Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Renovare casă săsească

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#109
Maler326

Maler326

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.11.2018
Ziua bună, ziua bună!

De saptămâna aceasta începem lucrul la fundație. Vor scoate tot si vor rezidi piatra (cum a fost făcut acum 100 de ani).
Din fericire, am găsit o echipă care face recondiționări și este specializată pe case săsești.
Curățăm bârnele, desfacem tavanul de la beci, iar pentru drenaj și izolație vor săpa pe toată lungimea casei (la vecini în curte) și
vor aduce toate apele spre stradă sau grădina (în spate este un pârâu).

O să încerc să pun poze cănd avansează cu lucrarea.

Edited by Maler326, 04 February 2019 - 15:45.


#110
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Astept cu mare nerabare!

Tinem pumnii pentru aceasta sub-zidire (un fel de ...). Ce fel de mortar se va folosi?
Ce fel de sistem de drenaj? Combinat? Cu piatra moarta si tevi? Arunca o privire cand se monteaza drenurile (tevile) pentru fundatie si asigura-te ca sunt asezate cu gaurile in jos; si ca tuburile sunt rigide, cu suprafata neteda, nu flexibile. Si ca ai cel putin un punct de acces pentru curatarea lor, in timp.
Ce intelegi prin izolatie la nivelul fundatiei?! Din ce anume ti s-a propus s-o faci?
Cum curatati barnele?

Spor!

#111
Maler326

Maler326

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.11.2018

View PostDIY, on 04 februarie 2019 - 18:39, said:

Astept cu mare nerabare!

Tinem pumnii pentru aceasta sub-zidire (un fel de ...). Ce fel de mortar se va folosi?


Nisip si var. Hydradur de la Otterbein.

O să cer mai multe detalii despre cele întrebate.
Echipa cu care lucrăm a realizat multe lucrări în zonă (Casa de oaspeți din Cincșor, multe din casele săsești din Richiș, și fosta primărie din Copșa Mare, Veseud 11 și muuulte altele).
Am mare încredere că știu ce fac, dar promitem să fim atenți și exigenți.

Pentru prize și întrerupătoare am ales ceva din porțelan (produse în Cehia). A avut cineva experiență cu genul acesta de material?  Posted Image

#112
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu nu contest ca unii s-au specializat in renovari de case istorice (da, intra in categoria asta) dar eu am vazut, de-a lungul timpului si multe greseli; chiar de la unii cu experienta ... ca sa zic asa. Altii fac treaba buna. Eu nu stiu cu cine lucrezi si-ti doresc multa, multa bafta cu ei, dar nu strica un pic de informare. Nici pe mine nu ma cunosti, nu stii ce experienta am, asa ca tot pe umerii tai ramane greutatea deciziilor.
Eu, una, ma voi stradui sa-ti pun intrebari ale caror raspunsuri iti lamuresc tie, mai bine, valoarea de impact a alegerilor facute.

Pe mine tre' sa ma iei asa cum sunt, fiindca de multe ori m-am situat la capatul celalalt al renovarii / constructiei Posted Image "Capatul" la care spargem si defacem ce-au facut altii, ca sa asesam problemele & amploarea lor si sa remediem ceea ce s-a facut gresit.

P.S. Mortarul din nisip si var Posted Image ma face sa intreb, din nou, ce anume are in vedere echipa, pentru izolarea fundatiei? Si ce fel de izolatie?  Termica? Hidro? Ce materiale?
Am multe, mute, intrebari dar ... incerc sa ma abtin sa le arunc pe toate din prima. O sa revin cu intrebari axate pe momentul si stadiul la care esti.

Spor!

Edited by DIY, 04 February 2019 - 20:01.


#113
Maler326

Maler326

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.11.2018

View PostDIY, on 04 februarie 2019 - 19:57, said:

Eu nu contest ca unii s-au specializat in renovari de case istorice (da, intra in categoria asta) dar eu am vazut, de-a lungul timpului si multe greseli; chiar de la unii cu experienta ... ca sa zic asa. Nu stiu cu cine lucrezi si-ti doresc multa, multa bafta cu ei dar nu strica un pic de informare. Nici pe mine nu ma cunosti, nu stii ce experienta am, asa ca tot pe umerii tai ramane greutatea deciziilor.
Eu, una, ma voi stradui sa-ti pun intrebari ale caror raspunsuri iti lamuresc tie, mai bine, valoarea de impact a alegerilor facute.

Pe mine tre' sa ma iei asa cum sunt, fiindca de multe ori m-am situat la capatul celalalt al renovarii / constructiei Posted Image "Capatul" la care spargem si defacem ce-au facut altii, ca sa asesam si sa remediem ceea ce s-a facut gresit.


Haida cu întrebările! Musai! Nu contestam nici eu nimic. Posted Image  
Doar încercam să dau un context, mai ales că prima echipă (cea despre care v-am zis la început) ne-a dezamăgit complet prin nimic.
Noi suntem încrezători tocmai pentru că am văzut cum au lucrat și cum lucrează.
Dar asta nu înseamnă că nu vom pune întrebări; așa că le așteptăm și de la tine/voi, căci noi avem experiență puțină spre deloc.

Revin cu răspunsuri sau mai multe informații. Mulțuuumim!

#114
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image Posted Image Nu am spus ca ai contesta ceva. Eu o faceam Posted Image

#115
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Varul iese din mortar la suprafata ziditurii daca este umezeala.

#116
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
maler326, cum recondiționați pivnița? mă refer la pereți și tavan.

#117
Maler326

Maler326

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.11.2018
Pereții vor fi rezidiți (dau jos, pe bucăți, și zidesc pietrele înapoi), iar bârnele vor fi curățate și tratate.

Pun mai jos două poze de ieri.

Attached Files


Edited by Maler326, 06 February 2019 - 16:07.


#118
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Ce camera este aceasta?
Am inteles ca beciul se intinde sub toata casa si ca are peretii din piatra. Asa ca nu prea mai inteleg poza de mai sus :(

#119
Maler326

Maler326

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.11.2018
Camera din față și beciul sub.

Edited by Maler326, 06 February 2019 - 17:23.


#120
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Posted Image

#121
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
barnele arată super in poză.

rog soluții recondiționare pivniță săsească cu pereți de piatră și tavan cărămidă. casa nu mai are caracter săsesc exceptand pivnița.
maler326, dacă echipa ta e dispusă, poate angaja o lucrare lângă sibiu - după ce o termină pe aceasta, desigur 😀

#122
Maler326

Maler326

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.11.2018
Care îi baiul cu pivnița/fundația ta?

Întreb, întreb. Momentan știu că au mai multe lucrări și ziceau că nu mai vor să ia altele, dar întreb și revin cu detalii.

View PostDIY, on 04 februarie 2019 - 18:39, said:


Cum curatati barnele?

Spor!


Bârnele le vor curăța manual, iar apoi le vor trata. Mai ziceau ceva de o soluție preparată de ei, cu ceară de albine.
Când ajung la partea asta vă scriu detalii. Mâine sper să ajung pe la casă și să povestesc cu șeful de lucrare.

Posted Image

#123
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
am nevoie de o inspecție a pivniței construite in 1880 sau aprox. cărămida dă semne de uzură. caut o soluție de stopare, prezervare, renovare. suprafață aprox 50mp, 3 compartimente.

#124
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMaler326, on 06 februarie 2019 - 19:26, said:

[...]
Bârnele le vor curăța manual, iar apoi le vor trata. Mai ziceau ceva de o soluție preparată de ei, cu ceară de albine.[...]

Sper ca nu le trateaza si cu ceva chimicale. Ar fi pacat.
Daaaaa ... solutia cu ulei si ceara e perfecta. Eu prepar solutia asta in regim ... diy Posted Image Posted Image

#125
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
o rețetă pentru soluția de ulei și ceară vă rog, dacă e publică.

#126
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Normal ca e publica Posted Image

O parte ceara de albine, o parte ulei, 1/2 parte apa. Se incalzesc toate, in recipiente separate, pana ce ajung la aceeasi temepratura. Temperatura este data de catre ceara; temperatura la care ceara devine fluida.Dupa aceea se amesteca cele trei lichide.  Se continua amestecarea lor, cu o spatula din lemn, pana ce toata ceara a fost incorporata in ulei; sau invers Posted Image  In acest proces, s-a incorporat si o parte din apa, dar nu toata.

Cand amestecul ulei-ceara-apa devine vascos si este evident ca nu mai trage apa, se pune la "odihnit". Dupa cateva ore sau dupa o zi (depinzand de cantitate), apa se aduna la suprafata. Se scurge apa in exces si se foloseste "crema" aceasta pentru tratarea lemnului.

In mod normal, aceasta crema de ceara se aplica peste lemnul pre-tratat cu ulei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate