Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Dieta noua

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#325
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,759
  • Înscris: 26.01.2010
Din pacate a trebuit sa renunt la caine acum 5 luni ca l-am lasat cu fostul dar in loc de un caine acum am vreo 12-15 depinde cat de multi sunt la adapostul la care sunt voluntara :)
Ma duc la sala dar am renuntat la clasa de 45 minute pentru ca e efortul prea mare si prea sustinut plus ca nu vreau sa trag restul clasei dupa mine. Am fost la sala in ultimele doua zile si alerg incetisor pe banda plus ceva exercitii cu greutati. Ma simt ca o babuta si mi-e greu sa nu dau viteza mai mare dar o mentin intre 4 si 5 mile pe ora.

Azi am comandat shrimp and scallop linguini de la unul din restaurantele mele preferate si e cea mai oribila mancare pe care am avut-o in ultima vreme.Habar nu aveam cat de grasa e mancarea asta si pe vremuri era una din favoritele mele :(

#326
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,759
  • Înscris: 26.01.2010

View PostGarofitza, on 19 decembrie 2018 - 19:33, said:

Uh-uh. Ce bine e sa fii slaba, sa mananci ce, cat si cand vrei tu fara sa te ingrasi, sa nu te complici cu 'enspe mii de diete si alte restrictii alimentare sinistre, sala, samd. :X

Cum mai merge dieta? Posted Image Ceva update-uri?

Tu nu esti slaba ci schiloada daca esti cine cred eu ca esti :D

#327
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Poti sa mananci orice vrei si tot sa slabesti, trebuie sa existe moderatie, atat.

#328
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Cum mai merge dieta? 😁

#329
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
S-a învechit. :D

#330
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,759
  • Înscris: 26.01.2010

View Postthe_lion, on 08 martie 2019 - 09:17, said:

Cum mai merge dieta? ��

S-a dus dracului dieta mea :lol:

Am modificat dieta in functie de programul MEU. E multa munca cu mancatul asta si deja devenisem stresata de cat sa mananc si de cate ori pe zi.
Nu stiu cum se descurca altii dar gatitul/comandatul mancarii e cea mai mare pierdere de timp ever. Daca as avea un bucatar care sa stea dupa mine si sa ma oblige sa mananc sigur as fi capabila sa tin o dieta.

6 dimineata -  cafea + tigari
8-9 dimineata - orice-mi baga sub nas colegul de birou. Azi dimineata mi-a dat un baton proteic , vineri mi-a facut omleta , joi conopida cruda cu doua oua fierte, miercuri cred ca au facut breakfast pizza
Intre 1 si 3  mananc o salata si daca mi se face foame mai tarziu , mai bag un baton proteic sau cateva migdale sau cashew. Nu mananc nimic dupa ora 6-7 seara dar daca trebe neaparat , mananc o portocala , floricele sau supa de legume.




View PostEXIT, on 09 martie 2019 - 09:19, said:

S-a învechit. Posted Image

Yup , am aruncat-o si am adoptat alta :)

#331
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Răsfățata, ca de obicei :)

#332
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,574
  • Înscris: 10.08.2009
Uite aici un tip destept (de meserie) care explica foarte plastic cum functioneaza organismul .
Merita vazut.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tIuj-oMN-Fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#333
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Pseudoștiință lowcarbistă.
:D

#334
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Mi-e frica ce pofte o avea colegu' de birou. Daca face mici?!

#335
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNoua_pe_site, on 11 martie 2019 - 23:57, said:


Nu stiu cum se descurca altii dar gatitul/comandatul mancarii e cea mai mare pierdere de timp ever. Daca as avea un bucatar care sa stea dupa mine si sa ma oblige sa mananc sigur as fi capabila sa tin o dieta.


Simplu, nu tine nici o dieta mananca bine si sanatos, plus activitate fizica.

#336
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,004
  • Înscris: 04.09.2018
Nu conteaza dieta de cand e, conteaza nr de kcalorii, moderatie cum a zis un coleg mai sus, si calculate kcalorii, altfel te fura rapid.
Ma refer strict la slabit, ptr sanatate este altceva, nu conteaza doar klcal ci si calitatea mancarii, insa si acolo se leaga si de kcal, ca poti manca sanatos, natural dar hipercaloric si te ingrasi, sau normocaloric si te mentii, iar cand ai Kg in plus a te mentine nu e ceva dorit.
Legume multe proaspete, peste, piept pui fript fara piele, pulpa de curcan (pieptul e ca ala de pui dar mai scump), toate fripte, fierte sunt mai putin gustoase, mancare gatita, piure cartofi , fara prejeli, fast food, dulciuri in exces.
Maxim un doua fructe pe zi, 3 mese pe zi si e f okey.

Ai 1000 kcal zilnic in minus, slabesti cam 4 kg lunar.

Deci dieta ne-o putem ajusta noi cum vrem, nu sa ne luam dupa n diete facute de altii care mai de care mai absurde uneori.
Ca aia, azi mananci doar carbo, maine doar..proteine, asta nu e echilibru.
Sau nu te atinge de dulciuri, aia aia aia, poti manca si din astea insa nu prea des, si cu moderatie.

Deci: cantar bucatarie electronic, cantar de camera electronic, lista kcal la produse luate de pe etichete si de pe net la 100 g produs, si...la treaba fara sa dai 100 lei ora la nutritionist care tot sanatos o sa zica sa mananci si hipocaloric !

Edited by MinettoMatoi, 27 March 2019 - 20:26.


#337
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu va e lene sa faceti caloriile? am incercat si eu e o corvoada, sa stau la fiecare imbucatura sa bag in aplicatie
nu mai zic ca unele sunt gresite, una scrie pe ambalaj alta scrie in app

iar la mancarea din oras sulea stie cat au.. poti doar sa aproximezi dar de multe ori nu stiu nici gramajele daramite ce contine

#338
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,437
  • Înscris: 04.05.2006
Când vrei sa slăbești, nu mănânci “in oraș”.
Adică și dacă o faci, comanzi feluri foarte simple, care pot fi controlate caloric.

#339
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,004
  • Înscris: 04.09.2018
Corect, nu mananci in oras toate prostiile.
Daca te duci la un restaurant decent unde mananci mancare gatita, este altceva, dar nu merdenele...fast foods, forneti..pizze, placinte, etc.

Flat, cine vrea sa slabeasca si are motivatie, ii dispare lenea ! Nu e greu sa cantaresti in mai putin de un minut si sa notezi pe hartie ca apoi sa calculezi.
Motivatia iti da vointa si asta face sa nu mai simti munca aia ca un efort prea mare.
Kcal sunt puse bine..am testat eu, sau sunt puse pe acolo, a dat, cate kcal am avut in plus, atata m-am ingrasat.
Plus ca daca dai foc (pui oxigen lichid ca sa ia foc mai ca lumea, ala doar intretine arderea), degaja caldura care trebuie..ridica temperatura la x grame de apa asa cum trebe cu y grade, coincide.

Mai mult, in unele parti se zice ca 1 g de carbo are 4,1 K si nu 4, iar un g de lipide 9,3 nu 9, eu asa calculez, Kcal alea scrise sunt ptr valorile fara 1 si 3.
Deci disciplina.
Si asta ptr ca multi oameni zic "aaa domne, nu mananc mult dar ma ingras", ii fura ptr ca mananca produse cu volum mic dense in kcal, pe langa mancarea gatita.
Tineti cont...ca, sa iei 20 Kg in 2 ani, iti trebe doar 200 Kcal/zi in plus (75 g paine, trei felii mici), nici nu iti dai seama ca depasesti, femei...care..se ingrasa lento..si nu isi dau seama.

#340
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMinettoMatoi, on 28 martie 2019 - 19:15, said:

Nu e greu sa cantaresti in mai putin de un minut si sa notezi pe hartie ca apoi sa calculezi.

Nu stiu, mie mi se pare f greu
Imi ia mai mult sa cantaresc decat sa mananc :)
Si daca nu am cantar la indemana.. sa zicem la mezeluri impart gramajul de pe ambalaj la cate felii sunt.. dar la salate sau alte alimente "vrac" naiba stie??
Ar trebui sa-mi fac casolete de cu seara pentru toata ziua urmatoare. e imposibil si nepractic

#341
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,004
  • Înscris: 04.09.2018
Pai acasa trebe sa ai cantar, eu il am, doar il deschid si gata.
La salam, il pui pe tot pe cantar, notezi cat are grame, dupa aia mananci cat mananci din el, pui ce ramane pe cantar si scazi din cat era, asa afli cat ai mancat.
Sau daca stii dinainte cat e, si iti tai cantitatea pe care o mananci, o cantaresti direct pe aia.
Apoi inmultesti cate sute de grame ai cu cate kcal scrie pe ambalaj.
Ai mancat 300 g, ai     3 x aia
Ai mancat   80 g ai   0,8 x aia
Nu cont cate felii, ci gramajul. Pe ambalaj ai kcal la 100 g produs.

La paine faci la fel, si la tot.
Unde nu stii cat mananci, faci cum am zis, cand stii, vezi cat are direct aia, si aia e.
Dar asa ai evidenta si nu te fura nici cu 100-200 Kcal/zi, ca e ffff usor sa nu stii la valorile alea mici zilnic.

Mai complicat este sa cantaresti cat are mancarea gatita, dar eu fac si asta lejer.
De ex la cartofi prajiti:
Cantaresc cartofii cruzi curatati, notez (ca ii mananc pe toti aia), stiu cat kcal are deci.
Cantaresc oala cu ulei, notez cate g are
Prajesc cartofii.
Apoi cantaresc iar cratita cu ulei ca sa vad cat ulei s-a tras de catre cartofi, scad din greutatea oalei de la incaput, greutatea oalei dupa, si diferenta e cat a tras cartofu.
Apoi e clar..aduni kcal de la cartofi cu cele de la ulei si atata au cartofii tai prajiti (nu are sens sa ii cantaresti iar prajiti) in total.

Daca nu ii mananci pe toti, se schimba treaba, ii cantaresti si prajiti, iar apoi imparti kcal de la cartofii cruzi plus cele de la ulei, la cate sute de grame au cartofii prajiti.
Ai 900 g cartofi prajiti cantariti, imparti kcal alea la 9.
Asa ai cate Kcal au 100 g din cartofii tai prajiti, asa ca, cat mananci...calculezi.
Nu te mai int cat mananca ceilalti din casa..tu calculezi cat ai mancat tu.

Nu e mare lucru, dar dureaza pana te obisnuiesti si nu mai percepi ca e greu, bine...sa vrea omu sa faca ceva, evident, ca altfel..
Asa ai sigur cat mananci si nu te fura lent.

Provocarea mare e sa calculezi de exemplu la sarmale sau la mancare de fasole boabe, ori la alta mancare, hihi..., e ceva si mai greu, sau la ciorba...
Adica se cere cate Kcal au 100 g de mancare gatita. Nu e asa usor dar..asta e.

#342
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
acasa am
la serviciu nu am. cumpar rosii de la mega. ce fac. ma uit pe bon cate grame a cantarit ala la casa? dar rosiile nu sunt la fel. poate unele mai mici, mai mari.. si cand tai rosia in felii trebuie sa stiu cat are o felie..
in oras nu am cantar. cumpar o shaorma. ce fac. ma uit la baiatu zic pune pe cantar? ala se ataca crede ca cred ca vrea sa ma fure la gramaj, zic nu frate eu calculez calorii :)))

deja ceea ce ai scris mai sus presupune o munca atat de laborioasa (cantaresc cruzi, cantaresc uleiul, cantaresc prajit, ce a ramas, scad, adun, impart, raportez la 100, incat imi vine sa arunc pe geam cantarul :)))  nu am de gand sa pierd vremea cu asa ceva

singura metoda presupune casolete facute de acasa cu gramaje cantarite de acasa..   ceea ce mi se pare un chin ingrozitor..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate