Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Windows Vista in 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Windows Vista a fost cel care a dat un boost industria hardware deoarece a aparut in perioada sistemelor cu procesoare single-core, netburst. Designul sau i-a facut pe multi sa-si doreasca sa schimbe platforma cu un sistem nou tehnologie core. Windows 7 a insemnat maturitatea lui Vista. Windows 8 a insemnat un bling-bling frumos dar cam nepractic, corectat cu 8.1 si apoi cu 10. Windows 10 a insemnat "the end of fun" deoarece nu s-a schimbat deloc, s-a dus acel "chill and thrill" al perioadei cand testai un nou OS si cautai activatoare :) .
Ne aducem aminte cu placere de vremurile acelea, de Windows 95, de primele distributii de Linux mai prietenoase, de KDE, cand calculatoarele existau doar intr-un cerc restrans, o comunitate mica, cu aceleasi pasiuni.

#20
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Managementul proceselor si al memoriei a fost mult mai bun in Vista comparativ cu XP.
Din punct de vedere HW , placa video a necesitat o putere mai mare de calcul din cauza interfetei grafice. Pentru x64 e clar ca e nevoie de mai multa memorie comparativ cu x32.
Cu un HDD rapid (eventual SSD, RAID0) se misca foarte bine.

Vista a fost sistemul care a popularizat arhitectura pe 64 de biti. Insa din cauza asta a si fost blamat (datorita lipsei driver-elor, a stabilitatii lor, lipsa aplicatiilor ...) Chiar si la 7 majoritatea inca mergeau pe x32 ....

Personal nu am avut probleme de stabilitate sau viteza.

#21
JustDave

JustDave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.11.2018

 vldc, on 07 noiembrie 2018 - 14:41, said:

Managementul proceselor si al memoriei a fost mult mai bun in Vista comparativ cu XP.
Din punct de vedere HW , placa video a necesitat o putere mai mare de calcul din cauza interfetei grafice. Pentru x64 e clar ca e nevoie de mai multa memorie comparativ cu x32.
Cu un HDD rapid (eventual SSD, RAID0) se misca foarte bine.

Vista a fost sistemul care a popularizat arhitectura pe 64 de biti. Insa din cauza asta a si fost blamat (datorita lipsei driver-elor, a stabilitatii lor, lipsa aplicatiilor ...) Chiar si la 7 majoritatea inca mergeau pe x32 ....

Personal nu am avut probleme de stabilitate sau viteza.
Pai intocmai, si eu am avut Vista si mergea perfect. Dar nah, fiecare instaleaza ce win vrea.

#22
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 spooky51, on 07 noiembrie 2018 - 13:45, said:

Windows Vista a fost cel care a dat un boost industria hardware deoarece a aparut in perioada sistemelor cu procesoare single-core, netburst.
Asta am vrut eu sa spun ca in vremea aia XPul era OK, componentele hardware erau la nivel ultra evoluat fata de conceptul lui XP cat si al jocurilor.
Aveam hardware si nu aveam software, apoi vine VISTA si BUM.... incep sa apara jocurile noi UBISOFT, si hop toate Athloanele XP, Semproanele si Pentium 4 cat si placile video AGP intra in blocaj...
Incepand cu 2017 am ajuns tot acolo.
Avem HARDWARE POTENT dar nu avem software sa scoata tot din el...
Si ma tem ca acel VISTA si 7 n-or sa mai apara sa resusciteze industria, mai ales acum ca piata telefoanelor merge-n paralel si rupe din DESKTOP useri.

Edited by notrust, 07 November 2018 - 16:44.


#23
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
am instalat si eu Vista pe un laptop mai vechi care statea pe tusa de vreo 3 ani si se misca decent pe un dual core de 1,7 GHz cu 2 GB de ram
problema e ca nu am gasit niciunde driverul placii WLAN (un Atheros dintr-un laptop Dell). probabil trebuia sa instalez varianta pe 32 de biti

#24
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011

 notrust, on 06 noiembrie 2018 - 22:43, said:


A fost si n-a fost...
Windows Vista a aparut intr-o perioada in care lumea nu avea capacitatea hardware necesara pentru schimbare, cu S.P. 2 ;ucrurile stau altfel.
Tin mine ca eu aveam Intel Pentium D 820 2.8Ghz 2Gb RAM DDR2 667Mhz, HDD 250Gb SATA_2, nVIDIA 9500 GT si mie imi mergea OK, cu exceptia anumitor momente din zi cand freca HDDul cu mentenata, iar amicii mei de retea au aveau Athloane XP si semproane pe 754 cu 1GB RAM DDR 400 si ATI X1050 cu HDDuri IDE si erau tare suparati ca este O.S.ul prost, nu credeau ca au P.C.uri slabe.

VISTA este O.S.ul cu cea mai frumoasa interfata din istoria MS.
Da dar nu poti sa cresti cerintele asa mult,uite de ex,w10,8 au cam aceleasi cerinte

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nici ei nu le aveau crescute pe hartie, dar in practica Vista le-a aratat ca AERO + GLOSY+ OPTIUNI DE DESIGN inseamna resurse.
Vista cu cerinte minimale, trebuia configurat minimal, cam ca Windows 2000.

Edited by notrust, 09 November 2018 - 20:09.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

uite de ex,w10,8 au cam aceleasi cerinte
Nu chiar. Astea zboara pe echipamente pe care Vista nici nu putea rula.

Problema e ca "resursele" cerute de Vista au fost cam minimizate - aveai nevoie de hardware mult mai potent in realitate ptr o functionare decenta.
Oricum cred ca mi-ati dat o idee - poate il instalez pe un PC usor mai vechi dar suficient de bun ptr el. L-am avut cativa ani pe un hardware mai slab dintr-un motiv anume - Media Center-ul din el. A fost cel mai reusit.

Si ca o chestie - dupa aparitia SP1 - cu ceva tweak-uri putea functiona aproape ca 7-le.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate