Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Schimbat garnituri la injectoare - creste consumul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Salut am facut de curand un schimb de garnituri la injectoare ( la un service ) iar de atunci am observat ca masina trage mult mai greu si consuma cu 2 3 litri mai mult.Credeti ca asa este normal o perioada pana se imbina totul pe acolo ? Sau ceva nu a fost efectuat ok.Mentionez ca e vorba de un Seat Leon 2.0 motor BKD. Multumesc

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,682
  • Înscris: 22.11.2007
ceva nu este in regula. ori n au montat bine injectoarele, admisia sau cine stie ce..

ai stat langa ei cand au schimbat? sa nu fi schimbat injectoarele...cu totul

#3
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Nu cred ca au schimbat ceva ... ma gandesc ca poate in timp daca isi fac rodajul isi revine  ... nici nu stiu ce sa fac :) plus ca se tureaza mult mai mult pana se schimba viteza

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
La Dorel ai schimbat oringurile?
Poate nu ti le-a reglat/echilibrat la montaj. Poate ti le-a paradit.
Nu are ce sa se rodeze. Ori merge masina, ori nu.
Ar trebui sa o verifici pe Vcds, poate ai noroc sa gasesti doar un injector obosit, desi nici testerul nu-ti spune 100% conform corectiilor,  daca injectoarele sunt efectiv ok sau nu.

Mai stiu pe unul caruia la service i-au "curatat" injectoarele cu peria de sarma rotativa apoi se mira ca din 140 CP i-au mai ramas 6 cai frumosi. A scapat de problema ieftin, prin inlocuirea injectoarelor... A costat ceva cu trei zerouri. In euro.

Edited by dan1980_25, 07 November 2018 - 19:53.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 epurean, on 07 noiembrie 2018 - 18:33, said:

Salut am facut de curand un schimb de garnituri la injectoare ( la un service ) iar de atunci am observat ca masina trage mult mai greu si consuma cu 2 3 litri mai mult.Credeti ca asa este normal o perioada pana se imbina totul pe acolo ? Sau ceva nu a fost efectuat ok.Mentionez ca e vorba de un Seat Leon 2.0 motor BKD. Multumesc
treaba a fost facuta de profesionisti? s-a reglat jocul la injectoare? de ce ai schimbat garniturile la injectoare?

nu e normal, acolo n-are ce sa se imbine, ori etanseaza, ori nu

Edited by dan210, 07 November 2018 - 20:34.


#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ba eu am schimbat cele 4 garnituri la injectoare la motorul 2DTI model Y20DTH pe un Opel Zafira în urmă cu vreo 6 ani, îmi băga motorina în baia de ulei, când ridicam joja de ulei, doar motorină cu ulei, lichidă ca apa și peste nivelul maxim, consuma mașina de o lua dracii ! Practic trebuie să schimb oringurile odată la 100mk, o greșeală a celor de la Opel care n-au reușit să etanșeze direct injectoarele, fără acele garnituri ! Posted Image

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 Viorelsolar, on 07 noiembrie 2018 - 20:58, said:

Ba eu am schimbat cele 4 garnituri la injectoare la motorul 2DTI
nu prea au nimic in comun garniturile injectoarelor BKD cu garniturile injectoarelor motorului tau

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ba au ceva în comun, etanșează injectoarele !

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
da o cautare pe google, poate te lamuresti

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Viorelsolar, on 07 noiembrie 2018 - 20:58, said:

Ba eu am schimbat cele 4 garnituri la injectoare la motorul 2DTI model Y20DTH pe un Opel Zafira ĂŽn urmă cu vreo 6 ani, ĂŽmi băga motorina ĂŽn baia de ulei, când ridicam joja de ulei, doar motorină cu ulei, lichidă ca apa și peste nivelul maxim, consuma mașina de o lua dracii ! Practic trebuie să schimb oringurile odată la 100mk, o greșeală a celor de la Opel care n-au reușit să etanșeze direct injectoarele, fără acele garnituri ! Posted Image

      O greseala facuta intentionat nu e o greseala.
       Daca se pierde etanseitatea la un injector schimbi doar garniturile nu injectorul cu totul.

#11
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Cum ati ajuns de la VAG 2.0 BKD 140 CP la Opel 2.0 DTH 105 CP :)

@epurean - mergi inapoi la service si explica-le problema. Ceva le-a dat cu virgula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate