Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Achizitionare casti wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Salut,
Ca tot se aproprie black friday, m-am uitat pe diferite site-uri la niste casti wireless.
Ca specificatii: vreau sa fie wireless (obligatoriu sa fie si cu bluetooth) si sa aibe microfon. Buget maxim 2000 RON, prefer sa fie undeva la 1600-1800 totusi.
Vreau sa le folosesc wired & wireless pe 2.4 ghz la laptop/xbox si prin bluetooth la TV (un LG din 2017)/telefon.


Din cautarile mele am ajuns la 2 optiuni:
1. Steelseries arctis wireless pro: https://www.pcgarage...s-pro-wireless/ . Se incadreaza foarte bine in buget. stiu si wireless pe 2.4 si bt. Pentru gaming am inteles ca sunt bune dar la partea de muzica nu stiu. Nu se inteleg foarte bine cu xbox-ul.
2. audeze mobius: https://www.avstore....ze-mobius/#blue . Nu stiu prea multe despre ele. Din ce am citit stau bine si la gaming si la calitatea sunetului pentru muzica + microfonul foarte bun.

Avand in vedere bugetul destul de mare, in opinia voastra, care ar fi cea mai buna alegere dintre cele 2?
Daca aveti si alte sugestii de casti, va rog sa imi spuneti.

Multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Audeze. Sincer ma mira ca sunt asa ieftine. Urmatorul model de la ei ca pret - orientat insa doar ptr muzica e de peste 2 ori mai scump.

Problema e daca sunt in stoc. Abia au fost lansate.

#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.emag.ro/...2/pd/DPG8Q2BBM/

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Alea nu prea sunt de gaming - ce a ales initiatorul sunt modele gaming.

Iar la muzica... Plantronics...

#5
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View Postd-ardeleanu, on 07 noiembrie 2018 - 12:22, said:

Am uitat sa precizez, vreau over ear. Alea din poze par on ear.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
uita-te si la bose.

le are un coleg si se aud bine si sunt foarte comfotabile. + ca ai si noice canceliing daca ai nevoie.

#7
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View Postshmu, on 07 noiembrie 2018 - 13:50, said:

uita-te si la bose.

le are un coleg si se aud bine si sunt foarte comfotabile. + ca ai si noice canceliing daca ai nevoie.
Nu am mare incredere in microfoanele castilor cu noise canceling. Am la birou o pereche de sennheiser mommentum m2 si sunt fail total la microfon.

Edited by rareshhhh, 07 November 2018 - 14:12.


#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
as putea sa le testez daca te-ar interesa.

eu am Sennheiser 4.40 (fara noice cancelling), dar microfonul e cam oribil daca il folosesti in exterior. la interior pe liniste e decent.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Decat Bose mai bine seria MDR-1000 de la Sony - ii bate si pe muzica si pe noise canceling.
Cu jocurile insa nu stiu cum stau.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pe cele de la bose am pus mana si mi se par geniale la capitolul comfort. si e un capitol destul de important.

sennheiser 4.40 sunt on ear si nu sunt tocmai comfortabile, am cam ajuns sa ma obisnuiesc cu ele, dar dupa cateva ore de purtat devin enervante.

sennheiser HD 175 sunt over ear si sunt destul de comfortabile, dar nu se compara cu bose.

idea e ca la casti, ar trebui sa le probezi inainte daca ai unde (la noi daca esti in bucuresti sunt cei de la avstore si cei de la zeedo care stiu ca au casti pe care le poti proba).

PS: daca le-as fi probat inainte, probabil nu as mai fi luat 4.40

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Si Sony sunt la fel de comfortabile. Nu le simti ca le ai pe cap.
Diferenta e ca Sony sunt calitate audiofila, certificate Hi-Res & stuff, Bose vine cu jumbuslucuri electronice in ele ca sa compenseze un sunet nu tocmai grozav. Daca ar fi la jumate din pret atunci ar fi mai pe la valoarea lor.

De la Bose am boxele de PC. au costat de nu se poate, sunetul e am mediu, dar ce-i drept arata bestial - design industrial - la fel ca PC-ul si monitorul si sunt extrem de mici.

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
MDR-1000x sunt aceleasi? par la oferta

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar nu mai stiu care varianta este. Toate sunt ok, insa au scos in feicare an o versiune imbunatatita  - exista practic 3 modele pe piata.

#14
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Bose-urile arata bine ce-i drept, dar la banii aia parca m-as duce spre ceva mai premium.
Am mai tot citit de audeze si vad ca lumea e multumita. N-am unde sa le probez, poate dau o fuga pana la Bucuresti sa le testez (am vazut ca avstore le au in showroom).

Legat de sony, mi se pare ca dau mai multi bani pe brand decat pe calitate. Prefer ath sau senn la banii de mdr-1000.

De steelseries nu stiti nimic?

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Ultimul model e cu XM2 in coada

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postrareshhhh, on 07 noiembrie 2018 - 16:34, said:

N-am unde sa le probez, poate dau o fuga pana la Bucuresti sa le testez (am vazut ca avstore le au in showroom).

Legat de sony, mi se pare ca dau mai multi bani pe brand decat pe calitate. Prefer ath sau senn la banii de mdr-1000.
vezi ca tre sa-i suni sa faci un fel de programare. nu am inteles prea bine, de ce, dar na... cica asa trebe :)

sony 1000x am pus link mai sus. sunt la 1000 lei.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Audeze sunt de top pe muzica. Asta e primul model de gaming care il au.
Sony au si ei ceva modele de top. Asta e cel mai bun in lume la noise cancelling.

La AvStore ptr casti nu e nevoie de programare, dar nu strica un mail inainte - poate nu mai au modelul la raft.
Ptr acces in sala de auditii - ptr chestii mai mari e nevoie de programare.

#18
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View Postshmu, on 07 noiembrie 2018 - 16:41, said:

vezi ca tre sa-i suni sa faci un fel de programare. nu am inteles prea bine, de ce, dar na... cica asa trebe Posted Image

sony 1000x am pus link mai sus. sunt la 1000 lei.

Mersi de pont pentru avstore.

Legat de sony, am vazut, dar vorbeam de calitatea sunetului pe care o gasesti la senn/ath in banii aia (1000 lei).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate