Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masina zgariata in parcare cu cheia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
de curiozitate, care aveti locuri inchiriate de la primarie, va despagubeste primaria?

#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postslai, on 07 noiembrie 2018 - 18:43, said:

de curiozitate, care aveti locuri inchiriate de la primarie, va despagubeste primaria?
Primaria nu face si paza, deci nu-ti garanteaza integritatea masinii.

#21
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostAlecsandru010, on 07 noiembrie 2018 - 18:28, said:

Ce dracu' sa faca cu plangerea, mai oamenilor?

Nu face militia mai nimic cand e cazu' de furat din casa.. autor necunoscut si basta. Chiar credeti ca vajnica noastra militie se va chinui cu o asemenea plangere?

Realitatea-i una singura. Suporti paguba si mergi inainte. Altceva nu prea ai de facut.

Asa este - masina lovita in parcarea cu plata Sun Plaza Bucuresti. La parcare au spus ca nu dau imaginile decat la politie - La politie mi-au spus ca oricum nu se vede numarul masinii pe camera si ca nu bat peste tot camerele puse - asa ca autorizatie de reparatie si la revedere!

#22
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Postncu, on 07 noiembrie 2018 - 18:31, said:

Iti repari capota si apoi investesti o suma in camere filmat auto prevazute cu senzor miscare si aia e (gasesti pe SoftPedia un topic dedicat)
nu e valabila camera pentru ca dupa ce nemernicul face o buba masinii, mai trec inca 200 de insi prin fata ei si se rescrie filmul...nu mai gaseste nimic pe camera

Edited by xcit, 07 November 2018 - 19:07.


#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Aia e, nu s-au inventat carduri mari sau setari de fps si alte alea...

#24
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Pai eu am o camera cu 2 microSD din care unul are 128 GB ....Iti filmez taica incontinuu toata ziua daca vrei fara sa apuce sa "intre" in bucla.

Pe functia parcare nu filmeaza decat la sesizare miscare in cadru.

Edited by ncu, 07 November 2018 - 19:15.


#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Et voila Posted Image
S-ai inventat chestiile astea in ultimele 17 minute de cind a postat zcit, deci problema s-a rezolvat ;)

Edited by buyonevideo, 07 November 2018 - 19:25.


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdan1980_25, on 07 noiembrie 2018 - 18:17, said:

Poti sa incerci sa ceri despagubiri dar daca refuza, poti castiga doar in instanta. Bineinteles daca ai cum sa dovedesti ca platesti pentru acel serviciu de paza.


Conteaza? Justifica distrugerea masinii?
Conteaza. Ba chiar e primordial. N-are importanta daca se justifica sau nu.

View Postdan1980_25, on 07 noiembrie 2018 - 18:17, said:

Poti sa incerci sa ceri despagubiri dar daca refuza, poti castiga doar in instanta. Bineinteles daca ai cum sa dovedesti ca platesti pentru acel serviciu de paza.


Conteaza? Justifica distrugerea masinii?
Si daca poti dovedi ca acolo s-a petrecut "marsavenia", ca n-ai venit cu ea gata zgariata.

Edited by myshyk, 07 November 2018 - 19:50.


#27
Ovidiu-Constantin

Ovidiu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2018
Treaba este ca nu doar masina mea a fost zgariata, ci si a unui prieten. Ambele cu acelasi x pe capota, deci cred ca s-ar justifica zgarietura la ei in parcare si se exclude varianta cu zgarieturi din alte locatii.

#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Inca odata, ai semnat un contract in care se obliga sa pazeasca de vandalism automobilul?
Faptul ca platesti orice suma nu implica nici o obligatie de la cel care incaseaza.
Si in caz de reclamatie nu poti dovedi ca masina nu era asa si apoi dupa ce ai reclamat, a semnat cineva ca s-a constat problema?
Reclamatie la politie poti face dar politia nu va face nimic in astfel de cazuri, singurul mijloc fiind sa dai pe cineva in judecata dar chiar daca stii faptasul nu ai sanse sa castigi in schimb vei plati toate cheltuielile de judecata, plus timp pierdut prin tribunale, un amic exact asta a facut, a ramas si futut si bani luati.Ca sa fie clar avea process verbal de la politie cu agent constatator, cu inculpatul care facuse fapta dar la tribunal nu a mai recunoscut a zis ca asa era zgariata si ca au dat vina pe el pentru ca trecea intamplator pe acolo.Dupa cativa ani de procesul s-a terminat cu dovezi insuficiente si a trebuit sa platesca cheltuieli de judecata.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOvidiu-Constantin, on 07 noiembrie 2018 - 18:12, said:

Deci nu se poate sa cer despagubiri de la facultate? Din moment ce platesc 50 de lei pe luna la parcare, ar trebui sa am si anumite avantaje.


Vezi a aia sigur au o chestie in care scrie ca nu-si asuma nici o pierdere/furt/etc.

View Postdan1980_25, on 07 noiembrie 2018 - 18:17, said:

Conteaza? Justifica distrugerea masinii?


O, da. Absolut.

#30
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postncu, on 07 noiembrie 2018 - 18:31, said:

Cand urmeaza sa platesti cotizatia parcare , fa si tu niste circ si vezi ce iese ...

Iti repari capota si apoi investesti o suma in camere filmat auto prevazute cu senzor miscare si aia e (gasesti pe SoftPedia un topic dedicat)

Poate vreo 4-5 camere, ca una este inutila, mie mi-au zgariat masina pe unghiul mort, unde nu bate camera, daca aveam camera pe usile laterale poate il vedeam pe faptas, dar in general bagabontii zgarie masinile pe lateral

#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostOvidiu-Constantin, on 07 noiembrie 2018 - 18:04, said:

Buna ziua!
Astazi la facultatea la care sunt student mi-a zgariat cineva masina pe capota cu cheia. Mi-a facut un x mare pe capota, mie si unui coleg de-al meu. Parcarea este cu plata, supravegheata, cu 2 paznici si camere. Paznicii nu au vazut nimic si camerele sunt foarte vechi, nu se vede nimic.
Ce as putea face?

E parcarea facultatii? ( cam asta inteleg de la tine)
Daca da, atunci cand ai platit pentru parcare si ai completat cererea, ti s-a pus la dispozitie un regulament! (pe care trebuia sa-l citesti).
din "Cerere acces parcare studenti" citire:

Quote

Mă angajez să respect prevederile Regulamentului de organizare şi funcţionare al parcărilor din cadrul Universităţii "X" şi voi achita taxa stabilită prin Hotărâre de Senat.
Iti dau un exemplu de articole scrise intr-un regulament aleatoriu de pe net  -ca tu nici macar nu ai specificat numele Universitatii-

Quote

CAPITOLUL VIII
Dispoziţii finale
Art. 32 Pentru rezolvarea unor situaţii neplăcute care se pot ivi pe perimetrul parcării, conducerea instituţiei şi administratorii parcării pot apela la organele competente.
...
Art. 35  Eventualele reclamaţii referitoare la serviciile de parcare vor fi transmise Direcţiei Generale Administrativă în termen de cel mult 48 de ore de la constatarea situaţiei reclamate, folosind una din următoarele modalităţi....


(Sursa REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE AL PARCARILOR. DIN CADRUL UNIVERSITATII DIN ORADEA)

Edited by stlk, 07 November 2018 - 22:19.


#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postbuyonevideo, on 07 noiembrie 2018 - 18:35, said:


Da' ce, il doare mina sa faca reclamatie ?!
Si la politie si la facultate si peste tot ?!
nu-l doare mâna dar pierde timpul degeaba

#33
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View PostPlaton, on 07 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Poate vreo 4-5 camere, ca una este inutila, mie mi-au zgariat masina pe unghiul mort, unde nu bate camera, daca aveam camera pe usile laterale poate il vedeam pe faptas, dar in general bagabontii zgarie masinile pe lateral
Nu zic ca e solutia perfecta dar in cazul initiatorului pe care cineva la provocat la un "X-0" pe capota, cu o camera mica si desteapta montata discret ar fi avut o sansa in plus.

Edited by ncu, 08 November 2018 - 07:58.


#34
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View PostOvidiu-Constantin, on 07 noiembrie 2018 - 18:12, said:

Deci nu se poate sa cer despagubiri de la facultate? Din moment ce platesc 50 de lei pe luna la parcare, ar trebui sa am si anumite avantaje.
Pai ai vreun contract in acest sens ? Daca ti s-a dat doar o chitanta nu spera la despagubiri , sau ma rog daca ai timp de pierdut si vrei sa-ti pierzi locul ala de parcare, mergi in instanta.

View PostMembruAnonim, on 07 noiembrie 2018 - 18:18, said:


Mergi si faci plangere la politie pt distrugere. Mai departe se ocupa ei. Daca camerele sunt vechi, nu rezolvi nimic. Dar macar ai o dovada ca in parcarea aia ti-au zgariat-o. Poti mai departe sa iti recuperezi paguba de la facultate. Ai casco?
Tu traiesti  in Romania ?

View Postxcit, on 07 noiembrie 2018 - 19:07, said:

nu e valabila camera pentru ca dupa ce nemernicul face o buba masinii, mai trec inca 200 de insi prin fata ei si se rescrie filmul...nu mai gaseste nimic pe camera
Ai avut vreodata camera de bord sau ai citit doar pe internet si scrii imaginandu-ti cum functioneaza una?

#35
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 24.01.2012
Da' zgarie si tu un "5" langa x-ul ala si spui ca-i tuning.

#36
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Posttitoo, on 08 noiembrie 2018 - 10:20, said:

Ai avut vreodata camera de bord sau ai citit doar pe internet si scrii imaginandu-ti cum functioneaza una?

uite ca sa te oftici iti spun ca am 3 masini toate dotate cu camere care filmeaza in bucla, dar nu activez rahatul ala de optiune pt ca nu ma intereseaza, la fel cum ai pus problema inclin sa cred ca s-ar putea sa le bage intrun folder separat...dar repet, nu am avut curiozitatea. Nu dau raspunsuri date de altii pe net, asta ca sa nu mai fii asa de acid

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate