asta si aia e: http://www.classicshell.net/
Restul oricum nu ai nevoie, si nici parintii tai, sa intri pe la 18876 de milioane de optiuni.
Si, oricum, 99% din ce ai tu/ei nevoie arata la fel si pe Windows 10.
Este prea mare bataie de cap sa instalezi Windows 7.
Chiar ieri am pus Windows 10 pe un laptop HP - nu am instalat absolut nici un driver, ca pe vremuri (chiar si la Windows 7).
A luat singur totul de pe net si a mers totul perfect.

#17
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cred ca am sa renunt la ideea cu Ryzen si o sa merg pe varianta cu componente SH pentru socket 1150 care este si mai ieftina si cred ca are cam aceleasi performante cu Ryzen 3.

Attached Files



#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
arata bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate