Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Dacă te întrebă cineva de un produs, de ce să nu crești prețul?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsuper8, on 07 noiembrie 2018 - 08:31, said:


Hehe  Posted Image deci am avut dreptate cand am zis ca...

=================


Nu scrie nicaieri.
Insa e cunoscut faptul ca atunci cand cumperi un produs din magazin si iesi cu el pe usa pretul ii scade automat chiar daca nu e scos din cutie, nu mai e acelasi ca cel din magazin.
Acuma sunt oameni si oameni.
Unii spun ca mai mult de 1% nu are cum sa-i scada pretul daca e nefolosit sau "doar putin folosit, ca nou".
Altii ca pretul scade intre 5 si 10-20%.
Iar unii spun ca de la 25% in jos scade pretul chit ca e sigilat in cutie !
Mai sunt oameni pe care "ii doare inima" de obiecte si le vand cu preturi exorbitante.

Cum am spus, sunt oameni si oameni  Posted Image
daca returnez produsul in ambalajul original impreuna cu bonul fiscal, iminreturneaza toti banii. Deci nu scade pretul nici cu 1%.

#38
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttfmercedez, on 07 noiembrie 2018 - 10:36, said:

daca returnez produsul in ambalajul original impreuna cu bonul fiscal, iminreturneaza toti banii. Deci nu scade pretul nici cu 1%.
De acord dar asta este altă treabă, e obligat prin lege comerciantul să facă asta și vezi că este și o limită de timp în care se poate returna produsul, legislația a stabilit asta deoarece reclamele pot fi foarte înșelătoare uneori și se poate întâmpla ca produsul ce îl cumperi să nu fie întradevăr ce îți dorești. Dacă cumperi de la o terță persoană un obiect folosit atunci această persoană nu are nici o obligație să respecte prețul inițial totul va depinde de cum se negociază obiectul respectiv.

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View Posteugeniusro, on 07 noiembrie 2018 - 10:46, said:


De acord dar asta este altă treabă, e obligat prin lege comerciantul să facă asta și vezi că este și o limită de timp Ăźn care se poate returna produsul, legislația a stabilit asta deoarece reclamele pot fi foarte Ăźnșelătoare uneori și se poate ĂźntĂąmpla ca produsul ce Ăźl cumperi să nu fie Ăźntradevăr ce Ăźți dorești. Dacă cumperi de la o terță persoană un obiect folosit atunci această persoană nu are nici o obligație să respecte prețul inițial totul va depinde de cum se negociază obiectul respectiv.
comparam mere cu pere..
Pe olx & shit nu vei primi bon sau factura pentru produsele cumparate. Eu nu am cumparat decat odata de pe olx, defapt am gasit un tip care vindea jocuri Lego sigilate, care nu se mai gaseau in comert, la un pret convenabil. Am pastrat legatura cu el, am cumparat de la el si chestii care nu erau postate pe olx. Il intrebam codul, imi zicea ce anume are, si comandam. Dar lucruri uzate, nu am luat niciodata, decat de la cunoscuti.

Am luat o statie de amplificare veche de 25 de ani, in 1999. O folosesc si astazi, are 43 de ani.

Daca se strica, nu stiu ce ma fac.. onsa caut sa o repar la un priceputean electronist. Chestiile din plastic de pe piata ma lasa rece.

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
Băi nene, cum să ai 3 conturi pe olx      Posted Image  
Asta e mai ceva decât atacul clonelor pe sotfpedia.

Edited by djl, 07 November 2018 - 12:24.


#41
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Posttfmercedez, on 07 noiembrie 2018 - 11:32, said:


Am luat o statie de amplificare veche de 25 de ani, in 1999. O folosesc si astazi, are 43 de ani.

Daca se strica, nu stiu ce ma fac.. onsa caut sa o repar la un priceputean electronist. Chestiile din plastic de pe piata ma lasa rece.

Pe vremea aia se făceau lucruri care să te țină o viață nu erau făcute produsele după politica consumeristă de azi, eventual la stația aia e posibil să te lase condensatorii electrolitici, dacă nu a început să aibe "brum" sunt încă buni, dacă te lasă te uiți să vezi care sunt umflați și îi schimbi tu, e mai sigur așa decât să o dai pe mâna unui meșter din ăsta modern. :)

#42
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View PostPlatonX, on 06 noiembrie 2018 - 14:58, said:

Niciodata nu am inteles de ce pe site-urile de anunturi produsele sunt mai ieftine du 10-20% fata de magazin. Pai mai bine cumpar un produs nou din magazin si dau 20% in plus, dar e nou. Eu inteleg ca vinzi pe internet pentru ca nu vrei sa il arunci la gunoi, sau ai nevoie disperata de bani - eventual pui acolo 50% fata de pretul din magazin, dar nu reducere de 20%.

Și mai e și folosit acel lucru

#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Posthwplanet, on 06 noiembrie 2018 - 14:58, said:



Nu ai cum sa-l tratezi, tu esti la mana lui, nu el este la mana ta. Tu ai nevoie de produsul lui.

Atunci inseamna ca pretul e corect. Oricare ar fi el...

View Postdjl, on 06 noiembrie 2018 - 15:12, said:

Nu am avut de-aface decĂąt de 2 ori cu așa ceva. Prima a revenit la vechiul preț, dar a 2-a nici nu se sinchisește să răspundă așa cum trebuie la mesaje, deși prețul cerut nu e mic (număr de telefon nu a lăsat). Deși Ăźmi place produsul, o să-i spun că probabil nu dorește să vĂąndă și la cum se comportă probabil va vinde produsul cu 100 Lei. Îl mai las puțin, și dacă nu răspunde, Ăźi spun că-i dau ignore pentru că nu vreau să am de-aface cu vĂąnzători care doar se află Ăźn treabă și eventual am să-i sugerez să facă o plimbare pĂąnă la mare. Suspectez că individul are 2 conturi.

Eventual, ameninta,l si cu ceva acatiste

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate