Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015
Cartofi prajiti amestecati cu vreo 10 oua pe tigaie se duc cat ai zice peste. Eu m-am obisnuit cu portii mici, de exemplu o portie de proteine ar fi 7 oua fierte moi, sau 300g carne, sau 250 g branza. Am trei astfel de portii zilnic plus doua shake-uri intre.

View Postsilesax, on 14 noiembrie 2018 - 18:15, said:

:))), si doctorul ce zice?

care doctor? Tu iti ceri voie de la doctor mereu cand vrei sa infuleci ceva?

Tata-i constient ca mancatul mult nu face bine. Dupa el dieta perfecta e vegetariana ( fara lapte si nici oua) asa ca are perioade cand il apuca grija si trece la verdeata pe vreo cateva saptamani. Cumnatu... O masa doua pe zi da bune, munceste fizic si face sport asa ca.. nu vad mare problema cu exceptia faptului ca dupa masa parca e insarcinat.

Edited by vinciun, 14 November 2018 - 18:20.


#92
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postvinciun, on 14 noiembrie 2018 - 18:19, said:

Cartofi prajiti amestecati cu vreo 10 oua pe tigaie se duc cat ai zice peste. Eu m-am obisnuit cu portii mici, de exemplu o portie de proteine ar fi 7 oua fierte moi, sau 300g carne, sau 250 g branza. Am trei astfel de portii zilnic plus doua shake-uri intre.


Cica o portie de proteine ar fi 6 albusuri de ou combinate cu spanac sau alte verdeturi preferate. Eu nu pot sa mananc doar albusuri , cand vad alb in farfurie mi se face greata.

#93
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pune bulion sa vezi roșu :))

#94
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
O altă sursă de proteine, ar putea fi pudra proteică ( dacă n-ai )

#95
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Ouăle fierte tari nu sunt asa de apetisante. Fix acum am băgat 2 bucăți + mămăligă + urda. La mine asta e meniu de slăbit.

#96
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostNoua_pe_site, on 14 noiembrie 2018 - 18:03, said:

Daca impart totul la jumatate mor de foame si nu glumesc deloc. Am o foame constanta de saptamana trecuta de cand am inceput noul plan.
Inteleg ca dieta ta inseamna sa mananci mai mult, cum ca astfel vei slabi...

Daca o tii tot asa... vei ajunge cat elefantul Jumbo.

#97
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 14 noiembrie 2018 - 18:25, said:



Cica o portie de proteine ar fi 6 albusuri de ou combinate cu spanac sau alte verdeturi preferate. Eu nu pot sa mananc doar albusuri , cand vad alb in farfurie mi se face greata.

E normal asa, pentru tine in jur de 20g proteine la o portie ( din 5 pe zi) e foarte bine.  

Cred ca ai in meniu si cele 50 g ( pe zi) de grasimi esentiale. De dorit fara ulei ca o lingura deja acopera jumatate fara aport mare de nutrienti. E vorba de nuci, seminte crude ( sau umflate in apa), peste. Un minim de grasimi saturate se acumuleaza si din carne, oricat de slaba ar fi, tie o sa-ti fie suficient.

Atentie la sfaturile gen " mananca unt, smantana si untura" nu zic ca-i ceva rau dar e alt teren. Low carb high far, keto, atkins etc sunt metode de hranire " mai speciale " sa zic asa. Daca ai de gand sa incerci trebuie sa stii ce faci si sa respecti o sistema oarecare. Nu merge asa sa amesteci tot ce auzi din toate partile. In functie de dieta trebuie de ajustat si programul de antrenament. Tu lucrezi mult cu greutati si faci mult cardio de intensitate mare pe intervale. Asa ca.. asculta in continuare de recomandarile antrenorului.

Despre foame. Normal e sa te simti mereu usor flamanda. Nu lihanita de foame dar nici umflata, satula. De exemplu cand te scoli de la masa ar trebui sa fie o senzatie " parca as mai manca ceva".

Edited by vinciun, 15 November 2018 - 09:35.


#98
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View PostQuantum, on 15 noiembrie 2018 - 07:04, said:

Inteleg ca dieta ta inseamna sa mananci mai mult, cum ca astfel vei slabi...

Daca o tii tot asa... vei ajunge cat elefantul Jumbo.

Uite mai jos dieta pe care o urmez acum. O sa fac si cateva poze la mancare si le adaug aici sa vezi exact cat inseamna 4 oz adica 114 grame. Inainte trebuia sa mananc 171 gr proteina+veggies+carbs dar acum am renuntat total la carbs si a scazut si cantitatea de proteine. Inainte nu puteam sa mananc tot din farfurie , chiar i-am zis tipei care mi-a facut planul ca e prea multa mancare.

Dieta mea nu inseamna sa mananc mai mult ci sa ma obisnuiesc cu un stil de mancat corect si exact asta fac acum.



Im going to show you exactly what you are going to eat, at the exact times you are going to eat it. Right now with the amount of work stress you have your cortisol levels are through the roof. Which makes your body want to hold everything that you are eating. So my goals for the next two weeks are
    Your hungry before every meal
    You dont feel any bloat
    You lose weight and inches
Now with eating this way, you have to
    Drinks TONS of water- atleast 100 ounces a day
    Get in TONS of veggies- that is going to be how your get those carbs in

Breakdown
Breakfast- 30 minutes after you get up, no excuses, GET SOMETHING IN- Protein fat veggie
3 hours later- Protein shake- i like Premier, they are really simple to just have with you
Lunch 3 hours later- protein Veggies
3 hours later- shake
Dinner- Protein fat veggie
You will have 4 options for each meal you can pick and choose as you like, but you will eat nothing more and nothing less
Breakfast options- 1. Egg bake with turkey bacon, peppers, onions, mushrooms (you can pick and choose, add or take away the veggies) mix 18 eggs in a bowl and add to cake pan add your veggies and cooked turkey bacon, cook for 45 minutes to an hour and enjoy with some salsa over the top
2. Egg and ground Venison scramble, mix 3 eggs with 2 ounces of ground venison add veggies and hot sauce and enjoy
3. 2 eggs with 1/4 avocado and 1 slice of  turkey bacon
4. 1/2 cup ground cauliflower mixed with 2 eggs onions salt pepper cilantro and a dash of cheese
Lunches- play with your seasonings here, dont use the same old ones all of the times, dress it up a little depending on what you have available and you can Voxer me or rachel if you need some more ideas
    4 oz white fish with 1 cup of asparagus
    4 oz dill chicken(top with garlic salt, pepper and dill) with 1 cup of broccoli or brussel sprouts
    3 oz ground venison mixed with 1/2 cup of green beans
    4 oz baked white fish with lemon and dill with 1 cup of grilled mixed veggies

Dinners-
    4 oz grilled chicken with 1 cup of veggies 1 scoop of almond butter
    4 oz baked white fish with 1 cup of broccoli 1 scoop of almond butter
    4 oz ground buffalo with 1/4 avocado and 1 cup of veggies
    4 oz baked chicken on a bed of veggies( brussel sprouts, brococli, cauliflower, and any other greens)

View Postvinciun, on 15 noiembrie 2018 - 09:34, said:

E normal asa, pentru tine in jur de 20g proteine la o portie ( din 5 pe zi) e foarte bine.  

Cred ca ai in meniu si cele 50 g ( pe zi) de grasimi esentiale. De dorit fara ulei ca o lingura deja acopera jumatate fara aport mare de nutrienti. E vorba de nuci, seminte crude ( sau umflate in apa), peste. Un minim de grasimi saturate se acumuleaza si din carne, oricat de slaba ar fi, tie o sa-ti fie suficient.

Atentie la sfaturile gen " mananca unt, smantana si untura" nu zic ca-i ceva rau dar e alt teren. Low carb high far, keto, atkins etc sunt metode de hranire " mai speciale " sa zic asa. Daca ai de gand sa incerci trebuie sa stii ce faci si sa respecti o sistema oarecare. Nu merge asa sa amesteci tot ce auzi din toate partile. In functie de dieta trebuie de ajustat si programul de antrenament. Tu lucrezi mult cu greutati si faci mult cardio de intensitate mare pe intervale. Asa ca.. asculta in continuare de recomandarile antrenorului.

Despre foame. Normal e sa te simti mereu usor flamanda. Nu lihanita de foame dar nici umflata, satula. De exemplu cand te scoli de la masa ar trebui sa fie o senzatie " parca as mai manca ceva".

Avocado si almond butter sunt grasimile mele pentru inca o saptamana dar tre sa recunosc ca nu prea le-am mancat saptamana trecuta.
Sincera sa fiu singura mancare de care nu ma pot satura sunt sarmalele dar aici nu am cum sa fac sarmale asa ca-s safe. In rest, nu am fost si nici nu sunt genul care sa se imbuibe cu mancare doar de dragul de a manca.
Stii cum mananca altii din cauza stresului ? Eu nu am problema asta , eu daca sunt stresata nu mananc si daca-s nervoasa, ma cert cu cineva si am nevoie sa-mi vars nervii cumva nu o fac cu mancare ci prin alergat sau dus la sala.

La cat il platesc pe CJ momentan prefer sa-i urmez sfaturile lui mai ales ca am vazut ca dieta lui functioneaza. Sfaturile sunt binevenite ca doar de asta am deschis topicul , sa primesc sfaturi, si le urmez in masura in care pot.

View PostEdward1337, on 14 noiembrie 2018 - 18:37, said:

O altă sursă de proteine, ar putea fi pudra proteică ( dacă n-ai )

Pudra aia o iau de doua ori pe zi , mi-e suficient zic eu :)

#99
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010
Quantum , asta am avut azi la micul dejun si la pranz + un shake pe la ora 10. La cina o sa am o cutie de iaurt de 200 de gr cu 2 lingurite de pudra de proteina. Furculita e pusa sa-ti dai seama cam cat de mare e bucata de peste si omleta.
Tot ti se pare prea multa mancare ?

#100
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostNoua_pe_site, on 15 noiembrie 2018 - 22:16, said:

Furculita e pusa sa-ti dai seama cam cat de mare e bucata de peste si omleta. Tot ti se pare prea multa mancare ?
Nu trebuie sa imi raportezi mie cat mananci.  Cantarul iti spune instant daca esti pe directia buna.

Ti-am spus ce am observat eu: oamenii se ingrasa ca mananca des si mult (in total). Multi nu recunosc asta (toti stim ca aerul ingrasa :D)
E atat de simplu ! (ce diete !? ce sport !? astea sunt doar marketing)    Mancat putin, chiar flamanzit - asta e solutia!

#101
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View PostQuantum, on 16 noiembrie 2018 - 06:41, said:

Nu trebuie sa imi raportezi mie cat mananci.  Cantarul iti spune instant daca esti pe directia buna.

Ti-am spus ce am observat eu: oamenii se ingrasa ca mananca des si mult (in total). Multi nu recunosc asta (toti stim ca aerul ingrasa Posted Image)
E atat de simplu ! (ce diete !? ce sport !? astea sunt doar marketing) Mancat putin, chiar flamanzit - asta e solutia!

Intrebarea este pana cand esti dispus sa flamanzesti si ce se intampla DUPA ce termini de flamanzit ?
Inteleg partea cu flamanzitul si nu m-ar deranja sa adopt tipul asta de dieta daca as dori sa slabesc rapid 2-3 kg ca sa ma incapa rochia cumparata pe bani grei cu care planuiam sa ma duc la x petrecere. Nu e cazul meu insa iar flamanzitul l-am incercat deja.

Nu asta e targetul meu si am impresia ca am tot repetat asta.

O dieta care ti se potriveste si sport de 2-4 ori pe saptamana nu este doar marketing asa cum tot sustii inca de la inceput. Este un stil de viata bine venit in viata oricarui individ. Atata timp cat nu se crizeaza ca a mancat azi o gogoasa sau ca nu a avut timp sa se duca la sala intr-o zi. Cand incepi sa te obisnuiesti cu ''dieta'' aleasa si sa te duci la sala de placere nu de nevoie , de abia atunci incepi sa te bucuri de rezultatele muncii tale.

#102
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pt proteine- creveti! am gasit in lidl la punga de 325g(din atlanticul de nord), deja gatiti si inghetati, trebuie doar lasati la temperatura camerei 2-3 ore.au 15g de proteina pe 100g deci vreo 50g aceasta punga si doar 200 de calorii(toata punga!). in afara de proteine doar apa si ceva sare. asa ceva mai foarte rar. Posted Image

ps: mustarul ala e doar mustar sau bomba calorica?

Edited by 41ex, 20 November 2018 - 07:28.


#103
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostQuantum, on 16 noiembrie 2018 - 06:41, said:


Nu trebuie sa imi raportezi mie cat mananci.  Cantarul iti spune instant daca esti pe directia buna.

Ti-am spus ce am observat eu: oamenii se ingrasa ca mananca des si mult (in total). Multi nu recunosc asta (toti stim ca aerul ingrasa :D)
E atat de simplu ! (ce diete !? ce sport !? astea sunt doar marketing)    Mancat putin, chiar flamanzit - asta e solutia!
Ce înseamnă mâncat puțin? Cât sa fie deficitul caloric?


#104
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View Postrichelieu, on 20 noiembrie 2018 - 10:32, said:

Ce înseamnă mâncat puțin? Cât sa fie deficitul caloric?

Pai daca recomandarea este de 2000kcal/zi, eu zic ca 1200-1500kcal nu te vor chinui. Eu ma mentin la aceeasi greutate de aproximativ 4 ani de zile. Consumul mediu la mine e in jur de 1800kcal/zi. Sunt zile in care consum 1000kcal si zile in care consum 2500kcal dar incerc sa mentin un echilibru.

#105
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Mulțumesc, dar îl întrebase pe Quantum, pentru ca era legat direct de afirmația lui și mai ales de modul in care e ea formulata :)

#106
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostNoua_pe_site, on 19 noiembrie 2018 - 21:12, said:

nu este doar marketing asa cum tot sustii inca de la inceput. Este un stil de viata bine venit in viata oricarui individ.
Tu faci sport de rupi + zici ca tii dieta recomandata ; dar de slabit... canci!  Ceva e gresit in ce faci, dar te incapatanezi sa o tii pe a ta...
Eu doar iti recomandasem 1200 kcal pe zi.  Have fun, dar ai grija:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A3jt2Pd_TDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#107
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Post41ex, on 20 noiembrie 2018 - 07:27, said:

pt proteine- creveti! am gasit in lidl la punga de 325g(din atlanticul de nord), deja gatiti si inghetati, trebuie doar lasati la temperatura camerei 2-3 ore.au 15g de proteina pe 100g deci vreo 50g aceasta punga si doar 200 de calorii(toata punga!). in afara de proteine doar apa si ceva sare. asa ceva mai foarte rar. Posted Image

ps: mustarul ala e doar mustar sau bomba calorica?

Creveti am meniu cam de doua ori pe saptamana pentru ca e usor de gatit si nu iti trebuie cine stie ce garnitura la ei.
Mustarul e o mica bomba calorica ( 15 calorii per serving ) dar la cate calorii ar trebui sa mananc eu pe zi si nu mananc , cred ca imi permit o lingurita de mustar din cand in cand :)



View PostQuantum, on 20 noiembrie 2018 - 16:58, said:

Tu faci sport de rupi + zici ca tii dieta recomandata ; dar de slabit... canci!  Ceva e gresit in ce faci, dar te incapatanezi sa o tii pe a ta...
Eu doar iti recomandasem 1200 kcal pe zi.  Have fun, dar ai grija:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A3jt2Pd_TDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am zis ca nu se vede mare lucru la cantar dar se vede diferenta la haine si la starea de spirit in general.
Motivul pentru care am deschis topicul e ca-mi pierdusem rabdarea si recunosc, inca ma intreb de ce d-zeu nu se vede la cantar dar nu pot sa zic ca dieta + sport nu functioneaza cand vad zilnic diferenta in fata oglinzii.
Sambata am facut parada modei cu toate rochiile din sifonier pe care nu le purtam pentru ca nu-mi placea cum veneau. Acum toate vin perfect desi mai mult de 3 kg in 4 luni de cand am inceput calatoria asta , nu am dat jos.

Am pierdut cm insa, mi s-au modelat umerii iar stomacul meu nu are patratele dar intr-un an de zile are toate sansele sa devina mai plat decat era cand aveam 20 de ani.

Sambata seara m-am facut prastie cu crown royal si la ora 11 noaptea desi eram bine dispusa , am ales sa mananc o friptura in sange fara garnitura desi cei cu care eram , au comandat pizza.
Personal, sunt foarte mandra de mine pentru alegerea facuta mai ales ca nu eram tocmai treaza iar pizza aia mirosea destul de imbietor. Asta e stilul de viata la care faceam referire mai sus si sper sa fiu in stare sa-l continui.

#108
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Eu, in continuare, cred ca nu slabesti pentru ca desi faci sport, suplimentezi cu alimente...la greu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate