Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dilema legata de un Pick-up si Soundbar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mashkov

Mashkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2016
Salutari dragi audiofili,

Scriu aceste randuri cu speranta ca cineva mai priceput pe partea de audio ma poate ajuta cu un sfat. Detin un pickup Pioneer (modelul acesta https://www.emag.ro/...&ref=no_results) si pana acum putin timp il aveam conectat la un sistem 5.1 de PC prin cele 2 mufele RCA. Toate bune, doar ca am vrut sa renunt la boxe din lipsa de spatiu si pentru ca voiam mai putine cabluri. M-am gandit sa trec pe un Soundbar (stiu, nu se compara cu boxe sistem sau pe lemn, dar mi-e mai usor asa). Modelul pe care il vizasem era acesta de la Samsung https://www.emag.ro/...n/pd/DBW7G3BBM/)

Intrebare: Pot conecta in vreun fel acest pick-up la acel soundbar prin acea conexiune audio pe care o are disponibila printr-un adaptor RCA la audio in, fara sa fie mono, si fara sa imi cumpar o statie de amplificare? Stiu, stiu, pretentii.

Orice ajutor e binevenit :)

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cu un cablu audio 2XRCA-->jack 3,5 mm te conectezi la intrarea AUX(Audio IN) a Soundbar-ului si vei avea sunetul de la pick-up.
Bineinteles ca trebuie sa selectezi respectiva intrare.
Dar, dupa parerea mea, e pacat sa asculti vinil-uri pe cutii de plastic.

#3
Mashkov

Mashkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2016
Multumesc de reply. Voiam sa stiu daca in acest mod va iesi cumva mono, nu sunt sigur de aceasta parte. Stiu ca este pacat, si e o chestie temporara pana cand...se face un nou spatiu :)

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Daca intrarea AUX este stereo, se va auzi stereo. Nu cred ca este mono, dar spatierea sunetului stereo de catre 2 difuzoare amplasate la juma' de metru distanta nu o sa fie WOW!

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Poti, din moment ce boxele sint de tip ,,active ".
Mufa AUX este garantat stereo.
Daaar, cred ca si pickup-ul trebuie sa aiba un preamplificator, ca să funcționeze, nu cunosc daca al tau are.
La mine asa a fost, pina nu am luat un preamp, nu am putut sa ascult decent pe boxele active.

Edited by crisstonne, 07 November 2018 - 16:03.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pick-up-ul are preamplificator incorporat, conform manual si conform precizarilor initiatorului. Reciteste primul lui post.
Asa cum scrie si la descrierile de pe eMag, are EQ selectabil, facilitate existenta numai in situatia dotarii cu un preamplificator de doza magnetica.

#7
Mashkov

Mashkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.10.2016

 viceroy56, on 07 noiembrie 2018 - 15:54, said:

Daca intrarea AUX este stereo, se va auzi stereo. Nu cred ca este mono, dar spatierea sunetului stereo de catre 2 difuzoare amplasate la juma' de metru distanta nu o sa fie WOW!

Yup, nu ma astept sa fie wow, ci doar sa se auda decent-ish si stereo. So, I guess that solves it. Multumesc mult de ajutor.

 crisstonne, on 07 noiembrie 2018 - 16:01, said:

Poti, din moment ce boxele sint de tip ,,active ".
Mufa AUX este garantat stereo.
Daaar, cred ca si pickup-ul trebuie sa aiba un preamplificator, ca să funcționeze, nu cunosc daca al tau are.
La mine asa a fost, pina nu am luat un preamp, nu am putut sa ascult decent pe boxele active.


Multumest de reply. Intr-adevar sunt active si are EQ selectabil. Multumesc de ajutor. :)

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Atunci, vor funcționa impreuna, bafta si spor la audiții :peacefingers:

Edited by crisstonne, 07 November 2018 - 17:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate