Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

eSIM in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005
Cand va activa Vodafone eSIM in Romania?
Mai sunt si alti doritori? Am mai deschis un topic acum 2 zile la fiecare operator si mi-au fost sterse :)
Nu am vazut pe nimeni sa intrebe de esim asa ca am deschis unil nou. (Pentru moderator: doar un topic da? Nu-mi mai dezactiva contul)

Edited by kroko22, 08 November 2018 - 02:11.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkroko22, on 08 noiembrie 2018 - 02:09, said:

Mai sunt si alti doritori? Am mai deschis un topic acum 2 zile la fiecare operator si mi-au fost sterse Posted Image
Probabil nu ai respectat regulamentul.
Vor lansa vand vor dori...cand vor fi suficiente aparate care sa le suporte etc... oricum nu este un "must".

Edited by andreic, 08 November 2018 - 02:42.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Dupa ce va activa VoLTE

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
care-i chestia cu esim? inafara de faptul ca-ti faci iphone dual sim? de cand majoritatea operatorilor dau la bani putini nelimitat national nu mi se pare deloc interesant sa-mi bat capul cu mai multi operatori.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Orice tehnologie are un cost de implementare, si banuiala mea este ca e o tehnologie Apple (licentiata) care e costisitoare i pentru care nu se vor arata foarte multi adepti, cant iti vor mai cere 5$/luna pt eSIM.
in plus, teoretic, poti schimba si mai rapid operatorii, chestie foarte de ne-dorit pt operatorii gsm.

Quote

This new kind of SIM, referred to either as an eSIM (Embedded SIM) or an eUICC (Embedded Universal Integrated Circuit Card), works with any operator subscription in any part of the world, supports multiple subscriptions, and can be programmed to change subscriptions, as required, with an OTA (Over-The-Air) update. The eSIM is a significant shift in how you manage cellular connectivity, because it lets you change service providers without
swapping out the SIM or having any other physical access to the device.
The eSIM stores one or more operator profiles. It is embedded or integrated in the device. Subscription changes are made over-the-air (remotely programmed). It ensure users always-on connectivity. Moreover, it enables fine-tuned connectivity costs globally by using a mix of roaming and local subscriptions.

Mie mi-ar fi placut sa pot folosi Apple Watch cu eSIM, dar e clar ca companiile de telefonie de la noi au pus frana la "inovatie" in ultimii ani.
Acum se vorbeste deja de 5G, dar nu cred ca vom vedea prea repede in Romania, chiar si in marile orase.

Pana la eSIM, mi-a dori Apple Pay.

P.S. Voi e ce credeti ca doar in China a adus Apple Dual-Sim clasic, iar pe restul lumii ne chinuie cu eSIM?

Follow the $.

P.S. Un topic e indeajuns, nu fa spam!

#6
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,646
  • Înscris: 06.03.2004

View PostFane, on 08 noiembrie 2018 - 07:40, said:

care-i chestia cu esim? inafara de faptul ca-ti faci iphone dual sim? de cand majoritatea operatorilor dau la bani putini nelimitat national nu mi se pare deloc interesant sa-mi bat capul cu mai multi operatori.
E foarte util  atunci cand ai un telefon personal si unul de serviciu.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Eu sunt curios. Cum au băgat doua SIM-uri in același telefon (China)

Oare cu spațiul de pe INTL ce au făcut? :lol:

#8
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
L-au umplut cu aer :)))

5g nu cred ca vom vedea prea curand pe nicaieri, din cauza limitarilor tehnologiei. Mai are ceva pana sa poata fi utilizata la scara larga. Deocamdata e doar o chestie misto sa adauge chinezii pe telefoane sa se laude cu ea. Uuuu, telefonul asta are 5g, wooooow. Are, dar nu te ajuta :)))

Nu am inteles de ce ai putea schimba mult mai rapid operatorii. E aceeasi chestie, daca ai abonament, ai contract cu ei o perioada. Daca ai cartela, n-ai stres. E cam la fel ca acum.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Inovativ acest eSIM.
Insa nedumerirea mea este cum pastrezi numarul de telefon si contactele din eSIM daca vreau sa schimb terminalul GSM (telefonul) ?
eSIM-ul fiind lipit pe placa de baza a telefonului, deci ?!

#10
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postkroko22, on 08 noiembrie 2018 - 02:09, said:

Cand va activa Vodafone eSIM in Romania?
Mai sunt si alti doritori? Am mai deschis un topic acum 2 zile la fiecare operator si mi-au fost sterse Posted Image
Nu am vazut pe nimeni sa intrebe de esim asa ca am deschis unil nou. (Pentru moderator: doar un topic da? Nu-mi mai dezactiva contul)

NU ti-am dezactivat niciun cont, daca ti se pare ok sa faci spam pe toata aria cu acelasi topic, well mie nu.

Se va muta pe aria tehnica.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsuper8, on 08 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Inovativ acest eSIM.
Insa nedumerirea mea este cum pastrezi numarul de telefon si contactele din eSIM daca vreau sa schimb terminalul GSM (telefonul) ?
eSIM-ul fiind lipit pe placa de baza a telefonului, deci ?!


Lmao cine mai păstrează contacte pe SIM?

Cloud nene. Cloud. iCloud.

#12
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005

View Postsuper8, on 08 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Inovativ acest eSIM.
Insa nedumerirea mea este cum pastrezi numarul de telefon si contactele din eSIM daca vreau sa schimb terminalul GSM (telefonul) ?
eSIM-ul fiind lipit pe placa de baza a telefonului, deci ?!
Contactele se tin in cloud :) (la google, apple sau unde vrei)
Cand vrei sa renunti la Apple mergi la magazin si ceri un sim fizic.

Probabil anul urmator ceilalti producatori de telefoane vor pune si ei esim pe telefoane si nu va mai fi o problema.

View PostLex404, on 08 noiembrie 2018 - 08:26, said:

Eu sunt curios. Cum au băgat doua SIM-uri in același telefon (China)

Oare cu spațiul de pe INTL ce au făcut? Posted Image
In iphone-ul chinezesc sim-urile se pun pe acelasi setar (pe ambele parti)

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Stiu,dar are 2 cititoare. Deci ceva ocupa spatiu.

Oare cum era daca pe o parte puteai pune SIM si pe cealalta microSD sau SIM?

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLex404, on 08 noiembrie 2018 - 14:30, said:

Lmao cine mai păstrează contacte pe SIM?

Cloud nene. Cloud. iCloud.
Eu ! am telefon din asta
Attached File  nokia-130.png   114.35K   26 downloads
Nu folosesc Cloud si nici iCloud.
Asadar ce se intapla cu numarul "cartelei" daca vrei sa schimbi telefonul ? eSIM-ul fiind lipit pe placa smartphonului.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Așa ceva nu va avea niciodată eSIM.

Edited by RealThing, 13 November 2018 - 22:00.


#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postsuper8, on 09 noiembrie 2018 - 08:31, said:


Asadar ce se intapla cu numarul "cartelei" daca vrei sa schimbi telefonul ? eSIM-ul fiind lipit pe placa smartphonului.

eSIM-ul este un SIM programabil, deci poate fi programat, reprogramat si sters. Daca schimbi telefonul, intri in aplicatia operatorului sau pe site-ul lui si scanezi cu noul telefon codul QR pentru a muta instant eSIM-ul pe noul telefon. In acel moment, noul telefon va fi programat cu numarul tau si cel vechi va fi dezactivat urmand ca pe vechiul telefon sa poata fi programat alt numar.

View PostAdm, on 08 noiembrie 2018 - 08:12, said:

Orice tehnologie are un cost de implementare, si banuiala mea este ca e o tehnologie Apple (licentiata) care e costisitoare i pentru care nu se vor arata foarte multi adepti, cant iti vor mai cere 5$/luna pt eSIM.

eSIM nu are nici o legatura cu Apple. Este o tehnologie noua gandita pentru IoT si care face viata mai usoara si in domeniul telefoniei.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLex404, on 09 noiembrie 2018 - 20:13, said:

Așa ceva nu va avea niciodată eSIM.
Nu e nevoie in primul rand... dar exista pusheri pentru fiecare tehnologie dinasta ca unii vor sa ia bani de licentiere.

Edited by andreic, 19 November 2018 - 16:46.


#18
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@andreic, clar nu exista o nevoie reala de eSIM in piata. E doar push pentru un intreg lant trofic in spatele eSIM-ului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate