Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MEDION ERAZER P6681 - Wrong firmware on manufacturers website.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011
30022543

Salut Softpedia,

Avand putin timp liber azi am decis sa imi fac un clean install la Windows. Formatat partitia C, reinstalat windows, totul bine pana aici.

Intrat in Windows, am intrat pe pagina producatorului pentru a downloada driverele. Am pus MSN (numarul de identificare de pe pagina laptopului) in casuta respectiva si am primit o lista drivere care arata ca in poza 1.png. M-am grabit si nu m-am asigurat ca prima versiune de BIOS din lista nu e pentru modelul meu de laptop. Nu ma asteptam ca pe baza MSN sa primesc alte drivere/firmware.  Am facut update la bios si am intrat inapoi in windows. Aici a aparut problema, nu am reusit sa instalez driverul video pt. Nvidia GeForce GTX 1050. Am incercat cu driver-ul de la producator, Geforce Experience, manual install driver.

Apoi am instalat CPU Z unde am aflat exact ce placa de baza am. (atasata poza cu nr.2) si am observat si ca nu imi recunoatea placa video, care in trecut o vedea mereu chiar si fara driver, CPU Z.

Aici am observat ca versiunea de BIOS pe care am instalat-o are ceva erori pe pagina producatorului. Pe baza la MSN mi-a fost recomandat sa fac update la BIOS insa descrierea primului update de BIOS din poza numarul 1 , e cam asa:


BIOS UPDATE MEDION AKOYA E643X/P640X/P667X/P668X
Version: 2.12 -


This software updates, RC code, microcode, VBIOS and is compatible to the following product series:
MEDION AKOYA E6435 Series
MEDION AKOYA E6436 Series
MEDION AKOYA P6401 Series
MEDION AKOYA P6402 Series
MEDION AKOYA P6677 Series
MEDION AKOYA P6678 Series

Adica pentru AKOYA (eu am ERAZER). Deci pe scurt nu cred ca e versiunea de BIOS pt laptul meu.

Am downloadat versiunea a doua de BIOS din lista (desi ele amandoua sunt catalogate ca versiune 2.12). Insa cand incerc sa instalez versiunea asta de BIOS, primesc eroarea din poza nr.3. In poza nr 3 se poate observa si ca momentan versiunea mea de BIOS e E15K, iar cea din update E15KR, care conform la CPU-Z e placa mea de baza.

Va rog sa ma ajutati sa fac update la BIOS ca in final sa pot instala driver-ul video.

Va multumesc.

Laptop Medion Erazer P6681, MSN 30022543

Attached Files

  • Attached File  1.PNG   126.18K   16 downloads
  • Attached File  2.PNG   66.72K   22 downloads
  • Attached File  3.PNG   133.99K   22 downloads

Edited by brainkill3r, 07 November 2018 - 22:57.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Sa-ti dau un sfat, inutil pentru problema ta actuala, dar de aur pentru viitor: nu face update de BIOS decat daca e musai, daca are probleme si stii sigur ca sunt de acolo. Altfel, il lasi asa.

#3
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View PostYOUR_GOD, on 07 noiembrie 2018 - 23:05, said:

Sa-ti dau un sfat, inutil pentru problema ta actuala, dar de aur pentru viitor: nu face update de BIOS decat daca e musai, daca are probleme si stii sigur ca sunt de acolo. Altfel, il lasi asa.
Da, in mod normal asa as fi facut insa de data asta se pare ca nu a fost cazul. Ai vreo idee cum pot face downgrade la o versiune de bios precedenta? Sau cum reseta la Factory reset, versiunea biosului ci nu doar setarile din el?

Pe net tot citesc ceva cu scos jumper din placa de baza si tinut power button 15 secunde....insa nu sunt asa sigur de asta, oare ai ceva informatii?

Edited by brainkill3r, 07 November 2018 - 23:44.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru instalare drivere, pe mine intotdeauna m-a ajutat asta.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
<p>

View Postbrainkill3r, on 07 noiembrie 2018 - 23:42, said:

Eu iti recomand, cu mana pe inima, sa-l duci la service. Vor sti ei acolo ce sa-i faca. Si nu vreau sa te sperii, dar uneori, nu se poate downgrade. Sau iese rau.

#6
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View PostYOUR_GOD, on 08 noiembrie 2018 - 00:02, said:

<p>Eu iti recomand, cu mana pe inima, sa-l duci la service. Vor sti ei acolo ce sa-i faca. Si nu vreau sa te sperii, dar uneori, nu se poate downgrade. Sau iese rau.

L-as duce insa il vor tine mult mai mult decat pot eu sa renunt la el momentan. Daca ai orice alta sugestie te rog sa ma anunti.

View Postpasilla, on 07 noiembrie 2018 - 23:56, said:

Pentru instalare drivere, pe mine intotdeauna m-a ajutat asta.
Inainte sa fie o problema de drivere, e o problema de bios.

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Un raspuns inspirat de aici: http://hex.ro/wp/blo...comment-page-1/
In folderul Medion ai un executabil. Folosesti 7Zip pentru dezarhivare.
Vei gasi un fisier platform.ini, click_dreapta edit, apoi  cu CTRL+F deschizi casuta de cauta si introduci [Bios_Version_Check].
Ai ajuns in zona unde trebuie sa faci modificarea sugerata in link-ul de mai sus.
[Bios_Version_Check]
Flag=1

Modifici si pui Flag=0
Attached File  Capture.JPG   103.19K   10 downloads

Edited by costeld69, 08 November 2018 - 00:25.


#8
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcosteld69, on 08 noiembrie 2018 - 00:21, said:

Un raspuns inspirat de aici: http://hex.ro/wp/blo...comment-page-1/
In folderul Medion ai un executabil. Folosesti 7Zip pentru dezarhivare.
Vei gasi un fisier platform.ini, click_dreapta edit, apoi  cu CTRL+F deschizi casuta de cauta si introduci [Bios_Version_Check].
Ai ajuns in zona unde trebuie sa faci modificarea sugerata in link-ul de mai sus.
[Bios_Version_Check]
Flag=1

Modifici si pui Flag=0
Attachment Capture.JPG
Salut, exact un articol similar citeam si eu si ma gandeam sa fac asta. Oare am sanse sa imi stric pcul?
Oare exista vreun flash recovery sau ceva metoda de backup ca in cazul in care nu functioneaza sa pot reveni la versiunea acctuala care desii nu functioneaza cum trebe, macar pot sa intru in win?

Mersi de reply!

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Daca nu e graba, si poti sa mai astepti, lasa un mesaj in topicul Reparatii laptop - Partea II:
https://forum.softpe...4#entry23765851
Descrie problema, eventual pune un link cu prezentul topic.

Edited by costeld69, 08 November 2018 - 00:58.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbrainkill3r, on 08 noiembrie 2018 - 00:09, said:

Inainte sa fie o problema de drivere, e o problema de bios.
Daca esti sigur de asta, nu ma bag.

#11
asada11

asada11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.11.2007
Da-mi pe PM o adresa la care sa-ti trimit un bios sa-l incerci.

#12
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcosteld69, on 08 noiembrie 2018 - 00:40, said:

Daca nu e graba, si poti sa mai astepti, lasa un mesaj in topicul Reparatii laptop - Partea II:
https://forum.softpe...4#entry23765851
Descrie problema si eventual pui si un link cu prezentul topic.
salut, pana la urma am riscat si am facut update ul, a mers bine. Cum am intrat in Windows Geforce Experience a inceput sa instaleze driver-ul video, placa pe care inainte nu o detecta deci tind sa cred ca problema mea e rezolvata. Am sa termin de instalat tot in seara asta si revin cu un update.

Multumesc Costel pentru ajutor, am sa te anunt daca toate celelalte drivere se instaleaza cu succes.

View Postasada11, on 08 noiembrie 2018 - 00:50, said:

Da-mi pe PM o adresa la care sa-ti trimit un bios sa-l incerci.
Multumesc, am reusit sa fac update la bios ul pe care mi l doream folosind instructiunile lui Costel.

#13
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011
Update: Totul a mers ok. Mersi inca odata de ajutor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate