Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

RAR - probleme noxe

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 dan210, on 08 noiembrie 2018 - 03:04, said:

de ce nu poate s-o vanda? c-asa spui matale? unii cumpara masini pentru piese, altii sa le repare
Ziceam in sensul ca nu poate fi pusa in circulatie... asa pentru piese desigur nu e o problema...

#20
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 SeNNNZaTIoN, on 07 noiembrie 2018 - 21:39, said:

Salut, saptamana trecuta am fost cu masina la RAR si nu a trecut la noxe, mi-au dat termen 30 zile sa rezolv. Problema e ca numerele imi expira pe 13 si nu cred ca are cum sa treaca la noxe, doar spaga. Daca ma resping si a doua oara, ma gandesc sa o vand. Imi pot recupera o parte din banii platiti la RAR sau cv ?

Eu asa inteleg ca omu s-a impacat cu situatia si singurul lui dubiu este daca isi mai poate recupera ceva din banii platiti la RAR.
N-a intrebat de eventuale cauze, reparatii, n-a dat detalii despre motorizare ci strict il intereseaza recuperarea banilor ..sau ma rog, o parte din ei.

Pai initiator - ai platit "sedinta" RAR ? Ai platit. Ti-au efectuat inspectia ? Efectuat. ......aaaaaaaa, ca masina n-a trecut inspectia, asta-i alta poveste. Nu cred ca cei de la RAR ti-au garantat trecerea inspectiei odata ce ai platit taxa.

Deci nu vad ce bani vrei sa recuperezi din moment ce ti s-a efectuat un serviciu in schimbul lor.

#21
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Chiar dacă îți expira numerele, poți sa o duci pe platforma. Noxele sunt testate subțire de tot la noi în tara, cu niște reparații ieftine treci fără probleme. Vezi ce zice sonda Lambda mai întâi

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 jm2010, on 08 noiembrie 2018 - 06:25, said:

Nu exista situatie in care sa nu triseze baietii de la RAR.

 ncu, on 08 noiembrie 2018 - 07:47, said:

Masina o fi vreun "tun".

#23
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 YOUR_GOD, on 08 noiembrie 2018 - 11:01, said:

Nu exista situatie in care sa nu triseze baietii de la RAR.
Maybe, dar portitele sunt tot mai mici si se cauta sa se inchida. Vedem la anul ce topice gen "caruta nu a trecut itp-ul, ce sa fac eu ea?" vom avea.

Edited by jm2010, 08 November 2018 - 11:34.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu vreau sa supar pe cineva, dar salut aceasta initiativa. Mai ramane sa vedem si daca se aplica. Spaga va creste, asta e sigur.
Voi nu simtit fum in masini? Eu, acum cativa ani, nu simteam. Anul acesta, am curatat tot, am pus cele mai scumpe filtre, la fel. Mi s-a spus ca ma uit ce masina am in fata si sa mai folosesc recircularea.

#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 YOUR_GOD, on 08 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Nu vreau sa supar pe cineva, dar salut aceasta initiativa. Mai ramane sa vedem si daca se aplica. Spaga va creste, asta e sigur.
Voi nu simtit fum in masini? Eu, acum cativa ani, nu simteam. Anul acesta, am curatat tot, am pus cele mai scumpe filtre, la fel. Mi s-a spus ca ma uit ce masina am in fata si sa mai folosesc recircularea.
Nu doar fum, si miros. Groaznic, nici recircularea nu rezolva asta.

#26
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Doar sonda lambda e problema, dar mi-e frica sa nu o schimnb degeaba. Am auzit ca la noxe daca nu iti ies, poti trece doar pe spaga. Pt cel care a a zis ca sunt samsar, am 18 ani si e prima masina, mi-am cam luat teapa, e 1.6 16V.

Edited by SeNNNZaTIoN, 08 November 2018 - 14:58.


#27
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 SeNNNZaTIoN, on 08 noiembrie 2018 - 14:50, said:

Doar sonda lambda e problema, dar mi-e frica sa nu o schimnb degeaba. Am auzit ca la noxe daca nu iti ies, poti trece doar pe spaga. Pt cel care a a zis ca sunt samsar, am 18 ani si e prima masina, mi-am cam luat teapa, e 1.6 16V.

Dar si tu esti figura ! Nu ne-ai spune ce marca/model/motorizare e masina nici daca nu stiu ce se intampla !
In final ce doresti , sa treci RAR-ul sau nu ! Cum ai ajuns la concluzia ca e sonda lambda ? ...ok, e lambda , asa, si ? Mergi cumpara una si aia e ca doar nu-i o avere.
Si daca o schimbi degeaba , ce ! Tu crezi ca toti ne nimerim piesele din prima ? Uneori mai dai si rateuri, de fapt si service-urile mai dau ... Sunt piese care le poti returna pt ca iti dai seama langa masina ca "nu potriveste" ....altele nu, cum e cazul sondei lambda pt ca trebuie montata ca sa vezi daca lucreaza sau nu.

In final vorbim de o masina nu de o nava cosmica ...mai nasol ar fi daca n-ai avea catalizatorul sau DPF-ul (yeah, motorizarea ? ) dar si astea se pot rezolva pana la urma.

Cum ai pus problema in postarea de capatai, pareai un samsar care a incercat marea cu degetul insa RAR-ul a fost la datorie asa ca ai lasat impresia ca cel mai tare te doare de recuperararea banilor pe inspectie si nu de masina in sine !

Edited by ncu, 08 November 2018 - 15:09.


#28
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
N-ai bani de o sonda lambda dar ai bani de spaga?

In al doilea rand tre sa ai cui sa-i dai, poate nu te duci ca tolomacul la inspector sa te salte astia pt dare de mita.

#29
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Am zis ca mi-e frica sa nu o schimb degeaba si tot sa nu trec RAR-ul. Pe tester mi-a aparut doar sonda lambda. Deci cea mai buna solutie ar fi sa o schimb si cu domnul inainte la RAR.
@ncu Da, asta vreau, sa trec.

#30
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Despre ce coaja e vorba?

#31
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Poți face doar noxele și la o stație ITP. Să vezi cum stai.

#32
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
@ R A D U ....nu ne spune si nu inteleg de ce !

Initiator ...cat poate fi de veche ? ..ca ma gandesc ca nu e de epoca, pe bune, pt ca atunci vei naste invidii !

E mai veche ca si a mea de 16 ani ?

 SeNNNZaTIoN, on 08 noiembrie 2018 - 17:31, said:

Am zis ca mi-e frica sa nu o schimb degeaba si tot sa nu trec RAR-ul. Pe tester mi-a aparut doar sonda lambda. Deci cea mai buna solutie ar fi sa o schimb si cu domnul inainte la RAR.
@ncu Da, asta vreau, sa trec.

...ma tot uitam  nedumerit cu care domn vrei sa o schimbi si sa mergi inainte la RAR Posted Image  ...apoi mi-am dat seama ca te referi la "Dumnezeu"... Posted Image

Edited by ncu, 08 November 2018 - 18:17.


#33
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
E un Golf 4, 2004, am omis fara sa vreau din cauza ca eram pe graba.

#34
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
mai nou, ,,Domnu' " e si mecanic? hm.
daca o cumparai imnatriculata, stateai linistit acuma!
on: schimba sonda si apoi faci un test de noxe, la orice statie ITP!
sfat: nu cumpara tu sonda, mergi la un service ci cere sa-ti rezolve problema!

Edited by richi_e, 08 November 2018 - 19:38.


#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 SeNNNZaTIoN, on 08 noiembrie 2018 - 18:29, said:

E un Golf 4, 2004, am omis fara sa vreau din cauza ca eram pe graba.
schimba ma sonda aia pacatoasa!

#36
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 richi_e, on 08 noiembrie 2018 - 19:36, said:

mai nou, ,,Domnu' " e si mecanic? hm.
daca o cumparai imnatriculata, stateai linistit acuma!
on: schimba sonda si apoi faci un test de noxe, la orice statie ITP!
sfat: nu cumpara tu sonda, mergi la un service ci cere sa-ti rezolve problema!
Unii merg cu ele la popa, platesc  "revizie premium" si totul se rezolva miraculos... Citeste aici: https://forum.softpe...p/page__st__252, postarea #266.

 SeNNNZaTIoN, on 08 noiembrie 2018 - 18:29, said:

E un Golf 4, 2004, am omis fara sa vreau din cauza ca eram pe graba.

Schimba sonda aia apoi fa-i si un test de noxe sa nu te duci la rar degeaba... Poate mai necesita si altceva. Tobele cred ca sunt ok.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate