Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#361
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mă, nu știu cum faceți voi și cât mâncați, dar eu vreau să pun 2-3 kg pe mine și nu reușesc! Și mănânc destul de mult... Faza e că mai demult, acum vreo 5-6 ani puteam să pun kg ușor pe mine, acum însă, nu reușesc nicicum. Oare de ce?? Am 1,73 m înălțime și 62 de kg.

Edited by MembruAnonim, 02 May 2019 - 18:23.


#362
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stres, sanatate, mostenire genetica, lipsa odihnei, activitate redusa..... Pot sa fie una sau mai multe.
1. Nu doar ceea ce consumi conteaza, dar importanta este si activitatea fizica. SI nu ma refer la cardio, ci la exercitiile fizice.
2. Trebuie sa maresti aportul de calorii. Adica caloriile consumate sa fie mai mari decat cele arse. Ai nevoie de un aport mai mare de carbohidrati (sanatoase): cartofi, orez, cereale si proteine.
3. Alimentatia. Este Important sa respecti mesele zilnice + gustari intre. Sa nu exlcuzi carnea sau si lactatele. AI nevoie si oleaginoase + legume + fructe.  In cazul tau poti sa bagi si cate-o shaorma la cateva zile.

Edited by MembruAnonim, 02 May 2019 - 18:43.


#363
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lucrez 8 ore zilnic cu o activitate fizica destul de moderata. Faza e ca de multe ori, mănânc puțin la o masa, și gata, m-am "umflat", deși atunci forțez puțin și bag mai mult. Pentru ca nu e ok, din 2 linguri de mancare sa ma "umflu" in halul ala..

#364
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Untul de arahide iti place? Tahini? Caju? Curmalele?

#365
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Untul de arahide chiar mi se pare ok, de multe ori mai întind pe vreo 2 felii de pâine integrala, niște avocado pentru ca aleg avocado în locul untului obișnuit(si ador avocado-ul). Cu dulcele nu ma prea omor, pur și simplu nu imi place.

#366
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Avocado e scump. Iar daca vrei sa te ingrasi, mananci unt de arahide cu lingura, nu intins pe paine integrala. Painea alba nu iti place? Recomand French Toast Classic de la Velpitar - aia feliata si ambalata, poza cu familia. Zici ca-i cozonac.

#367
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Merge si alba, dar aleg cea integrala, pentru gust sincer. Într-adevăr, avocado e scump, dar și bun. Îmi iau de la Lidl o plasuta de 700g de avocado aproape copt(6-7 bucăți mai mici). O sa incerc si cu untul de arahide.

#368
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMembruAnonim, on 02 mai 2019 - 18:21, said:

eu vreau să pun 2-3 kg pe mine și nu reușesc!  Oare de ce??
Vezi topicul cu ceteteanul care are viermi, tenii sau lacuste. Poate ai asemenea oratanii in tine, si astea te tin slab.

View PostMembruAnonim, on 02 mai 2019 - 19:32, said:

Untul de arahide chiar mi se pare ok
Posted Image Posted Image Posted Image

#369
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Andew nu exista ca nu pui, mananci mai putine kcal si te saturi cu alea, cand puneai mancai mai multe kcal chiar daca produse cu volum mai mic, sau de mai multe ori pe zi si nu te prindeai, de aia nu pui acuma.
Baga un 3500-3600 Kcal/zi sa vezi cum pui 1 kil pe saptamana, deci in maxim 4 saptamani esti rezolvat cu cele 3 kile puse, deci sa ai un 1000 in plus minim

1000 - 1150 Kcalorii inseamna asa, una din cele de mai jos:

- 200 g ciocolata de care vrei tu (adica doua, o poti imparti in 3-4 portii dealungul zilei si nu o simti in plus)
- 260 g cozonac Boromir cu ciocolata si rom din Mega Image, e bun rau crede-ma, 300 rotunjit g, poti imparti in 3-4 portii
- 230 g salam de biscuiti Pan food sau hai un 280 g orice marca de salam biscuiti, nu te gandi ca e volum prea mare...
- 400 g placinta cu mere, 4 felii triunghiulare  maxim inseamna, impartite in 3-4 nu le simti.
- 400 g cartofi prajiti facuti in casa cantariti prajiti
- 500 g pizza
- 350 g prajituri cu blat insiropat, tort, din alea de la cofetarie cu crema la mijloc, stii tu.

Mai vrei ? Deci una din astea mananci in afara de ce mananci acuma, NU cobora cantitatea de mancare pe care o mananci acum si nici nu schimba in mod intentionat ce mananci, si pui 101 %.
Nu ti-e aparent foame, baga acolo..imparte si in cinci parti si tot merge ce am dat mai sus.
In momentul in care ai pus cele 3 Kg pe tine desi e cam putin, scoti una din astea de mai sus si te vei mentine asa cu ce mananci in mod normal, asta daca cu ce mananci acuma nu cobori in continuu.

La cartofi prajiti iese 250-260 pe 100 g facuti in casa, nu te lua dupa ce scrie la 300 si ceva ca nu e asa, eu am calculat personal de mai multe ori.
Asa ca ai de ales !
Daca mai ai intrebari pune ca am experienta in domeniu, am facut 6 ani de sala.
Ai nevoie de un cantar electronic de bucatarie, sunt de 100 lei in cora, carrefour, sau din ochi, insa..din ochi poti intarzia sau grabi luarea celor 3 kg.

Ptr pus in 4 saptamani cele 3 kg, necesar 750 Kcal/zi in plus fata de ce papi acuma, in 3 saptamani 1000 (ca mai sus), in 2 sapt 1500 deci totul inmultit cu 1,5 ce e mai sus.
Deci iti alegi in cat timp vrei sa le pui, e asa de simplu...


Secretul celor care nu se ingrasa este ca mananca putine Kcalorii si se satura cu alea, NU ca mananca foarte multe kcal si nu se ingrasa asa cum cred multi.
Baga alea 2000-2200 cate au nevoie si raman slabi, ei se simt satui deci considera ca mananca orice si oricat.
E simplu de ce, grasimea si carbohidratii odata intrate in organism NU mai ies ! Deci ? Exista doua chestii, ori se ard ori se depun, altfel unde se duce restul ?
La toaleta nu se duc, acolo se duce ce nu s-a asimilat.

Edited by MinettoMatoi, 06 May 2019 - 23:05.


#370
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Crezi ca e asa de simplu? Daca la slabit nu ai incotro cand tai caloriile, la ingrasat e mai complicat. Daca sistemul digestiv nu face fata si tot surplusul in loc sa se puna pe el ajunge in wc?

"E simplu de ce, grasimea si carbohidratii odata intrate in organism NU mai ies ! Deci "
De unde stii?

#371
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Natura ne-a construit sa acumulam foarte usor caloriile si sa le pierdem mai greu. De aia e mai usor sa ne ingrasam si mai greu sa slabim. Daca caloriile ajungeau la WC nu mai erau atatia obezi.

#372
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
vinciun, de unde stiu ? Pai asa suntem toti programati genetic, si nu poate fi o eroare ca, ca sa iasa fat si carbo ar trebui un intreg mecanism schimbat adica un nou proiect daca se face asimilarea corect, si anume ar trebui ca atunci cand simte corpul ca a luat Kcal necesare, sa se blocheze asimilarea si sa scoata afara.
M-am gandit la problema de asimilare, insa nu cred, iar daca da, asta se afla la laborator ffff simplu !
Iti zic io ca nu mananca kcal care trebe ! Pot face pariu.
Ii bagam carbo si vedem cand coboara insulina adica dupa cate ore, si se afla imediat daca asimileaza toti carbo sau nu..cum se proceseaza un 50 g/ora, se afla. Si daca n-ar asimila fat ci doar carbo tot se rezolva.

Sa faca ca ii zic eu si daca nu merge, abia apai sa vedem. Am mai avut multi din astia eu...unii se dadeau mari, nu zic ca cel de aici o face, zic ca au fost destul care se laudau pana ce au dat pariu inainte de luna cand vedea ca urca in continuu cantaru hahahaahahaha !
Cica "nene ia banu si gata ca...". Pai el o cerea, s-a facut de cacao si in fata la martori. Insa el chiar credea ce zicea, de aia se bagase.

Daca face ce i-am zis si nu merge, revine si vedem apoi. E bine sa faca vizita si la un medic nutritionist sa ceara si aluia parerea, sa faca niste analize sa vedem ce si cum.
Exista si peritol de ex care urca pofta de mancare printre altele, se da si ptr lipsa poftei. Solutii sunt.
Sa aplice si sa vina saptamanal sa ne zica daca a luat ceva.

Edited by MinettoMatoi, 07 May 2019 - 22:36.


#373
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pai nu mi-ai adus niciun argument. Ai scris o pagina intreaga despre ce crezi tu.

#374
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Pai testeaza si tu si vezi ! Ce zic eu este demonstrabil pe oricine, daca doar credeam eu, ceee bine era.
Din pacate asa suntem construiti.
Carbo NU ies din organism, singura data cand mai ies din ei este doar daca glicemia sare de 180, atunci abia iese prin urina, adica la diabet destul de avansat, deci e programat organismul sa nu scoata afara daca e glucoza sub 180, un om sanatos nu pupa 180 orice ar manca, intereseaza-te de glicozurie si ai sa vezi ce zic.

Grasimile mai repede se depun, uite, exista Xenical, un medicament care se gaseste si la  noi si inhiba doar 30 % asimilarea de grasimi din ce mananci, deci..fara asta se asimileaza tot, deci argumentele meie sunt fapte si cunoscute. Se verifica ca merge dat fiind ca atunci cand defechezi vezi ulei in toaleta.

Insa da, exista oameni care au probleme cu enzimele de digestie si nu asimileaza tot, aici ai dreptate daca la asta te referi, dar asta este o defectiune buna zic eu, poate fi proasta ca nu asimileaza si ceva vitamine si minerale. Insa el nu stim in ce categorie se incadreaza pana nu testeaza cu 1000 alea in plus pe zi.
Desi baietii nu au reusit performanta sa faca sa nu mai asimilezi tot, desi mie mi se pare ca daca blochezi lipaza care scindeaza grasimile, am scapat, ca fara sa le rupa in acizi grasi si glicerina, nu se asimileaza.

entry, nu slabesti neaparat mai greu, depinde, daca arzi kcal in acelasi ritm in care le iei, slabesti la fel de repede cum te ingrasi.
Dar cum manca, kcal multe repede, dar consumam greu, de aia slabim incet.
Daca ai 1000 kcal pe zi in plus, iei lunar cam 4 Kg, daca arzi 1000 kcal in plus, slabesti 4 Kg tot intr-o luna.

#375
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
De  ce (nu) ne plac  oamenii  grasi...

Pentru ca sunt mult mai diferiti decat majoritatea oamenilor

Pentru ca nu sunt amuzanti desi ei cred contrariul

Pentru ca dau vina pe glande si hormoni la fiecare cura de slabire esuata lamentabil

Mananca mai putin , umflatule / umflato , nu te-ai nascut gras / grasa

Daaa, au stomacul mare si nu se pot abtine

Cam nesimtiti in orice ocazie , lenti si nepasatori.

Frustrati din cauza ca sunt grasi.

Dar ei contribuie la relansarea industriei alimentare si a celei farmaceutice....

Poate au si ei un rol conform vointei divine cum spunea Steinhardt.

Cand vad gras adult plus copil gras care mananca incontinuu mi se strica clipa.

La fel cand vad doi grasi mergand alene si care arata ca doua butoaie mobile.

Deh , Romania ocupa locul IV in Europa la obezitate.
Ce mai putem zice ?��

#376
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Eu nu am nimic cu oamenii grasi desi facem sala si aratam f bine, ptr ca inteleg de ce au ajuns asa.
De ce sa ma deranjeze ? Conteaza ce au prin cap, cum se comporta si cam atat.
Si daca sunt altfel ce ? Orice om e in felul lui, dar dupa cate vad deja cei grasi incep sa fie majoritatea, deci nu o sa mai fie o problema.

Obezitatea apare ca urmare a unor neurotransmitatori care nu merg bine in creier si mai exact la multi receptorii de serotonina 5HT2C, ai pofta de mancare mai multa decat normal, pofta de dulciuri, NU conteaza ca e stomacu mic sau mare, cand e acolo reglat, chiar daca ai stomacu mai mare, nu poti manca prea mult, te saturi cu mai putin ca orice om sanatos care e slab de la sine.
Deci nu stiu de ce ii condamna lumea atata.
Cei ce sunt slabi sunt ca se satura cu mai putin, nu ca fac eforturi sa nu se ingrase.

Si ca dovada ca americanii s-au prins si au scos Belviq un medicament care regleaza transmisia de serotonina pe acel receptori, urca serotonina acolo la cum trebuia sa fie in mod natural, dar e f scump si nu si-l permit multi.
Peritol se recomanda ptr urcare tenta de a manca la cei f slabi, tocmai ca, coboara serotonina pe acei receptori, bine ala se da ptr altceva dar are ca efect colateral si asta.

Am trecut si eu prin asta si confirm, se verifica !
Daca le reglezi acolo, de la sine nu vor mai  manca mult nici daca vor, ca nu mai intra, chiar daca are stomacul mai mare.
Daca cobor serotonina acolo, unu care se considera fin, va incepe sa bage in el mai mult, nu toti dar majoritatea.

Edited by MinettoMatoi, 28 May 2019 - 20:20.


#377
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAdrexx, on 27 mai 2019 - 16:32, said:

De  ce (nu) ne plac  oamenii  grasi...

Pentru ca sunt mult mai diferiti decat majoritatea oamenilor

Pentru ca nu sunt amuzanti desi ei cred contrariul

Pentru ca dau vina pe glande si hormoni la fiecare cura de slabire esuata lamentabil

Mananca mai putin , umflatule / umflato , nu te-ai nascut gras / grasa

Daaa, au stomacul mare si nu se pot abtine

Cam nesimtiti in orice ocazie , lenti si nepasatori.

Frustrati din cauza ca sunt grasi.

Dar ei contribuie la relansarea industriei alimentare si a celei farmaceutice....

Poate au si ei un rol conform vointei divine cum spunea Steinhardt.

Cand vad gras adult plus copil gras care mananca incontinuu mi se strica clipa.

La fel cand vad doi grasi mergand alene si care arata ca doua butoaie mobile.

Deh , Romania ocupa locul IV in Europa la obezitate.
Ce mai putem zice ?��
Simți nevoia sa te repeți periodic cu cretinitatile astea?

#378
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
E suparat ca a fot la medic si nu l-a consultat cum trebuie, chiar daca il cunostea de 5 ani...
In alta ordine de idei, orice dieta mai are si un factor psihologic care se cam ignora cu toate ca e foarte important.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate