Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Alergie la frig?!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Salut! Nu stiu daca am deschis topic-ul unde trebuie, dar ma gandesc ca este vreo alergie.

De cativa ani, cand vine frigul, apar problemele.
O sa dau un exemplu:

1). Eu fac des drumul pana la munca pe o trotineta electrica. Ieri, in Bucuresti, a fost destul de frigut, si la plecare nu mi-am mai pus manusile, astfel incat mi-a batut un vant rece rece cam 20 de minute constant.
Cand am ajuns acasa, simteam mainile reci, ca deobicei. Imediat dupa ce m-am spalat pe maini, am simtit cum incep sa mi se umfle degetele. Nu simteam temperatura apei pe maini, deci nu stiu daca era rece sau calda (e un prost obicei sa n-am apa calda cand vine frigul Posted Image). Simt ca mi se umfla si parca se invinetesc putin. Dar presiunea e atat de tare de parca simt ca imi pocneste pielea cand incerc sa le intind.

La fel mi se intampla si cand e zapada afara si mai fac un bulgare. Daca nu bag mana repede in buzunar la cald, simt ca se umfla.
Asta mi se intampla in mai multe locuri. Mi s-a intamplat si pe obraji, tot de la mers mult pe jos, in frig, fara fular, sa ajung acasa si sa simt ca incepe sa mi se umfle si sa mi se inroseasca fata.

La fel mi se intampla si pe picioare, pulpe, cand vin de afara. Nu am blugii atat de grosi cat sa opreasca frigul, de altfel nici nu ma imbrac foarte gros pt ca urasc caldura, uras sa transpir, si prefer sa imi fie racoare decat sa imi fie prea cald, mai ales ca merg foarte mult pe jos si ma incing rapid.
Ciudat este ca la picioare, ma inrosesc si ma mananca foarte tare pe o zona foarte mare, aproape tot piciorul de la genunchi la inghinal. De asemenea, simt piciorul oarecum amortit, insa cred ca este de la temperatura.

Poate fi o alergie la frig? Nu pot sa zic ca mi se intampla de fiecare data, dar de cateva ori pe an patesc asa ceva.
Cand am fost mic nu am avut asemenea intamplari.

PS: tin sa mentionez ca este posibil sa am circulatie periferica proasta. Acum stau in birou la munca, unde sunt constant 25-30 de grade (stau in tricou si mi-e cald), si mainile mele sunt gheata, desi scriu la tastatura de o ora incontinuu, deci le misc.
La fel mi se intampla si cu picioarele. Sunt foarte reci.

Dar culmea, daca bag mainile in buzunar si le tin asa 1-2 minute, deja imi transpira.

Edited by FallenAngel, 07 November 2018 - 09:40.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probleme de circulatie . Nimic nou sau spectaculos. O multime de oameni sufera de asa ceva .

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
+1 pentru probleme de circulatie
Renunta la trotineta electrica - mersul pe jos face piciorul frumos + chiar ajuta la imbunatatirea circulatiei sanguine.
Daca te grabesti - BICICLETA - solicita musculatura picioarelor si face foarte bine la circulatie.
Schimba modul in care mananci. Usturoiul, ceapa, ardeiul iute ajuta de asemenea la imbunatatirea circulatiei sanguine.

Veste prosta - de asta nu scapi toata viata dar, se poate tine sub control

#4
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu e alergie ci te confrunti cu *sindromul* - "pui golas de gaina tinut in clopot de sticla".

Mai iesi in natura, mai expune-te la factori vitregi si organismul se va adapta. In plus deduc ca nici nu prea sti cum sa te imbraci. Asa cum te imbraci pt temperaturi joase, evident, vei face reversul prin dezbracare chiar daca vei face asta de 30 de ori pe zi ! E aiurea sa fi in aceleasi haine la -10*C si sa ramai la fel in birou unde ai 25-30*C. Cum ai vrea sa reactioneze organismul, sa te felicite ?
In fond nu temperatura scazuta iti cauzeaza probleme si trecerea brusca de la cald la rece si invers iti dau acele simptome (pe care de altfel le avem majoritatea)

Asta cu circulatia periferica defectuoasa o rezolvi prin sport/miscare, hidratare si renuntare la fumat daca e cazul.

PS - fa rost de o gospodarie (daca nu ai) si iesi la -10*C si crapa tata lemne ....da' asa, cu sete ! ...stai in aceleasi conditii sub masina sa-ti legi toba cu sarma sa n-o pierzi pana acasa... Lucreaza in aer liber si ignora "manutele" ca n-or sa crape, stai linistit.

Edited by ncu, 07 November 2018 - 10:23.


#5
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Poarta izmene pe tine chiar daca nu e” cul ” pe trotineta canu te vede nimeni, dar te face sa te simti mai bine.

#6
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...vad si eu in fiecare iarna tot felul de viteji d-astia ca "io sa port izmene ???" ....si el are coa@ele bocna ! Sau mai sunt aia cu pieptul gol si "descheiati pana la p@la" mandrii nevoie mare de carliontii de pe piept dar nu-ti pot raspunde la nimic pt ca au falcile inclestate de frig ! :)

...cum dracu sa nu te umfli tot in momentul cand ajungi la caldura !?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 Benderbut, on 07 noiembrie 2018 - 10:20, said:

Poarta izmene pe tine chiar daca nu e” cul ” pe trotineta canu te vede nimeni, dar te face sa te simti mai bine.
Cum sa porti izmene sub blugi rupti ? mai nou asa vad ca e moda , eu ii aruncam cand ii agatam si ii sfartecam in ceva , acum imi pare rau .
Altele : cand vad pe cineva pe o trotineta electrica, la adulti ma refer, am impresia ca se deplaseaza un stalp de telegraf , asa vulnerabili ii vad ....zici ca acuma acuma pica .

Circulatie periferica slaba - 50ml de tuica de prune fac minuni .

Edited by ldpe, 07 November 2018 - 10:42.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 FallenAngel, on 07 noiembrie 2018 - 09:38, said:

Imediat dupa ce m-am spalat pe maini, am simtit cum incep sa mi se umfle degetele.. Simt ca mi se umfla si parca se invinetesc putin. Dar presiunea e atat de tare de parca simt ca imi pocneste pielea cand incerc sa le intind.

La fel mi se intampla si cand e zapada afara si mai fac un bulgare. Daca nu bag mana repede in buzunar la cald, simt ca se umfla.

Nu e nimic grav. Asta este semn de degeratura. Si mie la fel mi se intampla. Ai uitat sa mentionezi ca te si mananca. Nu?

Edited by MembruAnonim, 07 November 2018 - 10:43.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai facut sa zambesc, @ncu  Posted Image
Attached File  Capture.PNG   735.93K   34 downloads
=================

@FallenAngel, nu ai alergie la frig ci organismul tau suporta consecintele la care-l supui tu cand iesi de la caldura la foarte frig si invers.
Oricat de buna ar avea un om circulatia va avea aceleasi simptome ca cele descrise de tine.
Se numesc "degeraturi gradul I" !


l.e.:
Degerături de gradul I – formă uşoară, afectează doar suprafaţa pielii, provocând dureri şi mâncărime.
Apar pe piele pete albe sau galbene şi provoacă senzaţie de amorţeală.
Nu cauzează daune permanente.

sursa, csid
https://www.csid.ro/...ventie-11985210

Edited by super8, 07 November 2018 - 10:48.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inceput de degeratura. Si eu o patesc de multe ori.


"Degerătură

Inroşire a extremităţilor (mâini, picioare, nas, urechi) cauzata de temperaturi scăzute, caracterizată prin plăci roşii-violacee, groase, reci, foarte dureroase. Plagile pot să se complice cu fisuri, ulceraţii sau băşici.
Imobilitate prelungită, îmbrăcăminte prea strâmtă sau jilavă, vântul sunt factori ce conduc, impreuna cu temperatura scazuta, la aparitia de degerături grave ce se caracterizeaza printr-o senzaţie de pişcătură apoi printr-o amorţire treptată dupa care subiectul nu mai simte nimic. Pielea este albă şi rece, apoi devine violacee şi umflată. Forma grava şi netratate duce la aparotia der flictene (băşici conţinând plasmă), apoi cangrenă.

O încălzire prea rapida este periculoasă, subiectul nu trebuie fricţionat, nu trebuie pus în baie caldă, nu trebuie încălzit în preajma unui radiator."

sursa csid

Edited by MembruAnonim, 07 November 2018 - 10:47.


#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dusuri reci in fiecare zi si o sa devi mult mai rezistent la frig!

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu te imbraci corespunzator pentru mersul pe-afara, atunci cand e frig.
foloseste manusi, fular, colanti termici - gasesti la decathlon. cand ajungi la birou, schimba-te cu haine mai subtiri, potrivite cu temperatura din incapere.
acum esti tanar si nu te resimti, dar stai sa mai inaintezi in varsta si o sa simti efectele acestui stil "dezbracat" din tinerete...
PS : cand erai mic nu pateai asa ceva pentru ca avea grija cineva - mama ta - sa te imbrace corespunzator.

Edited by corinadaniela, 07 November 2018 - 10:51.


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
De accord cu circulatia+asa zis-ul clopot de sticla. Ca fapt divers, sant multi pe unde sant care la0....+5 si vant merg ca vara.  A,a si eu am pana si fes pe superior!  Si vezi ca usor usor mai putine salate si supe de vara ca intram in iarna!  Crezi ca lucratorul agricol e prost cand manca  dimineata slana+ceapa+cinzeaca pe luni de iarna?

Si ca sursa de incalzire(nu mai e cazul meu) maicamea imi recomanda sa-mi bag degetele in par capilar.  Chiar functioneaza daca ai!

#14
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Interesant cat de repede judecati oamenii, desi n-am dat prea multe detalii.

Nu fumez, fac sport zilnic, merg pe jos foarte mult si in general ma imbrac bine. Nu am glezne la vedere, nu stau cu parul de pe piept la vedere sau ce altceva ati mai specificat voi pe acolo.
Pur si simplu, ziua de ieri m-a prins pe nepregatite dupa ce saptamana trecuta a fost extrem de cald pt luna asta. In general sunt cu manusi, cagula, caciula si cu geaca antivant. Ieri n-am avut manusile dintr-o prostie (le-am pus la incalzit pe calorifer si am uitat de ele cand am plecat).

Dupa ce vin cu trotineta acasa, plec la picior sa imi fac targetul de 10000 de pasi pe zi, chiar daca nu am o locatie destinatie.

Mi-a placut aia cu iesitul in natura ca sa ma expun la factori.
Ca idee, anul trecut, din Noiembrie si pana in Martie am mers la munca 1 ora dus/1 ora intors pe jos, zilnic, pe jos, pe viscol si temperaturi sub 0, doar ca sa nu folosesc RATB-ul si sa slabesc.
Bineinteles, m-am imbracat bine, ca nu sunt dement si nici nu am tendinte suicidale.

N-am nici o problema cu colantii termici pentru ca folosesc, dar acum nu e cazul de asa ceva, nefiind extrem de frig.

Dusurile reci nu le suport. Cand intru in baie, trebuie sa fie apa mega fierbinte, altfel nu ma simt in largul meu.
Cand ies din baie, parca las geamurile jos la o masina gangsta/rasta :)).

Multumesc pt raspunsuri si atacuri :).

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Descrierea ta semana destul de mult cu simtomele descrise la degeratura.
Da, o ciculatie periferica ajuta, la fel niste manusi contra vantului.

Exista alergie la frig, dar nu se manifesta asa.
https://www.reginama...alergie-la-frig

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ncu, on 07 noiembrie 2018 - 10:20, said:

Nu e alergie ci te confrunti cu *sindromul* - "pui golas de gaina tinut in clopot de sticla".

Mai iesi in natura, mai expune-te la factori vitregi si organismul se va adapta. In plus deduc ca nici nu prea sti cum sa te imbraci. Asa cum te imbraci pt temperaturi joase, evident, vei face reversul prin dezbracare chiar daca vei face asta de 30 de ori pe zi ! E aiurea sa fi in aceleasi haine la -10*C si sa ramai la fel in birou unde ai 25-30*C. Cum ai vrea sa reactioneze organismul, sa te felicite ?
In fond nu temperatura scazuta iti cauzeaza probleme si trecerea brusca de la cald la rece si invers iti dau acele simptome (pe care de altfel le avem majoritatea)

Asta cu circulatia periferica defectuoasa o rezolvi prin sport/miscare, hidratare si renuntare la fumat daca e cazul.

PS - fa rost de o gospodarie (daca nu ai) si iesi la -10*C si crapa tata lemne ....da' asa, cu sete ! ...stai in aceleasi conditii sub masina sa-ti legi toba cu sarma sa n-o pierzi pana acasa... Lucreaza in aer liber si ignora "manutele" ca n-or sa crape, stai linistit.

Am eu cateva gospodarii cu lemne in plus, ca tot romanu vrednic. Desigur ca folosesc aeru conditionat acolo, iar lemnele mai merg la un gratar...

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 FallenAngel, on 07 noiembrie 2018 - 12:01, said:

Dusurile reci nu le suport. Cand intru in baie, trebuie sa fie apa mega fierbinte, altfel nu ma simt in largul meu.
Nu e buna apa fierbinte, adica poti sa faci la inceput un dus cu apa calda, dar apoi termina cu apa rece, scade treptat temperatura si o sa suporti mai usor diferenta de temperatura. O sa ai circulatia imbunatatita, o sa suporti apoi mai usor si frigul si caldura.

#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 ldpe, on 07 noiembrie 2018 - 10:41, said:

Cum sa porti izmene sub blugi rupti ? mai nou asa vad ca e moda , eu ii aruncam cand ii agatam si ii sfartecam in ceva , acum imi pare rau .
Nici nu se mai zice” izmene”

 FallenAngel, on 07 noiembrie 2018 - 12:01, said:

N-am nici o problema cu colantii termici pentru ca folosesc, dar acum nu e cazul de asa ceva, nefiind extrem de frig.

Edited by Benderbut, 07 November 2018 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate