Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Internet digi wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Va rog am net de la digi 300mbps,am un ont ZTE si un router Tenda w308r chestia este ca in dormitor merge foarte bine netul unde detin si router-ul iar daca ma duc in sufragerie merge mai greu netul mai ales pe youtube,ma gandeam sa iau niste adaptori powerline wifi,ce spuneti?Pe cablu merge foarte bine

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Ia-ti alt router mai potent.

Sau un AP Wi-Fi, range extender etc.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Mai mi se pare ZTE-ul pentru Wi-Fi

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Tenda w308r este un router de maxim 100 mbps.
Deci, abonamentul de 300 mbps nu va fi folosit niciodata la capacitate maxima.
Bine macar ca are acelasi pretu cu cel de 100.

Unde este pozitionat routerul, ce fel de / citi pereti sint pina la sufragerie, care este distanta ?
Cel ami bine ar fi pozitionat routerul undeva in mijlocul casei, nu aproape de colturi sau margini.
Incearca sa schimbi canalul wifi, poate ajuta.
Poti sa vezi diverse informatii (putere semnal in diverse pozitii, putere pe fiecare canal) cu aplicatia asta android: https://play.google....c.wifi.analyzer

Edited by buyonevideo, 07 November 2018 - 14:12.


#5
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Router-ul este in dormitor partea cu usa ,sub  birou adica pe ultima policioara nu este chiar jos de tot ,canalele se schimba automat odată este 7 pe urma 9,10,11
Pe cutia router-ului scrie 300 mbps si laptop-ul il tin pe canapea care este pe aceeasi parte cu router-ul, in sufragerie ,văzusem pe net cu aluminiu daca ii pui o doza  tăiată ar crește semnalul,semnalul la wifi la laptop este full iar câteodată mai scade cu o liniuta

Edited by ionut498, 07 November 2018 - 14:55.


#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Prima “greseala”: nu-l lasa pe automat: alege 1, 6 sau 11.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pune manual canal, probabil e mai sanatos.
Ori folosesti acea aplicatie Android si vezi care canal ofera semnal mai bun, ori le pui manual pe rind si vezi daca este vreo imbunatatire.

Da, scrie 300, este "pacaleala" de marketing.
Se refera doar la viteza wireless, doar in reteaua locala.
N-are cum sa scoata 300 pe wireless cind conexiunea pe cablu e de maxim 100.

Din ce inteleg eu, routerul si laptop sint de o parte si alta a unui zid, relativ aproape.
Daca vii cu laptop linga router, merge bine ?
Zici ca "semnalul la wifi la laptop este full".
Cu sau fara doza de aluminiu ?
Dar zici ca merge prost youtube.
Pai, daca are semnal full, de ce merge prost youtube ?
Alt laptop sau telefon, in aceeasi pozitie, cum merge ?

Da, poti sa incerci manevra cu doza de aluminiu.
Ce face acea doza: transforma semnalul omnidirectional intr-unul directional.
Adica, in loc sa fie wifi peste tot, in toate directiile, va fi intr-o singura directie, unde este indreptata acea doza.
Daca stai exact pe directia aia, s-ar putea sa vezi vreo imbunatatire.
Daca te misti in afara zonei, probabil va fi si mai prost ca inainte.
Daca ai chef de experimente... ai grija sa nu te tai cu metalul ala ascutit Posted Image

ZTE nu are wifi ?

Edited by buyonevideo, 07 November 2018 - 15:19.


#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Daca e acelasi tip de echipament ca la mine, e chel, nu are wi-fi.

E chiar dubios cum procedeaza astia de la digi, In alta locatie pentru abonament peste 100Mbps, mi-au dat router Gigabit (cu wifi) moca si nu ont d-asta sau cum naiba s-o chema, cu care nu faci nimic, tot mai dai banii pe alt router.

#9
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View Postionut498, on 07 noiembrie 2018 - 13:14, said:

Va rog am net de la digi 300mbps,am un ont ZTE si un router Tenda w308r chestia este ca in dormitor merge foarte bine netul unde detin si router-ul iar daca ma duc in sufragerie merge mai greu netul

Daca ZTE are si el WiFi, atunci muti acel Tenda in sufragerie si-l legi de ZTE prin cablu. Apoi configurezi pe ambele WiFi-ul cu acelasi nume, aceeasi parola, dar canale radio diferite (de exemplu canalul 1, respectiv canalul 13)

Daca ZTE nu are WiFi, atunci cu vreo 200 Lei iti cumperi un router gigabit cu WiFi (preferabil standardul 802.11ac) pe care-l conectezi la ZTE, iar apoi muti vechiul Tenda in sufragerie si-l conectezi la noul router la fel ca mai sus.

In ambele situatii acel Tenda va deveni un banal access point.

View Postionut498, on 07 noiembrie 2018 - 13:14, said:

ma gandeam sa iau niste adaptori powerline wifi,ce spuneti?Pe cablu merge foarte bine
Prea scumpe. Mai bine vezi pe unde poti trage un cablu UTP (sa fie macar Cat 5e, din cupru) si scapi de viitoarele batai de cap.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,410
  • Înscris: 25.08.2009
Inca un sfat: incearca sa nu fie obturat de mobila, preferabil de pus cat mai sus.

#11
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Nu am acea aplicatie android cade iti arata ce canal este mai bun dar cum se numeste acea aplicatie ,în dormitor merge foarte bine viteza de exemplu pe torent am viteza de 5-7mbps iar în sufragerie 1-2 mbps,prin cablu am facut un test de viteza si am scos 260 Mbps,i am mai dat si reset la o perioada dar tot la fel,o sa ii pun un canal manual

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View Postbuyonevideo, on 07 noiembrie 2018 - 15:15, said:


Da, scrie 300, este "pacaleala" de marketing.
Se refera doar la viteza wireless, doar in reteaua locala.
N-are cum sa scoata 300 pe wireless cind conexiunea pe cablu e de maxim 100.

Daca ai intelege cum functioneaza wifi-ul , ai vedea ca se poate .
Aia 300 nu se refera la viteza , ci la data rate . E cu totul altceva . Si daca ar fi avut porturi gigabit , tot aia ar fi fost pentru wifi .

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postionut498, on 07 noiembrie 2018 - 16:12, said:

Nu am acea aplicatie android cade iti arata ce canal este mai bun dar cum se numeste acea aplicatie ,în dormitor merge foarte bine viteza de exemplu pe torent am viteza de 5-7mbps iar în sufragerie 1-2 mbps,prin cablu am facut un test de viteza si am scos 260 Mbps,i am mai dat si reset la o perioada dar tot la fel,o sa ii pun un canal manual
Dai click pe link si vei vedea cum se numeste aplicatia.
Apoi o instalezi pe telefon.
Unde era legat cablul cind ai scos 260 mb ?
La ZTE sau la Tenda ?
Daca aduci laptop linga router, merge bine pe wifi ?
Vezi ca te0am mai intrebat astea odata, raspunde si tu.

View Postndor, on 07 noiembrie 2018 - 16:17, said:

Daca ai intelege cum functioneaza wifi-ul , ai vedea ca se poate .
Aia 300 nu se refera la viteza , ci la data rate . E cu totul altceva . Si daca ar fi avut porturi gigabit , tot aia ar fi fost pentru wifi .
OK, ce este data rate (face figuri google in momentul asta, promit sa caut in citeva minute).
Unde si cum ajungi la 300 data rate ?
Si la ce te ajuta, atunci cind conexiunea ethernet a acelui router este de 100 ?

#14
ionut498

ionut498

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 19.07.2014
Da merge foarte bine  wifi cand aduc laptop-ul in dormitor pe birou si dedesubt am router-ul si ont-ul ZTE,cu cablu am incercat din ont in laptop in dormitor(atinge 260 mbps)

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce model este ZTE, are wifi ?
De ce trebuie sa intreb de cite 2 ori aceleasi lucruri ?
Au mai intrebat si altii asta.

Nu poti sa tii laptop conectat la cablu la ZTE ?

Oricum, se pare ca tenda ala e varza, viteze de 1-2-5-7 sint departe de 12.5 MB/s (asta inseamna 100 mbps, n-ai cum sa depasesti 100 pe tenda pe wifi).

#16
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View Postbuyonevideo, on 07 noiembrie 2018 - 18:48, said:


OK, ce este data rate (face figuri google in momentul asta, promit sa caut in citeva minute).
Unde si cum ajungi la 300 data rate ?
Si la ce te ajuta, atunci cind conexiunea ethernet a acelui router este de 100 ?
Ca sa nu raman dator cu raspunsul, desi am mai explicat de cel putin 10 x subiectul asta.
Data rate se refera la un standard . Ca in orice standard parametrii sunt pur teoretici dar explicabili .De fapt sunt valori maxime calculabile, teoretice , nu practice.
Cifra aia de 300 spune in primul rand ca e vorba de standard N 2x2 mimo.Adica latimea canalului poate avea un maxim de 40 mhz, este mimo , deci are doua antene .
Primul lucru care il faci cand citesti data rate-ul maxim e sa imparti la 2 cifra. Asta pentru ca standardul comunicatiei in wifi este half duplex .Deci , teoretic, din start va fi o viteza de 150 mbps.
Apoi acei 150 mbps se pot obtine doar in conditii teoretice. Practic nu am vazut si nu am auzit pe nimeni care sa fi atins maximul standardului in viata reala.
Cei 150 mbps teoretici se refera la un singur client .Pentru mai multi se impart corespunzator .Pe ce am scris mai sus se bazeaza si producatorii cand doteaza routerul cu porturi de 100 mbps . Deci concluzia , pe port de 100 mbps in teorie se poate atinge data rate de 300 mbps. E prea mult de discutat despre standadele astea .
- https://www.dell.com...oughput?lang=en
- https://www.digitala...rates-explained
Citeva link-uri care explica mai in detaliu ce am scris mai sus .

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, cam asta am gasit si inteles si eu, intre timp.
Dar nu ai spus cu ce-l ajuta pe el, in exact aceasta situatie, acel 300 mbps Posted Image Posted Image
Sau de ce merge asa prost, la o distanta de 1-2 metri, printr-un singur zid

Edited by buyonevideo, 07 November 2018 - 20:57.


#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Merge prost pentru ca router prost,configurare proasta,wi-fi e bidirectional deci conteaza in aceeasi masura si echipamentul din partea cealalta si nu in ultimul rand peretele care isi spune cuvantul.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate