Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Despre Facultate.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
FrateleMacarie

FrateleMacarie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2018
Salutare!
Sunt in clasa a 12a,pe profil de stiinte ale naturii.In liceu am fost cu gandul ca dau la medicina,insa dupa mai multe confesiuni ale medicinistilor si multe alte lucruri m-am gandit ca nu e de mine facultatea asta,oricat de mult mi-ar placea meseria(Prea mult de invatat,10 ani de facultate,prea multe fetite tocilarite etc.)
Datorita acestui fapt eram disperat si chiar m-am pus pe plans ca nu stiam ce sa fac mai departe cu viata mea,asta pana am stat de vorba in masina cu tatal meu care mi-a propus sa urmez o facultate de inginerie in constructii.Tin sa mentionez ca tata are o firma de constructii terasiere,si inca de mic stateam si furam meserie de la el.Ba chiar de la 8-9 ani eram in stare sa manevrez excavatorasele si utilajele pe care le detinea tata.La cat de naiv eram,nici nu stiam ca exista facultate de constructii in Romania!
M-am documentat si am aflat de Universitatea Tehnica de Constructii din capitala(eu sunt din provincie,iar din motive de sanatate nu ar fi prea recomandat sa studiez la indepartare dar,mna asa a fost sa fie).
Eu m-am gandit sa dau la UTCB-Sectia Constructii Cai Ferate,Drumuri si Poduri,deoarece cu asta se ocupa si firma lui tata,dar as avea niste intrebari:
1.Cam cat de greu va fi avand in vedere ca eu matematica M1 am facut doar in clasele 9 si 10?Dintr-a 11a pana in a 12a fac matematica M2.

2.Cam ce oportunitati as avea dupa terminarea studiilor de licenta pentru Constructii Cai ferate Drumuri si Poduri?Asta daca nu preiau controlul firmei lu' tata ca inginer.

3.Cam cat de scumpe sunt caminele si in ce conditie se afla?Desi am o mare problema cu dorul de casa si statul la camin nu este chiar ce mi-as dori...insa nici invatamant fara frecventa nu as vrea.

4.Cata practica se face si in ce consta?

Mi-ar placea sa primesc raspuns de la un student/absolvent sau o persoana care stie cu ce se mananca aceasta facultate.
Thanx!




#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
La medicina nu ai zece ani de facultate, poate doar 6 si vreo 4 de rezidentiat. Dar e toceala multa.
Nu am inteles totusi daca esti pasionat de medicina. Daca esti, atunci de fugi de ea daca e mai grea?


Sunt curios ce confesiuni ti-au facut medicinistii aia. Eu am multi cunoscuti medicinisti, si o duc toti bine.

Edited by spe_ripper, 07 November 2018 - 15:31.


#3
FrateleMacarie

FrateleMacarie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2018

 spe_ripper, on 07 noiembrie 2018 - 15:30, said:

La medicina nu ai zece ani de facultate, poate doar 6 si vreo 4 de rezidentiat. Dar e toceala multa.
Nu am inteles totusi daca esti pasionat de medicina. Daca esti, atunci de fugi de ea daca e mai grea?


Sunt curios ce confesiuni ti-au facut medicinistii aia. Eu am multi cunoscuti medicinisti, si o duc toti bine.

Am auzit de la o studenta ca are de invatat 17-20 pagini pe zi,ceea ce m-a bagat in sperieti iar eu nu sunt tocilar sa invat atat de mult intr-o singura zi...

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Fa o facultate care iti place, dar si care iti da ceva oportunitati pe viitor. Daca singura legatura cu constructiile e ca tatal tau are o firma in domeniu, posibil sa nu fie cea mai buna alegere.  Din punctul meu de vedere, trebuie sa ai o gandire tehnica,si sa te fi atras cat de cat fizica prin liceu/scoala generala.
1. Cu  matematica o rezolvi tu, se face doar in anul I si pana termini uiti aproape tot. Sunt altele ceva mai grele, la care daca nu ai un pic de inclinatie nu o sa intelegi mare lucru.
2. Eu am terminat civile in 2012 si de atunci am tot avut de lucru, deci as spune ca oportunitati sunt destule.
3. Cu caminele din Bucuresti nu stiu cum e, ca am facut la Iasi. Consider totusi ca e o buna experienta locuitul la camin, ajuta la maturizare si la crearea unei oarecare independente de parinti, desi tot pe banii lor o sa fii.
4. Pt practica depinde de tine si cat de interesat esti. Cerinta lor e sa duci o adeverinta si un caiet de practica. Din ce am auzit, exista mai nou parteneriate intre facultati si diverse firme. Prin anul doi se mai face o practica topografica, care se face prin curtea facultatii cu profesorul.

Edited by andbozo, 07 November 2018 - 15:51.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 FrateleMacarie, on 07 noiembrie 2018 - 15:17, said:

prea multe fetite tocilarite
Daca-ti place cu adevarat un lucru atunci toceala aia nu mai e corvoada de care te sperii, vei avea interes sa o intelegi logic, chiar sa retii parametri dar prividu-i cu alti ochi.

Nu te duce creanga unde nu-ti place, ai sa blestemi o viata asta!

Edited by neagu_laurentiu, 07 November 2018 - 16:11.


#6
FrateleMacarie

FrateleMacarie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2018
Am o memorie de peste...

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si cum cochetai cu medicina? Biologia cum ai invatat-o in liceu?

#8
FrateleMacarie

FrateleMacarie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2018

 neagu_laurentiu, on 07 noiembrie 2018 - 16:14, said:

Pai si cum cochetai cu medicina? Biologia cum ai invatat-o in liceu?
Trebuia sa citesc o fraza de minim 5 ori pentru a-mi intra in cap.
La biologie nu e ca la matematica,daca acolo sinus de 30° este 1/2 la biologie nu e chiar asa.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Si domeniile astea au "matematica" lor. Trebuie doar sa o descoperi si pe urma o pagina de text o poti spune tu prin cuvintele tale (nu ma refer la termenii obligatorii).

#10
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 andbozo, on 07 noiembrie 2018 - 15:50, said:

1. Cu  matematica o rezolvi tu, se face doar in anul I si pana termini uiti aproape tot. Sunt altele ceva mai grele, la care daca nu ai un pic de inclinatie nu o sa intelegi mare lucru.

Nu am facut aceasta facultate, ci mecanica.
Dar am prieteni care au facut-o.
Cum adica matematica doar in anul 1? Inseamna ca am luat tzeapa...eu nu am scapat de ea (ALGAD, MS, Analiza matematica si Statistica). Si nici nu imi aduc aminte sa imi fi povestit prietenii ca au facut doar primul an.

Foarte tare...

LE: inseamna ca sunt batran...

Edited by JustARandomGuy, 07 November 2018 - 17:13.


#11
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Eu am facut intre 2008 - 2012. Analiza 1, Analiza 2, Algebra 1 si Algebra 2. Cei care au facut 5 ani mai faceau ceva matematici speciale, care mai nou se fac la master.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
pai daca ai probleme de sanatate inca de pe acum, crezi ca vei putea munci ca inginer constructor, pe teren ?

#13
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Nu e musai sa lucrezi pe santier dupa ce termini aceasta facultate. Lista de nomenclaturi la terminarea facultatii este vasta si deloc scurta.
Teoria suna bine, practica...nu asa mult.
Insa in situatia initiatorului (tata patron), viitorul nu pare sa fie asa dur (stat "pe teren"). ;)

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Cat de grea e matematica?Foarte grea.Daca la profil mecanic se mai trece cu vederea, la civile te mananca.Trebuie sa stii sa calculezi, altfel cade sandramaua.Matematica se face cel putin 2 ani, poate chiar 4.

Oportunitati?Destul de multe, trebuie doar sa o termini.

La Cj costa 155 caminul.La Buc tot asa ar trebui sa fie.Din ce am auzit, sunt conditii destul de aiurea(in capitala) La mine in schimb, sunt foarte ok.

Practica e pistol cu apa(cel putin aia de la facultate).
Ai totusi posibilitatea sa mergi la o firma sa o faci.Acolo e mai ok

Edited by carturarulobosit, 07 November 2018 - 17:33.


#15
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011

 FrateleMacarie, on 07 noiembrie 2018 - 15:17, said:

Salutare!

Datorita acestui fapt eram disperat si chiar m-am pus pe plans ca nu stiam ce sa fac mai departe cu viata mea,asta pana am stat de vorba in masina cu tatal meu care mi-a
Thanx!
Stai un pic, de ce te-ai pus pe plans? Esti baiat sau fata?

#16
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Dacă credeai că medicina durează 10 ani îți pot spune că la noi la poli este o vorbă... primii 7 ani sunt mai grei până ajungi în anul 3. Posted Image)
Marematica se face doar în anul 1: Algebră, matematici speciale, etc..
Îți trebuie pt calcule de rezistență, dar nu e nush ce complicat că oricum se intră pe dosare.

Edited by corectsunt, 07 November 2018 - 18:54.


#17
FrateleMacarie

FrateleMacarie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2018

 rhdghdhs, on 07 noiembrie 2018 - 18:33, said:


Stai un pic, de ce te-ai pus pe plans? Esti baiat sau fata?
Tu cum ai reactiona daca ai fi debusolat si nu ai sti ce sa faci cu viitorul tau?Ai zambi?

 carturarulobosit, on 07 noiembrie 2018 - 17:32, said:

Cat de grea e matematica?Foarte grea.Daca la profil mecanic se mai trece cu vederea, la civile te mananca.Trebuie sa stii sa calculezi, altfel cade sandramaua.Matematica se face cel putin 2 ani, poate chiar 4.

Oportunitati?Destul de multe, trebuie doar sa o termini.

La Cj costa 155 caminul.La Buc tot asa ar trebui sa fie.Din ce am auzit, sunt conditii destul de aiurea(in capitala) La mine in schimb, sunt foarte ok.

Practica e pistol cu apa(cel putin aia de la facultate).
Ai totusi posibilitatea sa mergi la o firma sa o faci.Acolo e mai ok
Lasa civilele.
Eu vorbeam de drumuri-poduri,unde cred ca e mai lejer decat la civile.

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Nu știu cum e la București, dar la Cj faci la comun toate 2 ani. Am ceva prieteni pe acolo și știu sigur că te rupe.
Părerea mea e că e mai greu la București, sunt mai multe fosile. Pregătește-te să muncești zilnic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate